Jump to content



Αναζήτηση ιδανικού εκτυπωτή για φαρμακείο


Superior_Mind

Recommended Posts

Ακου να δεις πλάκα. Όλα αυτά που θες και 350 δεν γίνονται. Πες του φίλου σου να γράψει κανα υπόθετο παραπάνω και να τα σκάσει για ένα 3015x που προτείνει ο [MENTION=432]dellman[/MENTION] πιο πάνω και θα είναι οκ.

Διαφορετικά ας πάρει 2 έγχρωμους inkjet με 50 ευρω και να τυπώνει full page colour logo

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς τον έπεισα για 2 ξεχωριστούς ασπρόμαυρους laser.

Το budget και για τους 2 θα είναι μέχρι 300ευρώ.

Η βαρύτητα στην αξιοπιστία και ο μεγαλύτερος όγκος δουλειάς θα πάει σε αυτόν που θα εκτυπώνει τις αποδείξεις σε Α6.

Ο Α4 θα έχει το μικρότερο μερίδιο και άρα μπορεί να θυσιαστεί budget για να γίνει καλύτερη αγορά στον Α6.

Για δώστε μου 2 προτάσεις σε samsung ή canon. Λίγο προσοχή στον Α6 να έχει οικονομικά toner παρακαλώ.

Και μια τελευταία σημείωση αν έχουμε κάποιο κατάστημα με πακέτα φύλλων Α6 σε καλές τιμές :)

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου λέει ότι σύμφωνα και με τους προλαλήσαντες, το ADF στην καθημερινή χρήση θα σε προβληματίσει.

Λόγοι:

1. Η σκόνη που μαζεύει, καθότι εκτεθημένο και στο πάνω μέρος της συσκευής

2. Οι οδηγοί που σε κάθε επαφή μπορεί να μετακινούνται και το χαρτί να μην είναι πάντα ευθυγραμισμένο.

3. Ακριβώς επειδή είναι ανοικτό, τα λαστιχάκια που τραβάνε το χαρτί φθείρονται πιο γρήγορα (οξειδώνονται)

Συμφωνώ με τον slalom:

Πάρε ένα μικρό Α/Μ για τις αποδείξεις, π.χ. https://www.skroutz.gr/s/3218675/Samsung-SL-M2825ND.html

Και ένα φτηνό, μικρό έγχρωμο (αν δε σε απασχολεί το κόστος εκτύπωσης) για τις συνταγές, π.χ.

Samsung CLP-360 Color Laser Εκτυπωτής - Εκτυπωτές

Και στις 2 περιπτώσεις μικρό αλλά με εσωτερικό tray, για τους ίδιους λόγους που αναφέρω για το ADF.

Έχω πάρει στο σπίτι προηγούμενο έγχρωμο μοντέλο CLP-310 και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το μέγεθος, και την ποιότητα έγχρωμης εκτύπωσης.

Θα σου περισσέψουν και λεφτά, θα τα κρατήσεις για toner που θα σου χρειαστούν, μια που όλοι οι εκτυπωτές έρχονται πια με μικρό αρχικό toner.

Η εναλλακτική με 2 trays θα σου κοστίσει σε χρήματα αλλά και σε χώρο, μια που δε βγάζουν μικρούς εκτυπωτές με 2 trays.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Μετά από τηλέφωνο και σε ποιο εξειδικευμένο άτομο πάνω σε εκτυπώσεις και αναλώσιμα θα αγοραστεί ο Lexmark MS310DN για την πολλή δουλειά σε Α6

ΕΚΤΥΠΩΤΗΣ LASER LEXMARK MS310DN B/W 35S0130

και ο Samsung SL-M2022W για τα ψίχουλα σε Α4.

ΕΚΤΥΠΩΤΗΣ LASER SAMSUNG XPRESS SL-M2022W B/W

Στο θέμα του χαρτιού Α6 δυστυχώς στην Ελλάδα όσοι φέρνουν Α6 είναι μόνο φωτογραφικό glossy, οπότε θα πάρουμε απλό Α4 και θα πηγαίνει για κοπή σε κατάστημα που έχει τέτοια μηχανήματα κοπής.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα σου πρότεινα τις αποδείξεις να τις κάνεις σε θερμικό εκτυπωτή. Να είναι και μικρός και γρήγορος να τελειώνεις.

Και τις συνταγές στον εκτυπωτή που διάλεξες. Δες τα κόστη και τα οφέλη και το οτι γλυτώνεις και χώρο. Βέβαια το θερμικό χαρτί πληρώνεις και όχι σε toner.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τον Samsung, συμφωνώ και εγώ να πας στην επόμενη σειρά κυρίως για το κόστος των αναλωσίμων:

Tιμές από το Πλαίσιο:

- Samsung SL-M2022W: 85 ευρώ (Skroutz: κάτω από 70), μελάνι: περίπου 50 ευρώ (Skroutz: μέχρι 45) για 1000 σελίδες

- Samsung SL-M2825ND: 125 ευρώ (Skroutz: γύρω στα 115), μελάνι: περίπου 58 ευρώ (Skroutz: γύρω στα 50) για 3000 σελίδες

Α, και εγγύηση 1 χρόνο ο πρώτος, 3 χρόνια ο δεύτερος.

Νομίζω το πράγμα μιλάει από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.