Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Κοιτα σε τρια μονιτορ που παιζω η 290Χ ειναι μια ή αλλη με την 780ti.

Την 290Χ την πηρα 300ε και την 780τι 650ε...

 

Μια χαρά τιμή την πήρες.

Τι να πω και εγώ με την 700αρα που έσκασα για την non Ti. :hehe:

Καλο ειναι να βλεπουμε σφαιρικα τα πραγματα και οχι φανατισμενα.

Την 290Χ καινουργια την πηρε 2 ημερων καρτα δεν την λες μεταχειρο.

Ας παμε λοιπον στο σημερα.

Οι καρτες αγορασθηκαν απο εδω, οποτε σημερα τα πραγματα ειναι ετσι.

290Χ

http://www.computeruniverse.net/products/90541499/msi-radeon-r9-290x-gaming-4g.asp

 

780Ti

http://www.computeruniverse.net/products/90539463/msi-geforce-gtx780ti-gaming-twinfrozr-iv.asp

 

Πες μου λοιπον τωρα ποιος θα παρει την Τi, και γιατι!!!

 

Για τον Ορεστη δεν θα πω τιποτα ειναι γνωστο το Αγορι στην κοινοτητα !!! Ηρθε ομως σπιτι μου και επαιξε το Far Cry με την 290, ρωτησε τον αν θες να σου πει τι ειδε.

Καλημερα.

Τάκη μου για ποια Ti μας λες ;

Είδες καμμία φρεσκαδουρα 980 να μπήκε στο λαμπη ;

Χθες ζαχαρωνα αυτήν εδώ http://www.msystems.gr/index.php?product=18535

Με φαντάζεσαι να δίνω νουμερακια σε 5760x1080 και να σκέφτομαι τον Χρήστο να γελάει ;

Καλημερες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κατσε διαβασε ολες τις σελιδες του review, παπατρεχα. Ακομα δεν εμαθες...

Ενσταση εχω μονο στο SLI γιατι το τρεξανε χωρις vsync και με HYPER THREADING on που προκαλει προβλημα μεγαλο στο gpu load.

1440p+ultra (with FXAA or no AA) τρεχει 60 fps rock stable και μενει και περίσσευμα απο gpu load.

Εχω ανεβασει 200 φωτογραφίες στο αντίστοιχο τοπικ.

 

 

Τις διάβασα όλες τις σελίδες και ανέφερα αυτό που έχω δοκιμάσει που είναι το unity. Δεν έχει σχέση με την  πραγματικότητα το review και είπα κιόλας ότι σε αντίστοιχη nvidia θα παίζει καλύτερα. Για το κάθε review που βάζει κάποιος και δείχνει καλύτερη την nvidia ή την AMD, υπάρχουν άλλα 15 που δείχνουν το αντίστροφο, πράγμα που αποδεικνύεται ήδη τρεις φόρές μόνο σε αυτή τη σελίδα με τα λινκς του DJ_Alex και kyr. Πλέον πραγματικά δεν πρόκειτα να ασχοληθώ ξανά με review ούτε και πρόκειται να ποστάρω λινκ από review προσπαθώντας να αποδείξω κάτι. Έλα από το σπίτι όποτε θέλεις, να δεις πως παίζει το unity και το farcry 4 για να καταλάβεις ότι δεν αληθεύει τίποτα από αυτά που διαβάζεις στα reviews. Εγώ δεν παραμυθιάζω κανέναν γιατί απλούστατα δεν είμαι fanboy όπως εσύ. Κι εγώ nvidia θα προτιμούσα να έχω, για άλλους λόγους όμως και όχι για τις επιδόσεις. Όπως ήρθαν τα πράγματα, κατέληξα στις 290 αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το SMAA και το FXAA σε καμμία περίπτωση δεν είναι επανάσταση αλλά είναι μόνο για περιπτώσεις που δεν υπάρχει άλλη επιλογή ΑΑ στο παιχνίδι εγγενώς. 

Αν εσείς δεν αντιλαμβάνεστε διαφορά παρά μόνο σε απευθείας συγκρίσεις των τεχνικών οκ. Εγώ βλέπω αμέσως το θάμπωμα των γραφικών με το SMAA και FXAA, χωρίς να έχω τίποτα δίπλα για να συγκρίνω. 

