Jump to content



The Frozen Skylake (TFS)


Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους

Ξεκιναω και εγω την ιωση του modding και το πρωτο μου θυμα(project) ειναι το CM COSMOS.....

cosmos_s_026.jpg

Αρχικα εγινε λυσιμο του κουτι εβγαλα τα πλαστικα και τα σιδερα που κρατανε τις πορτες.Με σκοπο να βαφτουν

33jpu76.jpg

i6gfo2.jpg

1: Ο σκελετος θα γινει μαυρο γυαλιστερο

2: Τα πλαστικα ασπρα γυαλιστερο

3: Οι μπαρες μαυρες γυαλιστερο

3: Και τα σιδερα για τις πορτες μαυρο γυαλιστερο

Εκοψα ενα μεγαλο κομματι στα 5,25 ουσιαστικα αφησα ενα διπλο 5,25 πανω για την προσθηκη reservoir

και ενα 5,25 στο κατω μερος για την τοποθετηση fan controler.

v2sdwm.jpg

qq3iu1.jpg

Update 2

Mολις παρελαβα τα πλαστικα κομματια οπως και τα μεταλικα εγινε φοβερη δουλεια και με πολυ χαμηλο κοστος μολις 55 ευρω ολα.

Λοιπον :

ας παρουμε μια ματια απο τα πλαστικα:

20141008_225008.jpg

20141008_225022.jpg

Αυτο το κομματι το εκανα τελικα ασπρο και μαυρο και νομιζω δικαιωθηκα για την επιλογη.

20141008_224951.jpg

και τα μεταλικα τμηματα :

es893b.jpg

nf5i6r.jpg

30dge9d.jpg

2hzk60o.jpg

war77a.jpg

mkvqdf.jpg

και ξεκινα το δεσιμο.....!!!

dbr3ab.jpg

xee53t.jpg

w7bqpu.jpg

Συντομα θα γινει προσθηκη πατωμας και Shroud για προσθηκη διπλου ψυγειου στο μπροστινο. Ενα δειγμα απο αυτο που σχεδιαζω.

2rqbkg0.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για το ψυγειο ακομα το σκεφτομαι ελεγα αφου φτιαξω την βαση να βαλω σε καθε πλευρα απο 2 σιδερα το ενα να βιδωθει στο πισω 5,25 και το αλλο καπου θα βρω.... μπορω εναλλακτικα να το βαλω κατω αλλα ηθελα στο μπροστινο μερος.Εχεις να προτεινεις καμια ιδεα ???

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θεώρησα οτι θα το έχεις σκεφτεί ήδη αφού έκοψες τα πλαϊνά στα 5,25.

Θα έπρεπε να έχει γίνει ένα πλάνο πρίν αρχίσεις τα κοψίματα.

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει κάτι γωνιακά λαμάκια της silverstone , βιδωμένα στα 5,25.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

UPDATE 3 !!!!!!!

Αφησα πισω λιγο την μοντα εχουμε νεες αφηξεις τοσο σε hardware οσο και σε watercooling και αναμενω απο εβδομαδα και αλλα!!!

Ξεκιναμε αποχαιρετω την ΜSI Z77 GD55 και μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα στην :

Asus Maximus Z97 VII Ranger

PA240123.jpg

PA240124.jpg

PA240125.jpg

PA240128.jpg

Tελικα κατεληξηκα σε κοκκινο-μαυρο pcb ευχαριστω τον Φιλο μ τον Γιωργο δοκιμασαμε κιτρινο-μαυρο pcb δεν ταιριαζετε καθολου....ανεμενω απο εβδομαδα I5 4670K

Συνεχιζουμε με υδροψυξη:

EK-CoolStream RAD XT (120):

PA250139.jpg

PA250140.jpg

EK-BAY SPIN Reservoir:

PA250159.jpg

Αναμενω απο εβδομαδα και τριπλο ψυγειο μαντεψε ποιο???Alphacool NexXxoS UT60 Full Copper!!!

Παμε να δουμε φωτο τραβηγμενες με ψηφιακη φωτογραφιες απο εβδομαδα θα τα ξαναπουμε με τα επομενα κομματια που περιμενω αφηνω τις εικονες να μιλησουν μονες τους.Περιμενω αποψεις για την μεχρι τωρα δουλεια.

PA250141.jpg

PA250154.jpg

PA250149.jpg

PA250160.jpg

PA250155.jpg

PA250165.jpg

PA250151.jpg

PA250167.jpg

Παμε και σε ποιο κοντινες φωτο

PA250163_1.jpg

PA250142.jpg

PA250144.jpg

PA250145.jpg

PA250162.jpg

PA250152.jpg

Και μερικες σε σκοταδι με φωτισμο απο τα ασπρα led των ανεμηστηρων και το κοκκινο led της μητρικης

PA240131.jpg

PA250134.jpg

PA250136.jpg

PA250135.jpg

Έγινε επεξεργασία από Kostadinosfanourakis
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Kostadinosfanourakis, ωραία δουλειά, απλά δύο ενστάσσεις 1η όσο αφορά το είδος και τρόπο βαψίματος και 2η το κόψιμο στο disk bay tray.

Προσωπικά θα προτιμούσα η βαφή να ήταν μαύρο ματ και όχι γυαλιστερό και να γινόταν ηλεκτροστατική, (απ' όσο είδα δεν είναι) θα ταίριαζε πολύ με την mobo, με λίγο παραπάνω budget θα είχες το τέλειο αποτέλεσμα, όχι ότι τώρα δεν είναι μέρα με την νύχτα το case από την αρχική του μορφή.

