Jump to content



Φωτιά και λαυρα


Yonah

Recommended Posts

Καλησπέρες στα παιδιά και στα κουριτσα (sic :p)

Έχωμ, λοιπόν, ενα AIO κιτ υδροψυξης, το seidon 120V της coolermaster. Αφενός δεν ειναι και το καλύτερο συστηματάκι υδρόψυξης evah, αφετέρου το ανεμιστήρι του μου έχει σπάσει τα νεύρα και κάνει θόρυβο.

Αναλυτικότερα, idlarei περι τους 41 βθμούς. Ψιλοέφριξα οταν το είδα διότι το κουτί, έχω την εντύπωση, αερίζεται καλά. Έχω το corsair carbide 200R με φορτωμένο μπροστινό και 2 πλαϊνούς ανεμιστήρες να βάζουν αέρα, ο μόνος ανεμιστήρας εξαγωγής είναι αυτός του ψυγείου της ψύκτρας. Σκέφτηκα με το πονηρό μυαλό μου οτι κάτι δεν πάει καλά καθώς δεν γίνεται να ζεματάει τόσο πολυ, τι διάολο οκ haswell η cpu (ι5 4670Κ @4GHz) αλλα μην το παρακάνουμε. Έχω και μια nvidia gtx460 μέσα αλλα πόσο να ανεβάζει την θερμοκρασία;

Μην μακρολογώ, σκέφτομαι να πάρω δυο corsair SP120 και να τους βάλω σε push=pull configuration στο ψυγείο. Λέτε να κάνει δουλειά και να αυξηθεί το airflow και να μειωθεί ο θόρυβος;

Μήπως το κιτ είναι τόσο μάπα και πρέπει να πάρει πόδι και να βάλω κάτι άλλο;

Τενκιου μάι φρέντζ:p

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο idlarei δεν είναι και ότι πιο κατατοπιστικό. Σε games πως πας; Εχεις δει θερμοκρασίες εν ώρα load?

Αν σου έχει σπάσει τα νεύρα το ανεμιστήρι άλλαξε το και εγώ μαζί σου. Απλά αν πας στους SP φρόντισε να μη πας στους High Performance γιατί μάλλον θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα απο θέμα θορύβου :p

Link to comment
Share on other sites

Α ναι; Lolz Είχα την εντύπωση οτι ήταν πολύ :p

Θα δω διαφορά λες εαν βάλω 2 push pull μπας και μειωθούν τα rpm και τα dB;

ΥΓ. Ποιούς ανεμιστήρες θεωρείς οτι είναι τις προκοπής και να μην μας πάρουν τα αυτιά; :o

Link to comment
Share on other sites

Oι SP και οι NF-12 είναι μέτριοι προς καλοί ανεμιστήρες. Δηλαδή τίποτα το ιδιαίτερο. Οι Noctua είναι ελαφρώς καλύτεροι απο τους SP.

Με πρόχειρο ψάξιμο το ψυγείο σου είναι 12fpi και λεπτό. Ως εκ τούτου προτείνω έναν NB e-loop B12-3 με voltage control σε push.

Αυτοί έχουν περάσει και οι 3 απο τα χέρια μου.

Για τους silent wings δεν έχω βρεί σοβαρό testing, ούτε είχα ποτέ κανέναν οπότε δεν έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δεί μετρήσεις θορύβου και cfm για τους Be quiet μπροστά σε ψυγείο? Τους έχεις ακούσει σε αυτές τις συνθήκες? Τι τονικά χαρακτηριστικά έχουν? Πως συμπεριφέρονται σε undervolting? Πρόσεχε, δεν λέω οτι είναι κακοί ανεμιστήρες. Ουσιαστικά δεν ξέρω.

Έχεις δεί σοβαρό testing? Αν ναι δώσε link γιατί με ενδιαφέρει. Αν όχι τότε πως τους προτείνεις με κλειστά μάτια?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω 6 120ρηδες αυτη τη στιγμη σε ψυγεια(aio κατασταση, h100i και h75) και εναν ακομη 140ρη στο κουτι και μπορω να σου πω οτι μετα απο δεκαδες ανεμιστήρες που εχουν περασει απο τα χερια μου και εφοσον δεν υπαρχουν πια οι gt της scythe, ειναι οι καλυτεροι οσον αφορα τη σχεση θορυβου-στατικης πιεσης-τιμης...και ομορφιας :hehe:

Δεν ξερω απο μετρησεις αλλα τους εχω και δουλευουν στις 700 στροφες, δεν ακουγονται(και το εννοω) και ο 4770κ μου διατηρειται δροσερος. Το ιδιο και η gpu μου.

(το κουτι το εχω διπλα μου επανω στο γραφειο)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις σας! :happy:

Σαν να μου αρέσει ο noiseblocker μαζί με τον silent wings! Θα τσεκάρω χαρακτηριστικά και θα σας πώ!

Εντωμεταξύ έχω ήδη ξεχασμένο εναν Noctua NF P12 και λέω να τον δοκιμάσω σε pull κατάσταση μπάς και αλλάξει τίποτις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω 6 120ρηδες αυτη τη στιγμη σε ψυγεια(aio κατασταση, h100i και h75) και εναν ακομη 140ρη στο κουτι και μπορω να σου πω οτι μετα απο δεκαδες ανεμιστήρες που εχουν περασει απο τα χερια μου και εφοσον δεν υπαρχουν πια οι gt της scythe, ειναι οι καλυτεροι οσον αφορα τη σχεση θορυβου-στατικης πιεσης-τιμης...και ομορφιας :hehe:

Δεν ξερω απο μετρησεις αλλα τους εχω και δουλευουν στις 700 στροφες, δεν ακουγονται(και το εννοω) και ο 4770κ μου διατηρειται δροσερος. Το ιδιο και η gpu μου.

