Jump to content



Καινουργιο πολυμηχανημα hp ή μελανες σκετες;


techman

Recommended Posts

Τι συμφέρει; Nα αγοράσω καινούργιο πολυμηχανημα HP με 47 ευρώ η να αλλάξω τις μελάνες στο υπάρχον με 40 ευρώ;

Αν επιλέξω το πρωτο θα πρεπει να αλλάζω εκτυπωτή κάθε 2-3 μήνες. :meeting:

Αν επιλέξω το δεύτερο αισθάνομαι κορόιδο. :(

Ρεφιλ που εκανα μια φορα μπλοκαρε ο εκτυπωτης και εχασα τα λεφτα μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν τέτοιο εδώ και 2 μήνες στο γραφείο.

Ακριβό κόστος αρχικής επένδυσης... αλλά έρχεται με 3 μαύρα και 1 από το κάθε χρώμα μελάνι και κρατάει πολύ καιρό. Επίσης... είναι πολύ φθηνό κάθε φιαλίδιο, πιστεύω ότι κάνει απόσβεση μακροχρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Τι συμφέρει; Nα αγοράσω καινούργιο πολυμηχανημα HP με 47 ευρώ η να αλλάξω τις μελάνες στο υπάρχον με 40 ευρώ;

Αν επιλέξω το πρωτο θα πρεπει να αλλάζω εκτυπωτή κάθε 2-3 μήνες. :meeting:

Αν επιλέξω το δεύτερο αισθάνομαι κορόιδο. :(

Ρεφιλ που εκανα μια φορα μπλοκαρε ο εκτυπωτης και εχασα τα λεφτα μου.

Μελάνια... Μη νομίζεις ότι από το εργοστάσιο έρχονται με full μελανάκια :p

Χώρια που δεν είναι και τόσο environmentally friendly η τακτική του να πετάς κάθε τόσο ένα πολυμηχάνημα...

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Μαζεψε λιγα χρηματα παραπανω και παρε ενα laser, και με το πρωτο γεμισμα (η αλλαγη) τονερ το επομενο θα ειναι σε 3-4 χρονια.

Οι inject αν εξαιρεσουμε καποιες ειδικες περιπτωσεις ειναι απλα απατη

Link to comment
Share on other sites

Επισης μη official τονερ βρισκεις σε πολυ καλες τιμες και κρατανε παρα πολυ καιρο και ειναι και πολυ καλυτερες ποιοτητες απο τα αντιστοιχα μελανια.

edit:

πχ πηρα για τη δουλεια αυτα και ειναι μπομπα

[ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B008OHVGB8/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1[/ame]

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Επισης μη official τονερ βρισκεις σε πολυ καλες τιμες και κρατανε παρα πολυ καιρο και ειναι και πολυ καλυτερες ποιοτητες απο τα αντιστοιχα μελανια.

Εχμμμ ενταξει, καλες τιμες δεν τις λες οταν για τον δικο μου που κανει 125 ευρω (στην προσφορα, 170 κανονικα) θες 200 ευρω για ολα τα τονερ, αλλα απο τη στιγμη που τα αλλαζεις και βαζεις γεματα τα ξεχνας για χρονια

edit ...ακυρο τωρα ειδα οτι ειπες μη official

Link to comment
Share on other sites

Αν οι εκτυπώσεις σου είναι (ας πούμε) πρόχειρες και όχι εκτυπώσεις για αρχείο, δοκίμασε ημιτασιόν μελάνια ή επαναγέμισε αυτά που έχεις. (ημιτασιόν όχι τα @work του πλαισίου όμως).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Τωρα μπερδευτικα περισσοτερο!

-Laser εκτυπωτη ειχε παρει ο θειος μου πριν 4 χρονια και δεν εμεινε ευχαριστημενος απο το κόστος συντήρησης.

-Με epson και canon εχω χασει την επαφη εδω και 10 χρονια. Ξερει κανεις ποσο πιο φτηνα ειναι τα μελανια εναντια στα hp;

-Refil που εκανα σε hp μπλοκαρε ο εκτυπωτης. Μετα αγορασα το γνησιο μελανι και δεν δουλευε ουτε αυτο. Συνολικα εχασα τον εκτυπωτη το ρεφιλ και το καινουργιο δοχειο το οποιο εμεινε αχρηστο και ανοιγμενο.

