Jump to content



Απορία με swap ram σε ubuntu


idonthave

Recommended Posts

Απορία αν χρειάζεται η εικονική μνήμη και κατά πόσο βοηθάει.

Έχω στο εξής σύστημα περασμένο το ubuntu 14.04 (i3-4330 / 2x4gb ram / hdd 1Tb wd blue)

Θα μπει ssd δίσκος σ'αυτό το σύστημα και θέλω να αφαιρέσω την μια 4αρα μνήμη για χρήση σ'άλλο σύστημα.

Το μηχάνημα χρησιμοποιείτε για internet ( mozilla, chrome ανοιγμένες πολλές καρτέλες σε κάθε περιηγητή) κατεβαστήρι και ταινίες

online στην τηλεόραση.

Για παράδειγμα αυτήν την στιγμή χρησιμοποιεί 4gb ram συν 1gb ram για την κάρτα γραφικών.

Αν μείνω με μια 4αρα μνήμη και βάλω swap μνήμη 4 με 6gb ένα μέρος του ssd θα είναι εντάξει ως απόδοση και λειτουργία το σύστημα

ή θα κρεμάει/κολλάει ?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Απορία αν χρειάζεται η εικονική μνήμη και κατά πόσο βοηθάει.

Έχω στο εξής σύστημα περασμένο το ubuntu 14.04 (i3-4330 / 2x4gb ram / hdd 1Tb wd blue)

Θα μπει ssd δίσκος σ'αυτό το σύστημα και θέλω να αφαιρέσω την μια 4αρα μνήμη για χρήση σ'άλλο σύστημα.

Το μηχάνημα χρησιμοποιείτε για internet ( mozilla, chrome ανοιγμένες πολλές καρτέλες σε κάθε περιηγητή) κατεβαστήρι και ταινίες

online στην τηλεόραση.

Για παράδειγμα αυτήν την στιγμή χρησιμοποιεί 4gb ram συν 1gb ram για την κάρτα γραφικών.

Αν μείνω με μια 4αρα μνήμη και βάλω swap μνήμη 4 με 6gb ένα μέρος του ssd θα είναι εντάξει ως απόδοση και λειτουργία το σύστημα

ή θα κρεμάει/κολλάει ?

Θεωρώ ότι είναι πολύ άσχημη επιλογή να χρησιμοποιήσεις για SWAP τον SSD. Καλύτερα να πάρεις ένα ακόμα DIMM και να γλυτώσεις τον SSD από την φθορά που θα του προκαλεί το swapping. Στην περίπτωση που το να βάλεις άλλα 4GB είναι απαγορευτικό, θα σου πρότεινα να βάλεις zRAM ακολουθώντας τις οδηγίες που μπορείς να βρεις εδώ

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα της υπογραφής μου, και σε πολλά άλλα, ακόμα και με 4GB μνήμη ποτέ δεν χρησιμοποίησα πάνω από 3GB χωρίς Virtual Machines. Παρόλα αυτά ο πυρήνας περιμένει να υπάρχει swap, δεν θα σκάσει αν δεν έχει, αλλά από διαχείρηση μνήμης περιμένει να έχει swap. Το πόσο μεγάλο είναι εξαρτάται. Το σύνηθες είναι RAM x2. Αυτό βέβαια είναι κάτι σε 16GB σε μοντέρνα συστήματα που είναι πολύ (για τα μέτρα μου). Επίσης εαν θες να κάνεις hibernate τότε το swap είναι απαραίτητο τουλάχιστον όσο είναι η μνήμη σου γιατί εκεί σώνεται το image της μνήμης.

Αν αποφασίσεις ότι θες swap καλό είναι να ξέρεις και το τί είναι το swappiness sto linux. Με απλά λόγια σου δίνει την δυνατότητα να ελέγχεις πόσο συχνά θα χρησιμοποιείται το swap. Για να δεις πόσο swappiness είναι καθορισμένο για το σύστημα σου τρέχεις

$ cat /proc/sys/vm/swappiness

Για την ρύθμιση πρέπει να τροποποηείσεις το αρχείο σαν root

/etc/sysctl.conf

Αλλάζεις (ή προσθέτεις) την γραμμή και κάνεις reboot

vm.swappiness = 10

Το νούμερο που βάζεις αντιστοιχεί στο πότε θα αρχίσει να χρησιμοποιείτε το swap. Στο 10 όταν θα υπάρχει ελεύθερη μνήμη 10% θα αρχίσει να γράφει στο swap. Αν παράδειγμα είχες 4GB και swappiness 10 τότε:

