Jump to content



Προβλημα! (Ειναι) Επεξεργαστης ή Μητρικη?


Ioanna

Recommended Posts

Κοιτα...

Η περιπτωση να μην...πατανε καλα ειναι γελοια και δεν υφισταται.

NAI?

Απο που κι ως που βγαζεις τετοιο συμπερασμα? Ποιο κλασσικο προβλημα σε οτιδηποτε εχει επαφες δεν υπαρχει και δεν διορθωνεται παντα ουτε ανιχνευεται με το ματι (καμια φορα ουτε με πανακριβα εξειδικευμενα οργανα και δε μιλαω για ενα απλο πολυμετρο) ουτε ειναι βεβαιο πως διορθωνεται ευκολα, -μερικες φορες μια κακη επαφη απλα δε διορθωνεται- και ειναι ενα προβλημα που συναντω σχεδον καθημερινα...

Δε κανεις μια σκατζα ετσι για αρχη τις μνημες ειτε στις αλλες υποδοχες, ειτε ακομα καλυτερα με τις παλιες σου?

Το fsb δεν τις ανεβασε μονο του, εσυ ανεβασες fsb, κι αυτο με τη σειρα του ανεβασε συχνοτητες. Αν παιξαν στα βολτ τους κανενα προβλημα, καμια μνημη δεν επαθε τιποτα επειδη ανεβασε απλα μερικα Mhz (αντε το πολυ πολυ να μη bootαρει ή στη χειροτερη να bootαρει και να πεταξει bsod)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εγω νομιζω πως ειναι καλυτερα να παρει τον Κ , εχει που εχει την 280αρα ΑΙΟ ...ανεβαινει και αυτοματα ο Κ στα 4.4 , οποτε η ψυχτρα δεν θα παει "χαμενη" πανω σε εναν απλο cpu .

Link to comment
Share on other sites

NAI?

Απο που κι ως που βγαζεις τετοιο συμπερασμα? Ποιο κλασσικο προβλημα σε οτιδηποτε εχει επαφες δεν υπαρχει και δεν διορθωνεται παντα ουτε ανιχνευεται με το ματι (καμια φορα ουτε με πανακριβα εξειδικευμενα οργανα και δε μιλαω για ενα απλο πολυμετρο) ουτε ειναι βεβαιο πως διορθωνεται ευκολα, -μερικες φορες μια κακη επαφη απλα δε διορθωνεται- και ειναι ενα προβλημα που συναντω σχεδον καθημερινα...

Δε κανεις μια σκατζα ετσι για αρχη τις μνημες ειτε στις αλλες υποδοχες, ειτε ακομα καλυτερα με τις παλιες σου?

Το fsb δεν τις ανεβασε μονο του, εσυ ανεβασες fsb, κι αυτο με τη σειρα του ανεβασε συχνοτητες. Αν παιξαν στα βολτ τους κανενα προβλημα, καμια μνημη δεν επαθε τιποτα επειδη ανεβασε απλα μερικα Mhz (αντε το πολυ πολυ να μη bootαρει ή στη χειροτερη να bootαρει και να πεταξει bsod)

ΝΑΙ μωρε, ναι!

Η μητρικη μου εχει ενα κοκκινο led διπλα στις μνημες και αν δεν εχουν κουμπωσει καλα αναβει συνεχεια και κανει συνεχομενο beep το μηχανημα. Μια χαρα ηταν κουμπωμενες οι g.skill απανω.

Τωρα τις εβγαλα και εβαλα τις παλιες διοτι τωρα το βραδυ μου κολλουσε συνεχεια! :(

Καλα παιζουν οι Kingston μεχρι τωρα αλλα αυτο δε λεει τιποτα διοτι και οι καινουργιες μια χαρα επαιζαν ολο το απογευμα, αλλα μετα το pc κολλαγε...

Τεσπα.

Ψαχνω να βρω μητρικη για τον Κ επεξεργαστη. Θελω να παιζουν οι μνημες στα default settings τους. Περιμενω αυριο mail απο το support για αυτο το θεμα, αλλα μαλλον στον K και σε Ζ97 μητρικη θα παω.

Οσο για τις καινουργιες μνημες? Περασαν παμπολλα stress tests με 85% ram απο τοτε που τις πηρα. Αλλα οταν στησω το καινουργιο setup θα τρεξει ενα ολονυκτιο memtest86 και αν αποδειχθουν προβληματικες θα αλλαχθουν.

