Jump to content



Προβλημα! (Ειναι) Επεξεργαστης ή Μητρικη?


Ioanna

Recommended Posts

Γεια.

Ενα περιεργο προβλημα μου παρουσιαστηκε τελευταια (πριν μερικες μερες) στο συστημα της υπογραφης μου.

Το CPU_Led, ενα κοκκινο φωτακι που εχει η μητρικη μου, αναβε συνεχεια και δεν μου μπουταρε το μηχανημα.

Μου συνεβη πρωτη φορα πριν λιγες μερες μετα απο μια προσπαθεια overclocking. Οι θερμοκρασιες, το VCore και οι υπολοιπες τασεις ηταν μεσα στα επιτρεπτα ορια. Το μηχανημα παγωσε, το εσβησα απο το κουμπι, διεκοψα την τροφοδοσια ρευματος, εκανα clear RTC ram (με το jumper), και πηγα να αναψω το μηχανημα κανονικα, οπως καθε φορα (αποτυχημενου O/C). Σπανιοτατα βεβαια μου freeze-αρει το μηχανημα.

Αυτη τη φορα ΔΕΝ αναψε αλλα αναβε συνεχεια το κοκκινο CPU_Led. Ενταξει λεω, τον καψαμε, παμε γι' άλλα. Εβγαλα ομως και την μπαταρια, περιμενα, την ξαναεβαλα, ξανα clear RTC ram, εκκινηση: τιποτα. CPU_Led κοκκινο αναμμενο.

Τον αφησα και μια μερα. Ξαναπροσπαθησα. Τιποτα.

Μετα, βγαζω την παλια μητρικη μου, μια Gigabyte. Βαζω τον επεξεργαστη επανω μαζι με την Noctua ψυκτρα και δουλευε μια χαρα! Ετρεξε 30 λεπτα Prime95 , Small FFTs.

Τον ξαναβαζω πανω στην Sabertooth και λειτουργουσε!! Τρεχω Prime95 Small FFTs 40 λεπτα σε Stock συνχοτητα, και το περασε κανονικα! Μολις σταματησα το Prime κολλησε! Freeze-αρε το μηχανημα! Hard reset και παλι CPU-led αναμμενο, δεν με αφηνε να μπουταρω! Διακοπτω τροφοδοσια, clear RTC ram και πηρε μπρος! Το beep ακουγεται καθε φορα που μπουταρει, ενω οταν δεν μπουταρει δεν ακουγεται τιποτα.

Ερωτηση: Μητρικη ειναι ή επεξεργαστης? Πως μπορω να το ελεγξω?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

βάλε το επεξεργαστή πάνω στην Gigabyte και ταλαιπώρησε τον λίγες μέρες για να σιγουρευτείς ότι είναι οκ ο cpu

Ναι, το σκεφτηκα και 'γω αυτο αλλα ειναι ολιγον ιστορια... Επισης, δεν ξερω να κλοκαρω στην Gigabyte. Ολο μου το O/C εδω και καποιους μηνες το κανω στην Sabertooth.

Ας γραψω και κατι ακομη, σε spoiler επειδη θα με κραξουν, lol...

Ετσι που εβλεπα οτι δεν μπουταρε το μηχανημα, και εξ' αιτιας του οτι πρωτη φορα μου συνεβαινε κατι τετοιο, θεωρησα οτι ο επεξεργαστης καηκε! Πηγα λοιπον και αγορασα εναν καινουργιο FX-8350! Ο συγκεκριμενος, κατασκευης 2014, αποδειχθηκε πατατας στο o/c (για να περασει 10-λεπτο Small FFTs στα 4.8GHz χρειαστηκε...1,49375V !!! ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΤΑΤΑΣ!!), αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Το θεμα ειναι οτι ΚΑΙ με τον καινουργιο επεξεργαστη η μητρικη μου εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα οταν προσπαθησα στα 4.9 με 1,512V. Freezing και μετα το κοκκινο CPU_Led και να μην μπουταρει καν! Δεν καταλαβαινε ουτε clear cmos ουτε τιποτα. Στην Gigabyte ομως μια χαρα δουλευε ο καινουργιος, οπως και ο παλιος.

