Jump to content



Προβλημα! (Ειναι) Επεξεργαστης ή Μητρικη?


Ioanna

Recommended Posts

έχω μπερδευτεί με το thread. Αυτήν την στιγμή έχεις 2 8350 2 μητρικές και περιμένεις και i7 ? Εξαρχής που είχες το πρόβλημα με τον 8350 , γιατί απλά δεν πήγες τον επεξεργαστή με την μητρική μαζί για έλεγχο στο κατάστημα που τα πείρες απο την στιγμή που έχουν εγγύηση ? Δεν χρειαζόταν να τους πεις οτι το έλιωσες στο overcloking. Δεν καταλαβαίνω τις μετέπειτα αγορές που έκανες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αποτομη δεν ηταν η αλλαγη, φιλε... Καθυστερημενη ηταν...

ηταν ΛΑΘΟΣ , θελεις intel μαγκια σου , ομως οχι τωρα , τωρα εχεις τον amd και εισαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ

εφοσον λοιπον θα ειχες μια χαρα υπολογιστη , το ΣΟΦΟΤΕΡΟ θα ηταν να επαιρνες τους intel που θα υποστηριζαν DDR4 .

παω στοιχημα 1 χρονακι θα τον αντεχες τον amd ....

εκει θα εκανες πραγματικη αναβαθμηση ....

Link to comment
Share on other sites

έχω μπερδευτεί με το thread. Αυτήν την στιγμή έχεις 2 8350 2 μητρικές και περιμένεις και i7 ? Εξαρχής που είχες το πρόβλημα με τον 8350 , γιατί απλά δεν πήγες τον επεξεργαστή με την μητρική μαζί για έλεγχο στο κατάστημα που τα πείρες απο την στιγμή που έχουν εγγύηση ? Δεν χρειαζόταν να τους πεις οτι το έλιωσες στο overcloking. Δεν καταλαβαίνω τις μετέπειτα αγορές που έκανες.

Πολλα εχουν γραφτει, δικιο εχεις που μπερδευτηκες. Τα πραγματα ειναι απλα:

- Αυτη τη στιγμη εχω εναν AMD FX-8350. Συμπληρωνει κοντα δυο χρονια. Στρεσαριστηκε και ειναι ΟΚ.

- Τον εχω πανω στην παλια μητρικη μου, μια Gigabyte. Αυτη την ειχα απο αρκετα παλια, φυλαγμενη. Ευτυχως.

- Ο παραπανω 8350 λειτουργουσε μεχρι πριν λιγες μερες σε μια Sabertooth (βλ. υπογραφη) και κλοκαραν και τα δυο τους αψογα.

- Μετα παρουσιαστηκε το προβλημα. [cpu_led red + freezing / no booting]

- Πιστευοντας οτι τα 'παιξε ο επεξεργαστης παραγγελνω καπακι εναν καινουργιο ιδιο, FX-8350. Λαθος.

- Τον βαζω πανω, αποδυκνειεται πατατας [1,49375V για 4.8GHz, non stable]. Τον επιστρεφω. Περιμενω πιστωτικο μειον 30% (max) επι της αρχικης τιμης λογω ανοιγματος. Αν ΔΕΝ αποδυκνειοταν πατατας θα τον κρατουσα.

- Αποφασιζω: αϊντε γεια AMD - παω Intel. Παραγγελνω.

- Περιμενοντας, στρεσαρω τα εναπομειναντα ωστε να δω τι φταει. Φταει η μητρικη (sabertooth). Την πακεταρα ηδη - θα παει στο service.

- Σε δυο τρεις μερες στηνω το καινουργιο Intel μου μηχανημα :)

ηταν ΛΑΘΟΣ , θελεις intel μαγκια σου , ομως οχι τωρα , τωρα εχεις τον amd και εισαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ

εφοσον λοιπον θα ειχες μια χαρα υπολογιστη , το ΣΟΦΟΤΕΡΟ θα ηταν να επαιρνες τους intel που θα υποστηριζαν DDR4 .

παω στοιχημα 1 χρονακι θα τον αντεχες τον amd ....

εκει θα εκανες πραγματικη αναβαθμηση ....

Μπα...

