Jump to content



Μετά το LogMeIn τι;


Recommended Posts

Σε όλα τα PCs μου είχα εγκατασήσει το log me in που είχε μέχρι πρόσφατα και Free έκδοση.

Αρκετά ικανοποιημένος από το LogMeIn αφού μπορούσα από οποιοδήποτε pc ήθελα να συνδεθώ online και χωρίς να εγκαταστήσω κάτι να δω τι κάνουν τα PCs μου.

Οπότε αναζητώ εναλλακτική που να καλύπτει τα εξής:

- Να μπορώ να έχω μια λίστα με τα PCs μου και να βλέπω ποιο είναι online ώστε να μπορώ να συνδεθώ.

- Να είναι δωρεάν.

- Να έχει app για Android (όχι απαραίτητα δωρεάν)

:)

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Στα pc που συνδέομαι δεν έχω πρόβλημα να βάλω client. Θέλω όμως να μπορώ να συνδεθώ απ' όπουδήποτε χωρίς client. Το κάνει αυτό το teamviewer ή πρέπει να κατεβάζω client χωρίς install;

Tο μόνο δωρεάν που ξέρω, ασφαλές και που δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα, είναι το Remote Desktop των windows. App εδώ. Όσο για τη λίστα που θες.. δε ξέρω.. :hm:

Αυτό είναι μόνο για Windows 8 όμως ε; Τα περισσότερα PCs μου έχουν Win7 ή XP

Link to comment
Share on other sites

To rdp δεν κάνει για remote assistance μιας και λοκάρει την οθόνη.

Όσο για το να συνδεθείς από οπουδήποτε, γίνεται αν κατεβάσεις επιτόπου τον client και κάνεις run only (no setup)

Επίσης υπάρχει app για android

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μόνο για Windows 8 όμως ε; Τα περισσότερα PCs μου έχουν Win7 ή XP

Which PCs can I connect to using Remote Desktop Connection?

You can only connect to PCs that are running these Windows operating systems:

Windows 8 Enterprise

Windows 8 Pro

Windows 7 Professional

Windows 7 Enterprise

Windows 7 Ultimate

Windows Vista Business

Windows Vista Ultimate

Windows Vista Enterprise

Windows XP Professional

Windows Server 2000

Windows Server 2003

Windows Server 2003 R2

Windows Server 2008

Windows Server 2008 R2

Windows Server 2012

Windows Server 2012 R2

Windows Multipoint Server 2011

Windows Multipoint Server 2012

Windows Small Business Server 2003

Windows Small Business Server 2008

Windows Small Business Server 2011

These Windows operating systems can be used as RD Gateway servers:

Windows Server 2008

Windows Server 2008 R2

Windows Server 2012

Windows Server 2012 R2

Windows Small Business Server 2011

These Windows operating systems can be used to serve as RD Web Access or RemoteApp servers:

Windows Server 2008 R2

Windows Server 2012

Windows Server 2012 R2

Απλά θα πρέπει να settάρεις το remote desktop σε κάθε pc, αν θες για περισσότερη ασφάλεια να αλλάξεις και την default πόρτα που ακούει το service (3389) KAI το πιο βασικό.. να έχεις/γνωρίζεις την IP ή το domain name που έχει ο client που θες να συνδεθείς. Αυτό είναι το πιο "δύσκολο" σε αυτή τη λύση..

Βέβαια λύνεται με πολλούς τρόπους. Π.χ. κάποια modem/router έχουν δωρεάν παροχή DDNS ή σε κάποια άλλα ίσως χρειαστεί να βάλεις ένα service τύπου no-ip.info για DDNS.

Παράδειγμα 1) έχω router asus, οπότε μου δίνει το δικαίωμα να έχω domain name xxxx.asuscomm.com, οπότε συνδέομαι με το remote desktop "χτυπώντας" τη διεύθυνση xxx.asuscomm.com:3389 (ή όποια άλλη πόρτα θα βάλεις)

Παράδειγμα 2) φτιάχνεις ένα προφιλάκι στο no-ip.info και αφού τρέχεις τον client στο εκάστοτε pc, θα χτυπάς με το remote desktop σου τη διεύθυνση spiti.no-ip.info:3456 ή amore.no-ip.info:6969

υ.γ.: για remote assistance μπορεί να χρησιμοποιεί πάλι το remote assistance των windows :)

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, μόλις δοκίμασα το teamviewer (είχα δοκιμάσει παλιότερα το run only μόνο) που πρότεινε και ο [MENTION=31334]it.expert[/MENTION] και με καλύπτει σε αυτά που ζητάω. Έχει κανονικά λίστα με τα PCs σου και διαλέγεις σε ποιο θα συνδεθείς κατά βούληση. Δωρεάν για προσωπική χρήση και με δωρεάν ικανοποιητική εφαρμογή για Android.

Σας ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Στο rdp επίσης θα πρέπει οι χρήστες να έχουν password και να είναι local admin ή remote desktop users ή να δημιουργήσεις ένα χρήστη που να ανήκει σε κάποιο από αυτά τα local groups.

Το remote assistance είναι λίγο lotto αν θα παίξει και δεν περνάει από όλα τα δίκτυα, το ίδιο και το rdp

Link to comment
Share on other sites

Για το teamviewer

Tα PC που θα συνδεθείς πρέπει να έχουν τον client όπως και η συσκευή από την οποία συνδέεσαι. H εφαρμογή για PC δεν χρειάζεται εγκατάσταση, έχει run only και το μόνο που χρειάζεται είναι στα απομακρυσμένα μηχανήματα να είναι ανοιχτή η εφαρμογή. Υπάρχει για Android και iOS. Αν το παρακάνεις (έχεις μία μικρή εταιρία να το δουλεύει) υπάρχει η πιθανότητα να σου ζητήσει να πληρώσεις για commercial use.

Εναλλακτικό του Teamviewer είναι το Ammy και δουλεύει περίπου όπως αυτό, θέλει client σε αναμονή.

RDP sessions είναι καλή λύση, πιο ασφαλή από VNC κτλ ενώ μπορούν να γίνουν secured over SSL. Στα απομακρυσμένα μηχανήματα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η απομακρυσμένη πρόσβαση και σε windows server, ο χρήστης στον οποίο θα συνδεθείς να είναι μέλος του Remote Desktop Users group (και να είναι υποψήφιος για να γίνει μέλος του διαόλου).

Αν συνδέεσαι από XP πρέπει πριν το username να μπαίνει πρόθεμα το Domain Name του Host. Σε sVista και μεταγενέστερα δεν χρειάζεται. Τέλος υπάρχει εφαρμογή ακόμα και στο App Store για σύνδεση από MacOS.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα αρχικά με το PC της δουλειάς, όπου κατάφερα με επιτυχία να συνδεθώ μέσω Android App, οπότε καλά πάμε.

Έτσι κι αλλιώς ήθελα να μπορεί να γίνεται εγκατάσταση και να είναι σε αναμονή ο client για απομακρυσμένη σύνδεση. Είναι personal use γιατί ουσιαστικά θα το βάλω στα PC της οικογένειας ώστε όποτε έχει κάποιος πρόβλημα να μην χρειάζεται να κάνει κάτι και απλά να συνδέομαι κατευθείαν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.