Jump to content



Βοηθεια με επιλογη CPU!


Recommended Posts

Αποφασισα και εγω μετα από αρκετο καιρο να αναβαθμησω τον υπολογιστη μου διοτι βλεπω ότι με τα καινουρια παιχνίδια δεν ειπαρχει περιπτωση να μπορεσω να παιξω!Εχω ηδη μια αρκετα καλη (πιστευω) καρτα γραφικων την Nvidia GTX 650 αλλα ο επεξεργαστης μου είναι για πεταμα(Intel Core 2 Quad CPU Q660)!Ετσι λοιπον αποφασισα να βαλω 8GB RAM και να αγορασω έναν επεξεργαστη(όχι πολύ ακριβο max.220-250 ευρω)και είμαι αναμεσα σε AMD FX 8350 και i5 3570k!Το θεμα είναι ότι ο AMD είναι πιο φθηνος και με 8 πυρηνες ενώ ο Ιntel είναι 4 πυρηνος και πιο ακριβως!Εχω δει απειρες συζιτησεις στο Internet και παρα πολλα βιντεακια και μεχρι στιγμης κλινω προς AMD διοτι οι περισσοτεροι πυρηνες θα βοηθησουν στα Next-Gen Games!Θα ηθελα μια γνωμη από ολους εσας που ξερετε 1 με 2 πραγματα παραπανω για την επιλογή μου και επισης εάν θα χρειαστω (ισως) νεα καρτα γραφικων!Παρακαλω να μην ειπαρξουν φανατισμοι προς AMD η Intel διοτι προσπαθω να κανω μια αξιοπιστη αγορα!Επισης εγω τον επεξεργαστη τον θελω μονο και μονο για gaming και τιποτε άλλο!

Thanks for your time !

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει απειρες συζιτησεις στο Internet και παρα πολλα βιντεακια και μεχρι στιγμης κλινω προς AMD διοτι οι περισσοτεροι πυρηνες θα βοηθησουν στα Next-Gen Games!

Αυτο το λεμε εδω και περιπου 1.5-2 χρονια, ακομα περιμενω να δω αυτα τα next-gen games που η AMD θα δειξει την δυναμη της.

Τωρα για να μιλισουμε σοβαρα.

4690 θα αγορασεις για games υπαρχει λογος που ειναι ποιο ακριβος. Λεγεται "Δεν εχω σοβαρο ανταγωνισμο και κανω οτι θελω με τις τιμες εδω και 3-4 χρονια." γιατι κανενας που γνωριζει και θελει να παιζει games θα παρει AMD.

Δεν ξερω που ειδες 3570 αλλα γενικα οχι. Οχι γιατι ειναι κακος. Οχι γιατι ειναι περσινα πραγματα και δεν υπαρχει λογος αγορας μιας και ενα 4690 ειναι ~10-15% καλυτερος και στα ιδια λεφτα.

Η καρτα γραφικων που εχεις δεν ειναι για games. Για παλια games μια χαρα κανει και γενικα για low-Medium settings στα καινουργια χωρις fluff. Fluff = Shadows/Lightning/Anti-aliasing κτλ πραγματα που κανουν ενα game ποιο ομορφο/ρεαλιστικο κτλ.

Δεν ξερω τι θες να παιξεις αλλα για την ωρα μια χαρα θα σου ειναι η 650, εκτος αν θες να παιξεις τιποτα Battlefield 4/5 κτλ βαρια παιχνιδια στα ultra ε τοτε ναι, προφανως θα αλλαξεις.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Intel Core i5-4690 Box | Skroutz.gr ή τον 4690K αν πρόκειται να τον υπερχρονίσεις, ~30€ ακριβότερος

κάρτα αναλόγως της ανάλυσης που παίζεις και των παιχνιδιών. Αν δεν το έχεις υπολογίσει στα 220 θα χρειαστείς και μητρική κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Potis:Προσπαθω να φτιαξω ενα μηχανημα που να μπορει να πεξει(θα ηθελα ultra)εστω Medium-High τα next-Gen Games οπως Fifa 15,Battlefield 4,Alien isolation,Dying Light και τα λοιπα!Εχεις να μου προτινεις καπιες καρτες γραφικων καπως οικονομικες(οχι πανω απο 250)!

Salde:Ευχαριστω για την βοηθεια αν και για μητρικη θα ψαξω αφου καταληξω σε επεξεργαστη για να δω αν ειναι συμβατος και τα λοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις και μητρική βέβαια. Ο i5 δεν μπαίνει στην δική σου. Το ίδιο μπορεί να ισχύει και για τις υπάρχοντες μνήμες. Στο λέω γιατί δεν αναφέρθηκε τίποτα για μητρική και ανησύχησα...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, κανονικα πρεπει να βαλεις R9 280 σε αυτα τα λεφτα που ειναι απο 200-250Ε, ή 280Χ που υπαρχουν μερικες στα 260Ε.

Αυτο θα ηταν το σωστο οσο αφορα "Performance".

Τωρα παλι εγω συγκεκριμενα επειδη εχω κακη εμπειρια με ATI/AMD GPU παντα προτεινω Nvidia.

Στα λεφτα αυτα κοιτα σε 760, εχει πεσει και καλα η τιμη της στα 200-220Ε, με τις καλες υλοποιησεις στα 250, τωρα στο ελλαντα δεν ξερω τι κανουν.

