Jump to content



Προτείνεται ένα set Water Cooling


Cguevara

Recommended Posts

Το PC είναι έτοιμο! ώρα για υδρόψυξη, τι έχετε να προτείνεται? θέλω και για κάρτα γραφικών και για Mobo, και κατά προτίμηση κάνα set σε καλή τιμή.

ATI Radeo 280x

Asus Maximus Hero Z97

Case Corsair Air

Link to comment
Share on other sites

έτοιμο δεν πρόκειτε να βρεις για αυτό που θέλεις (το πιο κοντινό για gpu είναι nzxt kraken g10 + asetek AIO(corsair h75 κλπ)

για μητρική δεν έχω κάτι στο μυαλό μου ...

απο εκεί και πέρα δεν ξέρω πέρα από τα looks πόσο αξίζει να ψύξεις με νερά μητρική

ps.cpu cooling τί έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο σετ που να έχει vga, vrm waterblocks κτλπ δεν παίζει. Επίσης 'καλή τιμή' με αυτά δεν παίζει με την καμία. \

Γνώμη μου κοίτα πόσα ψυγεία μπορείς να χωρέσεις στο κουτί σου, πάρε μια D5 και ένα καλό cpu waterblock. Aν σου μένουν λεφτά μετά απο αυτά (κάνουν αρκετά) πρόσθεσε και ενα block για την κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

έτοιμο δεν πρόκειτε να βρεις για αυτό που θέλεις (το πιο κοντινό για gpu είναι nzxt kraken g10 + asetek AIO(corsair h75 κλπ)

για μητρική δεν έχω κάτι στο μυαλό μου ...

απο εκεί και πέρα δεν ξέρω πέρα από τα looks πόσο αξίζει να ψύξεις με νερά μητρική

ps.cpu cooling τί έχεις?

Βασικά πιο πολύ για CPU και μετά ίσος κάρτα γραφικών, για μητρική δεν καίγομαι.

Αυτήν την στιγμή στο CPU Cooler (Η5 4690, 1150) έχω αυτό:

Arctic Cooling Freezer 13 Tower Kühler - Hardware,

κάτι τέτοιο?

http://www.mindfactory.de/product_info.php/Corsair-Hydro-Series-H100i-Komplett-Wasserkuehlung_820166.html

Έγινε επεξεργασία από Cguevara
Link to comment
Share on other sites

τώρα το λες πιο σωστά...

για cpu μόνο έχεις 2 επιλογές

ανάλογα με το κουτί που έχεις(air 240 ή 540?)

βλέπεις τί χωράει απο ψυγεία και πας είτε σε

1) all in one λύση (cm nepton / corsair h) που είναι σχετικά εύκολη και γρήγορη δίχως να απαιτεί συντήρηση είτε

2) επενδύεις σε full custom υδρόψυξη (block/radiator/pump/res) και βάζεις και την κάρτα στο παιχνίδι...

ps.Δεν έχω στήσει ποτέ υδρόψυξη (ούτε custom ούτε all in one) αλλά αυτό που μπορώ να πω είναι ότι ξέρω πως οι custom θέλουν και κάποια συντήριση τακτικά..Ναι είναι απείρως πιο όμορφες και πιο αποδοτικές αλλά αν δεν έχεις τον χρόνο και το μεράκι να ασχοληθείς πάρε 2 θηρία air coolers ένα για cpu ένα για gpu και άνοιγε το κουτί μόνο για ξεσκόνισμα)

Link to comment
Share on other sites

τώρα το λες πιο σωστά...

για cpu μόνο έχεις 2 επιλογές

ανάλογα με το κουτί που έχεις(air 240 ή 540?)

