Jump to content



Προβλημα! (Ειναι) Επεξεργαστης ή Μητρικη?


Ioanna

Recommended Posts

Για το 1) μπορείς κάλλιστα να το επιβεβαιώσεις με μια αναζήτηση στην λίστα συμβατών μνημών για την μητρική.

Motherboards - H97-PRO GAMER - ASUS

Από ότι βλέπω δεν την αναφέρει και στο site της G.SKILL TridentX - 16GB (8GBx2) 1.60v Dual Channel DDR3 Memory kit (F3-1866C8D-16GTX) - G.SKILL Memory αναφέρει στο QVL μόνο Ζ97. Περίμενε μπας και πει και κανένας άλλος.

Για το 2) no idea,δεν έχω gigabyte.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μια χαρά είναι και οι Asus και οι Gigabyte μητρικές. Αξιόπιστες είναι και οι δύο στο θέμα "μητρική". Η Gamer είναι από τις πιό πλήρεις (αν όχι η πιό πλήρης) μητρικές με Η97 chipset. Όσο για τις μνήμες, δεν τίθεται θέμα. Δεν είναι δυνατόν να δοκιμαστούν και να πιστοποιηθούν όλες οι μνήμες της αγοράς σε όλες τις μητρικές. Κατά 99.9% θα δουλέψουν μια χαρά, απλά θα πάνε μόνο μέχρι 1600ΜΗz με ΧΜΡ.

Όσο για το future proof, οι μητρικές αυτές (Ζ97, Η97) κατά πάσα πιθανότητα θα υποστηρίζουν και τους broadwell επεξεργαστές που αναμένονται μέσα στο 2015. Ούτως ή άλλως, με το προηγούμενο σύστημα που είχε κομμάτια 2ετίας, η διαφορά και σε αυτό το θέμα είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η μητρικη να σε προστατευε απο κατι?

Και μονο μ αυτο που λες δειχνεις πως δεν καταλαβες τι εκανες οταν κλοκαριζες...

Προστασιες φυσικα και υπηρχαν στο αυτοματο, αλλα οταν τα πηρες ολα manual εκει ποιος να σε προστατεψει και απο τι? Περιμενες κατι που απλα δε γινεται...

Θεωρω λοιπον με βαση αυτο πως ναι μεν διαβασες αρκετα σεναρια του στυλ "ανεβαζουμε κορο" "ανεβαζουμε πολλαπλασιαστη" κτλ αλλα ουσιαστικα δεν διαβασες τις βασεις ωστε να ξερεις τι κανει και που επενεργει η καθε σου κινηση...

Το oc ειναι ωραια ασχολεια αλλα θελει θεωρητικη καταρτιση κι οχι οδηγιες χρησης.

Τεσπα, οι μνημες φυσικα και ταιριαζουν.

Για gigabyte δε γνωριζω, αφου εδω και πολλα χρονια εχω ξεκοψει απο αυτες τις δυο και προυιμω asrock

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και οι Asus και οι Gigabyte μητρικές. Αξιόπιστες είναι και οι δύο στο θέμα "μητρική". Η Gamer είναι από τις πιό πλήρεις (αν όχι η πιό πλήρης) μητρικές με Η97 chipset. Όσο για τις μνήμες, δεν τίθεται θέμα. Δεν είναι δυνατόν να δοκιμαστούν και να πιστοποιηθούν όλες οι μνήμες της αγοράς σε όλες τις μητρικές. Κατά 99.9% θα δουλέψουν μια χαρά, απλά θα πάνε μόνο μέχρι 1600ΜΗz με ΧΜΡ.

Όσο για το future proof, οι μητρικές αυτές (Ζ97, Η97) κατά πάσα πιθανότητα θα υποστηρίζουν και τους broadwell επεξεργαστές που αναμένονται μέσα στο 2015. Ούτως ή άλλως, με το προηγούμενο σύστημα που είχε κομμάτια 2ετίας, η διαφορά και σε αυτό το θέμα είναι μεγάλη.

Με αυτο εννοεις οτι αν τις ρυθμισω χειροκινητα απο το BIOS στο default τους: 8-9-9-24 @1866, θα λειτουργησουν απροσκοπτα στην μητρικη της ASUS? Ποια η διαφορα μεταξυ Z97 και H97 μητρικης?

Ευχαριστω, θα το γκουγκλαρω κιολας.