 

Το SMAA 4x πάντως είναι εκπληκτικό αλλά ουδέποτε υποστηρίχθηκε από παιχνίδι. Μόνο το Crysis 3 υποστήριξε το 2x και όλα τα υπόλοιπα μόνο 1x. Λυπηρό.

 

Για να κλείσουμε το θέμα post-AA. Όπως προείπα εσύ ρυθμίζεις πόσο επιθετικό θες να είναι το SMAA 1x τόσο στον εντοπισμό όσο και στη διόρθωση μιας ασυνέχειας. To αποτέλεσμα(σε καλή εφαρμογή) είναι εφάμιλλο του msaa 4x με ελάχιστη έως καθόλου αντιληπτή θολούρα. Γίνεται η εικόνα ανθρώπινη.

Δεν ανέφερα τυχαία τα εφέ των σύγχρονων games, συμπεριλαμβανομένου του DOF(και όχι μόνο), γιατί η θολούρα που αυτά εισάγουν επηρεάζει κυρίως μακρινά αντικείμενα. Εκεί δηλαδή όπου πάσχουν τα post aa.

Το SMAA 4x είναι κλασσικότατο SMAA(εισάγει blur μικρό ή μεγάλο αναλόγως των ρυθμίσεων) με  ένα στρώμα MSAA και temporal anti-aa. Δηλαδή, διορθώνει συν τοις άλλοις και το μυρμήγκιασμα(σίμερινγκ) σε κινούμενα γραφικά, εισάγοντας κάποια ghosting artifacts.

http://www.tweakguides.com/Crysis3_6.html

 

Να καταλάβω τώρα γω από τον ενθουσιασμό σου για το SMAA 4x ότι το αντιλαμβάνεσαι το ghosting πακέτο με το blur και σου αρέσουν;

Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι το DOF όντως θαμπώνει την εικόνα αλλά αν χρησιμοποιηθεί σωστά στα μακρινά αντικείμενα είναι πολύ ωραίο εφέ και δεν επηρεάζει το ΑΑ. Δε μίλησα για το 4x του crysis γιατί δεν είναι καθαρό SMAA. Μίλησα για το καθαρό 4x που είχε παρουσιάσει ο Ρώσος δημιουργός του και που δοκιμάστηκε στο battlefield 3. Δεν έχει αντιληπτό blurring, δεν έχει ghosting artifacts και έχει smoothness των αντικειμένων που προσεγγίζει το 8xMSAA. Όταν είχα δει τις εικόνες τότε είχα ενθουσιαστεί και είπα ότι επιτέλους έφτιαξαν ένα ΑΑ της προκοπής. Έλα όμως που δεν εφαρμόστηκε ποτέ, και το μόνο που είχαμε από SMAA ήταν και είναι το injector του mrhaadi που δε βοηθάει ιδιαίτερα.

Από το λινκ που παρεθεσες και πάλι βλέπω ότι η καλύτερη λύση είναι σε γενικές γραμμές το MSAA. Σε 2x ή 4x.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθηκε το Crysis 3 και μιας και τοχω εγκατεστημενο ειπα να το δω λιγο.

Ενα τεταρτο gaming με SMAA 4X και τα παντα ολα στα very high, δειτε το γραφημα και ας πει καποιος ποιο σημερινο παιγνιο συμπεριφερεται ετσι.  :wall:

 

 

post-40913-0-04538700-1417432096_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν και μόνο ότι έχει όλες αυτές τις επιλογές στα γραφικά είναι προς τιμήν των παραγωγών του. Αν ήταν όλα τα παιχνίδια του pc έτσι, δεν θα συζητούσαμε για τις τεχνικές ΑΑ και τον αντίκτυπο τους. Θα είχαν όλοι όλες τις δυνατές επιλογές και ο καθένας θα διάλεγε αυτό που του ταιριάζει. Όταν όμως έχεις μόνο FXAA και MSAA δε γίνεται δουλειά. Δώστε μας και λίγο SSAA και έχουμε πραγματικά τα πάντα.   

Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι το SMAA 4x και το παρουσίασαν οι δημιουργοί του crysis σε κάποιες διαφάνειες που έγραφαν όσα λέω. Στόχος του είναι η msaa 8x like ποιότητα μαζί με temporal aa. Έχει ελαττώματα, θεωρητικά, και αν κάποιος δεν τα βλέπει τότε τον εξυπηρετεί μια χαρά και αυτό και το κατώτερο 1Χ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Έκανα εγώ λάθος. Το t2x έχει temporal Supersampling και το s2x έχει spatial multisampling. To 4x έχει και τα δύο. Συνεπώς το 4x συνδυάζει όλα τα επιτυχημένα είδη ΑΑ σε ένα διορθώνοντας όλα τα μειονεκτήματα αλλά εισάγοντας ghosting artifacts. Αποδεκτός συμβιβασμός κατ'εμέ. Το θέμα όμως είναι ότι συνδυάζοντας τρεις τύπους ΑΑ σε έναν, χάνεις αυτομάτως και το βασικότερο πλεονέκτημα των απλών post process AA που είναι η υψηλή απόδοση. Το θέμα πάλι εξαρτάται από την εκάστοτε μηχανή γραφικών και πόσο επιτυχώς λειτουργεί ο κάθε τύπος ΑΑ σε αυτήν. Π.χ στο crysis 3 το SMAA λειτουργεί πολύ καλά ακόμα και σε 1x ποιότητα αλλά στο witcher 2 όχι. Στο assassin's creed black flag μόνο το MSAA 4x δούλευε καλά αν και ακόμα και αυτό είχε λίγο blurring ενώ τα υπόλοιπα ήταν μια απόλυτη θολούρα. Στο unity το FXAA λειτουργεί επίσης αρκετά καλά χωρίς εμφανή θολούρα ενώ το MSAA ρίχνει κατακόρυφα την απόδοση με προφανή διαφορά όμως στην ποιότητα. Συνεπώς δεν υπάρχει απόλυτο αλλά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να υπάρχουν όλες οι πιθανές επιλογές όπως στο crysis και τέλος. Βάζεις ό,τι είναι καλύτερο στα δικά σου μάτια και στα δικά σου μέτρα απόδοσης.    

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Τις διάβασα όλες τις σελίδες και ανέφερα αυτό που έχω δοκιμάσει που είναι το unity. Δεν έχει σχέση με την  πραγματικότητα το review και είπα κιόλας ότι σε αντίστοιχη nvidia θα παίζει καλύτερα. Για το κάθε review που βάζει κάποιος και δείχνει καλύτερη την nvidia ή την AMD, υπάρχουν άλλα 15 που δείχνουν το αντίστροφο, πράγμα που αποδεικνύεται ήδη τρεις φόρές μόνο σε αυτή τη σελίδα με τα λινκς του DJ_Alex και kyr. Πλέον πραγματικά δεν πρόκειτα να ασχοληθώ ξανά με review ούτε και πρόκειται να ποστάρω λινκ από review προσπαθώντας να αποδείξω κάτι. Έλα από το σπίτι όποτε θέλεις, να δεις πως παίζει το unity και το farcry 4 για να καταλάβεις ότι δεν αληθεύει τίποτα από αυτά που διαβάζεις στα reviews. Εγώ δεν παραμυθιάζω κανέναν γιατί απλούστατα δεν είμαι fanboy όπως εσύ. Κι εγώ nvidia θα προτιμούσα να έχω, για άλλους λόγους όμως και όχι για τις επιδόσεις. Όπως ήρθαν τα πράγματα, κατέληξα στις 290 αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

Πολλές φορές και γώ ο ίδιος αποφεύγω να βάζω links που αφορούν μετρήσεις τέτοιου είδους για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Εύκολα μπορεί να βγεί κάποιος και να πεί οτι ΔΕΝ ισχύουν και οτι είναι "σικέ" οι μετρήσεις του εκάστοτε site!

Απο κεί και πέρα όμως όταν εσύ ο ίδιος ή και άλλα μέλη του φόρουμ επιβεβαιώνουν με τις δικές τους μετρήσεις, στις δικές τους κάρτες κάποιες απο τις μετρήσεις των site τότε θα πρέπει το "λιγότερο" που έχεις να κάνεις, να μπείς στην διαδικασία να το διπλοτσεκάρεις προτού εκφράσεις άποψη περί ψευδών ή αληθινών μετρήσεων!

Τα links που παρέθεσα εγώ απο το συγκεκριμένο site δεν τα παρέθεσα τυχαία.. διασταύρωσα πληροφορίες με τις δικές μου και πέσαμε σχεδόν στα ίδια αποτελέσματα + το οτι ένα ακόμα μέλος επιβεβαίωσε για την δική του κάρτα τα λεγόμενα του site με ελάχιστες αποκλίσεις.