βλέπεις τί χωράει απο ψυγεία και πας είτε σε

1) all in one λύση (cm nepton / corsair h) που είναι σχετικά εύκολη και γρήγορη δίχως να απαιτεί συντήρηση είτε

2) επενδύεις σε full custom υδρόψυξη (block/radiator/pump/res) και βάζεις και την κάρτα στο παιχνίδι...

ps.Δεν έχω στήσει ποτέ υδρόψυξη (ούτε custom ούτε all in one) αλλά αυτό που μπορώ να πω είναι ότι ξέρω πως οι custom θέλουν και κάποια συντήριση τακτικά..Ναι είναι απείρως πιο όμορφες και πιο αποδοτικές αλλά αν δεν έχεις τον χρόνο και το μεράκι να ασχοληθείς πάρε 2 θηρία air coolers ένα για cpu ένα για gpu και άνοιγε το κουτί μόνο για ξεσκόνισμα)

Το 550 έχω, με βλέπω για την πρώτη κατηγορια... μιας και όντως πολύ χρόνος δεν υπάρχει ειδικά για το στήσιμο, τι γνώμη έχεις για το Air Cooler για CPU που έχω τώρα φορεμένο?

Link to comment
Share on other sites

ps.Δεν έχω στήσει ποτέ υδρόψυξη (ούτε custom ούτε all in one) αλλά αυτό που μπορώ να πω είναι ότι ξέρω πως οι custom θέλουν και κάποια συντήριση τακτικά..

To οποίο φυσικά είναι μεγάλος μύθος. Πολύ λογικό όμως να το πιστεύει πολύς κόσμος.

Τα AIO συστήματα πως 'δεν θέλουν συντήρηση'? Πολύ απλά παστώνοντας το υγρό σε EG και κάνοντας την λούπα εντελώς μη διαπερατή στο φως. Ορίστε η χαμηλή συντήρηση του συστήματος :happy2:

Το ίδιο πράγμα μπορεί να γίνει σε custom λούπα με πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Απλά δεν το κάνει κανείς. Δεν βρίσκω και τον λόγο να το κάνει δηλαδή, ούτως η άλλως.

Link to comment
Share on other sites

αρχίζουμε με το πιο απλό ...

επειδή δεν γράφεις αν είναι 4690 απλός ή "k"

αν είναι απλός(ο επεξεργαστής) και είναι αθόρυβο το cooler(που έχεις τώρα) για τα γούστα σου ... μην κάνεις τίποτα

απο εκεί και πέρα αν θες να κάνεις αναβάθμιση πέρασε πρώτα από εδώ Heatsinks - Coolers - Watercooling Reviews - TheLab.gr

και ρίξε μια ματιά

Το ίδιο πράγμα μπορεί να γίνει σε custom λούπα με πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Απλά δεν το κάνει κανείς. Δεν βρίσκω και τον λόγο να το κάνει δηλαδή, ούτως η άλλως.

προφανώς δεν το κάνει κανείς διότι αν μπει στον κόπο να στήσει μια custom λούπα είναι διατεθιμένος να κάνει και την "προβλεπόμενη" συντήρηση.Και μεταξύ μας δεν σκοπεύω να στήσω custom loop και να βάλω μαύρους σωλήνες ...δεν μου αρέσουν πως να το κάνουμε..

πες μου λίγο όταν στήνεις μία custom..

δεν θέλει να προσέξεις fittings να μην χάσουν?γενικά δεν θέλει προσοχή(διότι σν τρέξει ενώ δουλεύει το pc....=

και επίσης πόσα θέματα είδαμε εδώ μέσα με σωλήνες που "θόλωσαν" λόγω χρωματιστού υγρού....ή μπλοκ που ποιάσανε "μούργα".? δεν λέω βάζεις γλυκόλη και όντως τελειώνει εκει η ιστορία αλλά....

δεν μπορείς να πεις ότι είναι τελείως maintenance free

αυτό εννοούσα ότι οι ΑΙΟ είναι maintenance free(και γενικά πιο απλές) και οι custom όχι

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Και μεταξύ μας δεν σκοπεύω να στήσω custom loop και να βάλω μαύρους σωλήνες ...δεν μου αρέσουν πως να το κάνουμε..

Nαι δεν σου αρέσει αλλά στις AIO δεν έχεις πρόβλημα. Πρόσεξε δεν σε κατηγορώ για κάτι. Απλά σου μιλάω για τις διαφορετικές επιλογές που μπορεί κάποιος να έχει.

πες μου λίγο όταν στήνεις μία custom..

δεν θέλει να προσέξεις fittings να μην χάσουν?γενικά δεν θέλει προσοχή(διότι σν τρέξει ενώ δουλεύει το pc....=

και επίσης πόσα θέματα είδαμε εδώ μέσα με σωλήνες που "θόλωσαν" λόγω χρωματιστού υγρού....ή μπλοκ που ποιάσανε "μούργα".? δεν λέω βάζεις γλυκόλη και όντως τελειώνει εκει η ιστορία αλλά....