4 GB = 4096 MB

10% του 4096MB είναι 409.6 MB

Το swap θα αρχίσει να χρησιμοποιείτε όταν η μνήμη RAM είναι γεμάτη από 3686.4 MB και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4568]Inglor[/MENTION] Συμφωνώ σε όλα όσα λες, αλλά πιστεύω ότι με την χρήση που αναφέρει ο OP εύκολα θα πλησιάσει τα 4GB RAM και θα χρειαστεί το swap.

Δοκίμασε σε οποιαδήποτε διανομή θέλεις να ανοίξεις πολλές καρτέλες firefox/chrome/chromium, μερικές να έχουν και flash (αν θες να τα δυσκολέψεις, βγάλε και το hardware acceleration του flash).

Μόνο το browsing με πολλές καρτέλες τρώει εύκολα 1.5-2GB ram, βάλε έξτρα και το unity που έχει ο [MENTION=29341]idonthave[/MENTION] και νομίζω καταναλώνει σίγουρα τα 3-3.5GB ram.

Προσωπικά, στον Desktop έχω σχεδόν μόνιμα 4-6GB ram usage από τα 12 (dual screen με Clion, Sublime, Terminator και Chromium) ενώ στο laptop 3-4GB από τα 6 με λιγότερα tabs και λιγότερα services (owncloud/dropbox/deluge/skype). Ειδικά όταν φορτώνω μεγάλα project στον Clion/QtCreator η RAM εκτοξεύεται (και είναι λογικό).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4568]Inglor[/MENTION] Συμφωνώ σε όλα όσα λες, αλλά πιστεύω ότι με την χρήση που αναφέρει ο OP εύκολα θα πλησιάσει τα 4GB RAM και θα χρειαστεί το swap.

Σιγά την χρήση!

Δοκίμασε σε οποιαδήποτε διανομή θέλεις να ανοίξεις πολλές καρτέλες firefox/chrome/chromium, μερικές να έχουν και flash (αν θες να τα δυσκολέψεις, βγάλε και το hardware acceleration του flash).

Μόνο το browsing με πολλές καρτέλες τρώει εύκολα 1.5-2GB ram, βάλε έξτρα και το unity που έχει ο [MENTION=29341]idonthave[/MENTION] και νομίζω καταναλώνει σίγουρα τα 3-3.5GB ram.

Το θέμα δεν είναι να γεμίσεις την μνήμη με σκουπίδια. Σε κανονική χρήση και με πραγματικά παραδείγματα η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα 4GB μνήμη είναι αρκετά σε linux για την χρήση που προαναφέρθηκε.

Προσωπικά, στον Desktop έχω σχεδόν μόνιμα 4-6GB ram usage από τα 12 (dual screen με Clion, Sublime, Terminator και Chromium) ενώ στο laptop 3-4GB από τα 6 με λιγότερα tabs και λιγότερα services (owncloud/dropbox/deluge/skype). Ειδικά όταν φορτώνω μεγάλα project στον Clion/QtCreator η RAM εκτοξεύεται (και είναι λογικό).

Από αυτά που αναφέρεις στο παράδειγμα το μόνο που είναι σχετικό με την ερώτηση του [MENTION=29341]idonthave[/MENTION] είναι το Chromium το οποίο πιστεύω καταναλώνει περισσότερο από το Firefox που χρησιμοποιώ.

Αν έχετε προβλήματα μνήμης χρησιμοποιήστε πιο απλά εργαλεία - είναι δωρεάν σε σχέση με το να αγοράσεις νέα μνήμη. (hint:use more CLI tools)

@eloydark Το CLion πως το βρίσκεις? Δεν ήξερα ότι είχαν βγάλει κάτι σχετικό, φαντάζομαι είναι κάτι νέο? Τί Integration παίζει με build tools (make,gcc,ccache,distcc)? Είμαι περισσότερο με Java και ότι σχετικό με C/C++ το έκανα σε vim.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4568]Inglor[/MENTION] ευχαριστώ για την πληροφορία με το swappiness

Όσον αφορά το σύστημα

Το 1gb είναι δεσμευμένο στην onboard, τα υπόλοιπα για τα services και τους 2 περιηγητές που έχω ανοιχτούς, συν torrent και 1-2 προγράμματα που μπορεί να τρέξω,

Αυτήν τι στιγμή δεσμεύει 3Gb + την onboard.

