Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Το να ανεβάζουμε εικόνες από αυτό που βολεύει εκείνη την στιγμή, μας κάνει να χάνουμε την ουσία.

 

Πχ εμένα με ενδιαφέρει ποιά κάρτα να αγοράσω και γιατί. Είμαι στα πρόθυρα να πάρω μια 970, αλλά διαβάζω μυστήριες ιστορίες εδώ...

 

Οπότε βοηθάτε να διαλέξουμε! :)

 

Φίλε μου ο καθένας διαλέγει κάρτα ανάλογα τις ανάγκες του και τα οικονομικά του.

Αν ψάχνεις την απόλυτη επιλογή θα σου πω ότι απλά δεν υπάρχει.

Υπάρχουν παραδοσιακοί τίτλοι παιχνιδιών πίσω από κάθε εταιρία που θα παίζουν πάντα λίγο καλύτερα από την άλλη.

Τα bundle της κάθε μιας δεν είναι έτσι απλά δώρα.

Η αρχιτεκτονική της 970/980 χτίστηκε πάνω στα game engine του far cry 4 και του assassin unity.

http://www.gameskinny.com/zbqy9/nvidia-spends-5-million-to-optimize-new-ubisoft-titles-watch-dogs-and-assassins-creed-5

Αντίστοιχα η κόκκινη έστεισε καρτούλες για το bf4.

http://hexus.net/gaming/news/pc/60729-amd-spent-much-8-million-eadice-battlefield-4-deal/

Ειτε μας αρέσει είτε όχι κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Που χαθηκες εσυ ;

Αν εισαι με ταμπλετα στον καναπε κατσε εκει που εισαι ... εμενα δεν μου βγηκε σε καλο. :hehe:

 

Eλα ρε Γιαννη!

Περιμενω να βγει καμια καινουργια γενια καρτων να "στειλω" την τατιανα, αλλα βλεπω αργουνε πολυ..

Λες να την πεταξω απο τωρα την γρια και να παρω και γω 290Χ? :p

Link to comment
Share on other sites

Eλα ρε Γιαννη!

Περιμενω να βγει καμια καινουργια γενια καρτων να "στειλω" την τατιανα, αλλα βλεπω αργουνε πολυ..

Λες να την πεταξω απο τωρα την γρια και να παρω και γω 290Χ? :p

Κάτι ακούγεται για refresh στα 28nm Hawaii.

Αν δεν το δούμε Γενάρη Φλεβάρη μάλλον πάμε αργότερα με νέα αρχιτεκτονική.

Τόσες 290X πήρες και δεν σου κάθισαν πάρε μια 980 μπάς και ... :p

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακούγεται για refresh στα 28nm Hawaii.

Αν δεν το δούμε Γενάρη Φλεβάρη μάλλον πάμε αργότερα με νέα αρχιτεκτονική.

Τόσες 290X πήρες και δεν σου κάθισαν πάρε μια 980 μπάς και ... :p

 

Σιγα μην δωσω ρε Γιαννη τοσα $$$ για την 980..

Θα αρκεστω στην τατιανα προς στιγμην :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ νιώθω καλύτερα που έσκασα την 700αρα για 49,4 καρέ ... :hehe:

 

Καλό είναι να μην τα λές δημοσίως αυτά... :hehe:  Εγώ πάντως τα φώναζα για τις τατιάνες και τα σχετικά αλλά... :hehe::haha:

 

Γιαννη ειδικα στα 602,99 ευρω πιστευω οτι ειναι καλο deal! :hehe:

 

Καλα εδω εχει ΤΙΤΑΝ βλακ στα 1000 ευρω ακομα..

 

Ποσο μλκς νιωθω που πηρα τατιανες τοτε..

 

Γεωργίου speaking mode on // Καλά οτι σου λέω παρατέταρτο έρχεσαι και μου το λές ακριβώς??? // Γεωργίου speaking mode off :hehe:

Ρε τι σου χω πεί... Δεν στα εξηγώ ωραία, δεν στα λέω όμορφα... Ρε πάρε κεί καμία 295Χ2 στα 700$ να νιώσεις ρεε... ρε μάθε μπαλίστα.., στον αλέφαντο μιλάς τώρα το να τα'λλο ξέρω γώ..! :hehe: :hehe: :hehe:

Πέρα απο την πλάκα... αυτά που λές για άλλη μία φορά αποδεικνύουν την μαύρη αλήθεια που επικρατεί στην αγορά των καρτών γραφικών... ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΤΑΣ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ εκτός ΑΝ βγάζεις λεφτά απο αυτήν!!!