Γι' αυτο λεω: ΜΗΠΩΣ ειναι μητρικη?

Παντως, εγω αυτη τη στιγμη ειμαι με stock ρυθμισεις με τον παλιο επεξεργαστη μου. Ο πατατας θα επιστραφει.

Link to comment
Share on other sites

Ας γραψω και κατι ακομη, σε spoiler επειδη θα με κραξουν, lol...

Ετσι που εβλεπα οτι δεν μπουταρε το μηχανημα, και εξ' αιτιας του οτι πρωτη φορα μου συνεβαινε κατι τετοιο, θεωρησα οτι ο επεξεργαστης καηκε! Πηγα λοιπον και αγορασα εναν καινουργιο FX-8350!

tsar-bomba-largest-nuclear-bomb-explosion.png

Υποτίθεται ότι πήρες FX για να γλυτώσεις κανα φράγκο.. Αλλά

-του κότσαρες και μια υδρόψυξη (και πριν μια noctua)

-άλλαξες μνήμες άνευ λόγου και αιτίας

-τον έλιωσες στο o/c μέσα στο κατακαλόκαιρο ενώ όλοι σου λέγανε σταμάτα

-τον χάλασες κατά πάσα πιθανότητα

-πήγες και πήρες καινούριο επεξεργαστή και μάλιστα τον ...ίδιο!

Απλά μερικά πράγματα είναι τόσο ακατανόητα που εξάπτουν τον φιλοσοφικό στοχασμό για τη ματαιότητα της ύπαρξης.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

tsar-bomba-largest-nuclear-bomb-explosion.png

Χι, χι χι... Τι επαθες, καλε?! :p

Τεσπα, αν θες και ξες δωσε τα φωτα σου στο συγκεριμενο που ρωταω :)

Ευχαριστω :)

Υποτίθεται ότι πήρες FX για να γλυτώσεις κανα φράγκο.. Αλλά

-του κότσαρες και μια υδρόψυξη (και πριν μια noctua)

-άλλαξες μνήμες άνευ λόγου και αιτίας

-τον έλιωσες στο o/c μέσα στο κατακαλόκαιρο ενώ όλοι σου λέγανε σταμάτα

-τον χάλασες κατά πάσα πιθανότητα

-πήγες και πήρες καινούριο επεξεργαστή και μάλιστα τον ...ίδιο!

Απλά μερικά πράγματα είναι τόσο ακατανόητα που εξάπτουν τον φιλοσοφικό στοχασμό για τη ματαιότητα της ύπαρξης.

Α, αυτο το προσθεσες μετα , χι, χι :)

Λοιπον, με ενδιαφερει το bold, αμα ξερεις πες τι μπορω να κανω = πως να το ελεγξω. Με stress testing? Αυτον εχω τωρα πανω, τον "λιωμενο" και κανονικα λειτουργει το PC. Πως μπορω να ελεγξω την λειτουργια του? Δεν μου εχουν ξανατυχει αυτα.

Ειπα να παρω κανενα 9590 αλλα...δεν συμφερει...ετσι σκεφτηκα.

Δεν μπορουσα να παω σε Intel τωρα, με την Sabertooth αγορασμενη πριν 4-5 μηνες

:)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

λεω εγω

μηπως ....ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ , να αφησεις τις κουταμαρες περι "θελω να μαθω τα μηχανιματα μου " "εγω οταν αγοραζω κατι θελω να το ξεζουμιζω " και τα σχετικα ?

και οχι τιποτα αλλο .... συνεχιζεις κιολας!!!!

μου θυμιζεις παιδακια που πετανε την μπαλα τους μεσα στα αγγαθια , και οταν σκαζει κλαιγονται στην μαμα τους -.-

οπως λεει και ο [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] απο πανω , αυτην την στιγμη με τοσα πεταμενα λεφτα θα ειχες ΚΑΙ ΓΑΜΩ τα μηχανιματα που δεν θα χρειαζοταν OC κτλ κτλ κτλ , αλλα εσυ εκειιιιι τον χαβα σου .

