Jump to content



Ποιά 970 να διαλέξω?


Recommended Posts

Ριχνει το ρευμα και κατα συνεπεια τα ρολογια μια βαθμιδα κατω. Νομιζα οτι ειχα κανει μ@@@@ια εγω στο bios αλλα δοκιμαστηκε μετα και με default bios και ρολογια.

Ξεκιναει πχ με 1.225 στα 1544 και μολις φτασει 63 βαθμους ριχνει το ρευμα σε 1.2 και 1531. Αν κρατησω θεμοκρασιες μεχρι 60 βαθμους τρεχει στα 1544(1.225) επ αοριστον :)

Έκανα τροποποίηση στο bios της EVGA SC 970 και ανέβασα την επιτρεπόμενη κατανάλωση στο 129%(220 βατ από 187) με στοκ τάση.

Σε νορμάλ εφαρμογές, ακόμα και σε 3dmark 11 με βαρύ tesselation το έχω φτάσει ήδη στα 1450Μηζ σταθερά και πάει και άλλο με την κατανάλωση να μην ξεπερνάει το 120% κατά μέσο όρο.

Μόλις όμως τρέξω το test 1 από το 3dmark11, που είναι μακράν ό,τι πιο απαιτητικό έχω, πέφτει στα 1417Μηζ ρίχνοντας τάση μιας και ξεπερνάει για λίγο το όριο του +30%.

Άρα χρειάζεσαι κάτι πολύ brutal και όχι απλά ένα battlefield για να δεις που πατάει μια 970. Το παρήγορο είναι πως αν πέσεις σε πραγματικό game με τέτοιο φορτίο το overclocking δεν σε σώζει ούτως ή άλλως.

Υ.Γ.: Ξέρει κανείς πώς λέγεται αυτό; Η δικιά μου το κάνει λίγο αν ζοριστεί πολύ(σαν μικρά τικ, σαν να μην είναι κάτι βιδωμένο καλά). Αυτός το αναφέρει σαν coil whine αλλά το coil whine είναι συνεχόμενος διαπεραστικός ήχος απ'όσο ξέρω. :

[ame]

[/ame]

Εδώ ακούγεται καλύτερα στα πρώτα δευτερόλεπτα:

[ame]

[/ame]

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τροποποίηση στο bios της EVGA SC 970 και ανέβασα την επιτρεπόμενη κατανάλωση στο 129%(220 βατ από 187) με στοκ τάση.

Σε νορμάλ εφαρμογές, ακόμα και σε 3dmark 11 με βαρύ tesselation το έχω φτάσει ήδη στα 1450Μηζ σταθερά και πάει και άλλο με την κατανάλωση να μην ξεπερνάει το 120% κατά μέσο όρο.

Μόλις όμως τρέξω το test 1 από το 3dmark11, που είναι μακράν ό,τι πιο απαιτητικό έχω, πέφτει στα 1417Μηζ ρίχνοντας τάση μιας και ξεπερνάει για λίγο το όριο του +30%.

Μιπως περναει τους 60 βαθμούς και σου βαραει temp throttle ? Γιατι εκει χανεις λιγο από το ρολοι αλλα και λιγη ταση στον πυρηνα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχει να κάνει αποκλειστικά με όριο ισχύος. Τα 1,21 βολτ στοκ είναι μια χαρά για το gm204. Το πρόβλημα είναι ότι το τσιπ από ένα σημείο και μετά αυξάνει απότομα κατανάλωση.

Άρα για τις EVGA είμαστε κάπου ανάμεσα στα 1400 με 1500 και με τις καλύτερες, 100Μηζ πιο πάνω και πάλι όχι εγγυημένα.

Εξαρτάται βέβαια και κατά πόσο θες να στρεσσάρεις τα υποσυστήματα της κάρτας και η ποιότητα αυτών. Και πάλι μικρό το όφελος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εγώ μόλις έδωσα την 780 που είχα αξίζει να πάρο μια 970 η δυο 970 αξίζει ? η να περιμένω για καμια πιο καινούρια κάρτα ? αλλα το θέμα είναι ποτε θα "βγονε" ?

Απ' όσο διαβάζω στα διάφορα φόρα, και στο παρών νήμα, το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών λέει 970 ( MSI GAMING/GIGABYTE G1).

Άμα ψάξεις για benchmarks θα δεις ότι δεν αξίζει η 980 τα λεφτά της. Με τόσο χώρο για overclocking και με τα bios που κυκλοφορούν η 970 είναι ότι καλύτερο όσον αφορά το vfm. Από 'κεί και πέρα, περί ορέξεως.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσεις άλλαξε την. Οι διαφορές δεν είναι καθόλου αξιοκαταφρόνητες, με την απλή να έχει:

- Πλαστικό cooler, αντί μεταλλικού

- Λιγότερα heatpipes

- Δεν έχει backplate

- Χαμηλότερα στοκ ρολόγια (who cares θα μου πεις, αλλά...)

