Jump to content



AMD SEMPRON X4 3850 ή AMD A4-5300 ?


adpanos

Recommended Posts

Παιδιά ψάχνω στα φτηνά, το φτηνότερο συνολάκι που να μπορεί να παίξει full HD χωρίς να καταναλώνει πολύ και χωρίς να σέρνεται σε σερφάρισμα κ.λ.π.

Τίποτα το βαρύ δηλαδή ...

Τι πιστεύεται πως είναι καλύτερο ?

Ενας

AMD SEMPRON X4 3850 1.3Ghz

AMD Sempron 3850 Box | Skroutz.gr

με μια

Asus-AM1I-A

Asus AM1I-A | Skroutz.gr

και ένα ντιμάκι των 4gb ram !

ή ένας

AMD A4 5300 TRAY 3.4Ghz

AMD 5300 - Επεξεργαστές | Skroutz.gr

με μια

MSI A78M-E35

MSI A78M-E35 | Skroutz.gr

---------------------------------------------------------------------------

Τι θα διαλέγατε ?

Τροφοδοτικό και κουτί υπάρχουν καθώς και ένας 250άρης HDD για να σεταριστεί το σύστημα !

Το Budget είναι στα 100€ ταβάνι για APU-MOBO-RAM.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου έχει αρέσει ο Sempron. Ανεβαίνει κιόλας, λογικά θα τον πας στα 1,5-1,6. Επιπλέον το άτιμο ήταν νεκροταφείο ακόμα και τις μέρες με την πολύ ζέστη και μάλιστα με την δική του ψυχτρούλα. Μόλις 25W. Σημειωτέον ότι η AMD δεν έχει οδηγούς για XP στο site ή έστω εγώ δεν βρήκα. Έχει όμως η ASUS!

Το καλό από την άλλη με το FM2+ είναι ότι αναβαθμίζεται. Τα 3,4 GHz λογικά φτάνουν και περισσεύουν για να παίξει h265 αργότερα ή να μην δυσκολεύεται σε 4K h264 όπως ο Sempron ακλοκάριστος. Βέβαια παίζει να κάνω λάθος διότι έχει μόνο μία FPU που δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται στο εν λόγω decoding(δεν είχα ποτέ module επεξεργαστή να δω τι κάνουν όταν η αποκωδικοποίηση γίνεται μέσω software). Περισσότερα watt όμως και φαντάζομαι θα χρειαστείς αξιοπρεπή ψύκτρα για να μην ακούγεται, τουλάχιστον όταν ξανά έρθει το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου έχει αρέσει ο Sempron. Ανεβαίνει κιόλας, λογικά θα τον πας στα 1,5-1,6. Επιπλέον το άτιμο ήταν νεκροταφείο ακόμα και τις μέρες με την πολύ ζέστη και μάλιστα με την δική του ψυχτρούλα. Μόλις 25W. Σημειωτέον ότι η AMD δεν έχει οδηγούς για XP στο site ή έστω εγώ δεν βρήκα. Έχει όμως η ASUS!

Το καλό από την άλλη με το FM2+ είναι ότι αναβαθμίζεται. Τα 3,4 GHz λογικά φτάνουν και περισσεύουν για να παίξει h265 αργότερα ή να μην δυσκολεύεται σε 4K h264 όπως ο Sempron ακλοκάριστος. Βέβαια παίζει να κάνω λάθος διότι έχει μόνο μία FPU που δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται στο εν λόγω decoding(δεν είχα ποτέ module επεξεργαστή να δω τι κάνουν όταν η αποκωδικοποίηση γίνεται μέσω software). Περισσότερα watt όμως και φαντάζομαι θα χρειαστείς αξιοπρεπή ψύκτρα για να μην ακούγεται, τουλάχιστον όταν ξανά έρθει το καλοκαίρι.

Αρα τι θα εκανες ?

Link to comment
Share on other sites

Αν και η γνώμη μου είναι το FM2+ (σαν πιο σίγουρο)

α) Δεν έχω δει από κοντά κάποιο ΑΜ1 σύστημα

β) Με το FM2+ θα περάσεις το ταβάνι που έβαλες και θα πας στον πάνω όροφο! :D (5300+MSI+4GB= 100+€).

Αν δεν είδες ένα θέμα του yanni:

http://www.thelab.gr/amd-epeksergastes/mipws-exete-am1-platforma-135681.html

Θα σου λύσει απορίες για το ΑΜ1.

Edit: Με πρόλαβε ο Γιάννης (yanni)!

Link to comment
Share on other sites

Αρα τι θα εκανες ?

Μα το έχω κάνει ήδη. Έκανα downgrade από Χ3 720 και GT620 σε Sempron 3850 και δεν το μετάνιωσα. Βέβαια παρόλο που τον έχω καιρό δεν θα έλεγα ότι τον έχω τσακίσει στο τέστινγκ. Έχει πάει κατευθείαν στο σαλόνι για ταινίες και streaming. Θα ανοίξω ίσως 3-4 σχετικά ελαφριά tabs, αλλά μέχρι εκεί. Θα παίξει flash stream, θα παίξει Sopcast, θα παίξει HD 1080p, αλλά δεν το έχω ξεσκίσει στα tests. Και βέβαια σε σχέση με τον 720 που τον είχα με μια Coolermaster ψύκτρα και ακουγόταν ακόμα και σε χαμηλές στροφές, διότι έσπρωχνε λίγο ποιο ψηλά και τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού λόγω κατανάλωσης, με τον Sempron απλά δεν ακούω τίποτα. Νέκρα. 30-40W στην πρίζα. Αλλά εγώ αυτό έψαχνα τότε. Την ΑΠΟΛΥΤΗ ησυχία. Και έχω άλλο PC για σερφάρισμα, οπότε σε βαρύ σερφάρισμα, ίσως να τα βρίσκει σκούρα, που όμως το ίδιο ίσως να ισχύει και για το FM2+ με τόσο low end επεξεργαστή. Την άνεση του 8350 δεν θα στην δώσει κανένας. Και οι δύο θα σου φαίνονται ότι κολλάνε σε σχέση με τον FX.

Link to comment
Share on other sites

adpanos, μεταξυ ΑΜ1 - FM2+, πρεπει να λαβεις υποψη σου, εκτος απο την ποικιλια επεξεργαστων της 2ης, και την διαφορα που υπαρχει μεταξυ των μητρικων σε θυρες..!!!

η FM2+ εχει περισσοτερες θυρες, σε περιπτωση που θελησεις να βαλεις, παραπανω απο 1 HDD + 1DVD, η 2 δισκους..!!

εγω θα ελεγα FM2+, για τους παραπανω λογους...!!

ομως..., το ταβανι των 100€ ειναι πολυ περιοριστικο οσον αφορα τις μητρικες..!!!!

http://www.skroutz.gr/s/4211184/Asrock-FM2A88M-HD.html

http://www.skroutz.gr/s/4702224/AMD-A4-4000-Tray.html

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION] Προσωπική μου γνώμη είναι AMD A4 5300 που μπορεί να φθάσει τα 3.60GHz άνετα, για παραπάνω μάλλον όχι γιατί δεν εχει ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή. Σου τον δίνω εγώ αν θέλεις που κάθεται, λογο αναβαθμισης σε Α6 6400k, μόνο λίγες ώρες τον έχω χρησιμοποιησει, ένα 20αρικο + έξοδα.]

Δεν στο λέω για να πουλήσω τον δικό μου, στη τελική πάρτον απο το skroutz. Να φανταστείς μέχρι και bf4 έχω παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.