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ πας παλι στα ακραια ? πριν μερικα ποστ ειπες πως παπαλα το overclock ....

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION]

σε Η97 το turbo του ι7 παει και εκει 4.4 ?

Καλα μωρε, εσυ δεν ειπες μολις παραπανω να παρω τον Κ?! Ελα Παναγια μου!...

Αυτη η Sabertooth mark2 πως σας φαινεται? Καλη ειναι αυτη?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

για αυτο ρωταω τον nick . (και γενικα)

στην περιπτωση που παρεις Ζ , θα αρχισεις τα κλοκια , ισως οχι σημερα αλλα αυριο ...

αμα το auto turbo σηκωνεται και στις Η97 θα παρεις μια τετοια ....

και φτηνες ειναι , και καλες ειναι , και εχουν και ενσωματομενο wifi

Link to comment
Share on other sites

για αυτο ρωταω τον nick . (και γενικα)

στην περιπτωση που παρεις Ζ , θα αρχισεις τα κλοκια , ισως οχι σημερα αλλα αυριο ...

αμα το auto turbo σηκωνεται και στις Η97 θα παρεις μια τετοια ....

και φτηνες ειναι , και καλες ειναι , και εχουν και ενσωματομενο wifi

δεν εχω ιδεα τι παιζει με τους κλειδωμενους i7, κατι i3 που χρησιμοποιω παντως δεν εχουν ουτε turbo ουτε τιποτα...

Προσωπικα ειμαι υπερ του σωστου oc αλλα ειτε χαλαρα με χαμηλες τασεις (τα 4.4-4.5 δεν ειναι τιποτα γι αυτον τον επεξεργαστη) ειτε αν θελει κατι πιο δυνατο με πολυ μελλετη και επιγνωση του καθε τι στο bios...

ΝΑΙ μωρε, ναι!

Η μητρικη μου εχει ενα κοκκινο led διπλα στις μνημες και αν δεν εχουν κουμπωσει καλα αναβει συνεχεια και κανει συνεχομενο beep το μηχανημα. Μια χαρα ηταν κουμπωμενες οι g.skill απανω.

Τωρα τις εβγαλα και εβαλα τις παλιες διοτι τωρα το βραδυ μου κολλουσε συνεχεια! :(

Καλα παιζουν οι Kingston μεχρι τωρα αλλα αυτο δε λεει τιποτα διοτι και οι καινουργιες μια χαρα επαιζαν ολο το απογευμα, αλλα μετα το pc κολλαγε...

μαλλον δε με καταλαβες... Απλα παρτο σα δεδομενο πως οπου υπαρχει επαφη μπορει να υπαρξει προβλημα που πολλες φορες δε βρισκεται ουτε με πανακριβα μηχανηματα, οχι με "ενα κοκκινο λαμπακι".

Δε λεω πως αυτο ειναι το προβλημα σου, αλλα απλως δεν το αποκλειω.

Αν οι kingstone παιζουν καλα κι αν δεν παρουσιαστει προβλημα βρηκες τον ενοχο

Link to comment
Share on other sites

οχι κλειδωμενους!!!!

λεω να παρει τον 4970Κ + Η97 ,

αυτο που δεν ξερω ειναι αμα το chipset ανεβαζει τα ρολογια απο μονο του .

Αν και βεβαια ειδα στο ιντερνετ πως και οι Η97 υποστηριζουν το Intel® Turbo Boost 2.0 Technology οποτε θα ειναι οκευ ...

Link to comment
Share on other sites

οχι κλειδωμενους!!!!

λεω να παρει τον 4970Κ + Η97 ,

αυτο που δεν ξερω ειναι αμα το chipset ανεβαζει τα ρολογια απο μονο του .

Αν και βεβαια ειδα στο ιντερνετ πως και οι Η97 υποστηριζουν το Intel® Turbo Boost 2.0 Technology οποτε θα ειναι οκευ ...

ελα μωρε μη φτανουμε στα ακρα, αυτο ειναι ευνουχισμος για τον Κ

Απλα ας ειναι προσεκτικη και ας αφησει τα "θελω 5 G" "θελω stable 10000% kai trexv epikindyna test" "θελω να βρω τα ακρα" "θελω να στρεσσαρω με 30-40 θερμοκρασια περιβαλλοντος" κτλ...

