Jump to content



Δίλλημα με κάρτα γραφικών


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα.Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την αγορά νέας κάρτας γραφικών.Ο υπολογιστής μου έχει τα παρακάτω specs:

μητρικη:gigabyte z77x-ud3h

επεξεργαστή : intel core i7 -3770 3.40 GHz

μνήμη ram: Corsair XMS3 DDR3 4X4GB 2000 MHZ

κάρτα γραφικών: palit GTX 650 2GB

τροφοδοτικό : coolermaster B700 B SERIES 700W

Θα ήθελα να αλλάξω την κάρτα γραφικών που έχω με κάποια πιο καλή.Έχω βρει την ASUS R9 270X και μια παρόμοια την Saphire R9 270x.Και οι δύο είναι κοντά στα 200€.Ποιά η γνώμη σας?Ποιά θα ταιριάζει καλύτερα στο δικό μου μηχάνημα?Έχετε να μου προτέινεται κάποια άλλη στα ίδια λεφτά?

Ευχαριστώ!

ASUS R9 270X R9270X-DC2T-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL -

Sapphire R9 270X 2GB GD5 BstOC - Κάρτες γραφικών (VGA)

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρο σε ενδιαφερει; υπαρχουν πολλες καλες ευκαιριες σ αυτα τα λεφτα περιπου. Και σαφως ανωτερες απο την 270χ

Δεν το έχω σκεφτεί να σου πω την αλήθεια.Έχεις να μου προtείνεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Για να παρεις σωστες προτασεις καλυτερα διευκρινισε και τι ειδους παιχνιδια παιζεις, σε τι αναλυση τα παιζεις και τι απαιτησεις εχεις; Σε ενδιαφερει απλα να τα παιζεις και να τα ευχαριστιεσαι η σε ενδιαφερει μεχρι και το τελευταιο fps που μπορεις να ξεζουμισεις;

770 GTX στα 200 δεν ξερω αν θα βρεις, λιιιιιγο παραπανω ομως θα βρεις σιγουρα!

280X θα βρεις σ αυτα τα λεφτα αλλα προσεξε πολυ για το τι υλοποιηση θα παρεις γιατι εχουν υπαρξει πολλα θεματακια. Μακρυα απο Asus ας πουμε. Εγω γενικα θα την απαφευγα.

Ισως και μια 760 σε καλυψει που θα την παρεις αρκετα πιο φθηνα σε μεταχειρισμενη, αναλογως με τα παιχνιδια που παιζεις και την αναλυση σου!

Link to comment
Share on other sites

Για να παρεις σωστες προτασεις καλυτερα διευκρινισε και τι ειδους παιχνιδια παιζεις, σε τι αναλυση τα παιζεις και τι απαιτησεις εχεις; Σε ενδιαφερει απλα να τα παιζεις και να τα ευχαριστιεσαι η σε ενδιαφερει μεχρι και το τελευταιο fps που μπορεις να ξεζουμισεις;

770 GTX στα 200 δεν ξερω αν θα βρεις, λιιιιιγο παραπανω ομως θα βρεις σιγουρα!

280X θα βρεις σ αυτα τα λεφτα αλλα προσεξε πολυ για το τι υλοποιηση θα παρεις γιατι εχουν υπαρξει πολλα θεματακια. Μακρυα απο Asus ας πουμε. Εγω γενικα θα την απαφευγα.

Ισως και μια 760 σε καλυψει που θα την παρεις αρκετα πιο φθηνα σε μεταχειρισμενη, αναλογως με τα παιχνιδια που παιζεις και την αναλυση σου!

Κοίτα η ανάλυση που παίζω είναι πάντα 1920x1080 FULL HD.Γενικά τα παιχνίδια που παίζω είναι battlefield, call of duty,crysis...Γενικά τέτοιο στυλ.Με ενδιαφέρει να τα παίζω αν μπορώ σε ultra settings και ένα έχω ένα καλό αποτέλεσμα.Γενικά οι asus έχουν θέματα σαν κάρτες?Κάτι είχα ακούσει για τους drivers.Αυτή σαν κάρτα την θεωρείς καλύτερη απο την 270x.

Gigabyte GeForce GTX760 2GB WindForce 2X OC | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Το κατα ποσο θα μπορεσουν αυτες οι καρτες (ακομα και η 770 η η 280x) να παιξουν σε ultra settings τους επομενους τιτλους του CoD η του BF δεν το ξερω.. Δεν νομιζω κιολας.