(το κουτι το εχω διπλα μου επανω στο γραφειο)

Δεν αμφισβητώ καμία εμπειρική σου παρατήρηση. Απο εκεί και πέρα η στατική πίεση πρέπει να μετρηθεί και ο καλύτερος τρόπος είναι μετρώντας το airflow αφού έχει παρεμβληθεί το ψυγείο. Το ίδιο και το επίπεδο θορύβου το οποίο αυξάνεται αρκετά με ένα ψυγείο μπροστά.

Το οτι στις 700 στροφές δεν ακούγονται απο την άλλη δεν μου λέει τίποτα. Για να ακούγεται ένας ανεμιστήρας στις 700 στροφές σημαίνει οτι είναι πολύ κακός ανεμιστήρας. Οι διαφορές στα 700rpm για τους ανεμιστήρες που συζητάμε είναι στα όρια του στατιστικού λάθους. Δεν είναι τυχαία η οδηγία οτι αν τρέχεις ανεμιστήρες στα 600rpm απλά πάρε τους φθηνότερους με σχετικά καλή ποιότητα ήχου. Οι gt που αναφέρεις έχουν χάλια ποιότητα αλλά κορυφαία επίπεδα. Έχω 6 gt σε δυο διαφορετικές εκδόσεις και μπορώ να σου πώ οτι για χαμηλότερα απο 1300rpm υπάρχουν πολύ καλύτεροι ανεμιστήρες. Είμαι σχεδόν σίγουρος πχ οτι λόγω bearing οι BQ σου στα 700rpm παράγουν πολύ καλύτερο θόρυβο απο τους GT χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είναι καλύτεροι ανεμιστήρες. Βέβαια σε αυτά τα rpm ένας AC F12 τα πάει καλύτερα απο όλους αυτούς και στο 1/4 περίπου της τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ησυχοι, εχουν καλη ροη, καλη τιμη και η χρωματικη τους παλετα δεν ειναι "της τουαλετας", προσωπικα δεν το ψαχνω παρακατω. Ολα τα υπολοιπα που λες(και καλα τα λες) προσωπικα με κουραζουν. :hehe:

Τωρα το αν ειναι καλοι οι bq ή οχι δεν μπορω να σε πεισω. Ξαναλεω ομως οτι για τα δικα μου γερικα αυτια ειναι οτι καλυτερο περασε απο τα χερια μου(μεχρι τωρα) σε οτι αφορα τον ηχο και την αποδοση σε rads.(μαζι με τους gt και τους ακομη παλαιοτερους s-flex)

Φιλικα :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι κοίτα, οτι εγώ είμαι φρικιό με αυτά τα θέματα δεν συνεπάγεται οτι θα είναι και οι άλλοι. Λογικό να σε κουράζουν, τίποτα το κακό σε αυτό. Η 'λογική' είναι μαζί σου, όχι μαζί μου.

Απο την άλλη βέβαια αφού μπήκε το παιδί στην διαδικασία καλό είναι να πάρει και μια γνώμη παραπάνω. Ακόμα καλύτερο να μπεί στην διαδικασία να το ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια θενκιου και πάλι:jump1:

Μακάρι να μπορούσα να πάρω και τους δύο (be quite and noiseblocker) και να τους συγκρίνω, αλλα επειδή η τιμή πλησιάζει άνετα το 40αρι, όχι οτι είναι θέμα χρημάτων αλλα μήπως θα ήταν προτιμότερο να πάρει πόδι το κιτ και να βάλω κάποια αερόψυκτρα; :p

Πάντως μπερδεύτηκα και δεν ξέρω τι να προτιμήσω :p

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλισπερα

μην το ψυριζεις τοσο παλι γιατι στην τελικη διαφορα δεν θα δεις,μονο θα ελαφρυνει το πορτοφολι σου.

την ιδια ψυχτρα με σενα εχω και ενα arctic f12.καλυτερα αν ηταν να δωσεις 40 ευρω για ανεμιστηρες ας εβαζες τα 40 να παρεις μια καλυτερη υδροψυξη με 85 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά σε όσους δεν είπα!

Να κάνω ενα μικρό update στο νήμα προς χάριν πληροφόρησης ( μην με θεωρήσετε και κωλόπαιδο ναουμενε :p).

Τώρα με τα Χριστούγεννα, τις λοιπές εορτές και μιας και τελείωσε και η σχολή (yay! :D ) βρήκα τον χρόνο και ασχολήθηκα ολίγον με το σύστημα μου και έδιωξα τον φασαριόζο στοκ ανεμιστήρα και πήρα ενα σετάκι corsair sp120 quiet edition (@karmen1983 είχες δίκιο) να τους βάλω σε push-pull configuration. 

 

Η θερμοκρασία, στις ίδιες συνθήκες, κατέβηκε 2-3 βαθμούς με αισθητά μικρότερο θόρυβο. Και είχε και μια μαγκιά με μια αντιστασούλα μέσα για να ρίχνει και τις στροφές που την έβαλα στην αντλία και έπεσε και ο θόρυβος απο εκεί και τώρα ειμαι άνετος :lol:

 

YΓ. Καμία σχέση το βάρος των SP120 με τους άλλους που είχα, ακόμη και απο εναν noctua. Θεόβαροι!

Έγινε επεξεργασία από Yonah
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.