Αυτα ειναι για μηχανηματα που θα πανε στον Αρη, κι εκει καταστρεφουν μερικα πρωτοτυπα για να δουν που φτανουν, οχι αυτα που θα χρησιμοποιηθουν...

Link to comment
Share on other sites

Clock Speed 3.6 GHz

Max Turbo Frequency 4 GHz

Clock Speed 4 GHz

Max Turbo Frequency 4.4 GHz

παντα 0,4GHz διαφορα

10% πιο γρηγορος με μονο 30ε παραπανω

συμφωνω πως παει εντελος χαμενη η OC δυνατοτητα του , ειδικα οταν υπαρχει δυνατη υδροψυξη , αλλα πιστευω πως θα ικανοποιησει τον εγωισμο της ιωαννας (σορρυ) εστω με την σκεψη πως θα εχει το καλυτερο κομματι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

- Εβαλα επανω τις KINGSTON και τα 4 dims = 16GB και θα τεσταρω σημερα με αυτες. Δηλαδη, θα το δουλεψω κανονικα ολη μερα να δω αν θα κολλησει ή οχι και το βραδυ θα ετοιμασω ενα memtest να τρεξει ολη νυχτα. Αυτο στις παλιες.

- ΑΝ περασει θα κανω το ιδιο και με τις καινουργιες μνημες.

- Οι καινουργιες μνημες κανονικα δεν επρεπε να παρουσιασουν προβλημα. Το μηχανημα (και με τις παλιες αλλα και με τις καινουργιες μνημες) εχει περασει παμπολα stress test τα οποια στο 99% των περιπτωσεων ηταν Prime95, blend custom 85% ram. Οι μνημες δηλαδη εχουν δουλευτει. Γι' αυτο ειπα οτι δεν μπορει να ειναι θεμα πατηματος-κουμπωματος. Επειδη δηλαδη αυτο δεν ειναι ενα νεο μηχανημα που μολις στηθηκε και μπορει να μην εχει πατησει κατι καλα. Εχει δουλεψει το μηχανημα σκληρα και μια χαρα τα πηγαινε!

- Σχετικα με την προσπαθεια μου για O/C εχουν αναφερθει διαφορα σε αυτο το θεμα. Δεν απαντω τωρα διοτι αμεση και κρισιμη προτεραιοτητα μου ειναι να διορθωσω το προβλημα μου. Οταν θα τελειωσω ολα οσα εχουν αναφερθει θα απαντηθουν, διοτι δεν ειναι δυνατον να ερχεται εδω περα ο καθενας να πεταει το μακρυ και το κοντο του και να το ονομαζει αυτο "επιχειρημα" και εγω να μην απανταω. Το μονο που θα πω τωρα ειναι οτι σεβαστηκα ολους τους κανονες και παμε (οταν θα τελειωσω) στα O/C θεματα μου να το αποδειξω με screenshots και με ολα.

- Νομιζω...δεν ειμαι ακομα σιγουρη...νομιζω ομως οτι τελικα Intel θα αγορασω ετσι κι αλλιως. Ξενερωσα με ολη αυτη την ιστορια...Το μηχανημα ΔΕΝ επρεπε να τα παρουσιαζει ολα αυτα. Αυτο που δεν εχω αποφασισει ακομη ειναι αν θα αγορασω Κ με Ζ97 ή non K με Η97. Δεν υπαρχει κανενα απολυτως θεμα εγωισμου ή ματαιοδοξιας.

Παρακαλω ΠΟΛΥ προτεινετε καποια καλη Ζ97 μητρικη, μεχρι 150€ +/- κατι, ωστε να δω τις επιλογες και να υπολογισω τα τελικα κοστη.

[MENTION=31462]pnick[/MENTION] τι γνωμη εχεις για την SABERTOOTH Z97 MARK 2?