Αναμεσα σε nvidia 760 και 270x οι διαφορες ειναι πολυ μικρες απλως εγω θα προτιμουσα την 760. Γενικα με τις Asus δεν παιζει καποιο προβλημα αλλα συγκεκριμενα με την υλοποιηση της 280x προεκυψαν πολλα προβληματα αλλα το τι ακριβως θα σου που πουν οι πιο γνωστες. Και γενικα εχω διαβασει αρκετα προβλημα με drivers και ασυμβατοτητες για τις AMD.. Αλλα δεν λεω αλλα γιατι δεν ξερω συγκεκριμενες λεπτομερειες. Θα δουν το συστημα σου και το τι ζητας και αλλα παιδια που εχουν ασχοληθει πολυ περισσοτερο απο εμενα και θα σου απαντησουν!

Link to comment
Share on other sites

Το κατα ποσο θα μπορεσουν αυτες οι καρτες (ακομα και η 770 η η 280x) να παιξουν σε ultra settings τους επομενους τιτλους του CoD η του BF δεν το ξερω.. Δεν νομιζω κιολας.

Αναμεσα σε nvidia 760 και 270x οι διαφορες ειναι πολυ μικρες απλως εγω θα προτιμουσα την 760. Γενικα με τις Asus δεν παιζει καποιο προβλημα αλλα συγκεκριμενα με την υλοποιηση της 280x προεκυψαν πολλα προβληματα αλλα το τι ακριβως θα σου που πουν οι πιο γνωστες. Και γενικα εχω διαβασει αρκετα προβλημα με drivers και ασυμβατοτητες για τις AMD.. Αλλα δεν λεω αλλα γιατι δεν ξερω συγκεκριμενες λεπτομερειες. Θα δουν το συστημα σου και το τι ζητας και αλλα παιδια που εχουν ασχοληθει πολυ περισσοτερο απο εμενα και θα σου απαντησουν!

Το έψαξα λίγο παραπάνω κ τελικά δεν θα πάρω την ASUS. Η 760 που βγάζει η GIGABYTE όπως και η PALIT μου φάνηκαν πολύ καλύτερες,Επειδή έχω και τώρα PALIT και είμαι πολύ ευχριστημένος σκεφτόμαι να πάρω αυτή!Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δες και την καινουρια σειρα της nvidia. Ειδικα την 970. Ναι μεν ανεβαινει παρα πολυ το κοστος αλλα πιστευω θα ηταν καλυτερο να κανεις λιγη υπομονη να μαζεψεις κατι παραπανω και να πας σ αυτην. Μια 760 με 2GB VRAM δεν ειναι και τοσο future-proof επενδυση αυτη τη στιγμη. Αν παλι σε καλυπτει εσενα, εμενα μου περισσευει!

Link to comment
Share on other sites

Δες και την καινουρια σειρα της nvidia. Ειδικα την 970. Ναι μεν ανεβαινει παρα πολυ το κοστος αλλα πιστευω θα ηταν καλυτερο να κανεις λιγη υπομονη να μαζεψεις κατι παραπανω και να πας σ αυτην. Μια 760 με 2GB VRAM δεν ειναι και τοσο future-proof επενδυση αυτη τη στιγμη. Αν παλι σε καλυπτει εσενα, εμενα μου περισσευει!

Άσε τελικά όσο το ψάχνεις τόσο δύσκολο είναι να πάρεις μια απόφαση!Προς το παρόν βρήκα την 760 αλλά δεν ξέρω ακόμα αν θα την αγοράσω!Η καινούρια σείρα που λες δείχνει φοβερή αλλά κ σημαντικά πιο ακριβή!Πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο δειχνει... Ειναι κιολας. Μεσα στο νεο ετος αναμενεται και η 960 που θα ερθει να γεμισει το οικονομικο κενο. Απλα να σου πω μεσες ακρες πως εχει το θεμα κατα την αποψη μου. Παιρνεις τωρα μια 970 και για 3-4 χρονια δεν χρειαζεται ν αλλαξεις τιποτα. Οκ, οσο περναει ο καιρος θα ριχνεις λιγο τις απαιτησεις σου στα γραφικα αλλα και παλι θα παιζεις αξιοπρεπεστατα. Με μια καινουρια 760 τωρα ομως και δη με 2 GB VRAM πιστευω οτι θα χρειαστεις αναβαθμιση αρκετα πιο γρηγορα. Σορρυ αν σε μπερδευω, απλα οτι ξερω και οτι νομιζω στο λεω!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις κ πραγματικά ευχαριστώ για την βοήθεια.Το θέμα είναι ότι δύσκολα θα μπορώ να δώσω πάνω απο 210-220 €.Οπότε λογικά θα πάω σε κάτι καλό για τώρα κ για κανένα χρόνο ακόμα και μέτα βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Πληροφοριακά γλιτώνεις 20 ευρώ αν πας σε 270X (O/C κιόλας) και δε θα χάσεις σε επιδόσεις σε σχέση με την 760...

