Jump to content



Ιστορίες καθημερινής τρέλας


Recommended Posts

Adobe Acrobat 8 Pro.

Αναβάθμιση σε Windows 7.

Εγκαθιστάς κανονικά, πας για activation και πετάει error.

Μιλάς με support της Adobe. Ξέρετε δεν μπορώ να ενεργοποιήσω.

Τι λειτουργικό έχετε κύριε; Win 7. Ξέρετε η έκδοση δεν παίζει επίσημα με win7.

Ναι οκ αλλά εγώ activation κάνω αφού πέρασε ανοίγει τα πάντα αλλά ζητάει ενεργοποιήση.

Μου είπε να δοκιμάσω 4-5 φορές και καλά έκανε reset στον server τους.

Δοκιμάστε να ενεργοποιήσετε μέσω τηλεφώνου (έχει activation via phone εκτός via internet όπως και στα windows) αλλιώς δεν μπορώ περαιτέρω να βοήθησω δεν υποστηρίζεται η έκδοση 8 με win 7.

Κλείνω το live chat.

Πατάω activation via phone

"The product has reached its end of life. Activation over phone is not supported. Contact our support for further assistant" :patsak::patsak::patsak::patsak::banging::banging::banging::banging::dance3::dance3::dance3::dance3::dance3:

Τα έσπασε το support της adobe. Δίνεις 1000 ευρώ για να λήξει μετά απο 5 χρόνια. Φοβερό.

Τα καλά του proprietary λογισμικού. Δεν σου ανήκει. Απλά το δανείζεσαι με τους όρους που γουστάρει η κάθε εταιρεία, τους σκας τα ευρώ και γίνεσαι αιώνιος πελάτης τους.... Πραγματικά ευτυχισμένοι όσοι έμαθαν/μαθαίνουν να κάνουν τη δουλειά τους με open source

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

VirtualPC

Για μας που ξέρουμε πως να το χειριστούμε, οκ. Αλλά οι περισσότεροι δεν κάθονται να μάθουν ή δεν θέλουν. Έχουν συνηθίσει σε XP, θέλουν XP. Πάει και τελείωσε. Το άλλο που σου λένε: "Εγώ, σε τέτοια ηλικία, και να μου το δείξεις, θα το ξεχάσω μέχρι το βράδυ." και άλλα τέτοια.

Οι λύσεις υπάρχουν αλλά δεν είναι όλοι σαν εμάς. Είναι κολλημένοι με κάτι και δεν θέλουν να ξεκολλήσουν με τίποτα!! Ούτε με logo να τους είχαν κολλήσει. :p

Link to comment
Share on other sites

hp color laserjet l1500

Έχει σημασία; Αφού driver δεν παίζει σε Vista και πάνω πουθενά.

Και να δοκιμάσω με τον xp τον driver για 32bit το δοκίμασα αλλά πετάει error.

3 format στο ίδιο pc για αυτόν τον λόγο. Συν xp mode μπας και τον δεί αλλά μάντολες.

Για κοίταξε εδώ, (λέει ότι) έχει drivers για vista 32 & 64, αλλα αφού διαλέξεις γλώσσα Αγγλικά.

http://h20566.www2.hp.com/portal/site/hpsc/template.PAGE/public/psi/swdHome/?sp4ts.oid=239140&spf_p.tpst=swdMain&spf_p.prp_swdMain=wsrp-navigationalState%3DswEnvOID%253D2093%257CswLang%253D8%257Caction%253DlistDriver&javax.portlet.begCacheTok=com.vignette.cachetoken&javax.portlet.endCacheTok=com.vignette.cachetoken

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30391]asot[/MENTION] Δες το link περαιτέρω. Σε βγάζει σε άλλο link που λέει οτι δεν υπάρχει driver και δεν υποστηρίζετε πια ο εκτυπωτής.

[MENTION=17307]drizztgr[/MENTION] το xp mode δουλεύει σε υπάρχον drivers. Αν δε σου δουλεύει ο εκτυπωτής σε Win7 δε θα δουλέψει σε xp mode. Tested

Το virtual pc κάνει share το usb hub - driver του μηχανήματος. Αν δε κάνω λάθος, εφόσον δε σου έχει κάνει recognize το device δε μπορείς να το ενσωματώσεις σε virtual pc.