εφοσον εβαλες καινουργιο και σου κολλησε και εκει , υποθετονας πως ειναι σωστος ο νεος επεξεργαστης ... ε μονο mobo σου εμεινε .... αλλα το παγωμα καμοια φορα βρομαει και μνημες .... μιας και ειχες βγαλει και σε αυτες τα ματια ....

εγω θα λεγα αμα εχεις κανα φιλο με amd να του πας cpu+μηνες να τις δοκιμασει

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Χι, χι χι... Τι επαθες, καλε?! :p

Τεσπα, αν θες και ξες δωσε τα φωτα σου στο συγκεριμενο που ρωταω :)

Ευχαριστω :)

Ποιά φώτα; Όταν πήγα να σου εξηγήσω τι είναι degrade και e-emigration δεν έδωσες σημασία. Όταν σου είπα ότι δεν μπορείς να μιλάς για 100% σταθερότητα, πάλι τα ίδια. Τώρα η μόνη λύση είναι δοκιμές με διαφορετικούς συνδυασμούς parts.

ΥΓ. Είναι αδιανόητο να έχεις εντρυφήσει τόσο πολύ στο o/c και να λες ότι ξέρω να κάνω μόνο σε sabertooth. Αν όντως το εννοείς αυτό, τότε ούτε στην sabertooth ήξερες τι ακριβώς έκανες, απλά άλλαζες μηχανικά settings.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά φώτα; Όταν πήγα να σου εξηγήσω τι είναι degrade και e-emigration δεν έδωσες σημασία. Όταν σου είπα ότι δεν μπορείς να μιλάς για 100% σταθερότητα, πάλι τα ίδια. Τώρα η μόνη λύση είναι δοκιμές με διαφορετικούς συνδυασμούς parts.

ΥΓ. Είναι αδιανόητο να έχεις εντρυφήσει τόσο πολύ στο o/c και να λες ότι ξέρω να κάνω μόνο σε sabertooth. Αν όντως το εννοείς αυτό, τότε ούτε στην sabertooth ήξερες τι ακριβώς έκανες, απλά άλλαζες μηχανικά settings.

Ενταξει βρε συ, lol, μια τελευταια ερωτηση θελω να σου κανω, απο καθαρη περιεργεια: ο 8350 μου στοιχισε 167€. Ποσο θα μου στοιχιζε μητρικη + επεξεργαστης αν περναγα σε Intel, και ηθελα να εχω την αποδοση ενος 8350 στα 4.8?

Ρωταω ειλικρινα, απο καθαρη περιεργεια, και επειδη δεν εχω ιδεα απο τιμες/μοντελα Intel. Μπορεις να μου πεις? :)

Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Πήρες και τη sabertooth άλλα τόσα + την noctua + την υδρόψυξη + τις μνήμες κτλ κτλ. Με όσα έδωσες συνολικά και i7 έπαιρνες αν και με i5 θα ήσουν πάλι καλυτερα και ακόμα φτηνότερα. Δεν είναι το θέμα η amd και η κάθε amd, αλλά το x λεφτά για τις y επιδόσεις. Αυτό (υποτίθεται ότι) είναι το πλεονέκτημα της amd, αλλά κατάφερες να το αναιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

ασε αυτο το πισι στην ησυχία του (ολα στοκ)

και στησε ενα καινούριο αφου εχεις και νοκτουα μαζι με ενα τετοιο Intel Pentium G3258 Anniversary Edition Box | Skroutz.gr να κανεις το κομμάτι σου χωρις να σε νοιάζει να κανεις ζημιά