- Βεβαια στα γνησια ανταλλακτικα της HP μπορω να αγορασω το εγχρωμο xl που κραταει περισσοτερο αλλα κοστιζει απο 22-27 ευρω αναλογα με το καταστημα.

Η χρηση που κανω ειναι φωτογραφιες και λιγα documents. Τωρα οταν δεν τυπωνω φωτογραφιες εβαλα την προχειρη εκτυπωση η οποια ειναι οικονομικη και γρηγορη. Πεταει το χαρτι σε 2-3 δευτερολεπτα και ειναι καλο ακομη και για εγχρωμα σχεδια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Τωρα μπερδευτικα περισσοτερο!

-Laser εκτυπωτη ειχε παρει ο θειος μου πριν 4 χρονια και δεν εμεινε ευχαριστημενος απο το κόστος συντήρησης.

-Με epson και canon εχω χασει την επαφη εδω και 10 χρονια. Ξερει κανεις ποσο πιο φτηνα ειναι τα μελανια εναντια στα hp;

-Refil που εκανα σε hp μπλοκαρε ο εκτυπωτης. Μετα αγορασα το γνησιο μελανι και δεν δουλευε ουτε αυτο. Συνολικα εχασα τον εκτυπωτη το ρεφιλ και το καινουργιο δοχειο το οποιο εμεινε αχρηστο και ανοιγμενο.

- Βεβαια στα γνησια ανταλλακτικα της HP μπορω να αγορασω το εγχρωμο xl που κραταει περισσοτερο αλλα κοστιζει απο 22-27 ευρω αναλογα με το καταστημα.

Η χρηση που κανω ειναι φωτογραφιες και λιγα documents. Τωρα οταν δεν τυπωνω φωτογραφιες εβαλα την προχειρη εκτυπωση η οποια ειναι οικονομικη και γρηγορη. Πεταει το χαρτι σε 2-3 δευτερολεπτα και ειναι καλο ακομη και για εγχρωμα σχεδια.

Φίλε μου εγώ σου προτείνω πάντως να δεις την σειρά LXXX της Epson:

Ο εκτυπωτής είναι ακριβούτσικος (στο stockhouse γλιτώνεις 50 ευρώ)

Τα μελάνια του έχουν χωρητικότητα 70ml και έχουν 5,99 ευρώ

Tο πιο φθηνό μελάνι που υπάρχει στο πλαίσιο για HP έχει 7,5 ευρώ και είναι των 7,5ml. Ευρώ και ml δηλαδή.

You do the math...

Link to comment
Share on other sites

-Με epson και canon εχω χασει την επαφη εδω και 10 χρονια. Ξερει κανεις ποσο πιο φτηνα ειναι τα μελανια εναντια στα hp;

Για τον Canon PIXMA MP640 πληρώνω 10 ευρώ το καθένα, και παίρνει 5.

Canon PIXMA MP640 - Inkjet Photo Printers - Canon Europe

Το μαύρο pigment κρατάει αρκετά για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις. Τα έγχρωμα τα ξοδεύω κι εγώ μόνο σε φωτογραφίες, αλλά μια φορά το εξάμηνο τα αλλάζω σίγουρα και τα 5.

Τα καινούρια μοντέλα παίρνουν και XL συσκευασίες αν εκτυπώνεις πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 7 χρονια εμπειριας που ειχα με εκτυπωτες τεχνολογιας inkjet της hp,η πρωτη λεξη που μου ερχετε στο μυαλο,ειναι "απατη".(οχι οτι και στις αλλες εταιριες αλλαζει κατι)

Τελοσπαντων αν ειναι να επιλεξεις αυτη τη λυση ,θα πρεπει τουλαχιστων να εχεις στο μυαλο σου οτι:

1)Ο αριθμος σελιδων που λενε οτι βγαζουνε τα μελανια,ειναι να τα βαλεις πανω και να ξεκινησεις να εκτυπωνεις ΤΩΡΑ αμεσως τις σελιδες αυτες μονοκοπανια(που και παλι δεν το βλεπω να στις βγαλουν).