Για τον συγκεκριμένο εκτυπωτή μία υποτιθέμενη λύση παίζει που εμένα δεν έπαιξε και πέταγε error. Win 7 32bit με xp driver. Αλλά όπως καλέσει τον driver το λειτουργικό πετάει error και μένεις με το .!. στο χέρι.

Γενικά αν δε βρείτε driver εξαρχής για το λειτουργικό σας ξεχάστε την συσκευή. Live CD ή dual boot θα βάλετε αλλιώς :rip:

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION] open source ή δωρεάν εφαρμογή που να κλειδώνει pdf δεν έχω βρεί πουθενά ακόμα. Όλα μέσω adobe standard +

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Τα "κλειδωμένα" pdf ανοίγουν για πλάκα από οποιαδήποτε linux διανομή με τον default open source viewer. Το κλείδωμα απλά "λέει" στο adobe reader να ζητήσει κωδικό. Εκτός αν έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που μου ζητούσε φίλος να του "ξεκλειδώσω" pdf

Link to comment
Share on other sites

Τα "κλειδωμένα" pdf ανοίγουν για πλάκα από οποιαδήποτε linux διανομή με τον default open source viewer. Το κλείδωμα απλά "λέει" στο adobe reader να ζητήσει κωδικό. Εκτός αν έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που μου ζητούσε φίλος να του "ξεκλειδώσω" pdf

Όχι δεν έχουν αλλάξει γιατί το pdf lock απλά δίνει commands στον viewer να μην κάνει αυτό και αυτό. Αν ο viewer αγνοήσει τα commands κάνει ότι θέλει. Είναι απλά agreement που θέτει η Adobe με τις εταιρείες.

Αλλά έλα που αν δε ξέρεις παραμένει κλειδωμένο και ο πελάτης αυτό ξέρει. Και αν του το εξηγήσεις ξέρεις πια είναι η ερώτηση?

Για μάντεψε.....

....

....

...

...

Μπορώ να το κλειδώσω? Είτε καν το και ότι κάνει καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

@asot Δες το link περαιτέρω. Σε βγάζει σε άλλο link που λέει οτι δεν υπάρχει driver και δεν υποστηρίζετε πια ο εκτυπωτής.

Έχεις δίκιο, δεν προχώρησα στην επόμενη σελίδα :o. Δοκίμασε και αυτό που λένε εδώ:

HP color laser jet 1500L Drivers for windows 7 ult... - HP Enterprise Business Community

Ισχυρίζονται ότι δούλεψε.

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα πολυμηχάνημα color laser (2840), αλλά οι drivers για εκτύπωση δούλεψαν (με κάποια workaround) σε Win 7, το software για scanner/fax όχι...

*Σχετικά με το Adobe Acrobat 8 Pro, Αναβάθμιση σε Windows 7: υπάρχει νόμιμη λύση.

Η Adobe απενεργοποίησε κάποια στιγμή τη διαδικασία activation για τα παλιά της προϊόντα. Ταυτόχρονα ανέβασε σε μια σελίδα το software και ενεργοποιημένους κωδικούς.

Έγινε χαμός, κατέβασε όλος ο κόσμος γνήσιο software με κωδικούς και εκ των υστέρων η adobe τα απέσυρε, λέγοντας ότι το είχε κάνει για διευκόλυνση των πελατών της.

http://www.forbes.com/sites/adriankingsleyhughes/2013/01/07/download-adobe-cs2-applications-for-free/

Μπαίνεις εδώ: http://helpx.adobe.com/creative-suite/kb/cs2-product-downloads.html

Αλλά πλέον θέλει login, φαντάζομαι για να έχεις support έχεις. Αν κολλήσεις pm.