αποτι καταλαβα λεφτά υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να πούμε, η αξία των άστοχων επιλογών και της όποιας αποτυχημένης προσπάθειας και των παρελκομένων της (απογοήτευση ίσως σε ένα βαθμό, συνειδητοποίηση του πόσα λεφτά έφυγαν για κάτι που δεν απέδωσε τα αναμενόμενα κ.λπ.) είναι πολύ μεγαλύτερη από οποιαδήποτε συμβουλή. Παρ' ότι συμφωνώ 100% με τον Βαγγέλη, θεωρώ ότι δεν υπήρχε και άλλος τρόπος να καταλάβει η φίλη μας η Ιωάννα την σχέση απόδοσης-κόστους-συνεπειών αν δεν έκανε το πείραμά της, γιατί την "έτρωγε" μέσα της να δοκιμάσει. Τώρα, είδε στην πράξη αυτό που πολλοί της είπαν. Ότι έριξε, δηλαδή, πολλά λεφτά για κάτι που δεν αποδίδει τα αναμενόμενα παρ' ότι φαινόταν πολλά υποσχόμενο και με χαμηλό κόστος. Με τα χρήματα της Sabertooth, συν τα χρήματα του επεξεργαστή και της Η110, αγοράζει κανείς ανετότατα τον 4790 με μητρική και μια μικρή αερόψυκτρα και έχει μεγαλύτερη απόδοση από τον 8350 στα 4.8 και φυσικά μεγαλύτερη σταθερότητα κ.λπ.

Τί μπορεί να γίνει τώρα; Δεν ξέρω. Ίσως το ότι έχει πέσει πολύ χρήμα στην προσπάθεια να είναι αποτρεπτικό για περαιτέρω κινήσεις. Εγώ θα τα πούλαγα όλα σε μια νορμάλ τιμή, θα συμπλήρωνα 50-100€ (τόσο ίσως να χρειαστεί) και θα έπαιρνα το παραπάνω σετ: Η97-i7 4790-raijintek themis και end of story. Αλλά, εγώ είμαι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, γεια μας και παλι, περναω να πω τι συμβαινει. :)

Κατ' αρχην, το μηχανημα λειτουργει εδω και ενα εξαωρο σε στοκ ρυθμισεις χωρις κανενα προβλημα. Δεν λεει τιποτα αυτο απλα το λεω. Εκανα και re-flash το BIOS.

Απο τα λιγα που διαβασα και μου ειπαν, CPU degradation βασικα σημαινει οτι καποια στιγμη, μετα απο καποιο καιρο, ο επεξεργαστης θα χρειαστει παραπανω ταση για την ιδια συχνοτητα. Ουτε θα σκασει δηλαδη, ουτε θα πλανταξει, εκτος και αν εχει ερθει η ωρα του, οποτε may he R.I.P. Με καλες ψυξεις και παιζοντας στα επιτρεπτα ορια το αποφευγεις, ενω απ' οτι λενε υπαρχουν και τυποι που τρεχουν με 1.6V, 24/7, και κανεις, ποτε, δεν παρατηρησε degradation.

Τωρα, εμενα προσωπκα ΤΙ μου ετυχε, ποιος ξερει... ΜΑΛΛΟΝ κατι το απλο: δεν επιασε με την πρωτη, ουτε με την δευτερη, ουτε με την τριτη,..., το clear cmos ή οπως το λενε, και γι' αυτο μου την εκανε ετσι. Απειρη με αυτη τη μητρικη, ανησυχησα. Οπως θα συνεβαινε και στον οποιονδηποτε άλλο εβλεπε το CPU led να αναβει μονιμα και να μην μπουταρει το μηχανημα ουτε με την καμία!

Και επειδη ο επεξεργαστης μου ειναι ηδη κοντα 2 χρονων ειπα ας τον αλλαξω :) Και θα τον κραταγα τον καινουργιο αν δεν ηταν τοσο πατατας!! Μαλλον τωρα πια δεν τους ξεφευγει κανεις, τους καλους τους ονομαζουν 95 κατι. Anyway, θα επιστραφει ιδια αυριο, και ας χασω ενα 20-30%.