Link to comment
Share on other sites

H97

Intel® H97 Chipset for Smarter Performance

Z97

Intel® Z97 Chipset: Unleash Your Imagination

Βασική διαφορά είναι ότι το H97 δεν υποστηρίζει τα overclocking features των K επεξεργαστών.Τουλάχιστον σύμφωνα με την Intel.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο εννοεις οτι αν τις ρυθμισω χειροκινητα απο το BIOS στο default τους: 8-9-9-24 @1866, θα λειτουργησουν απροσκοπτα στην μητρικη της ASUS? Ποια η διαφορα μεταξυ Z97 και H97 μητρικης?

Ευχαριστω, θα το γκουγκλαρω κιολας.

Δεν υποστηρίζουν οι Η97 μητρικές oc στις μνήμες πάνω από 1600MHz. Μόνο με τις Ζ97 μπορεί αυτό να γίνει (που είναι προορισμένες για oc). Αν πάρεις Η97, μέσα από το BIOS επιλέγεις XMP#... (1600MHz κ.λπ) και οι μνήμες πάνε αυτόματα χωρίς να κάνεις κάτι, αλλά δεν μπορεί να γίνει το ίδιο με το προφίλ των 1866MHz. Χειροκίνητα σε αυτή την περίπτωση δεν θα δοκίμαζα. Ίσως τα timings να μπορούσαν να σφίξουν λίγο, αλλά δεν θα είχε και νόημα.

Θεωρητικά βέβαια, oc γίνεται και με Η97 ακόμα, αλλά είναι χαρακτηριστικό που μάλλον θα το "κόψουν" σε μελλοντικά BIOS updates.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζουν οι Η97 μητρικές oc στις μνήμες πάνω από 1600MHz. Μόνο με τις Ζ97 μπορεί αυτό να γίνει (που είναι προορισμένες για oc). Αν πάρεις Η97, μέσα από το BIOS επιλέγεις XMP#... (1600MHz κ.λπ) και οι μνήμες πάνε αυτόματα χωρίς να κάνεις κάτι, αλλά δεν μπορεί να γίνει το ίδιο με το προφίλ των 1866MHz. Χειροκίνητα σε αυτή την περίπτωση δεν θα δοκίμαζα. Ίσως τα timings να μπορούσαν να σφίξουν λίγο, αλλά δεν θα είχε και νόημα.

Θεωρητικά βέβαια, oc γίνεται και με Η97 ακόμα, αλλά είναι χαρακτηριστικό που μάλλον θα το "κόψουν" σε μελλοντικά BIOS updates.

Μαλιστα.

Δηλαδη, αν καταλαβα καλα, απο τη στιγμη που εχω αποφασισει οτι δεν θα αγορασω Κ επεξεργαστη οποτε και δεν μου χρειαζεται Ζ97 μητρικη, αναγκαστικα καταληγω στην Η97 και συγκεκριμενα σε αυτη την ASUS, αλλα πρεπει να συμβιβαστω με το οτι οι μνημες μου δεν θα τρεχουν στα default settings τους! Να πω την αληθεια, ΔΕΝ μου αρεσει αυτο! :(

Αλλα στην ουσια διαφορες υπαρχουν μεταξυ 1600 και 1866? Νομιζω οχι! Τα timings που θα πανε, ποσο περιπου θα ειναι, οταν οι μνημες μου κατεβουν στα 1600? Τωρα ειναι 8-9-9-24, 1Τ. Ελεγε 2Τ αλλα εγω τις ειχα στο 1.

Ποσο θα ειναι τα timings στα 1600?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι σωστά το CPU-Z αναφέρει τα XMP profiles στο SPD tab όπως και τα non XMP timings.Επίσης και τα προγράμματα όπως Hwinfo και Aida πρέπει επίσης να τα αναφέρουν.

Επίσης μπορείς να τα δεις και από το Bios στον υπολογιστή που έχεις τώρα.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι σωστά το CPU-Z αναφέρει τα XMP profiles στο SPD tab.Επίσης και τα προγράμματα όπως Hwinfo και Aida πρέπει επίσης να τα αναφέρουν.

Επίσης μπορείς να τα δεις και από το Bios στον υπολογιστή που έχεις τώρα.

A, απο 'κει τα κοιταμε αυτα?

Εμενα τωρα μου βγαζει αυτο:

2h3zypz.png

Και μια απο το speccy:

1124zs2.png

Δηλαδη, ποσο θα πανε τα timings στην καινουργια μητρικη?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.