Μιλαώ και αστειεύομαι πάντα με τις καλύτερες προθέσεις και φυσικά φιλικότατα! :)

 

Tι εγινε, γεμισε το forum με 290Χ βλεπω :p

@zpaf  @csaris καλοριζικες οι καρτουλες!

 

Κάποτε έρχεται μία μέρα που συνειδητοποιείς οτι ο Τιτάνας έγινε γατάκι... :haha:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσε το θα αρκεστω στην τατιανα. Η καρτα εντωμεταξυ ειναι γρηγοροτερη και απο την 980. :hehe:

 

Kατσε ρε συ :p

Δηλαδη σε τι ρολογια αναφερεσε και λες οτι η titan ειναι ταχυτερη?

Αν και δεν εχω πιασει 980, πιστευω οτι ενας τιτανας oc'ed με custom bios θα παιζει πανω κατω μπαλα στα ισια με μια 980...

 

 

 

 

 

Κάποτε έρχεται μία μέρα που συνειδητοποιείς οτι ο Τιτάνας έγινε γατάκι... :haha:

 

Ο τιτανας man εχει 1,5 χρονο στην αγορα (ισως και περισσοτερο δεν θυμαμαι ακριβως) και δεν εχει να ζηλεψει απολυτως τιποτε απο καμια σημερινη μονοπυρινη.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο τιτανας man εχει 1,5 χρονο στην αγορα (ισως και περισσοτερο δεν θυμαμαι ακριβως) και δεν εχει να ζηλεψει απολυτως τιποτε απο καμια σημερινη μονοπυρινη.

 

Μεγαλύτερη "απάτη" κάρτα απο αυτόν ΔΕΝ έχει ξανά βγεί ποτέ... και βάζω μέσα στο "καλάθι" και την TitanZ!

Δεν με ενδιαφέρει πόσο καιρό είναι στην αγορά... Εγώ κοιτάω τι απόδοση έχει και πόσο κάνει, πρίν, τώρα και μετά (διαχρονικότητα όσο φυσικά μπορεί να στέκει μία τέτοια έννοια στον κόσμο των υπολογιστών)!

Don't make me laugh! Βασικά δεν γελάω μόνον εγώ αλλά και μερικά παιχνιδάκια που δεν παίζουν ουτε στην καρτάρα του χιλιάρικου!

Το θέμα είναι να έχει μεν όσο έχει αλλά να δικαιολογεί τα χρήματα! Η συγκεκριμένη κάρτα πήρε πολλούς στο λαιμό της...

Ελπίζω να μην το πάρεις προσωπικά.. και γώ τα σκάω και τα έσκαγα για high end hardware απλά πλέον θέλω όσο μπορώ να είμαι και λίγο αντικειμενικός και να βλέπω την πραγματικότητα πρίν αγοράσω κάτι... Η σειρά Titan ήταν ένα απο τα μεγαλύτερα Hit στο χώρο του marketing, ο οποίος όπως σε όλα τα πράγματα στην ζωή εμπλέκεται ΚΑΙ στις κάρτες γραφικών. Τέλος το εάν έχει να ζηλέψει κάτι δεν το ξέρω και δεν με νοιάζει... ξέρω όμως έναν φίλο που ζηλεύει έναν άλλον που τον περνάει απο πάνω με κάρτα των 300€...!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 ξέρω όμως έναν φίλο που ζηλεύει έναν άλλον που τον περνάει απο πάνω με κάρτα των 300€...!

 

Εν μερη δεν διαφωνω σε αυτα που λες πιο πανω, και προσωπικα δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω 1000 ευρω σε καρτα γραφικων οτι και να ητανε αυτη....

Αλλα οφειλεις να αναγνωρισεις οτι ακομη και σημερα, 1,5 χρονο μετα(που στον κοσμο της τεχνολογιας τοσος καιρος=αιωνιοτητα), αυτη η καρτα συνεχιζει να ειναι απο τις Top μονοπυρηνες.

 

Και για να σε κανω να "laugh" λιγο ακομη, η τατιανα εδω ειναι, ας δωσουνε λοιπον νουμερακια τα παιδια με τις "καρτες των 300 ευρω" να δωσω και γω για να δουμε ποσο "απο πανω" θα περασουν την τατιανα και να γελασουμε παρεα... :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dj Alex να πάιζαν και τα παιχνίδια πάει καλά θα ήταν ε ?

