Jump to content



Ποιά 970 να διαλέξω?


Recommended Posts

Λοιπόν αυτόν τον μήνα παραγγέλνω τα κομμάτια του pc μου και έμεινε πιά η κάρτα γραφικών ώστε να κλείσει η λίστα.Προσπαθούσα να διαβάζω σε διάφορα φόρουμ τις απόψεις του καθενώς ,πράγμα που το έκανε χειρότερο γιατί ο καθένας έχει άλλες απαιτήσεις και το βλέπει διαφορετικά.

Που λέμε είμαι μεταξύ τών msi,gigabyte και asus.Στις αρχές με ενδιέφερε και η evga με τον νέο cooler αλλα διαβάζω για προβλήματα με θόρυβο.

Δεν σκέφτομαι να κάνω oc για τώρα ,κυρίως επειδή δεν ξέρω τον τρόπο για να το κάνω αλλά και πάλι δεν καίγομαι.

Το pc μου θα φοράει motherboard την asus hero vii πράγμα που στην αρχή όταν έβλεπα την g1 δεν ήξερα αν θα ταιριάζει το μπλέ led με τα υπόλοιπα specs.Βέβαια σε ένα άλλο ελληνικό φόρουμ οι περισσότεροι πάνε για αυτήν,απλά όλοι μιλάνε για oc.

Τέλο σκεφτόμουνα για την msi που ακούγεται αρκετά αλλά ξέρω γώ ,έχω ακούσει και για έκει μερικά παράπονα όπως για το πρόβλημα με το αυτοκόλλητο και την έλληψη backplate.Όμως σε review λένε καλά λόγια στο σύνολο.

Ποιά είναι η γνώμη σας ,με τις ανάγκες μου ποιά να επιλέξω?Πραγματικά δεν περίμενα όταν βγούνε οι 970 να είναι τοσο δύσκολη η επιλογή!!

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αποφασισεί οτι όντως θα πάς για GTX970 τότε θα σου έλεγα να πάρεις την ASUS StriX DCUII! Είναι η καλύτερη υλοποίηση μέχρι στιγμής! Παντελώς αθόρυβη, κανένα coil whine, Custom PCB, εξαιρετικό cooler (0dB Technology), έχει backplate και τροφοδοτείται μονάχα απο ένα 8pin ρευματάκι! Μιλάμε για 100% Custom design κάρτα! Το μόνον αρνητικό ΑΝ μπορείς να το πείς έτσι, είναι οτι είναι λίγο ακριβότερη απο τiς άλλες! Αλλά οτι πληρώνεις παίρνεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

και εγω +1 για asus strix DCUII απλα αθορυβη σε σημειο που δεν γυριζουν τα fans αν δεν υπαρχει λογος..τρομερη δουλεια!

Αυτό το κάνουν και οι MSI. To θέμα είναι ποια είναι πιο αθόρυβη σε spin-up και γενικά πόσο aggressive είναι το idle mode.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνουν και οι MSI. To θέμα είναι ποια είναι πιο αθόρυβη σε spin-up και γενικά πόσο aggressive είναι το idle mode.

Με την ASUS StriX είναι σαν να μην υπάρχει κάρτα στο σύστημα! Όταν spinaroun τα φανάκια απλά δεν καταλαβαίνεις την διαφορά! Το μόνο "κακό" με την StriX για μένα είναι οτι σε idle εάν έχεις το 0dB on και επειδή τα fans μέχρι τους 65 βαθμούς δεν ανοίγουν έχεις λίγο υψηλότερη θερμοκρασία απο τις υπόλοιπες υλοποιήσεις που υπάρχουν! Βέβαια αυτό μπορεί να αλλάξει εάν κάνεις disable αυτό το feature.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα evga μια και επιτελους ανθρωπεψε τις τιμες της... Τουλαχιστο σεβεται τον πελατη και δεν νοιωθεις πως τη νοικιασες την καρτα απο γεροπαραξενο ιδιοκτητη.

Το αρνητικο ειναι πως αν παραγγειλεις τωρα θα σου ερθει στις 30 του μηνα

Link to comment
Share on other sites

ASUS Strix, MSI Twin Frozr και EVGA ACX 2.0, όλες έχουν zero RPM fan mode.

Αν δε σε ενδιαφέρει ο θόρυβος, αγόρασε τη φθηνότερη που θα βρεις (η Zotac έχει 334 € αυτή τη στιγμή).

Αν όντως θες να μη γυρίζουν τα φανάκια στο σε idle/light χρήση, τότε κάνε υπομονή να πέσουν οι τιμές των παραπάνω καρτών. Πιστεύω πως δεν αξίζει να δώσεις +50€ για να μη γυρίζουν οι ανεμιστήρες! Βέβαια καθένας έχει τις προτεραιότητές του και κάθε πράγμα έχει διαφορετική αξία...