Δηλαδη, αν καταλαβα καλα, απο τη στιγμη που εχω αποφασισει οτι δεν θα αγορασω Κ επεξεργαστη οποτε και δεν μου χρειαζεται Ζ97 μητρικη, αναγκαστικα καταληγω στην Η97 και συγκεκριμενα σε αυτη την ASUS, αλλα πρεπει να συμβιβαστω με το οτι οι μνημες μου δεν θα τρεχουν στα default settings τους! Να πω την αληθεια, ΔΕΝ μου αρεσει αυτο! :(

Αλλα στην ουσια διαφορες υπαρχουν μεταξυ 1600 και 1866? Νομιζω οχι! Τα timings που θα πανε, ποσο περιπου θα ειναι, οταν οι μνημες μου κατεβουν στα 1600? Τωρα ειναι 8-9-9-24, 1Τ. Ελεγε 2Τ αλλα εγω τις ειχα στο 1.

Ποσο θα ειναι τα timings στα 1600?

Διαφορές στην απόδοση δεν θα υπάρχουν, ή όχι τέτοιες και τόσες που να τις καταλάβεις. Πρέπει να δείς λιγάκι το manual των μνημών για να δείς ποιά προφίλ υποστηρίζει. Αν έχει και προφίλ 1600MHz, υποθέτω ότι θα έχει και αυτό τα timings που ανέφερες, αλλά πιθανόν με μικρότερη τάση (1.5V). Δες λίγο το manual γιατί δεν το βρίσκω για να δώ.

Εδώ G.Skill TridentX 2x8GB DDR3-1866 CL8 - F3-1866C8D-16GTX | Overclockers Forums βλέπω έναν που πέτυχε 1600 7-8-8-21, CR1, tRFC 128, 1.50V. Διαφορές μεγάλες δεν βλέπω. Νομίζω ότι αν πας σε Η97 θα πρέπει να βάλεις χειροκίνητα 1600 με 8-9-9-24 και είναι πολύ πιθανόν να παίξουν με 1.5V. Εν πάση περιπτώσει, αν θέλεις να αξιοποιήσεις και αυτήν την δυνατότητα πάρε μια Ζ97 με περίπου τα ίδια χρήματα και τρέξε το XMP να τελειώνεις.

Edit: Τώρα είδα το μήνυμά σου Ιωάννα. Άρα δεν έχει προφίλ 1600MHz, αλλά JEDEK 1333, και 2 XMP στα 1866 με μόνη διαφορά στο Command Rate από ό,τι βλέπω. Οπότε, αν πάς σε Η97 μόνο χειροκίνητα θα τρέξουν στα 1600. Πάρε μια Ζ97 στα ίδια χρήματα, ή αυτή που σου έβαλα ή και φθηνότερη, και τρέξε τις μνήμες σου στα 1866 απροβλημάτιστα (αφού τις έχεις που τις έχεις).

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

φυσικα μπορεις να παρεις z97 και να βαλεις οτι επεξεργαστη θες, αλλα ειναι ανουσιο να το κανεις για τις μνημες, αφου ετσι κι αλλιως ειναι το γρηγοροτερο εξαρτημα που διαθετουμε

Link to comment
Share on other sites

φυσικα μπορεις να παρεις z97 και να βαλεις οτι επεξεργαστη θες, αλλα ειναι ανουσιο να το κανεις για τις μνημες, αφου ετσι κι αλλιως ειναι το γρηγοροτερο εξαρτημα που διαθετουμε

Και να τις τρεχω στα...1333 απο τα 1866 που ειναι το default τους?! :(

Τελος παντων, θα ρωτησω και στο support να το ξεκαθαρισω το θεμα. Δηλ. αν οι μνημες θα τρεξουν στα 1600 και με ποια timings. Μετα θα δω τι θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Το cpuz και το speccy σου δίνουν διαφορετικά δεδομένα.Το γιατί no idea.

Αν πας με το speccy είναι το JEDEC #6 με 10-10-10-28-38 στα 1,5V.

Δεν κοιτάς μια και στο Bios?

Κοιταξα.

Οποτε, τι σημαινει? Παιζουν στα 1600 ή οχι?

2v84bbn.png

Link to comment
Share on other sites

Λίγο απίθανο να μην παίζουν στα 1600 έστω και χειροκίνητα.Επικοινώνησε και με την G.Skill.

Online manual δεν υπάρχει πάντως.