Live chat για τα πανηγύρια. Σαν της Samsung που ρώτησα το product number για ένα φορτιστή (για να πάρω γνήσιο), με είχε σε αναμονή 7 λεπτά για να μου πει ότι δεν έχει την πληροφορία και μου έδωσε τα 2 τηλέφωνα του service να ρωτήσω εκεί... (και το 1 τηλέφωνο ήταν λάθος)

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30391]asot[/MENTION]

Δυστυχώς δεν παίζει το έχω δοκιμάσει όπως ανέφερα και παραπάνω.

[MENTION=11833]p_under[/MENTION]

Το έχω πετύχει καμια 10αριά φορές σε P4. Ό ίδιος τα έφτιαξε όλα; Βέβαια δεν ήταν Plato.

Link to comment
Share on other sites

:-S Κρίμα για το laser printer...

Με το Acrobat βρήκες άκρη; Αν όχι, έχω σώσει τη σελίδα της Adobe που αναφέρω παραπάνω :innocent:... και περιλαμβάνει το Acrobat pro 8.0.

Μέσα στην adobe δίνουν link & key για acrobat 7.

Κάποιοι λένε να βάλω και cs2 photoshop πχ και θα ενεργοποιηθεί απο εκεί.

Αν έχεις την σελίδα κάπου θα με βοήθαγες γιατί δεν έβγαλα άκρη στο λίγο χρόνο που βρήκα να το ξαναψάξω.

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα πάστα σε ένα p4 PC, αυτός που το είχε στήσει (Plato PC νομίζω), δεν είχε βγάλει το sticker από το cooler όταν το έβαλε και έπαιζε άπειρα χρόνια έτσι........
[MENTION=11833]p_under[/MENTION]

Το έχω πετύχει καμια 10αριά φορές σε P4. Ό ίδιος τα έφτιαξε όλα; Βέβαια δεν ήταν Plato.

WTF!!! Μάλλον είναι η υπογραφή του.!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην adobe δίνουν link & key για acrobat 7.

Κάποιοι λένε να βάλω και cs2 photoshop πχ και θα ενεργοποιηθεί απο εκεί.

Αν έχεις την σελίδα κάπου θα με βοήθαγες γιατί δεν έβγαλα άκρη στο λίγο χρόνο που βρήκα να το ξαναψάξω.

ΟΚ, έχεις pm

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από εξωτερικό vdsl router. Γενικά vdsl μόνο Ελλάδα έχουμε και ποιοτικά modem/router με VPN και VPN client support δε παίζουν.

Αφού κάναμε 3 μήνες να φέρουμε router των 500+ € από εξωτερικό.

Κοτσαρω στην καινουργια γραμμή του πελάτη και βλέπω συγχρονισμό adsl2+ στα 15mbps.

Το Thomson του ΟΤΕ δεν έχει ούτε καν dsl status margin κλπ. Μόνο connected public ip κλπ.

Παίρνουμε ΟΤΕ που 3 μήνες χρεώνει vdsl 50 και ρωτάμε. Κύριοι τόσο παίρνετε δε γίνεται παραπάνω. Δηλαδή έπρεπε να το δούμε εμείς ότι δε παίρνει vdsl? Ο πελάτης το router τι να το κάνει τώρα?

Και σιγά μην δεχτούν την μαλάκια τους στον ΟΤΕ και χρεώθουν το κόστος του εξοπλισμού.

Επιστροφή δεν γίνεται είναι εισαγωγή, έχει ανοιχτεί κλπ.

Το καρφώνεις στον τοίχο για κάδρο? Περιμένεις πότε θα βάλουν Mini dslam στην περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάγια τακτική του πΟΤΕ να προσφέρει πρώτα μια υπηρεσία και μετά να προσφέρει-αναβαθμίζει το υλικό που απαιτείται για την υπηρεσία αυτή.

Γιατί να αλλάξει τώρα!!!????

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο του ΟΤΕ. Και η forthnet το ίδιο μου έκανε. Ζήτησα vdsl, το έβαλε, δεν έπιανα πάνω από 18mbps και το πήρε πίσω. Νομίζω ότι δεν μπορούν να το μετρήσουν από πριν μιας και μπαίνουν στη μέση πολλοί παράγοντες όπως ποιότητα γραμμής, όπως κατάσταση καφάο και dslam

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.