Jump to content



970/980... Αλλα ποια απ ολες?


Recommended Posts

το χα αναρτησει και αλλου αλλα μεσα στα χιλιαδες μμυνηματα δεν πηρα απαντησεις (εκτος για την ποιοτητα της evga) οποτε θυεωρω σωστο να το κανω ξεχωριστο θεμα οπως θα επρεπε απ την αρχη δηλαδη

Λοιπον μπηκα στο Γερμανικο μαγαζι και με τρωει το δχτυλο να κλικαρω, αλλα εχω ενα μικρο διλημα :

Να παραγκειλω μια 980 μια και καλη 'η να παρω μια 970 (η οποια φαινεται γ@μάτη) με στοχο αναβαθμιση λιγο πιο συντομα? (πχ οταν θα εχουμε τις refresh ή ισως μελλοντικη αγορα μιας δευτερης για sli)?

Τα δεδομενα:

1.οθονη 1440p.

2.απαιτησεις ultra/high 60 hz

3.ΔΕΝ παιζω online fps, οποτε δεν ειναι ειδος που με ενδιαφερει, σιγουρα ομως θελω max -η σχεδον max τεσπα- το witcher3 και τετοιου επιπεδου rpg, και φυσικα action-adventure επιπεδου tomb raider, resident evil, batman κτλ / adventure-rts / action-rts fps επιπεδου metro LL και φυσικα κανα mmo επιπεδου tera. Ολα αυτα τα θελω τουλαχιστο στο επιπεδο που επαιζα σε 1080p με την 680 (ηταν απλα τουμπανο, αλλα για 1440 δεν ειναι... δεν ξερω αν κοβει και η μνημη που ειναι 2Gb)

4. μικροσυμβιβασμοι ΜΟΝΟ σε φιλτρα (αν ειναι να γλυτωσω 200-300 ευρω) ολα τα υπολοιπα max

5. δε με ενδιαφερει το ποσο μπορει να χασω απο μεταπωληση σε βαθος 6-7 μηνων

6. με ενδιαφερει ομως αν γινεται να κανω μια σχετικη οικονομια τωρα μια και η καρτα που εχω δε θα μεταπωληθει αλλα θα δωθει δωρο (κοινωνικες υποχρεωσεις που πρεπει να εξαλειφονται με οσο πιο ανωδυνους τροπους γινεται) και μια και εχει προκυψει και μια ακομα εκτακτη αγορα γι αυτο το μηνα...

τι λετε? να παρω την 970?

Επισεις ενα ακομα διλημα ειναι η υλοποιηση : καπου πιο πανω εβλεπα θετικα την inno3d αλλα τωρα βλεπω η evga εχει υπεργαματες τιμες ... χμμμμ... evga δεν ειχα ποτε, ειναι οντως leader ή απλα υπερεκτιμημενος ελιτισμος σαν το iphone?

επισεις μηπως ξερει κανεις ποσο χρονο κανει στις αποστολες του το Hardware, Notebooks & Software von Mindfactory.de και ποσο πανω κατω χρεωνει?

.

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις την EVGA 970 FTW που θα αγγίζει 980 και θα κάθεται περίπου στο 400αρι. ,

εχμμμ οκ να περιμενω, αλλα επειδη δεν το παρακολουθησα το θεμα για ποσο μιλαμε?

Αν ειναι για μερικες βδομαδες οκ, να περιμενω. Αν ειναι για μηνες αγοραζω και ας χασω σε μεταπωληση (η 680 καρταρα για 1080 αλλα σε 1440 θελει πολλους συμβιβασμους σα να τρεχω gtx 660 )

για το θέμα μεταφορικά...

το Mindfactory έχει minimum 30euro

οπότε δες αν θες και άλλα γερμανικά καταστήματα(πχ hardwareversand ή το geizhals.de που είναι το αντίστοιχο του skroutz στην γερμανία)

κοιτα, δεν ψαχνω ντε και καλα Γερμανικα μαγαζια, απλα καπου να βρω καρτα σε οσο καλυτερη τιμη γινεται.

Φυσικα αν τα Ελληνικα μαγαζια συμφεραν (και για 10-20 ευρω πανω παλι δε το συζηταω) θα τα προτιμουσα αλλα ειδα κατι τιμουλες που αναρτηθηκαν και εψαχνα διανυκτερευον φαρμακειο για υπογλωσια, ενω οι τιμες του συγκεκριμενου ειναι οι προτεινομενες των κατασκευαστων (χοντρα-ψιλα)

Thanks παντως, θα τα ψαξω

Link to comment
Share on other sites

evga θα έπαιρνα εγώ πάντως. Είμαι ευχαριστημένος απο την ποιότητα τους και απο o/c πάνε αρκετά καλά.