Αν μου χάριζαν μια απ'όλες αυτές, θα έπαιρνα αυτή που θα είχε το μεγαλύτερο factory overclock ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η MSI έβαλε το δικό της silent 0db μέχρι 50C.

Βασικά είναι στους 60°C.

Thanks to the peculiarly-shaped blades and the increased number of them, the fans ensure increased air flow at a 5% noise reduction. The fan regulation algorithm has been optimized as well. The Zero Frozr technology means that the fans are halted altogether in 2D mode and at low 3D loads. Judging by monitoring data, they start working as soon as the GPU temperature hits 60°C. And they do so very smoothly, without a sudden acceleration as is often the case with other coolers. The fans run on sleeve bearings with increased service life.
Link to comment
Share on other sites

Mini συγχωρητικό ανάμεσα στις top σε πωλήσεις κάρτες MSI-Gigabyte-Asus

GTX 970 Comparison: STRIX vs MSI Gaming vs Gigabyte G1

Προσωπικά το 0db μου είναι άχρηστο μιας και ήδη έχω αρκετό θόρυβο που δεν θα δω διαφορά.

Από την άλλη με εντυπωσίασε η ψύξη της G1 που έχει ενσωματώσει στο cooler την ψύξη για τα vrm δίνοντας εντυπωσιακά αποτελέσματα στο Guru3d. Βέβαια είναι πολύ μεγάλη αλλά χωράει.

Από εκεί και πέρα η εμφάνιση είναι υποκειμενικό θέμα.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Να πώ την αλήθεια περίμενα την 970 ftw αλλά όταν άκουσα τα προβλήματα με τον cooler της evga ξενέρωσα ,βέβαια είχαν να κάνουν με τον 1.0 cooler.Με τον 2.0 έχει τα θετικά του αλλά είχα διαβάσει πώς κάνουν λίγο θόρυβο τα ανεμηστηράκια.Προσπαθώ να δώ κάποιο βίντεο στο youtube η να διαβάζω κάτι απο κάποιον που την έχει αλλά δεν βρίσκω.

Κλείνω πρός msi για κάποιον λόγο(πρέπει να έχει όλο το πακέτο) αλλά με κάνει σκεπτικό που δεν έχει backplate και για κάποια παράπονα που είχανε ακουστεί.

Η asus αν και καλή εταιρεία δεν ακούστηκε πολύ για την 970 και το design κάπως με χαλάει ,αν και πρέπει να είναι απο τις σίγουρες επιλογές.

Η g1 ναί διαβάζω καλά σχόλια,μάλιστα σε άλλο φόρουμ αυτήν παίρνουν οι περισσότεροι και δεν με πειράζει το μέγεθος ,αυτό που δεν μου αρέσει είναι το μπλέ led και δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά γιατί δεν με βλέπω να κάνω oc.

Δύσκολη απόφαση ..αν έιχαμε και κάποιον που να έχει κάποια απο αυτές και έλεγε την γνώμη του, θα βοήθαγε ακόμα περισσότερο.

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Καμία από αυτές δεν είναι τέλεια. Όλες έχουν και υπέρ και κατά. Αλλά άμα είναι να σκέφτεσαι το design και το χρώμα των LED... μάλλον σε ενδιαφέρει περισσότερο να τις βλέπεις και να τις δείχνεις παρά να παίζεις! You're missing the point...

Link to comment
Share on other sites

ελάχιστοι είναι αυτοί που δε τους νοιάζει η αισθητική.συνήθως όταν σκανε καποια λεφτ α, θέλουν να το βλέπουν και να το χαίρονται.ειτε αυτο λεγεται ομορφο κουτι,μαύρο καλώδιο,water cooling, sleaving, μουρατη καρτα ,ωραια μητρικη,ωραιο ποδηλατο,ωραιο αμαξι,.οπότε δε χανει κανενα νοημα αν ανηκει σε αυτή την κατηγορια.αν ίσχυε αυτό, τοτε το pc modding δε θα υπήρχε σα Κατηγορία..Ούτε θα κραζαμε παλιότερα τις gigabyte για τις κλοουν μητρικες που έβγαζε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχά... Well, τα γούστα πληρώνονται! :)

Προσωπικά, σπάνια βλέπω τα components του κουτιού μου. Ειδικά αυτό το side panel, κοιτάει πάντα προς την άλλη πλευρά. Τα καμάρωσα όταν τα έφτιαξα, τα χαζεύω λίγο στο καθάρισμα κι αυτό ήταν. Couldn't care less. Έβγαλα και τα φωτάκια που είχα γιατί μου χαλούσαν το immersion στις ταινίες. I'm all for sleepers now.