Ευχαριστω. Μολις επικοινωνησα. Κατι μου λεει οτι θα μου πουν τα τυπικα: οτι ΙΣΩΣ παιξουν και οτι το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να κοιταξω την QVL τους. Παντως, ΑΝ τελικα παω σε Z97 μητρικη θα παρω Κ επεξεργαστη, κατι που δεν το θελω ρε γαμωτο! :( Διοτι δεν ξερω καθολου αν οι Κ αξιζει να κλοκαρονται, ποσο δυσκολο ειναι, αν βλεπεις καμια διαφορα απο το stock ή οχι. Δεν ξερω τιποτα.

Στον FX-8350 οταν πηγαινες απο τα 4.0 - 4.2 στα 4.8 - 5.0, οπως ειχα καταφερει εγω με ενα FSB+Turbo profile μου, διαφορά εβλεπες! Ηταν αισθητα πιο γρηγορο το μηχανημα σε ολα! Στο o/c των Intel δεν ξερω καθολου τι συμβαινει. Ουτε και ξερω πως ειναι σαν μηχανες στο stock τους διοτι δεν ειχα ποτε.

Και ουτε θελω και να ασχοληθω με o/c διοτι με τραβαει πολυ και αμελω άλλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λιγα που διαβασα και μου ειπαν, CPU degradation βασικα σημαινει οτι καποια στιγμη, μετα απο καποιο καιρο, ο επεξεργαστης θα χρειαστει παραπανω ταση για την ιδια συχνοτητα. Ουτε θα σκασει δηλαδη, ουτε θα πλανταξει, εκτος και αν εχει ερθει η ωρα του, οποτε may he R.I.P.

Βασικα επειδη αυτο κακως δεν απαντηθηκε, αν μια cpu η οτιδηποτε αλλο γινει degrade παιρνει το δρομο για τον κουβα.

ΙΣΩΣ μπορει να παραταθει οπως λες λιγο η ζωη με αυξηση της τασης, αλλα θα ζηταει ολοενα και περισσοτερο και καποια στιγμη απλα παυει να λειτουργει.

Ακομα και στοκ να κατεβασεις, η και ακομα πιο κατω παλι η πορεια ειναι προδιαγεγραμμενη. Το πυριτιο -τουλαχιστο στη μορφη που το χρησιμοποιουμε- δε λειτουργει σαν τον ανθρωπινο εγκεφαλο που μπορεις να καταστρεψεις ολοκληρα μερη και να αναλαβουν αλλα τη λειτουργεια τους.

οσο για το ποσο χρονο ζωης εχει μια cpu, υπο κανονικες συνθηκες ΠΟΛΥ... πολυ περισσοτερο ωστε να ειναι πια τεχνολογικα για τα μπαζα. (και ισως ακομα περισσοτερο)

Ακομα και με -σωστο- overcklocking αυτο δεν αλλαζει, αλλα σωστο oc εννωειται να αποδοσει την κρυμμενη της δυναμη, οχι να πουσαριστει για το κατι τι παραπανω.

Επισεις ακομα και σωστο oc να εχεις κανει, η και καθολου oc, το prime εχει τη φημη του πως εχει κανει degrade επεξεργαστες...

Πολλοι σοβαροι overcklockers το θεωρουν μοναδικο εργαλειο, αλλα απο την αλλη δε χρειαζοταν να το χρησιμοποιησεις στο πρωτο oc της ζωης σου (υπαρχουν δεκαδες στρεσσοπρογραμματα)...

τεσπα, οτι εγινε εγινε... ΙΣΩΣ κλαταρε ο επεξεργαστης, ισως κλαταραν οι μνημες (αν και απ οτι καταλαβα δεν επαιξες με την agent), ισως ολα ειναι μια χαρα και απλα κατι δεν κανει επαφη η κατι τετοιο... η μπορει απλα να εχεις αστοχια υλικου στις μνημες... (δεν αποκλειεται) καλυτερα θα ηταν να το ψαξεις και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Διοτι δεν ξερω καθολου αν οι Κ αξιζει να κλοκαρονται, ποσο δυσκολο ειναι, αν βλεπεις καμια διαφορα απο το stock ή οχι. Δεν ξερω τιποτα.

Στον FX-8350 οταν πηγαινες απο τα 4.0 - 4.2 στα 4.8 - 5.0, οπως ειχα καταφερει εγω με ενα FSB+Turbo profile μου, διαφορά εβλεπες! Ηταν αισθητα πιο γρηγορο το μηχανημα σε ολα! Στο o/c των Intel δεν ξερω καθολου τι συμβαινει. Ουτε και ξερω πως ειναι σαν μηχανες στο stock τους διοτι δεν ειχα ποτε.