(Καθε φορα που αφηνεις το μηχανημα ,το μελανι στεγνωνει στις κεφαλες -αλλα και να μη στεγνωσει...-ο εκτυπωτης εκτελει παντα πριν την εκτυπωση καθαρισμο και χανετε πολυ μελανι μ'αυτη τη διαδικασια.Οποτε καταλαβαινεις.)

2)Ποτε μα ποτε ,δεν βαζεις μελανια αλλα,εκτος απο τα δικα του τα γνησια.Νομος.Οποια και ειναι αυτα.Για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Θα μπλεξεις.Μια -δυο-τρεις,το φθηνο θα σου βγει ακριβο πιστεψε με.Επισης μεγαλη πιθανοτητα να χαλασεις τον εκτυπωτη.Ασε τα μελανια που θα γεμισει μεσα το μηχανημα.

(Οι εταιριες ολες αυτες βγαζουν χρηματα απο τα μελανια,ειναι δε τοσο εξελιγμενες που εχουν δικα τους χημεια μεσα,και κανουν πραματα θαματα εκει μεσα για να εξασφαλισουν οχι μονο καλες εκτυπωσεις,αλλα και για να κερδιζουν τη μαχη απεναντι στους τριτους κατασκευαστες συμβατων μελανιων-και συνηθως τη κερδιζουν-

Ολη τους η τεχνολογια -η οποια ειναι χρονων-κρυβετε καλα στο μικροκοσμο ,που εμεις και να ξεραμε ,δεν βλεπουμε.)

3)Τελος οσο και να ακολουθεις πιστα το 2)καποια στιγμη το μηχανημα σου θα χαλασει προγραμματισμενα.

Εσυ μπορει να ησουν καλος με το μηχανημα της και συνεπης στα μελανακια σου,ομως καποια τσακαλια εκει εξω αρχισαν να βγαζουν συμβατα και να βρισκουν πατεντες να παρακαμψουν τα συστηματα τους.

Ηρθε λοιπον η ωρα να παρεις καινουργιο μηχανημα με καινουργια "κλειδωματα".

Μετα λοιπον το τελευταιο μου πολυμηχανημα το οποιο (βλεπε 3)κρατησε 3 χρονια,και μετα απο την αγανακτηση του 1)αποφασισα πλεον να παω στη τεχνολογια laser.

Να δουμε και εκει τι θα δουμε!

Προς το παρων βλεπω πολυ καλυτερη ποιοτητα εκτυπωσης σε εγγραφα(φωτογραφια δεν με ενδιαφερει).

Τα υπολοιπα "ειδωμεν"!

Έγινε επεξεργασία από monotis
Link to comment
Share on other sites

Eχεις κακη εμπειρια απο την HP ..λογικα αυτα που γραφεις.Και 7 χρονια κιολας?Σε απειλουσαν?

Απλα ειναι υπερβολικα.

Πριν μερικα χρονια (τα 4-5 που ανεφερα πιο πανω) ειχα παρει 10 μελανια με 25κατι ευρω..Φετος επεσα στα μισα χρηματα.Ετοιμα με τα chipakia τους..

Ουτε ξεραθηκε κατι, ουτε εχασα σε ποιοτητα.Ναι χανω σε διαρκεια οταν τυπωθει και θελει και καποια προσοχη στη φυλαξη (φωτος τυπωνω).Αλλα μεχρι εκει.

Τα λεφτα του τα εχει βγαλει και με το παραπανω .

υ.γ

Και ναι αν προσεχεις τη φυλαξη των φωτογραφιων κρατανε ...Εχω φωτογραφιες και απο τα αυθεντικα μελανια και απο τα ebay απο τοτε που ξεκινησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Σε απειλουσαν?

Απλα ειναι υπερβολικα.

Πουλας και πνευμα?

Τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα περιγραφω χωρις κανενα ιχνος υπερβολης.

Ειναι καθαρη,απατη.

Και αν δεν συμφωνεις ειναι γιατι μαλλον δεν το χεις ψαξει τοσο διεξοδικα πιθανον.