*Το hardware acceleration είναι απενεργοποιημένο και στους 2 (mozilla, chrome)

Αν έχετε προβλήματα μνήμης χρησιμοποιήστε πιο απλά εργαλεία - είναι δωρεάν σε σχέση με το να αγοράσεις νέα μνήμη. (hint:use more CLI tools)

Αυτήν την στιγμή δεν έχω, είμαι με 8gb συν ~10gb swap στον μηχανικό δίσκο (που μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει χρήση ποτέ απ'αυτό το κομμάτι)

Παραμένω ως έχω με τις μνήμες και αργότερα παίρνω άλλη μνήμη για το άλλο σύστημα.

post-29341-1416078878,3942_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Σιγά την χρήση!

Το θέμα δεν είναι να γεμίσεις την μνήμη με σκουπίδια. Σε κανονική χρήση και με πραγματικά παραδείγματα η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα 4GB μνήμη είναι αρκετά σε linux για την χρήση που προαναφέρθηκε.

Από αυτά που αναφέρεις στο παράδειγμα το μόνο που είναι σχετικό με την ερώτηση του [MENTION=29341]idonthave[/MENTION] είναι το Chromium το οποίο πιστεύω καταναλώνει περισσότερο από το Firefox που χρησιμοποιώ.

Αν έχετε προβλήματα μνήμης χρησιμοποιήστε πιο απλά εργαλεία - είναι δωρεάν σε σχέση με το να αγοράσεις νέα μνήμη. (hint:use more CLI tools)

@eloydark Το CLion πως το βρίσκεις? Δεν ήξερα ότι είχαν βγάλει κάτι σχετικό, φαντάζομαι είναι κάτι νέο? Τί Integration παίζει με build tools (make,gcc,ccache,distcc)? Είμαι περισσότερο με Java και ότι σχετικό με C/C++ το έκανα σε vim.

Κοίταξε, το θέμα δεν είναι να αλλάξει την χρήση ή τα εργαλεία που χρησιμοποιεί, το θέμα είναι να μην έχει πρόβλημα με την χρήση που κάνει ήδη. Αφού λοιπόν ο [MENTION=29341]idonthave[/MENTION] χρησιμοποιεί Unity, και έχει αναφέρει ότι ανοίγει πολλές καρτέλες στους browser του κλπ, νομίζω είναι λογικό να γεμίσουν τα 4GB ram.

Αν από την άλλη βγάλει το unity και βάλει xfce/lxde, σταματήσει να ανοίγει πολλές καρτέλες, βάλει flash blocker κλπ κλπ θα του φτάσουν και 2 GB, αλλά δεν νομίζω ότι έχει νόημα να κάνουμε τέτοια συζήτηση. Εγώ (και εσύ) έχουμε arch, δεν σημαίνει ότι όλοι θέλουν να στήσουν τον xorg από το μηδέν...

Ο CLion είναι αρκετά καλός, δεν είναι βέβαια ακόμα 100% έτοιμος... και τρώει ΠΟΛΥ ram, σε σχετικά μικρά C++ projects χτυπάει εύκολα το 1GB. Ακόμα δεν είναι έτοιμος για μόνιμη χρήση πάντως. Από Build Tools δεν είναι ακόμα συμβατό με autotools. Μόνο cmake, gcc + clang, gdb. Όχι ccache/distcc κλπ ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Τρέξτε ένα free να δείτε αν όντως χρησιμοποιείτε τη μνήμη που φαίνεται ή αν είναι cache και buffers. Πχ εμένα μου δείχνει:


trendy@sargos:~$ free
total used free shared buffers cached
Mem: 4043420 3883748 159672 58912 214984 1700704
-/+ buffers/cache: 1968060 2075360

που σημαίνει ότι πρακτικά η μισή μνήμη χρησιμοποιείται.

Δεν ήξερα για το swappiness, θα το δοκιμάσω γύρω στο 5 να δω διαφορές, γιατί κανονικά δεν πρέπει να χρησιμοποιείται πολλή swap μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.