Σε αυτήν την γενιά άλλαξαν το ACX cooler βέβαια, περίμενε κανένα review να δεις τι ψάρια πιάνει, ισχυρίζονται ότι είναι καλύτερο απο το προηγούμενο, αλλά δεν ξέρω, αλλάξαν το design απο τα fans.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JERkKJvcDNM]Introducing EVGA ACX 2.0 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι ταμπου εδω μεσα το eshop ( :hehe: ) αλλά 2 Οκτωβριου γραφει οτι περιμενει παραλαβη(evga 970 ACX)

sauce

τις evga καλά τις έχει, την ASUS την βίασε. Μάλλον τα ελληνικά καταστήματα πάνε με το πόσο καγκούρικη είναι η κάρτα, όσο μεγαλύτερη η καγκουριά τόσο μεγαλύτερο το κασέρι...after all Ελλάδα είσαι η ποζεριά μετράει.. αυτοί είμαστε κύριοι :shout:

Link to comment
Share on other sites

Ένα review που διάβασα σήμερα, η evga έχει το reference σχεδιασμό στην πλακέτα της, για αυτό και φτηνότερη, η asus και η msi έχουν κάνει αλλαγές στα στοιχεία του κυκλώματος τροφοδοσίας και είναι πιο ποιοτικά, σίγουρα δεν θα ακούς σφύριγματα :D. Κρίμα δεν έχουν βάλει στο review και την gigabyte που προσωπικά πιστεύω είναι μια πολύ καλή υλοποίηση και με πολύ καλή τιμή.

Nvidia GeForce GTX 970 Review Roundup - Conclusion | bit-tech.net

Έγινε επεξεργασία από chrisnitro2000
Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις.... όντως αυτό που λέει ο φίλος [MENTION=4060]chrisnitro2000[/MENTION] είναι αλήθεια! H ASUS έχει δικό της PCB όπως πάντα ΑΛΛΑ συνιστώ λίγη υπομονή ακόμη... Εγώ θα περιμένω καμία MATRIX SUPERCHARGED αλλιώς μόλις δώ κάποιες μετρήσεις που περιμένω θα πάω καρφί σε αυτήν! Παρόμοια ιστορία και με την GTX 980!

Link to comment
Share on other sites

και στο idealo.de ψάξε για τιμές. Έχε υπόψιν, μερικές φορές συμφέρει να μπεις στο όποιο μαγαζί από idealo ή geizhals για να σου δώσει την απολύτως χαμηλότερη τιμή, αλλιώς -αν μπεις απευθείας στο μαγαζί από τον browser σου- ενδέχεται να σου δείξει ελαφρώς μεγαλύτερη τιμή.

στα γερμανικά μαγαζιά κοιτάς και το caseking.de, συνήθως ελάχιστα ακριβότερο και μάλλον πρέπει να συνεννοηθείς με email για κόστος αποστολής σε Ελλάδα.

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

περιμενεις τι θα πει και η ατι και μετα αποφασιζεις.

:-O

:wall:

Εδω λεμε δεν με καλυπτει η καρτα μου λογο οθονης, με τα χιλια ζορια κρατιεμαι το τελευταιο διαστημα να μην αγορασω καμια 780 (η 290χ) γιατι πανω κατω την περιμενα την εκπληξη (η μαλλον για να ακριβολογουμε, ηλπηζα στην εκπληξη), και λες να περιμενω ποτε θα προκοψει η κοκκινη ? :suicide2:

btw δεν ειμαι οπαδος καμιας πολυεθνικης δισεκατομμυριων, και την amd την προτεινω κατα κορον οπου ακουω για περιορισμο budget, και περυσι ειχα ψηθει λιγακι να παρω 290χ (ασχετα αν δεν το κανα αφου ουσιαστικα δεν ειχα λογο) αλλα με τα δεδομενα που γραφω στο θεμα, καθως και με δεδομενο τις καρταρες που εβγαλε η nvidia (σβηνοντας ουσιαστικα εντελως απ το χαρτη ολη τη μεγαλη σειρα της amd, ακομα και μονο λογο αποδοσης) θεωρεις πως το εξυπνοτερο που εχω να κανω ειναι να περιμενω αν θα βγαλει τιποτα μια εταιρια που εχω να παρω προιον της απο τοτε που λεγοταν ΑΤΙ?

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

περιμενεις τι θα πει και η ατι και μετα αποφασιζεις.

First rumors about AMD R9 300 series are appearing on the web. The Radeon R9 390X, codenamed Bermuda, belongs to the Pirate Island family and will use the 20nm TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) process technology. The R9 390X will feature 4224 stream processors clocked at 1GHz, 264 texture units, 96 ROP units and a 512-bit memory interface. This Bermuda-based graphics card should be launched at the end of the year (November / December).

δν νομιζω να εχει υπομονη για να περιμενει τοσο..

Link to comment
Share on other sites

Oi καλυτερες GTX 980 !!!!!!!!!!

Δεν χορταινεις να τις βλεπεις !!!!!!!!!!!!!!!

Mαζευτε λεφτα ερχονται και σαρωνουν τα παντα !!!!!!!!!!!!!!!