Σχετικα με το προβλημα: απο αυριο θα φορτωσω ολα τα O/C profiles μου για μια εβδομαδα εκαστο. Αν υπαρχει προβλημα ας φανει στην καθημερινη χρηση. Επισης, αν υπαρχει προβλημα θα φανει οταν θα ξεκινησω να κλοκαρω για τα 5.0GHz. Ε, αν φανει τοτε, θα πραξω αναλογα.

Τελος, επειδη αναφερθηκαν καποιοι στις αγορες μου: ολα, πλην μητρικης/επεξεργαστη χρησιμοποιουνται ωραιοτατα και σε ενα συστημα Intel. Εγω φιλοδοξω να περασω σε Intel μετα απο 2-3 χρονια. Δεν περιμενω βεβαια να εχω την Corsair H110 μετα απο 3 χρονια, even though why not?!, αλλα ολοι οι Noctua ανεμιστηρες εκει θα ειναι ακομη. Και το κουτι, και οι μνημες, γιατι οχι?

Το σημαντικοτερο ομως ξερετε ποιο ειναι? :)

Οτι σε ενα θεμα που ρωταει κατι συγκεκριμενο και τεχνολογικο, ερχεται ο καθενας και αφηνει τα απωθημενα του, που ποιος ξερει απο που και ποτε κρατανε, εγω παντως δεν ξερω, και μονο ενας ανθρωπος εμεινε καθαρα on topic.

Thank you very much, [MENTION=14427]BloodMage[/MENTION]

Bye bye :)

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα σου δεν ήταν αν απλά έκαψε τον επεξεργαστή. Ήταν να πετύχεις πάλι το OC που είχες και όλα να δουλεύουν μέσα σε μια ώρα. Πχ δοκιμή στο 6ωρο κ νομίζεις ότι όλα είναι καλά. Εδώ prime για stability τρέχεις κ προτινεται κοντά 24ωρο.

Και δεν είναι απωθημένα κανενός. Είναι συμβουλές που δεν άκουσες κ έκανες του κεφαλιού σου. Αφού έτσι κ αλλιώς δεν ακούς γιατί να σου πουν την γνώμη τους. Στην τελική όπως και να έχει βέβαια δικιά σου η τσέπη δικά σου κ τα αγαθά δικιά σου κ η χασούρα.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να πούμε, η αξία των άστοχων επιλογών και της όποιας αποτυχημένης προσπάθειας και των παρελκομένων της (απογοήτευση ίσως σε ένα βαθμό, συνειδητοποίηση του πόσα λεφτά έφυγαν για κάτι που δεν απέδωσε τα αναμενόμενα κ.λπ.) είναι πολύ μεγαλύτερη από οποιαδήποτε συμβουλή. Παρ' ότι συμφωνώ 100% με τον Βαγγέλη, θεωρώ ότι δεν υπήρχε και άλλος τρόπος να καταλάβει η φίλη μας η Ιωάννα την σχέση απόδοσης-κόστους-συνεπειών αν δεν έκανε το πείραμά της, γιατί την "έτρωγε" μέσα της να δοκιμάσει. Τώρα, είδε στην πράξη αυτό που πολλοί της είπαν. Ότι έριξε, δηλαδή, πολλά λεφτά για κάτι που δεν αποδίδει τα αναμενόμενα παρ' ότι φαινόταν πολλά υποσχόμενο και με χαμηλό κόστος. Με τα χρήματα της Sabertooth, συν τα χρήματα του επεξεργαστή και της Η110, αγοράζει κανείς ανετότατα τον 4790 με μητρική και μια μικρή αερόψυκτρα και έχει μεγαλύτερη απόδοση από τον 8350 στα 4.8 και φυσικά μεγαλύτερη σταθερότητα κ.λπ.

Τί μπορεί να γίνει τώρα; Δεν ξέρω. Ίσως το ότι έχει πέσει πολύ χρήμα στην προσπάθεια να είναι αποτρεπτικό για περαιτέρω κινήσεις. Εγώ θα τα πούλαγα όλα σε μια νορμάλ τιμή, θα συμπλήρωνα 50-100€ (τόσο ίσως να χρειαστεί) και θα έπαιρνα το παραπάνω σετ: Η97-i7 4790-raijintek themis και end of story. Αλλά, εγώ είμαι εγώ.