Για αυτό, και με αυτό κλείνω, είναι άλλο να είσαι fanboy στην ζωή και άλλο να ξέρεις και να καταλαβαίνεις ΑΝ αυτό που διαβάζεις και βλέπεις στο διαδίκτυο έχει πραγματική υπόσταση ή είναι "φτιαχτό" για κάποια απο τις 2 εταιρείες του χώρου των καρτών γραφικών. Προσωπικά θα ήθελα όταν συγκρίνουμε μετρήσεις απο ξένα φόρα να μπορούμε να κάνουμε την "στοιχειώδη" διαφοροποίηση σωστού/πραγματικού και φτιαχτού/αναληθούς! ΔΕΝ είναι όλα τα reviews το ίδιο! 

Τέλος θα ήθελα να πώ και κάτι ακόμα. Πάρα πολλά άτομα έχουν ακριβές κάρτες εδώ μέσα... λές να μην ξέρει ο καθένας μέσα του ποιά είναι η πραγματικότητα? Άμα την βλέπεις εσύ και μου την δείχνεις και μένα αυτό μου αρκεί, δεν χρειάζεσαι κανένα review για να δείς την πραγματικότητα ΕΑΝ ΘΕΣ φυσικά..!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να βλεπουμε σφαιρικα τα πραγματα και οχι φανατισμενα.

Την 290Χ καινουργια την πηρε 2 ημερων καρτα δεν την λες μεταχειρο.

Ας παμε λοιπον στο σημερα.

Οι καρτες αγορασθηκαν απο εδω, οποτε σημερα τα πραγματα ειναι ετσι.

290Χ

http://www.computeruniverse.net/products/90541499/msi-radeon-r9-290x-gaming-4g.asp

 

780Ti

http://www.computeruniverse.net/products/90539463/msi-geforce-gtx780ti-gaming-twinfrozr-iv.asp

 

Πες μου λοιπον τωρα ποιος θα παρει την Τi, και γιατι!!!

 

Για τον Ορεστη δεν θα πω τιποτα ειναι γνωστο το Αγορι στην κοινοτητα !!! Ηρθε ομως σπιτι μου και επαιξε το Far Cry με την 290, ρωτησε τον αν θες να σου πει τι ειδε.

Καλημερα.

συμφωνοι! αρα η ti στο περασμα του χρονου δεν εχασε σχεδον καθολου την αξια της.Αυτο ομως δεν αλλαζει και πολυ απο αυτο που ειπα στον csaris ολοκαινουρια στο launch day

 

στο ερωτημα που θετεις:

γιατι καποιος να παρει καινουρια την ΤΙ οταν υπαρχει η 970/980?

http://www.computeruniverse.net/products/90571352/asus-geforce-gtx980-strix-gtx980-dc2oc-4gd5.asp

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Τι από το 35% μεγαλύτερη ανάλυση δεν καταλαβαίνεις? Άλλο 1440p, άλλο 3440x1440. 3,6Mpixels έναντι 5. Εγώ δε βλέπω κανένα cinematic experience. Αν δεν βγει patch με tesselation και σωστό crossfire προφίλ, δεν πρόκειται να ασχοληθώ με το παιχνίδι. Πάλι καλά που υποστηρίζει 21:9 aspect ratio. Ούτε με το farcry 4 θα ασχοληθώ αν δε φτιάξουν το 21:9. Το υποστήριζε το farcry 3 και το 4 όχι. Έλεος. Θέλουν να εξαφανιστούν εντελώς οι pc gamers και να μείνουν μόνο οι κονσόλες. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι από το 35% μεγαλύτερη ανάλυση δεν καταλαβαίνεις? Άλλο 1440p, άλλο 3440x1440.

Μαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις....

Απο 1080p σε 1440p που ειναι 75% more pixels η πτωση ειναι 40-45%. Για ενα 30% επιπλεον pixels που εισαι εσυ ποσο νομιζεις οτι θα ειναι η πτωση ? 20% βαρια και οπως βλεπεις εχω αρκετό περίσσευμα απο gpu power.

Μιπως νομιζεις οτι τρεχεις σε 4Κ ? Ικανό σε εχω να το εχεις πιστεψει και αυτο :hehe:

 

....μου θες και tessellation με τις Α-Μ-D  :hehe: ! Παρε ps4 απευθειας να παιζεις με 20 fps cinematic exp.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.