Jump to content



Οπλοκατοχή


Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να βγάλω άδεια για κυνηγετικό όπλο, αλλά σκοποβολής. Για το πρώτο, πρέπει πρώτα να εγγραφώ σε κάποιον κυνηγετικό σύλλογο και να μού κάνουν κάποια μαθήματα ή πρέπει πρώτα να ξεκινήσω από όπλο σκοποβολής, να κάνω μαθήματα και μετά να προχωρήσω στο κυνηγετικό; Τα όπλα σκοποβολής έχουν κανονικά φυσίγγια ή είναι σαν τα αεροβόλα; Και για την προσωπική μας ασφάλεια τι μπορούμε να κάνουμε; Ρωτάω επειδή θα χρειαστεί να μείνω σε ορεινό χωριό, ίσως και σε βουνό, για μεγάλο χρονικό διάστημα και είναι αρκετά επικίνδυνα, καθώς εγκυμονούν τόσο τετράποδοι όσο και δίποδοι κίνδυνοι. Σκέφτηκα να απευθυνθώ στο ΑΤ της περιοχής μου, αλλά οι αστυνομικοί είναι περίεργοι και κάνουν ανάκριση 3ου βαθμού για τα πάντα. Μην πω ή κάνω καμιά βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

Αδεια για κυνηγετικο οπλο ειναι πιο "ευκολα" προσβασιμη.

Για να βγαλεις αδεια για οπλο σκοποβλης αρχικα γραφεσαι σε σκοπευτικο ομιλο.

Μπορεις να εισαι γραμμενος σε ομιλο χωρις να βγαλεις αδεια.

Τιμη το χρονο ειναι περιπου 100-120ε το χρονο αναλογα τον ομιλο και πληρωνεις κι τις σφαιρες που ριχνεις οι οποιες ειναι κανονικες κι οχι αεροβολου.

Αν εχεις αδεια σκοποβολης τοτε σου επιτρεπεται να κουβαλας οπλο ΜΟΝΟ απο και προς τον ομιλο και σε αγωνες (υποχρεωτικα μια φορα το χρονο πρεπει να παιρνεις μερος σε αγωνες"

Αν σε σταματησουν στο δρομο κυριακη στις 12 το βραδυ με οπλο πανω τοτε τον ηπιες.

ΤΩΡΑ τα πρακτικα του θεματος.

Για να εχεις αδεια οπλοκατοχης για αθλητικη χρηση (σκοποβολη) περνας κανονικα ψυχιατρο/ψυχολογο.

Αν πας και πεις οτι το θελω για προστασια τοτε ξεχνα το.

Η διαδικασια με τον γιατρο εχει ιδιαιτερη πλακα καθως ειναι 10 ραντεβου.

Ο γιατρος μπορει να εχει αποφασισει να σε κοψει απο το 3ο αλλα θα πας 10ραντεβου και πληρωνεις στο καθε ραντεβου.

Στο τελος σου παραδιδει κλειστο φακελο και τον πας στο ΑΤ που εχεις κανει τη αιτηση.

ΑΝ ο φακελος ειναι παραβιασμενος τοτε δεν τον δεχονται.

Επισης πρεπει να υπολογισεις τη ασφαλεια του οπλου απο γυναικες παιδια κλεφτες κλπ.

Με λιγα λογια καλο χρηματοκιβωτιο το οποιο δεν μεταφερεται ευκολα.

Ειναι πολυ εως πολυ δυσκολο να βγαλεις αδεια.

Link to comment
Share on other sites

'Ενας γνωστός μας, συνταξιούχος ένστολος τώρα πια, έχει κυνηγετική καραμπίνα εδώ και δεκάδες χρόνια. Μάλλον γλίτωση τη διαδικασία του ψυχιάτρου λόγω επαγγελματικής ιδιότητας. Κρίμα!