EVGA GTX 980 HYDRO με ΕΚ blocks!!!!!!!!!!!!!!

EVGA CLASSIFIED

post-549-1416078814,6001_thumb.jpg

post-549-1416078814,6452_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από WARRIOR
Link to comment
Share on other sites

:-O

:wall:

Εδω λεμε δεν με καλυπτει η καρτα μου λογο οθονης, με τα χιλια ζορια κρατιεμαι το τελευταιο διαστημα να μην αγορασω καμια 780 (η 290χ) γιατι πανω κατω την περιμενα την εκπληξη (η μαλλον για να ακριβολογουμε, ηλπηζα στην εκπληξη), και λες να περιμενω ποτε θα προκοψει η κοκκινη ? :suicide2:

btw δεν ειμαι οπαδος καμιας πολυεθνικης δισεκατομμυριων, και την amd την προτεινω κατα κορον οπου ακουω για περιορισμο budget, και περυσι ειχα ψηθει λιγακι να παρω 290χ (ασχετα αν δεν το κανα αφου ουσιαστικα δεν ειχα λογο) αλλα με τα δεδομενα που γραφω στο θεμα, καθως και με δεδομενο τις καρταρες που εβγαλε η nvidia (σβηνοντας ουσιαστικα εντελως απ το χαρτη ολη τη μεγαλη σειρα της amd, ακομα και μονο λογο αποδοσης) θεωρεις πως το εξυπνοτερο που εχω να κανω ειναι να περιμενω αν θα βγαλει τιποτα μια εταιρια που εχω να παρω προιον της απο τοτε που λεγοταν ΑΤΙ?

Το θεμα δεν ειναι να αγορασεις ΑΤΙ καρτα αλλα σιγουρα λογο ανταγωνισμου (η ιστορια εχει δειξει οτι παντα ειναι πιο φθηνες απο τις καρτες NVIDIA ) ,οι αντιστοιχες τιμες της NVIDIA πανε προς τα κατω.Βεβαια εσυ πληρωνεις,εσυ αποφασιζεις.

Θα ελεγα να κοιταξεις και αγγελιες γιατι σαν high end hardware owners που κυκλοφορουν αναμεσα μας θα αρχισουν να σκοτωνουν 780 και 780ti.

Οσο αναφερει ο φιλος [MENTION=13839]FarmaS[/MENTION] η ΑΤι εχει 512-bit memory interface απο 256 της Nvidia ,λετε να περασει μπροστα? :)

Έγινε επεξεργασία από Aias
Link to comment
Share on other sites

αυτο με το sli το ξεχνας, αλλοι που πηρανε 670 πχ πριν 2 χρονια ειχανε το ιδιο πραγμα στο μυαλο τους και τωρα που χρειαζονται πραγματικα κατι δυνατοτερο βλεποντας την καταναλωση της 970 εννοειται πως θα προτιμησουν να την βαλουν αγγελια (πριν πεσει και η αλλο η αξια μεταπωλησης ) και να πανε παλι σε μονη καρτα, εξαλλου τι να τα κανεις τα 60fps του sli οταν δεν εχεις την ιδια αποκριση / smoothness που μπορεις να εχεις χωρις αυτο ?

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=NpQPzg8yq4w]CSGO SLI INPUT LAG TEST | Stan's Tech Check | 1080p - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο ίδιο δίλλημα είμαι (1440p).

Πήγαινα καρφί για 980, αλλά η 970 είναι δυνατότερη από ότι περίμενα και η τιμή της είναι λουκούμι, άσε που θα μου μείνουν ~200€ στην άκρη για κάνα Ζ3(?).

Οι απόδοσεις τους είναι τόσο κοντά, που δεν ξέρω αν αξίζει το 200-250€ premium.

Περιμένω να βγούνε όλα τα μοντέλα, να κάτσουνε λίγο οι τιμές (Ελλάδα), να διαβάσω απόψεις αγοραστών για τις υλοποιήσεις και θα αποφασίσω...

Από αυτές που έχουν βγει σταθερή αξία οι EVGA (χωρίς backplate όμως),

η Asus έχει μάλλον το καλύτερο cooler (αλλά θα είναι η τρίτη DCU2 X70 που παίρνω στη σειρά και θα με λένε fanboy :p),

η msi -gaming- είναι επίσης ενδιαφέρουσα,

και εντύπωση μου έκανε επίσης και η gigabyte g1 gaming, η οποία έχει backplate και το υψηλότερο o/c που είδα μέχρι στιγμής στα review. Παραθέτω:

The boost clock will now render at roughly 1516 MHz depending on the power and temperature signature.

The GPU will continuously be dynamically altered on voltage and clock frequency to match the power and temperature targets versus the increased core clock.

The Samsung GDDR5 memory used can run at 8 GHz (effective data-rate).

Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming review - Overclocking The Graphics Card

Θέλει ψάξιμο η δουλειά... αλλά δε βιάζομαι κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.