Γεια σου!

Σε παρακαλω δωσε το συντομοτερο link απο τα προϊοντα που προτεινεις εκτος απο την ψυκτρα! Δηλαδη δωσε links για τα Η97-i7 4790

?

Ευχαριστω!

υσ: ισως ανοιξω καινουργιο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

Σε παρακαλω δωσε το συντομοτερο link απο τα προϊοντα που προτεινεις εκτος απο την ψυκτρα! Δηλαδη δωσε links για τα Η97-i7 4790

?

Ευχαριστω!

υσ: ισως ανοιξω καινουργιο θεμα

https://www.skroutz.gr/s/4857210/Intel-Core-i7-4790-Box.html

Επιλογές μητρικής:

budget: https://www.skroutz.gr/s/4869672/Asrock-H97-Pro4.html

μεσαία: https://www.skroutz.gr/s/4861325/Gigabyte-H97-D3H.html

κορυφή (για μένα): https://www.skroutz.gr/s/5196473/Asus-H97-Pro-Gamer.html

Δεν θα σου πώ τί να κάνεις, απλά η Η110 είναι εντελώς αχρείαστη για έναν 4790. Θα χρειαστείς κάτι τέτοιο RAIJINTEK THEMIS -

To συνολικό κόστος αν πήγαινες (θεωρητικά) στον 4790 με την Gigabyte H97-d3h και τον Θέμη (την themis δηλ.) θα ήταν κάτω από 400€. Περίπου 410-420€ πρέπει να έδωσες σύνολο για 8350+Sabertooth+H110. Απλά, κάνω και τους πρόχειρους υπολογισμούς για να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/4857210/Intel-Core-i7-4790-Box.html

Επιλογές μητρικής:

budget: https://www.skroutz.gr/s/4869672/Asrock-H97-Pro4.html

μεσαία: https://www.skroutz.gr/s/4861325/Gigabyte-H97-D3H.html

κορυφή (για μένα): https://www.skroutz.gr/s/5196473/Asus-H97-Pro-Gamer.html

Δεν θα σου πώ τί να κάνεις, απλά η Η110 είναι εντελώς αχρείαστη για έναν 4790. Θα χρειαστείς κάτι τέτοιο RAIJINTEK THEMIS -

To συνολικό κόστος αν πήγαινες (θεωρητικά) στον 4790 με την Gigabyte H97-d3h και τον Θέμη (την themis δηλ.) θα ήταν κάτω από 400€. Περίπου 410-420€ πρέπει να έδωσες σύνολο για 8350+Sabertooth+H110. Απλά, κάνω και τους πρόχειρους υπολογισμούς για να υπάρχουν.

Ενταξει, ευχαριστω για την απαντηση!

Επειδη πραγματικα δεν εχω ιδεα απο Intel, ρωταω:

Με τον παραπανω επεξεργαστη και αυτες τις μητρικες θα ειμαι καλυμενη μελλοντικα και για ποσο χρονικο διαστημα? Οι μητρικες ειναι future proof? Ο επεξεργαστης κλοκαρεται καθολου? Μη βαρατε, απλα ρωταω. EDIT: ΟΚ, ειδα οτι πρεπει να ειναι K.

Επισης, προβλεπεται καμια γενναια μειωση τιμων απο την Intel στο αμμεσο χρονικο διαστημα? Με άλλα λογια: αν αγορασω σημερα υπαρχει περιπτωση σε ενα μηνα να δω τον ιδιο επεξεργαστη 50 ευρω κατω, πχ?

Ρωταω επειδη δεν εχω ιδεα απο Intel.

Ευχαριστω πολυ.

