Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Ρε συ δώσε κάνα λινκ για pt1t δοκιμασμένο.

Υ.Γ. στο sli/cf έχουμε κάνει βήματα προς τα πίσω σε σχέση με τις σειρές 48χχ, 58χχ και Gtx2xx, Gtx4xx ή μου φαίνεται;

Το SLI σκοτωνει σε 1440p απλα παντα τα τελευταια games θελουν 1-2 driver για να στρωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δώσε κάνα λινκ για pt1t δοκιμασμένο.

The R9 290 -> 290X Unlock Thread

Στο other r9 290x roms. Το τελευταίο αρχείο.

Το sli και το crossfire δεν έχουν απολύτως καμμία σχέση με τις σειρές που λες. Κοιτούσα στο αρχείο μου τις προάλλες scaling του crossfire σε 4870 και δεν ξεπερνούσε σχεδόν πουθενά το 50%. Επίσης δε χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια να θυμηθώ 6990. Κανένα assassin's creed για παράδειγμα δεν υποστήριζε crossfire και χρειαζόταν επέμβαση με radeonpro για να παίξει αλλά με artifacts. Το ίδιο ίσχυε και για πολλά παιχνίδια της εποχής. Π.χ dead island. Το sli είχε γενικά λιγότερα προβλήματα αλλά ακόμα χειρότερο scaling.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ντε ... :hehe:

15464058168_d551b9dc6c_o.jpg

Avg 87.1 fps

Capture.jpg

Ειμαι 0,9 fps στα average ΜΠΡΟΣΤΑ σου βρε μαιμουδιαρη με monkey bios :hehe:

Το νου σας monkeys παρτε τις μπουρουχες σας απο μπροστα μου, γιατι ειμαι με 1.20v stock γι αυτο το score και με 60% fan (stock)

[MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION] η ταση ειναι μουφα δεν κανει τιποτα απο AF, Prec, Inspec....

Πανω απο 1540mhz το core βγαζει χειροτερο αποτελεσμα στο Thief γιατι λογικα ειμαι στα ορια του TDP 100 με 110% δηλαδη 200-220w.

1540/8460 -> 87.1 fps

1549/8400 -> 85,7 fps

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάτι έχει αλλάξει στους οδηγούς και η τάση είναι τελείως auto. Σίγουρα πάντως περιορίζεσαι από tdp.

Το inspector/precis/af απο 715+ και πανω στις μνημες βγαζει error και δεν το δέχεται, γιατι ? Στο thief μπορω και αλλο σιγουρα απο μνημες γιατι σκεψου το 87,1 fps ειναι χωρις artifact :) στην οθονη.

Απο πυρηνα ομως (1540mhz) ειναι ταβανι για το Thief ετσι οπως είναι με αυτο το bios γιατί οτιδηποτε πιο πανω βγαζει χειροτερο score.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί δε μπορείς να δώσεις παραπάνω στη μνήμη. Ίσως υπάρχει κάποιο όριο στο bios που δεν επιτρέπει παραπάνω. Δεν έχει τερματίσει το slider στο afterburner έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί δε μπορείς να δώσεις παραπάνω στη μνήμη. Ίσως υπάρχει κάποιο όριο στο bios που δεν επιτρέπει παραπάνω. Δεν έχει τερματίσει το slider στο afterburner έτσι?

Οχι σε κανενα απο τα τρία.

Βασικα ακου σε precision/inspector δεν μπορω πανω απο 700 στην μνημη και στο ab πανω απο 715 εαν θυμαμαι καλά :p

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Avg 87.1 fps

Capture.jpg

Ειμαι 0,9 fps στα average ΜΠΡΟΣΤΑ σου βρε μαιμουδιαρη με monkey bios :hehe:

Το νου σας monkeys παρτε τις μπουρουχες σας απο μπροστα μου, γιατι ειμαι με 1.20v stock γι αυτο το score και με 60% fan (stock)

[MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION] η ταση ειναι μουφα δεν κανει τιποτα απο AF, Prec, Inspec....

Πανω απο 1540mhz το core βγαζει χειροτερο αποτελεσμα στο Thief γιατι λογικα ειμαι στα ορια του TDP 100 με 110% δηλαδη 200-220w.

1540/8460 -> 87.1 fps

1549/8400 -> 85,7 fps

Οταν ανεβεις πανω απο τα 87.1 ειτε με drivers ειτε με μαιμουδοbios εγω εδω θα ειμαι.

15660664842_8e3ba865dc_o.png

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό είναι να ζευγαρώνεις τα πάντα με afterburner αλλά δε γίνεται πάντα δυστυχώς. Το asus gpu tweak πάντως που είναι απαραίτητο αν έχεις asus bios ή pt1, είναι με διαφορά η χειρότερη εφαρμογή overclocking gpu που έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα δειτε real ολα...γιατι εγω οταν ειχα επαφη με 290X CF σε 1080p + x4ΜSAA σε Watch Dogs ηταν σαν Lada Niva σε ανηφορα! Αλλα απο τοτε εχουν βγει καμια 100αρια beta cataclysm και μερικα updates!

Αντε, ποτε θα σου ερθουν ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω αύριο μεθαύριο. Ελπίζω να μην πάνε πάλι από Δευτέρα. Ο Κίμωνας δεν ξέρω αν περιμένει κάτι. Με το που έρθουν θα δοκιμαστούν 4 κάρτες quad crossfire. Θα γίνει πραγματική κόλαση και ταυτοχρόνως θα πέσει και κανένας ηλεκτρικός σταθμός της ΔΕΗ. Θα δουν την κατανάλωση και θα πουν ότι έχουμε κανένα πυρηνικό αντιδραστήρα, όπως στη διαφήμιση της ΑΤΙ τότε με την 480.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION] Κωστα τσεκαρε να δεις τι λεει το παλικαρι ο zoson:

970 users: Right now things don't really look good for you guys. It seems the VRM on your cards may be programmed not to exceed 1.212v. I applied the same settings to your BIOS that I did for the 980 bios's. All we can do is try them out and see if the voltages are unlocked. Same deal as far as reprogramming it is concerned, unfortunately.

Extract and Flash GTX 970 and 980 Firmware - GPUz Test Build and new NVFLASH 5.190

οποτε εχουμε ψωμι ακομα! Στο μεταξυ εσκασε μυτη Maxwell editor 1.34 μεσα στην ιδια μερα με την 1.33...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.