Με 232+μτφ παίρνεις 280X πάντως.

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Πληροφοριακά γλιτώνεις 20 ευρώ αν πας σε 270X (O/C κιόλας) και δε θα χάσεις σε επιδόσεις σε σχέση με την 760...

Με 232+μτφ παίρνεις 280X πάντως.

270χ από ποια εταιρία όμως..Γιατί για τν ASUS δεν έχω ακούσει τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω το δικηγορο του διαβολου μια τελευταια φορα μη με βρισεις...

Απλα ενημερωτικα σου λεω οτι κοιταξα λιγο αγγελιες μεταχειρισμενων και θα σου πω ενδεικτικα καποιες τιμες :

660ti απο 130-160 ευρω. Σαν επιδοσεις ειναι παρα πολυ κοντα στην 760. Ελαχιστα πιο αργη, τοσο λιγο που τη διαφορα στο ματι σου δεν θα την καταλαβεις. Εξοικονομεις λοιπον 50-70 ευρω και μαλιστα καποιες που ειδα εχουν ακομα εγγυηση.

760: παιζει στα 180 ευρω αλλα με το 3X windforce

680: παιζει στα 170-190 ευρω και απο επιδοσεις ειναι σχεδον καρμπον με την 770. Η 770 εχει απλα πιο γρηγορα μνημη σε σχεση με μια 680.

770: παιζει απο 220-250 ευρω και ολες σχεδον οσες ειδα εχουν ακομα εγγυηση. Με ενα καλο παζαρεμα ισως πετυχεις το 200αρι που θες.

Επισης βρηκα και πολλες amd σε ακομα καλυτερες τιμες αλλα δεν μπορω να στις συγκρινω με μοντελα των nvidia αλλα αν θες μπορω μ ενα pm να σου πω σε ποιο site βρηκα τις αγγελιες και να μπεις να ψαχτεις κι εσυ ο ιδιος.

Τελος, αφου εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου μια πιθανη αναβαθμιση σε κανα χρονο, δεν αξιζει να ξοδευτεις πολυ τωρα κατα τη γνωμη μου!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι.καλύτερα πιστεύω.Να έχω και την εγύηση.Στο skroutz που έδα απο τα 197.

Το να ξεστοκαρεις τις αποθηκες των μαγαζιων με παλια τεχνολογια (γιατι ουτε για τροφοδοτικα μιλαμε ουτε για σκληρους δισκους που εχουν αντοχη στο χρονο αλλα για καρτες γραφικων που μπορει να "παλιωσουν" με το που βγει ενα καινουργιο παιχνιδι) ειναι σα να παιρνεις του κουτιου R51 του 2nd WW και να πληρωνεις τελη κυκλοφοριας με τα κυβικα της χωρις να υπαρχει παλαιοτητα !!!

η 770 ειναι εξαιρετικη προταση στα ορια του high end, (για την ακριβεια σε 1080p βαζεις τα παντα φουλ απροβληματιστα) και φυσικα οταν πας σε παλια τεχνολογια δεν ψαχνεις εγγυησεις και τα ρεστα (αν υπαρχουν καλως, αν δεν υπαρχουν παλι καλως, και ισως ακομα καλυτερα γιατι παιζεις τις τιμες) αλλα κοιτας για εντελως vfm ωστε να παρεις το οτι καλυτερο γινεται με οσο δυνατο λιγοτερα χρηματα, διαφορετικα πας στο πιο μοντερνο και εισαι μια χαρα και καλυμενος απο ολες τις αποψεις...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.