Ευχαριστω.

ps1: ελαβα mail απο το support της G.Skill οπου αναφερουν οτι με Η97 chipset οι μνημες θα περιοριστουν στα max 1600. Δεν μου ειπαν τιποτα για τα timings ουτε αν θα λειτουργουν στα 1600 γι' αυτο ζητησα διευκρινηση.

ps2: επειδη πολλα εχουν γραφτει και ισως ξεχαστηκαμε αναφερω και παλι επακριβως αυτο που συμβαινει: εκει που καθομαι κανονικα με stock = optimized defaults settings, το μηχανημα κολλαει = no response απο το keyboard ή το mouse. ΑΝ κανω reset δεν μπουταρει. Αναβει το CPU_led και μενει εκει. ΑΝ το κλεισω απο το κουμπι και το ξαναναψω, παρομοιως. Οταν το κλεινω απο το κουμπι και διακοπτω τροφοδοσια για μερικα λεπτα υπαρχει περιπτωση και να λειτουργησει. Καμια φορα χρειαζεται και clear rtc ram. Αυτο συμβαινει μεχρι τωρα. Να δουμε και με τις παλιες μνημες πως θα παει...

ps3: ηρθε και η σαφης απαντηση απο το support:

Dear Customer,

The 1866MHz kit will be able to perform at 1600MHz, but will require manual settings in the BIOS. Please use the following:

DRAM Frequency = 1600MHz

DRAM Voltage = 1.50V to 1.60V

CL Timing = 9-9-9-24

Command Rate = 2

Since the 1866MHz kit is capable of 8-9-9-24, you should also be able to lower just the frequency to get 1600MHz @ 8-9-9-24 at 1.60V. However, it is unclear if the H97 chipset will be able to support CL8 timings.

We hope this information will help you make your decision. If you have any further questions, please feel free to contact us at any time. Thank you.

Best Regards

Euro Tech Support Team

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, σου απάντησαν περίπου όπως σου είχα πεί παραπάνω. Θα παίζουν στα 1600 με manual ρυθμίσεις.

Τώρα, για τα υπόλοιπα που ρωτάς [MENTION=13242]Ioanna[/MENTION], θα ήθελα απλά να υπενθυμίσεις τί χρήση κάνεις με το pc. Ανάλογα με την χρήση διαλέγεις τα κομμάτια. Η πρόταση που έκανα παραπάνω για 4790-Η97 ήταν ουσιαστικά απάντηση στο ποιό Intel setup θα είχε εφάμιλλη ή καλύτερη απόδοση από έναν 8350 στα 4.8GHz. Αν όμως διευκρινήσεις ακριβώς ποιά προγράμματα και σε τί βαθμό τα χρησιμοποιείς, θα μπορούσα να σου πώ μια γνώμη για το τί θα μπορούσες να κάνεις, ακόμα και να κρατήσεις το τωρινό σύστημα με πιό ήπιες ρυθμίσεις (αν δεν έχεις κάψει κάτι, δηλαδή). Συγγνώμη που ρωτάω για την χρήση, μπορεί να έχεις πεί ήδη, απλά να μη κάθομαι να ψάχνω τα άλλα θέματα που είχες ανοίξει από την αρχή. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, σου απάντησαν περίπου όπως σου είχα πεί παραπάνω. Θα παίζουν στα 1600 με manual ρυθμίσεις.

Τώρα, για τα υπόλοιπα που ρωτάς [MENTION=13242]Ioanna[/MENTION], θα ήθελα απλά να υπενθυμίσεις τί χρήση κάνεις με το pc. Ανάλογα με την χρήση διαλέγεις τα κομμάτια. Η πρόταση που έκανα παραπάνω για 4790-Η97 ήταν ουσιαστικά απάντηση στο ποιό Intel setup θα είχε εφάμιλλη ή καλύτερη απόδοση από έναν 8350 στα 4.8GHz. Αν όμως διευκρινήσεις ακριβώς ποιά προγράμματα και σε τί βαθμό τα χρησιμοποιείς, θα μπορούσα να σου πώ μια γνώμη για το τί θα μπορούσες να κάνεις, ακόμα και να κρατήσεις το τωρινό σύστημα με πιό ήπιες ρυθμίσεις (αν δεν έχεις κάψει κάτι, δηλαδή). Συγγνώμη που ρωτάω για την χρήση, μπορεί να έχεις πεί ήδη, απλά να μη κάθομαι να ψάχνω τα άλλα θέματα που είχες ανοίξει από την αρχή. :)

Ευχαριστω για την λογικη και ευγενικη απαντηση σου :)

Αυτο που πραγματικα θελω ομως ειναι να μου προτεινεις μια καλη Ζ97 μητρικη εως 150€ συν/πλην κατι. Μου προτεινες ηδη εκεινη την ASUS H97, ευχαριστω πολυ για αυτο! Για την Sabertooth που αναφερω παραπανω τι γνωμη εχεις?