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Να πώ την αλήθεια περίμενα την 970 ftw αλλά όταν άκουσα τα προβλήματα με τον cooler της evga ξενέρωσα ,βέβαια είχαν να κάνουν με τον 1.0 cooler.Με τον 2.0 έχει τα θετικά του αλλά είχα διαβάσει πώς κάνουν λίγο θόρυβο τα ανεμηστηράκια.Προσπαθώ να δώ κάποιο βίντεο στο youtube η να διαβάζω κάτι απο κάποιον που την έχει αλλά δεν βρίσκω.

Κλείνω πρός msi για κάποιον λόγο(πρέπει να έχει όλο το πακέτο) αλλά με κάνει σκεπτικό που δεν έχει backplate και για κάποια παράπονα που είχανε ακουστεί.

Η asus αν και καλή εταιρεία δεν ακούστηκε πολύ για την 970 και το design κάπως με χαλάει ,αν και πρέπει να είναι απο τις σίγουρες επιλογές.

Η g1 ναί διαβάζω καλά σχόλια,μάλιστα σε άλλο φόρουμ αυτήν παίρνουν οι περισσότεροι και δεν με πειράζει το μέγεθος ,αυτό που δεν μου αρέσει είναι το μπλέ led και δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά γιατί δεν με βλέπω να κάνω oc.

Δύσκολη απόφαση ..αν έιχαμε και κάποιον που να έχει κάποια απο αυτές και έλεγε την γνώμη του, θα βοήθαγε ακόμα περισσότερο.

Τα παράπονα είναι σχετικό, αν δεις ενδεικτικά στο mindfactory και στο overclock.net η msi είναι μακρά μπροστά σε πωλήσεις!!! λογικό όταν πουλάς τόσο να βρεθούν και περισσότεροι να πουν ότι κάτι έχει η κάρτα.

Επειδή λες για το led, καταρχήν μπορείς να το κλείσεις ή να του βάλεις κάποιο εφέ μέσω του GeForce Experience (Geforce Experience --> My Rig --> LED Visualizer --> Configure LED Visualizer --> Led Effects Off) και κάτι που ίσως να μην το έχεις προσέξει αλλά έχει και η msi φωτιζόμενο logo. Βέβαια με τόσο κόκκινο στην ψήκτρα ίσως να είναι αυτή που ταιριάζει καλύτερα σε σένα.

VkA3Cd7.jpg

Το backplate μπορεί να λείπει από την msi αλλά πέρα από το αισθητικό κομμάτι δεν νομίζω να λυγίζει, δες πως είναι κάτω από την ψήκτρα:

index.php?ct=articles&action=file&id=12835

Link to comment
Share on other sites

Αχά... Well, τα γούστα πληρώνονται! :)

Προσωπικά, σπάνια βλέπω τα components του κουτιού μου. Ειδικά αυτό το side panel, κοιτάει πάντα προς την άλλη πλευρά. Τα καμάρωσα όταν τα έφτιαξα, τα χαζεύω λίγο στο καθάρισμα κι αυτό ήταν. Couldn't care less. Έβγαλα και τα φωτάκια που είχα γιατί μου χαλούσαν το immersion στις ταινίες. I'm all for sleepers now.

σαφως και πληρωνονται.

προσωπικα ειμαι στα ιδια με σενα.

βλεποντας το κουτι μου , νομιζεις πως εχω κανα pentium4 ενω κρυβει τον 4790Κ :hehe:

αλλοι ομως ,θελουν να το βλεπουν και να το χαιρονται οπως εγω το ποδηλατο μου :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα το έχω δίπλα μου ρε εσείς το κουτί και εκτός απο αυτο είναι το corsair air 540 που έχει στα πλάγια παραθυράκι και θα φαίνονται όλα.Δηλαδή με ενδιαφέρει πώς θα είναι γιατί θα το βλέπω και θα γουστάρω την φάση.

Πρός msi κλείνω εκτός αν τελικά μου την κάνετε και με στείλετε πρός g1 ,γιατί βλέπω και το παιδί που έβαλε παραπάνω που μου έβαλε την msi οτι θα του έρθει σε λίγο καιρό της gigabyte.

Σε περίπτωση δηλαδή που επιλέξω την g1 ,αν δεν κάνω oc πάει χαμένη η κάρτα πιστεύετε?Επιπλέον μπορώ να αλλάξω μητρική και ράμ για να ταιριάζουνε τα χρώματα η είναι χαζό?Μητρική έχω σκεφτεί την asus hero vii και ram την corsair vengeance.

Είχα κάνει παλιότερα θέμα για όλο το build αλλά πέρασε ο καιρός.Τέλος πάντως τώρα πιά με ενδιαφέρει η κάρτα και ψάχνομαι αρκετά.

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.