Πάντως νομίζω ότι βρήκα μια σχετικά καλή, φθηνή και πολυχρηστική καραμπίνα:

ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ RECTA KITHAIRONAS

Μεταξύ μας, κανένας κάτοχος κυνηγετικού ή σκοπευτικού όπλου δε δηλώνει δημοσίως ότι προτίθεται να το χρησιμοποιήσει ΚΑΙ για ασφάλεια/αυτοπροστασία αν χρειαστεί. Αυτή η γριά που δηλώνει ότι έχουν γεμάτη καραμπίνα έτοιμη να τη χρησιμοποιήσουν σε όποιον επιχειρήσει να μπει στο σπίτι τους στο VICE πώς και δεν έπαθε τίποτα; Εννοώ πώς και δεν είχε καμία επίσκεψη από την αστυνομία;

Και αυτή εδώ φαίνεται καλή για αρχάριους:

http://www.terramare-hunting.gr/epanaliptiki-karabina-recta-tzoumerca.html

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαράΠέντε
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Έλληνας πολίτης,έχεις λευκό μητρώο και δεν είσαι ψυχανώμαλος ή τοξικομανείς τότε είναι πολύ εύκολο να κατέχεις σκοπευτικό ή λειόκανο.Όρμα και ξεκίνα τις διαδικασίες.:banging:

Έγινε επεξεργασία από panagiotis13
Link to comment
Share on other sites

'Ενας γνωστός μας, συνταξιούχος ένστολος τώρα πια, έχει κυνηγετική καραμπίνα εδώ και δεκάδες χρόνια. Μάλλον γλίτωση τη διαδικασία του ψυχιάτρου λόγω επαγγελματικής ιδιότητας. Κρίμα!

Πάντως νομίζω ότι βρήκα μια σχετικά καλή, φθηνή και πολυχρηστική καραμπίνα:

ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ RECTA KITHAIRONAS

Μεταξύ μας, κανένας κάτοχος κυνηγετικού ή σκοπευτικού όπλου δε δηλώνει δημοσίως ότι προτίθεται να το χρησιμοποιήσει ΚΑΙ για ασφάλεια/αυτοπροστασία αν χρειαστεί. Αυτή η γριά που δηλώνει ότι έχουν γεμάτη καραμπίνα έτοιμη να τη χρησιμοποιήσουν σε όποιον επιχειρήσει να μπει στο σπίτι τους στο VICE πώς και δεν έπαθε τίποτα; Εννοώ πώς και δεν είχε καμία επίσκεψη από την αστυνομία;

Και αυτή εδώ φαίνεται καλή για αρχάριους:

ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ RECTA TZOYMERKA

Βρες εναν καλο δικηγορο για αρχη και μετα μη φοβασαι τιποτα.

Νομική Συμβουλή: τι προβλέπει ο Νόμος για την (παράνομη) οπλοφορία και οπλοκατοχή

Αν είσαι Έλληνας πολίτης,έχεις λευκό μητρώο και δεν είσαι ψυχανώμαλος ή τοξικομανείς τότε είναι πολύ εύκολο να κατέχεις σκοπευτικό ή λειόκανο.Όρμα και ξεκίνα τις διαδικασίες.:banging:

Εχεις περασει τη διαδικασια κι το λες ? :slap:

Link to comment
Share on other sites

Βρες εναν καλο δικηγορο για αρχη και μετα μη φοβασαι τιποτα.

Νομική Συμβουλή: τι προβλέπει ο Νόμος για την (παράνομη) οπλοφορία και οπλοκατοχή

Εχεις περασει τη διαδικασια κι το λες ? :slap:

Ti να τον κάνει τον δικηγόρο?Ότι νανε είστε μερικοί.

Και ναί την έχω περάσει τη διαδικασία.Εσύ?

Αυτη η RECTA είναι φθηνιάρα καίτα για καμια χραπα της benelli.Έχω μια NOVA 3 1/2 (super magnum) με εσωτ. τσοκάκια απο το 1-4.Πολυ καλή,νομίζω έχει κάπου στα 350 τωρα.

Benelli και θα με θυμηθείς.

Όσο για τα άλλα που λέει το παιδί πάνω δεν είναι έτσι ακριβώς.Οι αγώνες για τα σκοπευτικά είναι 4 το χρόνο και μπορείς να έχεις λειόκανο χωρίς να είσαι σε σύλογο και χωρίς να έχεις άδεια κυνηγιού.Όπότε τι μένει? Η ασφάλεια.Δεν είναι μαλάκες το ξέρουν.Σε μία επίσκεψη εγώ πήρα το χαρτι δε νομίζω να χρειάζεται να πληρώσεις 10 επισκέψεις ούτε σφραγισμένο στο δίνει.Κάνει και απο παθολόγο ή νευρολόγο.Είναι πολύ ευκολο να βγάλεις οπλοκατοχή για λειόκανο.