εννωειται πως αξιζει... απο κει και περα ειναι πολυ γρηγορα εργαλεια για να δεις διαφορες σε καθημερινες εργασειες, αλλα αν τρεχεις βαρια πραγματα παραλληλα το καταλαβαινεις μια χαρα... Βεβαια μιλαμε να τρεχεις πχ 2 εικονικες μηχανες και παραλληλα να παιζεις και κανα game...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα επειδη αυτο κακως δεν απαντηθηκε, αν μια cpu η οτιδηποτε αλλο γινει degrade παιρνει το δρομο για τον κουβα.

ΙΣΩΣ μπορει να παραταθει οπως λες λιγο η ζωη με αυξηση της τασης, αλλα θα ζηταει ολοενα και περισσοτερο και καποια στιγμη απλα παυει να λειτουργει.

Ακομα και στοκ να κατεβασεις, η και ακομα πιο κατω παλι η πορεια ειναι προδιαγεγραμμενη. Το πυριτιο -τουλαχιστο στη μορφη που το χρησιμοποιουμε- δε λειτουργει σαν τον ανθρωπινο εγκεφαλο που μπορεις να καταστρεψεις ολοκληρα μερη και να αναλαβουν αλλα τη λειτουργεια τους.

οσο για το ποσο χρονο ζωης εχει μια cpu, υπο κανονικες συνθηκες ΠΟΛΥ... πολυ περισσοτερο ωστε να ειναι πια τεχνολογικα για τα μπαζα. (και ισως ακομα περισσοτερο)

Ακομα και με -σωστο- overcklocking αυτο δεν αλλαζει, αλλα σωστο oc εννωειται να αποδοσει την κρυμμενη της δυναμη, οχι να πουσαριστει για το κατι τι παραπανω.

Επισεις ακομα και σωστο oc να εχεις κανει, η και καθολου oc, το prime εχει τη φημη του πως εχει κανει degrade επεξεργαστες...

Πολλοι σοβαροι overcklockers το θεωρουν μοναδικο εργαλειο, αλλα απο την αλλη δε χρειαζοταν να το χρησιμοποιησεις στο πρωτο oc της ζωης σου (υπαρχουν δεκαδες στρεσσοπρογραμματα)...

τεσπα, οτι εγινε εγινε... ΙΣΩΣ κλαταρε ο επεξεργαστης, ισως κλαταραν οι μνημες (αν και απ οτι καταλαβα δεν επαιξες με την agent), ισως ολα ειναι μια χαρα και απλα κατι δεν κανει επαφη η κατι τετοιο... η μπορει απλα να εχεις αστοχια υλικου στις μνημες... (δεν αποκλειεται) καλυτερα θα ηταν να το ψαξεις και αυτο.

Κοιτα...

Δεν θελω σε αυτο το θεμα να σχολιασω τα περι o/c γι' αυτο βλεπεις και αφηνω πολλα αναπαντητα. Εγω εδω εψαχνα τι τρεχει, μεχρι χθες. Σημερα, μετα απο 3 απανωτα κολληματα (freezing) του μηχανηματος οπου επρεπε να κανω hard reset και μια φορα και να διακοψω την ηλεκτρικη παροχη, για να επαναλειτουργησει ειπα: τελειωσες, αϊντε γεια! Γι' αυτο με βλεπεις και ρωταω για μητρικες + επεξεργαστη. Αν σε αυτο το θεμα πιασω να απανταω σε οσα μου εχουν...σουρει, αστα να πανε.

Τα τωρινα parts θα τα φροντισω, no further comment.

Τις μνημες μου δεν τις ειχα κλοκαρει καθολου! Τις παλιες τις Kingston τις ειχα ψιλο-κλοκαρει. Τις τωρινες τις ανεβασε απο μονο του το FSB μια μονο φορα στα 2133 οπου επαιξαν απροβληματιστα. Κατα τα άλλα στο default τους λειτουργουσαν. Η περιπτωση να μην...πατανε καλα ειναι γελοια και δεν υφισταται. Τωρα, αν εχουν προβλημα? Δεν ξερω αλλα δεν νομιζω. Ακομα ομως και αν εχουν, που δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λογος για αυτο, τοτε θα φανει οταν θα μπουν επανω στο καινουργιο συστημα.

Παντως....θα τολμησω να πω οτι τελικα...μαλλον...ειχες δικιο για τις KINGSTON... δεν νομιζω να αντιμετωπιζα τετοια διλληματα αν τις ειχα τωρα. Τι να πεις.....................

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.