Σε προκαλω λοιπον.

Πηγαινε παρε αυριο ,μια 500αδα Α4 ,και ενα μαυρο μελανι για τον inject σου,δες ποσες σελιδες λεει οτι εκτυπωνει το μελανι 200-300-500 ,βαλε ενα ΑΠΛΟ εγγραφο χωρις πολλες εικονες και ξεκινα.

πχ 300 λεει,και αν σου βγαλει 250 σελιδες ελα μας το πεις.

Υ.Γ. Εδω και στον laser που πηρα,τα starter toner,λενε 1000 σελιδες(και μεσα απο τη εφαρμογη μολις τον ανοιξα)

Τον εκτυπωτη τον εχω για τιμολογια στη δουλεια σε προτυπωμενα χαρτια που επομενος αντιλαμβανεσε ποσο λιγο γραφιτη απαιτουν αυτα που εκτυπωνω.

Εχω κοψει λοιπον απο τοτε 200 τιμολογια (το ξερω γιατι τα εχω διπλα και βλεπω )επι δυο λοιπον,ισον 400 σελιδες.

Αυτη τη στιγμη μετα απο 400 σελιδες(που ουτε καν κανονικες σελιδες,εννοω γεματες)αναβοσβηνει το μαυρο τονερ και μεσα απο την εφαρμογη μου λεει "απομενουν 50 σελιδες"

Το συμπερασμα δικο σου,για το αν ειμαι υπερβολικος.

Έγινε επεξεργασία από monotis
Link to comment
Share on other sites

Αν και το θυμηθηκες ενα μηνα μετα...

Οι σελιδες που λενε τα μελακια ειναι κατα βαση με 5% επικαλυψη σελιδας.

Μια Α4, 5% επικαλυψη ειναι περιπου 15 γραμμες κειμενο με μεγεθος 12pt.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αυτο που λες.

Ενα τιμολογιο βαση αυτου που λες δεν καλυπτη ουτε 3%

ομως και παλι και ετσι να το δεις ,παλι "απατη" προσωπικα το θεωρω,οταν αναφερετε σε σελιδα Α4 και εννοει 5% καλυψη,δηλαδη λες και εκτυπωνεις σελιδα Α6.Θα μας τρελανουνε?

Link to comment
Share on other sites

Επομενος σε καθε αριθμο σελιδων που βλεπουμε,θα πρεπει να διαιρουμε με το 4 για να εχουμε τον πραγματικο αριθμο εκτυπωσεων που αποδιδει το εκαστοτε μελανοδοχειο/τονερ.

Πες το ετσι να το καταλαβουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Είμαι σε δίλημμα αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι θέλω.Αυτήν τη στιγμή έχω στην κατοχή μου έναν hp CN245B.

 

Δεν έχω κάτσει να μετρήσω ποτέ πόσες σελίδες βγάζει και το κόστος γιατί πιστεύω ότι είναι πολύ μικρό. Αυτό που κάνω είναι να γεμίζω τα μελανάκια μόνος μου. Κανένα πρόβλημα γενικά αν εξαιρέσεις την ποιότητα εκτύπωσης μπρος πίσω που φαίνεται από την άλλη πλευρά το κείμενο και τα χαρακτηριστικά του.

 

Επίσης, αν και δεν έχω πρόβλημα με τις κεφαλές, είναι σπαστικός ο καθαρισμός κάθε φορά που τον ανοίγω μιας και τρώει πολύ μελάνι η όλη διαδικασία.Μετά από 4 χρόνια συμβίωσης με αυτό σκέφτομαι να προχωρήσω σε αλλαγή.Οι ανάγκες μου είναι λίγες και περιορίζονται σε έγχρωμες εκτυπώσεις όχι πάνω απο 10 σελ/μήνα,όχι φωτογραφίες, και καμιά 10-50 σε ασπρόμαυρο

 

Κυρίως κοιτάζω κάτι με αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης με αυτόματη τροφοδοσία χαρτιού και προαιρετικά,δεν θα με χαλούσε κιόλας. να έχει σάρωση διπλής όψης. Με αυτά τα δεδομένα τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.