υσ: εχω μια πολυ καλη αεροψυκτρα και μια πολυ καλη AIO. Δεν θα αγορασω ψυκτρα ουτε και θα πουλησω αυτες που εχω. Στον επεξεργαστη επανω θα μπει η Corsair H110 με τους 4 Noctua σε push/pull οπως ειναι τωρα. Ο επεξεργαστης που προτεινεις εχει αυτο το προβλημα με τις υψηλες θερμοκρασιες λογω εκεινης της παστας/κολλας που εχει βαλει η Intel και που αναγκαζονταν καποιοι να τον κανουν delid?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Με τον παραπανω επεξεργαστη και αυτες τις μητρικες θα ειμαι καλυμενη μελλοντικα και για ποσο χρονικο διαστημα? Οι μητρικες ειναι future proof? Ο επεξεργαστης κλοκαρεται καθολου? Μη βαρατε, απλα ρωταω.
Ο συγκεκριμένος όχι δεν κλοκάρεται, και για αυτόν ακριβώς το λόγο είναι "future proofed" στην περίπτωση σου σύμφωνα με αυτά που διάβασα παραπάνω!

3-4 χρόνια τα βγάζει χαλαρότατα

Επισης, προβλεπεται καμια γενναια μειωση τιμων απο την Intel στο αμμεσο χρονικο διαστημα? Με άλλα λογια: αν αγορασω σημερα υπαρχει περιπτωση σε ενα μηνα να δω τον ιδιο επεξεργαστη 50 ευρω κατω, πχ?

όχι

τα μοντέλα αλλάζουν οι τιμές παραμένουν (στα καταστήματα...)

Ο επεξεργαστης που προτεινεις εχει αυτο το προβλημα με τις υψηλες θερμοκρασιες λογω εκεινης της παστας/κολλας που εχει βαλει η Intel και που αναγκαζονταν καποιοι να τον κανουν delid?

όχι

αναφέρεσαι στους original Haswell (οι οποίοι ουτέ και αυτοί είχαν ακριβώς "προβλημα" αλλά ας τα πει κάποιος άλλος...), αυτός είναι το refresh με καλύτερο TIM

οπότε αν τον πάρεις μην τον ξεβρακώσεις...

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/4857210/Intel-Core-i7-4790-Box.html

Επιλογές μητρικής:

budget: https://www.skroutz.gr/s/4869672/Asrock-H97-Pro4.html

μεσαία: https://www.skroutz.gr/s/4861325/Gigabyte-H97-D3H.html

κορυφή (για μένα): https://www.skroutz.gr/s/5196473/Asus-H97-Pro-Gamer.html

Δεν θα σου πώ τί να κάνεις, απλά η Η110 είναι εντελώς αχρείαστη για έναν 4790. Θα χρειαστείς κάτι τέτοιο RAIJINTEK THEMIS -

To συνολικό κόστος αν πήγαινες (θεωρητικά) στον 4790 με την Gigabyte H97-d3h και τον Θέμη (την themis δηλ.) θα ήταν κάτω από 400€. Περίπου 410-420€ πρέπει να έδωσες σύνολο για 8350+Sabertooth+H110. Απλά, κάνω και τους πρόχειρους υπολογισμούς για να υπάρχουν.

Αφου θελει oc παει σε 4790k η 4690k /z97 και φυσικα χρησιμοποιει την ΑΙΟ.

Σε αυτο που διαφωνω οπως ελεγα εξ αρχης ειναι στη χρηση (ποσο μαλλον στην καταχρηση και ακομα χειροτερα μεσα στο κατακαλοκαιρο) του prime...

Προσωπικα ανεκαθεν εκανα oc και μαλιστα αρκετο αλλα ποτε δε χρησιμοποιησα αυτο το κερατο, αφ ενος για τη φημη του που δεν ειναι και η καλυτερη, και αφ εταιρου γιατι δε θα τρεξω emulation πυρηνικων δοκιμων η της εξελιξης της ζωης σε κανενα εικονικο συμπαν για να ζοριστει ποτε ο επεξεργαστης οσο τον ζοριζει το prime

Για τη δουλεια που τον εχω ειναι σταθεροτατος κι αυτο μου αρκει, και το ιδιο δείχνουν και τα νορμαλ στρεσσοπρογραμματα. Αν σε δεκα χρονια φαει ενα κρασσαρισμα γιατι δεν ηταν 100% σταθερος αλλα 99.9999999% χ...στηκε η φοραδα στ αλωνι.