Αυτα για την χρηση που ρωτας ειναι λογικοτατα και τα εκτιμω! Πες μου ομως σε παρακαλω τη γνωμη σου για αυτο που ρωταω συγκεκριμενα :) :)

Η χρηση που κανω στο μηχανημα μου ποικιλει αναλογα με την περιοδο και το πως αισθανομαι. Μπορει για μηνες να κανω απλα browsing και μετα να ξεκινησω καποια παιχνιδα. Ή και άλλα πραγματα. Το τωρινο μου setup κατα 95% δεν θα το κρατησω. Εχω ξενερωσει μαζι του. Επισης ολοι λενε οτι οι Intel ειναι ΠΟΛΥ καλυτεροι, ενταξει λοιπον! Να τους δουμε και εμεις.

Πες μου σε παρακαλω την προταση σου για Ζ97 μητρικες και κυριως για την Sabertooth που αναφερω. Εχω καποια εξοικείωση με αυτες οποτε βολευει.

Να εισαι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πραγματικα θελω ομως ειναι να μου προτεινεις μια καλη Ζ97 μητρικη εως 150€ συν/πλην κατι. Μου προτεινες ηδη εκεινη την ASUS H97, ευχαριστω πολυ για αυτο! Για την Sabertooth που αναφερω παραπανω τι γνωμη εχεις?

Asrock Z97 Extreme6 | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, θα την ψαξω αλλα ειναι λιιιγο ακριβουτσικη... Εκεινη η sabertooth που λεω παραπανω δεν ειναι καλη, βρε παιδια? Κατι ειχε παρει το ματι μου παντως για παγωμα του ρολογιου σε αυτες αλλα χθες βραδυ -με τις καινουργιες μνημες και ολα τα κολληματα- δεν προλαβα να το ψαξω/επιβεβαιωσω.. [στις maximus hero ηταν σιγουρα παντως]

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Αυτη για μενα θα ηταν η πρωτη επιλογη σε αυτα τα χρηματα αλλα προφανως η θεματοθετρια εμπιστευεται αλλες μαρκες περισσοτερο...

Απο την αλλη Ιωαννα για τη χρηση που λες νομιζω το μηχανακι που εχεις - αν δεν εχει παθει κατι σοβαρο - ειναι Τ Ο Υ Μ Π Α Ν Ο... δε χρειαζοταν ολα αυτα... με ολα αυτα που ψαχνεις νομιζα πως το ηθελες για κατι πιο hard-core

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη Asus είναι προορισμένη για oc, gamers κ.λπ. Αυτό που την ξεχωρίζει από οικονομικότερες μητρικές, όπως η Asus Z97 A (που είναι πολύ καλή μητρική overall) είναι το thermal armor, το οποίο (εφόσον λές ότι πλέον oc "άπαπάλλο"...) δεν σε αφορά.

Πάντως, ξερά γνώμη για ένα κομμάτι του υπολογιστή δεν έχει νόημα να λέμε. Το κάθε τι το λογαριάζουμε και το εξετάζουμε ανάλογα με την χρήση. Αν είναι να παίζεις παιχνίδια που και που και επί το πλείστον να σερφάρεις, τότε στησίματα του τύπου 4790Κ-Ζ97 είναι το απόλυτο overkill (για να μιλάμε και σωστά Ελληνικά;)). Αν έχεις ξενερώσει, όπως λές, με AMD, και θέλεις να αλλάξεις πλατφόρμα ούτως ή άλλως, τότε με την χρήση που κάνεις (από όσα είπες) σου περισσεύει ένας i5 4460 με μια Η97 των 80€, να μη πώ και ένας i3 4150 ή κάτι τέτοιο. Αν σε τρώει το "σπυράκι" του oc και θέλεις να ρίξεις χρήμα, τότε τί να πω, πάνε σε έναν i5 4690K με μια Asus Z97 A και κάνε το κέφι σου. Αν έτρεχες multi-threaded εφαρμογές, π.χ. προγράμματα επεξεργασίας κ.λπ. τότε ναι, θα σου έλεγα: πάρε τον 4790Κ με μια απλή Ζ97 των 100€ και άσ' τον να τρέχει με 4.4GHz boost και είσαι ΟΚ. Το κάθε τί λοιπόν το εξετάζουμε με βάση την χρήση. Βέβαια, υπάρχουν και αυτοί που έχουν το χρήμα και απλά θέλουν να κάνουν το κέφι τους αγοράζοντας high-end κομμάτια απλά για να benchάρουν και να τα καμαρώνουν. Καμία αντίρρηση, ο καθένας ξοδεύει τα χρήματά του όπως θέλει, απλά σε τέτοια θέματα μάλλον δεν θα συμμετείχα:hi:.