Επίσης με τα 5.25" disk tray θα μπορούσες να τα αφαιρέσεις όλα και να κάνεις δύο απ' την αρχή , ένα πάνω και ένα κάτω όπως προανέφερες για να τοποθετήσεις το υπόλοιπο hardware που θέλεις.

Στην περίπτωση που δεν ήθελες να κάνεις νέα όπως στην προκειμένη φάση όπου κάλα έκανες και χρησιμοποίησες τα υπάρχοντα, θα μπορούσες να μην τις έκοβες πλήρως και τις δύο πλευρές του αλλά μόνο απ΄την μία πλευρά ενώ η άλλη θα τσακιζόταν και θα κοβώταν στο σημείο όπου θα εφαπτόταν με την απέναντι πλευρά του bay tray σχηματίζοντας λίγο πολύ ένα τετράγωνο (δλδ ένα 2πλό disk bay tray) ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβες τι εννοώ.

Βέβαια όλα αυτά που είπα είναι κατά κύριο λόγω "περί ορέξεως ..." του καθενός τα γούστα :confused:.

Και πάλι μπράβο για την δουλειά που έκανες, περιμένουμε update!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια.....λοιπον η βαφη ειναι μαυρη ηλεκτροστατικη κ κοστισε 30 ευρω δεν μπορω να καταλαβω γτ νομιζεις οτι δεν μοιαζει... προτιμησα γυαλιστερο γτ δεν μ αρεσει το ματ..οσο για τα 5.25 δεν υπαρχει χρονος να γινει απο την αρχη και θεωρησα οτι δεν υπηρχε λογος.Ειναι ακριβως κομενο το κατω κομματι για να ακουμπησει η καλυπτρα για το πατωμα...

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα στην 14η και 17η φωτογραφία φαίνεται σαν να μην έχει γίνει σωστή δουλειά.

Στην 14η φαίνεται κάπως "χοντρή" η βαφή στην σίτα της πίσω εξαγωγής και στην 17η υπάρχουν "ίχνη" σκόνης θα το έλεγα, υπολείμματα απ' το καθάρισμα; Δεν έγινε σωστό καθάρισμα; Δεν ξέρω τι να πώ,έτσι συμπέρανα πως δεν είναι.Τωρα αφού το λές εσύ έτσι θα είναι :agree:

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι δεν εχει τιποτα ισως ξεγελα η καμερα στο μονο σημειο π εκανε καθος ειναι οπως βλεπρις απο μεσα το κουτι πανω αριστερα φαινεται σαν πιτσιλισμα αλλα πλεον με το τριπλο ψυγειο δεν φαινεται αλλα κ να φαινοταν δεν θα καθομουν να μπω σε ταλαιπωρια...

Link to comment
Share on other sites

Ok, εεε εντάξει κι εγώ είμαι πολύ ψείρας :jump: σε όλα... σίγουρα είναι διαφορετικά να το δείς από κοντά, απλά όλα αυτά μου φάνηκαν κάπως, πάντως εγώ θα προτιμούσα σε ματ, δεν θα είχε τόσες αντανακλάσεις.

Αντε με μπριζώνεις:jump: τώρα για το δικό μου και έχω άλλο project κατά νου να ξεκινήσω.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζα οτι το γυαλιστερο θα γυαλιζει το ματ ποτε δεν το αγαπησα....

Παιδια εχουμε καμια προταση πως μπορω να βαλω διπλο ψυγειο μπροστα???

Link to comment
Share on other sites

UPDATE 5!!

ΕΧΟΥΜΕ ΝΕΕΣ ΑΦΗΞΕΙΣ:

ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΜΟΝΤΑΣ ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΠΛΕΞΙΚΛΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΠΤΡΑ ΤΟΥ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ

PB060135.jpg

PB060136.jpg

ΗΡΘΑΝ ΝΕΑ PARTS ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΔΡΟΨΥΞΗ

ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ:

Alphacool NexXxoS UT60 Full Copper 240mm & Phobya G-Changer 360 V2:

PB060141.jpg

PB060146.jpg

ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΦΩΤΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ:

PB060143.jpg

PB060145.jpg

PB060148.jpg

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΞΙΓΚΛΑΣ ΦΟΡΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΡΙΖΑΡΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΡΕΩΣΩ

PB060155.jpg

PB060159.jpg

PB060157.jpg

PB060160.jpg

PB060161.jpg

ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΙΔΕΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Έγινε επεξεργασία από Kostadinosfanourakis
Link to comment
Share on other sites

Μενω Μαρκοπουλο Μεσογειας κοντα στο Αεροδρομιο εκει ειναι ενα μαγαζι με επιγραφες.Η καλυπτρα ειναι κατασκευασμενη απο πλεξιγλας οπως αναφερω κ τοποθετηθηκε αυτοκολητο.Στο σημα της ROG αμα τοθετηθει LED θα γινει κρυφος φωτισμος.Ολο αυτο μ κοστισε 25 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όμορφη δουλειά! :)

Μια ερώτηση σχετικά με το airflow στο κουτί, (προσανατολισμός ανεμιστήρων, ποιοι θα είναι εισαγωγής και ποιοι εξαγωγής , αν κάπου θα βάλεις push pull κ.λπ.), πώς σκέφτεσαι να το υλοποιήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.