Jump to content



Πρόβλημα με ήχο και hdmi


Recommended Posts

Καλησπέρα,

προσφατα εφτιαξα καινουργιο πι σι και κρατησα την παλια καρτα γραφικών. (gigabyte gts 250). Οταν πηγα να συνδεσα το hdmi με την καρτα γραφικών είδα ότι δεν είχε ήχο και στις σχετικές ρυθμίσεις των win 8 δεν βρηκα καπου να το ενεργοποιήσω. Μετα από googling είδα ότι έπρεπε να συνδέσω ένα καλωδιάκι spdif στην καρτα γραφικών και στην μητρική για να παρω ήχο από το hdmi.

Η μητρική είναι καινούργια (gigabyte g1 sniper z97) ( όχι δλδ τόσο παλια όσο η κάρτα γραφικών) και δεν είδα πουθενα κάποιο pin για αυτο το spdif. Δεν ξέρω μαλλον το καταργήσαν.

Θέλω την βοηθεια σας για να βγαλω ακρη.

1. Όντως αυτο το μοντέλο δεν έχει αυτό το pin? (Μαλλον ναι γτ ουτε στο μανιουαλ είδα κάτι)

2. Τι μπορώ να κάνω για να έχω ήχο κ στην τηλεόραση?

2.1 Να πάρω καινουργια κάρτα γραφικών?

2.2 Μπορώ με κάποιο επιπλέον καλώδιο να κανω την δουλειά? ( απο οτι βλεπω η τηλ εχει digital audio input ενα με πορτοκαλι χρωμα)

2.3 Να παρω καρτα ήχου?

2.4 Να παρω ηχεία?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

η gts250 οντως πρεπει να συνδεθει με το καλωδιακι για να δωσει ηχο απο το hdmi.

θεωρητικα θα μπορεις να δωσεις αναλογικο ηχο στην τηλεοραση απο την ενσωματωμενη της μητρικη σου με το καταληλο καλωδιο, αν φυσικα η τηλεοραση ειναι συμβατη με αυτο το συνδιασμο.

διαφορετικα παιρνεις καινουργια καρτα πχ (εαν δε παιζεις παιχνιδια) http://www.skroutz.gr/products/show/16368956

Link to comment
Share on other sites

οκ. Κοιτώντας μητρική και τηλεόραση βλέπω οτι έχουν και οι δύο κάτι πορτοκαλί θύρες που τις γράφουν digital audio. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω για την τηλεόραση είναι αν είναι είσοδοι ή έξοδοι..

Link to comment
Share on other sites

Το manual δυστυχώς δεν υπάρχει online.

Αρκετές φορές υπάρχει ψηφιακή έξοδος για να μεταφέρει τον ήχο σε κάποιο ενισχυτή/αποκωδικοποιητή...

Δυστυχώς θα πρέπει να βγάλεις άκρη από το manual, αν δεν γράφει κάπου κοντά στην επαφή αυτή αν είναι INPUT ή OUTPUT

Link to comment
Share on other sites

drivers ειναι οκ, γτ τωρα το εστησα το μηχανημα. Βασικά ξέχασα ότι η μητρική έχει δικό της hdmi το οποιο μου βγαζει ήχο και τις ταινίες τις παίζει μια χαρα. Απλά από περιέργεια μπορώ να δω ποια από τις δύο κάρτες γραφικών χρησιμοποιείται?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που εχεις συνδεσει χρησιμοποιειται

Αν πάς στα playback devices, βλέπεις κάτι τέτοιο ?

15535i583B5069FAE89043?v=mpbl-1

Aν ναί, ενεργοποίησε ως default το ΝVidia ΗDMI out και πές μας αν έφτιαξε.

Μπορεις να μας δειξεις την αντιστοιχη δικη σου εικονα?

Link to comment
Share on other sites

Πλεον συνδέω την τηλεόραση με την έξοδο hdmi που εχω από την μητρική. Όταν κανω enable την τηλεόραση από τις ρυθμίσεις ήχου έχω ήχο κανονικά στην τηλεόραση από το Pc. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ την ενσωματωμενη κάρτα γραφικών του επεξεργαστή ή την νβίντια. Όπως κ να έχει παίζει :)

post-14777-1416078941,5773_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.