Jump to content



Πολυμηχάνημα για γραφείο


denz

Recommended Posts

Ψάχνω ένα καλό πολυμηχάνημα για γραφείο που πρέπει να πληρεί τις παρακάτω προδιαγραφές:

Γρήγορο σκανάρισμα (διπλής οψής)

Αντιγραφή διπλής όψης

Εκτύπωση διπλής όψης

Σχετικά γρήγορο στην εκτύπωση και οικονομικό στα αναλώσιμα/μελάνια του

Έχω βρεί το Epson WF-5620DWF

Έχετε άλλες προτάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα αυτό το οποίο πληροί τις προδιαγραφές σου και εκτυπώνει και σε Α3+

Απ' ότι έχω καταλάβει κανένα EPSON inkjet δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικό αλλά δύσκολα βρίσκεις κάποιο άλλο με αυτόματη σάρωση διπλής όψης

Στα + στα EPSON, πουλάνε χύμα γνήσιο μελάνι, οπότε αφήνεις τη στάθμη να πέσει στο 20% ας πούμε και επαναγεμίζεις.

Έγινε επεξεργασία από zousgr
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα αυτό το οποίο πληροί τις προδιαγραφές σου και εκτυπώνει και σε Α3+

Απ' ότι έχω καταλάβει κανένα EPSON inkjet δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικό αλλά δύσκολα βρίσκεις κάποιο με αυτόματη σάρωση διπλής όψης

Στα + στα EPSON, πουλάνε χύμα γνήσιο μελάνι, οπότε αφήνεις τη στάθμη να πέσει στο 20% ας πούμε και επαναγεμίζεις.

Οι διαφορές μεταξύ των 2 ποιες είναι; Μόνο το Α3+ ;

Link to comment
Share on other sites

Ο εκτυπωτής & το αντιγραφικό είναι δύσκολο να είναι πολύ οικονομικός στη χρήση (αναλώσιμα) χωρίς να πας σε laser.

Σε ενδιαφέρει να τυπώνεις/αντιγράφεις έγχρωμα ή κυρίως Α/Μ;

Κυρίως ασπρόμαυρα.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα επέλεγα ένα Α/Μ laser, όπως τα:

Xerox WorkCentre 3325DN Laser

Samsung M4075FR Laser

Και αν χρειαζόμουν κι έγχρωμη εκτύπωση πότε-πότε, θα πήγαινα σε κάποιο από τα:

Samsung CLX-6260FR Color Laser

HP Laserjet Pro M476DW Laser

Η απόδοση στα αντίγραφα (ειδικά σε διπλής όψης) θα είναι πολύ ανώτερη από ενός inkjet. Ούτε ειδικά χαρτιά, ούτε να μαλακώνει το χαρτί με το μελάνι, ούτε να ξεβάφει, κ.λπ.

Έχω θετική εμπειρία από Samsung έγχρωμους και HP Α/Μ laser. Δεν έχω καλή εμπειρία από τα ADF της HP γενικά, νομίζω είναι η αχίλλειος πτέρνα τους.

Υπάρχει μια παγίδα στο κόστος αγοράζοντας φτηνό εκτυπωτή, στα παίρνουν χοντρά στα μελάνια. Στους laser τα τελευταία χρόνια έχουν βγει πολλά μοντέλα με toner μικρής χωρητικότητας. Αν σε απασχολεί το κόστος λειτουργίας, επέλεξε μεγαλύτερο σε χωρητικότητα και υπολόγισε το κόστος ανά σελίδα και πόσες σελίδες το μήνα θα τυπώνεις. Θα δεις ότι θα γλιτώσεις πολλά χρήματα σε σχέση με τους inkjet. Υπολόγισε ακόμα ότι αν δεν τυπώνεις συχνά έγχρωμα, τα μελάνια του inkjet στεγνώνουν σε 3-6 μήνες ενώ στους laser τυπώνεις μια χαρά για 3+ χρόνια.

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο [MENTION=30391]asot[/MENTION], καλύτερα να πας σε Laser. Σε βάθος χρόνου θα σου βγει αρκετά φθηνότερα από ότι ένας inkjet. Άσε που μπορεί να έχεις τις αηδίες "δεν έχει κίτρινο μελάνι, άρα δεν εκτυπώνω ασπρόμαυρα". Και μιας και από ότι είπες θα εκτυπώνεις κυρίως ασπρόμαυρα, δεν έχει νόημα να δώσεις πολλά παραπάνω λεφτά μη τυχόν και μια στο τόσο χρειαστείς κάτι έγχρωμο. Η δική μου πρόταση είναι Brother.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλα 2 laser πολυμηχανήματα ήδη που εκτυπώνουν. Ο λόγος που θέλω ακόμα ένα και σχετικά οικονομικό είναι η ηλεκτρονική αρχειοθέτηση εγγράφων μέσω σκαναρίσματος. Απλά αναρωτιέμαι από το να πάρω ένα καλό σκέτο scanner , να πάρω ένα πολυμηχάνημα που θα έχει παραπάνω δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο γραφείο εδώ και 2 χρόνια το προηγούμενο μοντέλο, του έχουμε βγάλει το λάδι στην κυριολεξία και δεν έχει κάνει κιχ ακόμα!

Πάρα πολύ ευχαριστημένος, ρίξε μια ματιά και στα Canon imo.

Canon i-SENSYS MF4870dn - i-SENSYS Laser Multifunction Printers - Canon Europe

Εγώ για φαξ το ήθελα κυρίως, αλλά κάνει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚΙ MB451dn

http://greece.oki.com/printers/multifunction-printers/mono-mfp/detail.aspx?prodid=tcm:156-131643-16

Τον δουλεύει ο αδερφός μου 2 χρόνια τώρα σε λογιστικό γραφείο. Σκυλί, εξαιρετικό vfm, ταχύτατο σκανάρισμα (διπλής όψης)/εκτύπωση(διπλής όψης), 3 χρόνια εγγύηση και άπειρες δυνατότητες/παραμετροποίηση. Μη σκέφτεσαι τίποτα άλλο

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένα Canon ir θα προτείνω. Δεν βγάζουν εκτυπωτές αλλά φωτοαντιγραφικα κυρίως και είναι αρκετά καλά. Και για scan κάνει αποστολή κατευθείαν στο pc η με email αν τα ρυθμίσεις. Τώρα το οικονομικό δεν θυμάμαι αν έχει αυτές τις δυνατότητες αλλά νομίζω ναι

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένα Canon ir θα προτείνω. Δεν βγάζουν εκτυπωτές αλλά φωτοαντιγραφικα κυρίως και είναι αρκετά καλά. Και για scan κάνει αποστολή κατευθείαν στο pc η με email αν τα ρυθμίσεις. Τώρα το οικονομικό δεν θυμάμαι αν έχει αυτές τις δυνατότητες αλλά νομίζω ναι

Διόρθωση. Δε βγάζουν αντιγραφικό πια αλλά εκτυπωτές πολλών χρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.