Jump to content



Αντίγραφα ασφαλείας αρχείων video.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την γνώμη σας.

Έχουμε πολλά αρχεία video και συνέχεια αυξάνονται, ψάχνω τρόπο να τα έχω όλα και σε αντίγραφα, τώρα έχω 2 δίσκους 2tb εξωτερικούς αλλά ήδη γεμίζουν, σκέφτομαι να πάρω ένα blue ray recorder και να τα περνάω σε δισκάκια. Είναι η σκέψη μου σωστή, υπάρχει κάποια καλύτερη λύση ή αναγκάστηκα πάμε σε nas ; πείτε μου την γνώμη σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έναν server με 4x δίσκους 2TB, έχω φτιάξει raid 1 σε κάθε ζευγαράκι δίσκων. Είμαι ήσυχος κατά 99%. Τώρα θα προσθέσω 2x3TB γιατί τα 4TB σχεδόν τα γέμισα.

Blu ray είναι και αυτό καλή περίπτωση, αρκεί να τα έχεις σε δισκοθήκη προσεγμένα.

Τα nas δεν λέω ότι είναι άσχημα, αλλά αν θες από 4 δίσκους να πας σε 10 δεν μπορείς. Ενώ με ένα server κουτί και έναν καλό controller είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δε σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ποιότητα (να μην είναι π.χ. ταινίες) ή άμα είναι ήδη σκ@τ@ ποιότητα (π.χ. ip cameras κτλ) encode πρώτα και μετά copy. Κάποιες κάμερες έχουν πολύ κακό size/bitrate, κάτι B&W 640x480 βλέπεις με 4Μbps και μπορείς να κάνεις συμπίεση 1:10 χωρίς να χάσεις τίποτε ιδιαίτερο από ποιότητα.

Το bluray δεν είναι καλή λύση, όχι. Σου βγαίνει κοντά στα 0,04/GB (to 25ρι κοντά στο €1) ενώ ένας 3ΤΒ (€100) βγαίνει 0,035. Και είναι χειρότερο και από άποψη αξιοπιστίας, χώρου (θα γεμίσεις δισκάκια), χρόνου κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους κοιτάζω και την λύση Msystems.gr - Προϊόντα - RaidSonic Icy Box USB 3.0 Docking Station for 2.5¨ and 3.5¨ SATA HDDs

Και με δίσκους που θα έχουν τα αντίγραφα και θα τους έχουνε σε ένα ασφαλές μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα υποστηριζα την περιπτωση του bluray απο πλευρας αξιοπιστιας, ωστοσο μετα απο τοσα χρονια, κι ομως ακομα δεν εχουν φτασει τα αγγραφα σε τιμες που να μπορουν να ανταγωνιστουν τους σκληρους δισκους...

Εχω 250 ταινιες bluray και σκοπευα καποια στιγμη να τις περασω σε δισκακια, απο το 2007 λεω "σε καναδυο χρονια θα εχουν φτηνινει τα αγγραφα και θα το κανω", κι ομως το 2014 ακομα δε συμφερει γιατι φτηναινουν με πολυ αργο ρυθμο...

Στην παρουσα φαση, ή παιρνεις nas, ή κανεις raid5 στο PC σου (με καρτα/χωρις αναλογα το budget και τις απαιτησεις) ή στην τελικη αποφασιζεις τι ειναι πραγματικα κρισιμο και τι οχι και χρησιμοποιεις καποια μεθοδο backup επιλεκτικα.

Το τελευταιο το θεωρω πολυ σημαντικο, μιας και πολλοι ξεκιναμε με τη λογικη "θελω ασφαλεια σε ολα" , αλλα δεν καταλαβαινουμε οτι στην εποχη του internet και των VDSL, αμα το 90% του υλικου που εχεις μπορεις να το ξαναβρεις ανα πασα στιγμη, μια ενδεχομενη ζημια χωρις backup δεν ειναι και τοσο καταστροφη....αντιθετως το κοστος του να κανεις backup στο 100% των δεδομενων σου σε σχεση με το 10% μπορει να ειναι τεραστιο... Keep that in mind!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η οικονομικότερη λύση είναι συνδυασμός εσωτερικού δίσκου και εξωτερικού εκτός ρεύματος για backup. Σου γεμίζει το σετάκι, παίρνεις δεύτερο ζευγάρι κτλ. Εγώ κρατάω έτσι τα data μου και τα hd video του παιδιού

Link to comment
Share on other sites

αντιγράφω από το φορουμ της qnap τη μεθοδολογία backup του pwilson :

I backup my NAS weekly. (I have never needed to do a complete restore from my Backups yet, despite those 2 HDD failure incidents, but I have needed to restore individual files on few occasions due to PEBKAC errors. I paid less than $50USD for my Dock. I use a Dock so that I can backup to "loose" HDDs. When an internal drive in my NAS fails, I can simply re-task one of my old Backup drives as an internal drive to permit the RAID rebuild to start. I keep one backup set here, and keep the previous one at my parents home. I simply rotate my backup sets every Sunday. I take a new Backup set to my parents home every Sunday, and retrieve the previous one to use for my next backup. (I schedule Backups so they occur while I sleep).

This keeps my data safe, and gets me a nice Roast Beef dinner every Sunday. :mrgreen:

All HDD's will fail (eventually), so regular backups, and RAID redundancy protect my data. I use WD Reds for both my internal and my "backup drives", so I can hot-swap in the event of a HDD failure. I resell my drives every 3 years, so that my drives are always under warranty. (I label my drives with their purchase date).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.