Αν δεν εχεις θεμα με το θα ειναι η καρτα γραφικων..Η καλυτερη επιλογη ειναι 280Χ στα 260ε.

Δεν αναφερω μητρικη οπως λενε τα παιδια παραπανω γιατι πιστευω εχεις την βασικη γνωση οτι θα πρεπει να παρεις μια. Ουτε τι RAM εχεις αναφερεις, αλλα απανταω σε αυτα που ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

sfk9039:Εχω μονο μια 2GB η οπια θα φιγει για 2 σαν αυτην

http://www.e-shop.gr/kingston-hx318c10fr-4-4gb-ddr3-1866mhz-hyperx-fury-red-series-p-PER.550886

Προτιμω να παρω 2 4αρες με ψυχτρα!Μητρικη θα αγορασω αφου καταληξω στα οιπολοιπα για να δω και αν ειναι συμβατα μεταξυ τους!

Potis:Ευχαριστω για τις καρτες γραφικων θα τα ψαξω λιγο και θα δω που θα καταληξω!Για μητρικες απανταω πιο πανω και ειμαι μαζι σου στο θεμα Nvidia πιστευω οτι ειναι οι καλητερες και προς εκει θα στραφω!

Διορθωση:Για καπιο λογο δεν βγαζει τις RAM πιο πανω!Οριστε λοιπον

http://www.e-shop.gr/kingston-hx318c10fr-4-4gb-ddr3-1866mhz-hyperx-fury-red-series-p-PER.550886

Έγινε επεξεργασία από Nasom
Link to comment
Share on other sites

Αν μείνεις με την κάρτα γραφικών που έχεις δεν χρειάζεται να αλλάξεις επεξεργαστή. Είναι υπεραρκετός όχι μόνο γι αυτήν, αλλά και για δυνατότερες. Αν θεωρείς ότι τώρα δεν παιζεις καλά, η κάρτα σου φταιει. Αν αλλάξεις γενικά επεξεργαστή-μητρική δες τον i5 που λέει ο [MENTION=14946]potis[/MENTION].

Link to comment
Share on other sites

Slade:Δεν θα ηθελα να ψαξω μεταχειρισμενα διοτι δεν ειμαι σιγουρος για το πως εχει γινει η διατιριση της οποτε καλητερα 50-100 ευρω παραπανω και ησηχο το κεφαλακι μου!

Trexx:Δηλαδη ο Q6600 που εχω ειναι καλος για Next-Gen!Εαν αλλαζα την GTX 650 για μια GTX 760 η Asus Radeon R9 280 θα εβλεπα μεγαλη διαφορα και επισης θα μπορω να παιξω εστω στα medium-high παιχνιδια οπος BF4,Alien Isolation,Fifa 15 και τα λοιπα?Και κατι τελευταιο σε περιπτωση που αλλαξω την καρτα γραφικων θα χρειαστει να αλλαξω και μητρικη αναλογος το Socket?

Link to comment
Share on other sites

Το ποιανεις αναποδα, δεν ειναι ο επεξεργαστης που σε κοβει (τουλαχιστο οχι με αυτη την καρτα γραφικων) αλλα η καρτα σου.

Ουσιαστικα ειναι απο τις χειροτερες της γεννιας της. Η γεννια 6 ειναι τριετιας, απο κει και περα αν ειχες πχ την 680 θα σου ελεγα ενταξει, ειναι τουμπανο για 1080p και μαλιστα σοβαρο gaming. Αλλα οταν λες για 650 χμμμ... ακομα κι αυτο τον επεξεργαστη τον στραγκαλιζει

btw δεν ξερω αν θα εχουμε αναποδο αποτελεσμα (να ειναι ισχνη η cpu...) αλλα αν βρεις καμια μεταχειρισμενη gtx 680/gtx770 με κατω απο 200 ευρω ειναι τουμπανακια. Και να σε κοψει ο επεξεργαστης δε θα σε κοψει οσο σε κοβει τωρα η καρτα.

Σε τετοια κομματια βεβαια δεν αξιζει να πας σε καινουργιο με τιποτα... δεν αξιζει τοσο το "να εχεις το κεφαλι σου ησυχο" και να πληρωσεις για περασμενης γεννιας πραγματα σαν καινουργια

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως... δε χρειαζεται να τα παρεις ολα μιαωκι εξω... ας παρεις μια καρτουλα για αρχη τουλαχιστο να μπορεις να φτασεις τον επεξεργαστη στα ορια του και να μπορεις να παιξεις εστω και με μικροσυμβιβασμους και στην πορεία κανεις και αλλες αναβαθμισεις για καλυτερα.

Αν επαιρνες τωρα επεξεργαστη και οχι καρτα παλι δε θα μπορουσες να παιξεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως... δε χρειαζεται να τα παρεις ολα μιαωκι εξω... ας παρεις μια καρτουλα για αρχη τουλαχιστο να μπορεις να φτασεις τον επεξεργαστη στα ορια του και να μπορεις να παιξεις εστω και με μικροσυμβιβασμους και στην πορεία κανεις και αλλες αναβαθμισεις για καλυτερα.

Αν επαιρνες τωρα επεξεργαστη και οχι καρτα παλι δε θα μπορουσες να παιξεις τιποτα

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια φιλε μου!:beer:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.