Για μένα άλλαξε το σύστημά σου μόνο και μόνο αν σκέφτεσαι ότι του χρόνου δεν θα μπορείς να το πουλήσεις, ας πούμε, και επειδή θέλεις κάτι φρέσκο και πιό future proof. Γιατί, για την χρήση που κάνεις είναι και πολύ παραπάνω από ό,τι χρειάζεσαι. Κατέβασε τον 8350 στα 4.5GHz και ρίξε βάρος αλλού. Μη ρίξεις και άλλα χρήματα. Γνώμη μου, αν θέλεις την πετάς.

Link to comment
Share on other sites

Για τη δουλεια που θες (που δε ξερω η αληθεια γιατι τη θες) oποια και να παρεις που να κουμπωνει ο 4790k σου κανει.

Πλεον ολα τα σημαντικα τα εχει ο επεξεργαστης.

Στη μητρικη πλεον διαλεγεις ποια καρτα δικτυου θες να εχεις ,ποια καρτα ηχου ..και ποσες θεσεις για ram (σε περιπτωση που πεσεις κατω απο 80€ δλδ).

Ααα αντε και αν θες να βγαζει display port η μητρικη ..σε περιπτωση που δεν θα χρησιμοποιησεις ξεχωρη καρτα.

Απο κει και περα αντε σου μενει να διαλεξει και σε τι χρωμα την θες.

H extreme 6 ειναι μια χαρα μητρικη και προσφερει και πραματα που δεν θα βρεις σε αλλες..αλλα θεωρω δεν ειναι για σενα.Ειναι για τον jax πρωτιστος..αντε κανενα chosen..και καναδυο ακομα.:p

Παρε τον 4790k...μην ασχοληθεις με το oc..δεν εχει νοημα.Εχει ηδη ψηλο χρονισμο απο μαμα..και οσο χρονο και να χασεις ..(δλδ εστω οτι ηξερες και ηταν υποθεση ενος restart μονο) ακομα και στα 4.7 δεν θα δεις ιδιαιτερη διαφορα. Ουτε 7% διαφορα δεν ειναι..οποτε σε οτι και αν κανεις σκεψου ποσο χρονο κερδιζεις με το 7% σε ακρως cpu friendly εφαρμογες.

Αν εχεις πχ μια εφορμογη που θελει μια ωρα να τελειωσει ..τοτε απλα θα κερδισεις 4 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Αυτη τη στιγμη ειμαι στο τραπεζι της κουζινας με την Gigabyte μητρικη μου γυμνη και τον 8350 επανω, με τις Kingston μνημες. Χθες με ταραξε στα κολληματα στην Sabertooth και με τις Kingston. Τον ετοιμαζα (τον επεξεργαστη) να τον στειλω στο service αλλα ειπα να κανω σημερα μια τελευταια δοκιμη με την παλια μητρικη. Προς το παρων δουλευει.

Η παραγγελια μου εγινε και θα εχω τα καινουργια parts γυρω στις 3 Οκτωβριου. Παραγγειλα εναν CPU Intel 1150 i7-4790K Box(4,00GHz) και μια MotherBoard 1150 ASRock Z97 Extreme6. Τερμα λοιπον οι μιζεριες!

Αν με ρωτουσε καποιος τι φταιει στο τωρινο συστημα θα ελεγα η Sabertooth. Ο επεξεργαστης φαινεται να δουλευει καλα, βεβαια μιση ωρα μονο τον εχω επανω. Θα τον κρατησω μεχρι να ερθουν τα καινουργια. Η μητρικη με το που θα ερθουν τα καινουργια θα επιστραφει. Οπως επισης και ο AMD αν παρουσιασει κολλημα/προβλημα.

Αυτα, ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.