Πάρε κι αυτό είναι χρήσημο http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=3623&Itemid=643EN

Έγινε επεξεργασία από panagiotis13
Link to comment
Share on other sites

ξεχασες τον διαιτητη, τον DJ και την ατιμη κριση που εδωσε 350 ευρω για 2 ρολογια :hehe:

Μα δεν είχα κανένα ρολόι της προκοπής! Προτιμούσα τα φθηνά ηλεκτρονικά της Casio, Jaga κτλ (30-50 ευρώ), αλλά δεν κρατούσαν ούτε χρόνο. Κακό είναι που προτίμησα κάτι καλό και ακριβό; Εννοείται ότι δεν τα φοράω στο γυμναστήριο, γιατί 100% θα έχουν την ίδια κατάληξη με τα προαναφερθέντα.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, απαγορεύεται να έχεις πολλά ενδιαφέροντα και να κάνεις πολλά πράγματα συγχρόνως; Απ'τη στιγμή που δεν έχω εργασία και κυνηγάω τα ιδιαίτερα, έχω και σχετικά ελεύθερο ωράριο. Το μόνο που λείπει είναι τα λεφτά, ο χρόνος και η καλή θέληση. Περιττό να σας πω ότι από παιδάκι ήθελα να κάνω καρτ, ποδόσφαιρο, κολύμβηση, τένις, πάλη, άρση βαρών, καράτε, τζούνο (λόγω Plawress Sanshiro), ξιφασκία, τοξοβολία (λόγω Robin Hood no Daibouken), ιππασία, ποδηλασία σε βουνό, μαθήματα κατάδυσης, σκοποβολή (paintball κτλ), ενώ τρελαινόμουν και για superbike, μηχανές ανωμάλου δρόμου και αγωνιστικά αυτοκίνητα, παρόλο που δεν κατέχω πολλά από αυτοκίνητα και μηχανές. Α, να μην ξεχάσω και την αγάπη μου για τις "προχώ" γλώσσες, ειδικά τα ιαπωνικά λόγω των anime. Να μην ξεχάσω τη μουσική, ιδίως παραδοσιακά όργανα όπως μπουζούκι και μπαγλαμάς, ντραμς, ηλεκτρική κιθάρα, αρμόνιο και σαξόφωνο. Βέβαια, όλα αυτά προϋπέθεταν πολλά λεφτά, εγκαταστάσεις, τους κατάλληλους ειδικούς, σχολείο εξ αποστάσεως με εργασίες - στυλ κυπριακού ανοικτού παν/μίου, που είναι για γέλια - και γονείς που να ασχολούνται με τις ανάγκες μου και όχι με τις επιδόσεις μου στο διάβασμα.

Το δε μότο μου είναι: ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα. Το θέμα είναι να κάνεις κάτι που σού αρέσει. Μόνο με το τραγούδι δεν τόλμησα ποτέ να ασχοληθώ, καθώς έχω λεπτή φωνή και περισσότερο νιαουρίζω παρά τραγουδάω, άσε που πιο πολύ ραπάρω παρά τραγουδώ σύμφωνα με τη μελωδία.

Τεσπά, ξέφυγα απ'το θέμα. Πάντως για την ώρα έχω λάβει 27 θετικές ψήφους, ή μήπως είναι ψόφοι;

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαράΠέντε
Link to comment
Share on other sites

go for benelli ξεχνα τη recta ειναι μούφα.

deninho οχι δεν χρεάζεται να έχεις άδεια το πολύ αμα σε αρπάξουν να πεις οτι διάλεξες τον ένοπλο αναρχοαγώνα και θα γίνεις και διάσημος.Κάνε όμως και καμιά ληστεία ή όπως τη λένε τώρα απαλλοτριωση για να έχεις κι ένα βιογραφικό.

Έγινε επεξεργασία από panagiotis13
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι τοσο γνωστης αλλα καλυτερα να αγορασεις ενα glock (θελει χρονο για να το αποκτησεις ) παρα καραμπινα.

Ρωτα ΣΚΟΜΑΤ αμα θελεις να κανεις και εκπεδευση,δεν ειναι παιχνιδι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.