ΛΑΘΟΣ κανεις εσυ, ή τελος παντων, διαφωνω. Θα αργησουν αρκετα οι νορμαλ τιμες σε ολα αυτα που αναφερεις και εγω ειμαι ηδη κοντα 9 χρονια με AMD. Μια χαρα την τιμησα. Η αγορα αυτη ηρθε στον καταλληλοτερο χρονο για μενα. :)

Ακομα ομως και ΑΝ αυτα που θα βγουν σε ενα χρονο ειναι κατα ΠΟΛΥ ισχυροτερα απο αυτα που αγοραζω εγω σημερα, ε...μην ανησυχεις! ΑΝ χρειαστει κατι θα κανουμε ;):p

Αλλα δεν θα χρειαστει.

Παντως, μια και εχεις Intel, απαντησε αν θες/ξες σε αυτα που ρωταω παραπανω.

ps: Απιστευτο παντως μου φαινεται ωρε παιδες που σχεδον κανεις δεν απανταει στις ερωτησεις τεχνολογικης φυσης αλλα καθεστε και ασχολειστε με το που και πως δινω τα χρηματα μου, χι, χι, χι........lol...χα, χα, χα...!!!

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

μα δεν λες ξεκαθαρα ποια ειναι η βασικη σου ερωτηση

πως θα απαντησω τοτε ? XD

για τις ddr4 , 110ε εχουν τα 8GB -σημερα- σε εναν χρονο θα εχουν τα μισα λεφτα , οποτε το θεμα τιμης δεν ισχυει....

απλα θεωρω λαθος καποιος να κανει μεταβαση σε μια αρχιτεκτονικη που θα αλλαξει του χρονου , την στιγμη που με αυτο που ηδη εχει κανει την δουλεια του .

Link to comment
Share on other sites

Mα δεν ρωτάς ερωτήσεις τεχνολογικής φύσης για να σου δώσει κάποιος την αντίστοιχη απάντηση. Δεν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία πχ πάνω σε κάποιο στοιχείο της αρχιτεκτονικής ώστε να σου λυθεί κάποια απορία σε θεωρητικό επίπεδο.

Αυτό που κατά βάση ρωτάς είναι τι να αγοράσεις. Ως επακόλουθο το θεωρώ αναμενόμενο να ακούσεις απόψεις για το που και πως δίνεις τα χρήματα σου. Προσπαθεί ο κόσμος να καταλάβει τις ανάγκες σου για να σε κατευθύνει κατάλληλα (και να σου γλυτώσει χρήματα) και εσύ αντί να τους απαντήσεις τους ρωτάς λες και οι ερωτήσεις σου δεν σχετίζονται με αυτό που πρόκειται να κάνεις. 'Ελα όμως που σχετίζονται.

Παρεμπιπτόντως αυτό με το 30% κάτω τί ιστορία είναι? Ισχύει κάτι τέτοιο (δεν τα ξέρω καλά αυτά)? Τι ακριβώς σου είπανε?

Link to comment
Share on other sites

ps: Απιστευτο παντως μου φαινεται ωρε παιδες που σχεδον κανεις δεν απανταει στις ερωτησεις τεχνολογικης φυσης αλλα καθεστε και ασχολειστε με το που και πως δινω τα χρηματα μου, χι, χι, χι........lol...χα, χα, χα...!!!

Εγω βλέπω ότι οποιος παει να πει κατι διαφορετικο από αυτό που πιστευεις, τρωει παντοφλα, οποτε...

ibI0MjH.gif
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα που τέθηκε ήταν "Προβλημα! (Ειναι) Επεξεργαστης ή Μητρικη?". Η ερωτούσα το έχει ήδη απαντήσει 2-3 φορές και μόνη της και με τη βοήθεια όλων των συμμετεχόντων.

Ενδιάμεσα ξανακαλύψαμε από OC μέχρι Intel vs AMD με ολίγη από στρεσοπρογράμματα.

Το θέμα θα μείνει ακόμη λίγο ανοιχτό, για όσους έχουν να συνεισφέρουν κάτι σχετικό με το αρχικό ερώτημα, αλλά μην ξεφεύγετε. Δεν είναι μόνο η OP που φλερτάρει με κόκκινη για τα όφ-τόπικ...

Για κάθε νέα απορία, νέο θέμα - και οπλιστείτε όλοι με υπομονή και αυτοσυγκράτηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.