Αν πας σε haswell μην αρχισεις oc με τις τασεις που ισως θεωρεις δεδομενες γιατι τον πηρες στο χερι απο day1... τα 1.45 και πανω προυποθετουν αζωτο...

Link to comment
Share on other sites

Αφου θελει oc παει σε 4790k η 4690k /z97 και φυσικα χρησιμοποιει την ΑΙΟ.

Σε αυτο που διαφωνω οπως ελεγα εξ αρχης ειναι στη χρηση (ποσο μαλλον στην καταχρηση και ακομα χειροτερα μεσα στο κατακαλοκαιρο) του prime...

Προσωπικα ανεκαθεν εκανα oc και μαλιστα αρκετο αλλα ποτε δε χρησιμοποιησα αυτο το κερατο, αφ ενος για τη φημη του που δεν ειναι και η καλυτερη, και αφ εταιρου γιατι δε θα τρεξω emulation πυρηνικων δοκιμων η της εξελιξης της ζωης σε κανενα εικονικο συμπαν για να ζοριστει ποτε ο επεξεργαστης οσο τον ζοριζει το prime

Για τη δουλεια που τον εχω ειναι σταθεροτατος κι αυτο μου αρκει, και το ιδιο δείχνουν και τα νορμαλ στρεσσοπρογραμματα. Αν σε δεκα χρονια φαει ενα κρασσαρισμα γιατι δεν ηταν 100% σταθερος αλλα 99.9999999% χ...στηκε η φοραδα στ αλωνι.

Αν πας σε haswell μην αρχισεις oc με τις τασεις που ισως θεωρεις δεδομενες γιατι τον πηρες στο χερι απο day1... τα 1.45 και πανω προυποθετουν αζωτο...

Θα παω στον κανονικο, οχι στον Κ.

Διοτι αμα παω στον Κ σι-γου-ρα, καποια στιγμη, θα τον πειραξω... Οποτε, ασε καλυτερα να κατσω στ' αυγα μου για μια τετραετια, μα υπαρχουν ενα σωρο άλλα ομορφα πραγματα να κανεις στο PC απο το να κυνηγας τασεις και GHz.

Απο τις μητρικες που προταθηκαν μου αρεσει η ASUS H97-PRO Gamer: μια mainstream μητρικη για οσους θελησουν να εχουν μια μονο καρτα γραφικων. Βεβαια εγω μια ζωη με Gigabyte ημουν, και καποιους μηνες τωρα με την Sabertooth. Η γευση που εχω παρει λοιπον απο την ASUS ειναι οτι η AI Suite ειναι για τα μπαζα, κατι άλλες ταχα μου δυνατοτητες ουτε προκειται να τις χρησιμοποιησω ποτε, και το χειροτερο: εχασα την εμπιστοσυνη μου στην (τωρινη) μητρικη μου, μετα τον καζο που επαθα με τον FX-8350. Νομιζα οτι θα με προστατευε και θεωρω οτι δεν το εκανε. Δεν μπορω να το αποδειξω ακομη, διαισθητικα μιλαω.

Τωρα ομως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ o/c, οποτε δυο σημαντικοτατες ερωτησεις:

1) Οι τωρινες μου μνημες (δες υπογραφη) ειναι συμβατες και θα λειτουργησουν απροσκοπτα πανω στην ASUS H97-PRO Gamer?

2) Υπαρχει μητρικη απο Gigabyte που να ειναι εφαμιλλη της ASUS?

Ευχαριστω.

[MENTION=32107]Devastator[/MENTION]

Ευχαριστω για τις συντομες και ξεκαθαρες απαντησεις!

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.