- ...με το binning τα καλύτερα κομμάτια τα ονομάζουν g1.

Την άλλαξα τελικά. Περιμένω την G1 Gaming...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο διαβάζω στα διάφορα φόρα, και στο παρών νήμα, το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών λέει 970 ( MSI GAMING/GIGABYTE G1).

Άμα ψάξεις για benchmarks θα δεις ότι δεν αξίζει η 980 τα λεφτά της. Με τόσο χώρο για overclocking και με τα bios που κυκλοφορούν η 970 είναι ότι καλύτερο όσον αφορά το vfm. Από 'κεί και πέρα, περί ορέξεως.

παρε μια 980 να μην ασχολεισαι και αργοτερα αν θελεις παρε αλλη μια

και εγώ λέω για 970 msi θα τις βάλω και νεράκι και θα είναι ok και από "φοριβο" πιστεύω και τα χριστούγεννα μπορώ να πάρο άλλη μια αλλα εγώ ακούσει η επόμενες θα είναι για 4k και έτζι έχω μπει στο δίλημμα να πάρο να μην πάρο oeo πιστεύω να καταλαβαίνετε . . . . . . :baby: :hang2:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ λέω για 970 msi θα τις βάλω και νεράκι και θα είναι ok και από "φοριβο" πιστεύω και τα χριστούγεννα μπορώ να πάρο άλλη μια αλλα εγώ ακούσει η επόμενες θα είναι για 4k και έτζι έχω μπει στο δίλημμα να πάρο να μην πάρο oeo πιστεύω να καταλαβαίνετε . . . . . . :baby: :hang2:

Αν διαβασεις αυτο το θρέντ Θα σου απαντηθούν πολλά από τα ερωτήματα που έχεις. Η αλήθεια είναι, όπως έχουν πει και πολλοί σε αυτό το φόρουμ, και σε άλλα εκτός συνόρων, πως 4gb vram δεν αρκούν για να φορτώσουν όλα τα UHD textures σε τέτοιο resolution, έτσι έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον ως layman, και δέν πρόκειται να έχεις 1080p/1440P gameplay.

Τα benchmarks σε πολύ απαιτητικά παιχνίδια τύπου Crysis, Farcry, Metro Redux, με gtx 970 sli δίνουν playable framerates σε stock clocks.

Με καινούριους drivers/unlocked bios και καλύτερο development για SLI, αφού τείνει να γίνει η νόρμα, θα έχεις ένα αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα, στο μισό κόστος, για 2 χρόνια σίγουρα.

Αν κάνω λάθος υπάρχουν σίγουρα πιο έμπειροι χρήστες να με διορθώσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω ψέματα...

Ο Sebastian.

Απλα:

- Εχει της κανονικές θήρες απο πισω του Maxwell.

- Eχει το καλυτερο και πιο ολοκληρωμενο συστημα ψυξης που κυκλοφορει, με active ψυξη και στα vrms, αλλα και back plate.

- Eχει το μεγαλυτερο TDP απο ολες. Oποτε ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μπορει να πιασει τα καλυτερα νουμερα. Στην πραξη θα φανει και πως θα τα πανε και οι μνημες. Εαν δεν θες να αλλαξεις bios.

Βεβαια εχει το thermal throttle και vcore throttle απο τους 60, 70 και παει λέγοντας οπως ολες! Εκει θες πειραγμα στο bios.

Για παραδειγμα ο Venex δεν μπορεσε να πιασει τα scoria μου με μαμα bios στην MSI επειδή δεν τραβαγανε οι μνημες του. Σε εμενα πανε 8400+mhz και στις δυο.

Γενικα η G1 ειναι η καλυτερη...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Gigabyte 970 G1 Gaming εδώ (rev 1.1). Γενικά πολύ ευχαριστημένος, δεν ασχολήθηκα με OC, δίνει 1405 στο boost stock. Asic quality 74%. Coil whine ελαφρύ και μόνο σε πολύ εξειδικευμένα σκηνικά (WEI, Furmark χωρίς τη γούνα), όπου είχα και με την προηγούμενη κάρτα (670 FTW).

Η μόνη εναλλακτική που σκεφτόμουν είναι αυτή αλλά είναι πολύ υπερτιμημένη, φαίνεται όμως ωραία κατασκευή, i.e. reference board και blower από 980. Είναι όμως με τελείως stock ρολόγια και έκανε 30 λίρες παραπάνω από την G1 (την οποία πήρα £289).

Επίσης καλή πρόταση πρέπει να είναι η MSI, αλλά δε με έπαιρνε στο case λόγω ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.