δεν μπορείς να πεις ότι είναι τελείως maintenance free

Ναι τα fittings θέλουν προσοχή και δεν είναι μόνο αυτό...είναι περισσότερα σε αριθμό, άρα περισσότερα αδύνατα σημεία=μεγαλύτερη περίπτωση να πάει κάτι στραβά.

Διαρροή εν ώρα λειτουργίας μπορεί να συμβεί μια χαρά και με AIO, οπότε δεν μου λέει κάτι αυτό.

Αυτά με τα 'θολώματα' και τις 'μούργες' είναι θέματα που πλέον έχουν λυθεί. Με τις σωστές επιλογές μπορείς να τα γλυτώσεις (χωρίς γλυκόλη) αλλά αυτές μπορεί να μην σου αρέσουν.

Τελείως maintantance free δεν είναι τίποτα. Ούτε οι AIO.

Το μόνο ουσιαστικό που κερδίζεις με τις AIO είναι χρήματα και χρόνο τοποθέτησης. Τα υπόλοιπα κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αισθάνομαι ότι με κατηγορείς..Απλά έχουμε διαφορετικές απόψεις

Τελείως maintenance free δεν είναι τίποτα. Ούτε οι AIO.

Το μόνο ουσιαστικό που κερδίζεις με τις AIO είναι χρήματα και χρόνο τοποθέτησης. Τα υπόλοιπα κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν ισχύουν.

και αυτός είναι ο λόγος που δεν μου αρέσει κανένας "τύπος" water cooling

προσωπικά είμαι άνθρωπος του αέρα αλλά ναι συμφωνώ.... μου την σπάνε οι μαύρες σωλήνες σε κάθε είδος loop

όπως μου την σπάει να πρέπει να προσέξω το κάθε fitting/τάπα/o-ring να μην πάθει κάτι....αν ήταν ποτέ να πάω σε "νερά" τότε custom loop all the way δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς για την διαφορά στις επιδόσεις,είτε το λες θερμοκρασίες ,είτε το λές θόρυβος (και στην ομορφιά για πολλούς).Ωστόσο αν πήγαινα σε νερό γνωρίζω και τις απαιτήσεις του(που πλεον ναι είναι μικρότερες απ'ότι στο παρελθόν αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως είναι set and forget)

anyway επειδή ξεφύγαμε από το θέμα το thread εγώ σταματάω

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά που λες είναι όλα πολύ λογικά. Καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κάποιος θα προτιμήσει τον αέρα απο το νερό, καθώς εδώ που τα λέμε είναι μακράν η πιο λογική λύση. Αυτό που δυσκολεύομαι να καταλάβω είναι το σενάριο κάποιος να προτιμήσει AIO επειδή είναι maintenance free λύση. Έχει αρχίσει να περνάει η ιδέα στο κόσμο οτι οι AIO και οι custom λούπες έχουν ποιοτικές διαφορές. Δεν έχουν, το ίδιο πράγμα είναι σε άλλο πακέτο. Και είναι χειρότερο πακέτο απ όλες την απόψεις (εκτός απο χρήματα και χρόνο).

Οκ, είμαι κομπλεξικός με τις AIO, παραδέχομαι :p.

Link to comment
Share on other sites

κατέληξα σε μια από αυτές τις 2

Corsair Η100η η Η110...

ξέρει κανεις διαφορες?

H διαφορά είναι στο μέγεθος του ψυγείου. Η 100 έχει 2χ120 ψυγείο και η 110 2χ140.

That being said, θα σου πρότεινα να πάρεις μια noctua nh-d15 ή την μεγάλη της cryorig.

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά είναι στο μέγεθος του ψυγείου. Η 100 έχει 2χ120 ψυγείο και η 110 2χ140.

That being said, θα σου πρότεινα να πάρεις μια noctua nh-d15 ή την μεγάλη της cryorig.

Noctua NH-D15 η NH-D14?

Καλά και αυτό δείχνει πολύ θηρίο

CRYORIG R1 Ultimate | Research Idea Gear

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.