 

Εγώ φίλε μου το "έργο" εδώ και κάποια χρόνια και τρώγοντας αρκετές φάπες το βλέπω πλέον νωρίς νωρίς... και αυτός είναι και ένας απο τους σημαντικότερους λόγους που παραμένω ακόμη με μία mid-range καρτούλα την οποιά ξεζουμίζω στο 101% και την οποιά την έχω κάνει απόσβεση πολύ πρίν ΚΑΝ την αγοράσω... Απο κεί και πέρα είχα το προηγούμενο ΣΚ την ευκαιρία να δοκιμάσω μια 295Χ2 αλλά τελικά δεν έκανα την κίνηση διότι ήταν πραγματικά υπερβολή της υπερβολής απο κάθε άποψη να βάλω στο PC μία τέτοια κάρτα ακόμα και εάν την αγόραζα 6 κατοστάρικα... Πλέον στις vgas πάω καθαρά ανάλογα τις απαιτήσεις μου και φυσικά ανάλογα και με το τι software "ξέρω" οτι θα τρέξει αυτή ή η οποιαδήποτε κάρτα... ΔΕΝ αξίζει το κόπο... την έλιωσα την κάρτα, ναι την γούσταρα αλλά στο τέλος της ημέρας είδα την πραγματικότητα... και ήξερα που θα πάει πάλι η βαλίτσα... Για να μην πολυλογώ... να δώσω τόσα λεφτά και να κολλάνε τα παιχνίδια... θα έπεφτα απο την ταράτσα για να με εκδικηθώ για την βλακεία που θα έκανα... τα έκανα αυτά παλαιότερα... τώρα σε κανά Lan party μόνον κάνω τέτοιες δοκιμές :p

 

Εν μερη δεν διαφωνω σε αυτα που λες πιο πανω, και προσωπικα δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω 1000 ευρω σε καρτα γραφικων οτι και να ητανε αυτη....

Αλλα οφειλεις να αναγνωρισεις οτι ακομη και σημερα, 1,5 χρονο μετα(που στον κοσμο της τεχνολογιας τοσος καιρος=αιωνιοτητα), αυτη η καρτα συνεχιζει να ειναι απο τις Top μονοπυρηνες.

 

Και για να σε κανω να "laugh" λιγο ακομη, η τατιανα εδω ειναι, ας δωσουνε λοιπον νουμερακια τα παιδια με τις "καρτες των 300 ευρω" να δωσω και γω για να δουμε ποσο "απο πανω" θα περασουν την τατιανα και να γελασουμε παρεα... :p

 

Νομίζω οτι δεν χρειάζεται να το κάνουμε... το χείρότερο site που κάνει μετρήσεις να πάρουμε θα μας δώσει μία πρόχειρη εικόνα του το γίνεται! Κατά άλλα χαίρομαι που έστω και εν μέρη συμφωνούμε στο αντικειμενικά σωστό! :)

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Νομίζω οτι δεν χρειάζεται να το κάνουμε... το χείρότερο site που κάνει μετρήσεις να πάρουμε θα μας δώσει μία πρόχειρη εικόνα του το γίνεται! 

Προφανως δεν θα εχουμε εικονα αλλα anyway, ειπαμε την τατιανα την περνανε "απο πανω" καρτες των 300 ευρω  :p

@sebastian ποσα $$ θες συν την τατιανα για να μου δωσεις μια 970? :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Η Τατιάνα overclocked με custom bios χτυπάει την 980 στα ίσια. Δε μίλησα ποτέ για στοκ. Με 863 Mhz πυρήνα θα ήταν απίστευτο αν ήταν πολύ γρήγορη. Στα 1300+ όμως είναι πολύ μπροστά από 970 και 290Χ, ενδεχομένως και από 980. Σίγουρα η Titan Black που είχα στα 1350-2150 θα είχε άνετα την 980 στα 1550-1600. Οι καλύτερες κάρτες που έβγαλε ποτέ η nvidia αλλά όχι σαν απόδοση-τιμή. Βέβαια όπως τις είχα πάρει εγώ στα 500 και 450 αντίστοιχα, ήταν σούπερ. 

 

Αν θέλεις να τη δώσεις πάντως εγώ την παίρνω στο άψε σβήσε, αν βρω άλλη μία. Μαζί με το full cover waterblock. Άμα μου δώσει ο φίλος Πάρης τη δικιά του και τις κάνουμε δύο είμαι μέσα. :hehe:

Αν θες σου δίνω και τη μία 290Χ με full cover waterblock και backplate. 

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να σε κανω να "laugh" λιγο ακομη, η τατιανα εδω ειναι, ας δωσουνε λοιπον νουμερακια τα παιδια με τις "καρτες των 300 ευρω" να δωσω και γω για να δουμε ποσο "απο πανω" θα περασουν την τατιανα και να γελασουμε παρεα... :p

Είσαι τυχερός που έδωσα την γκιγκαχερτζ εντισιον καρτούλα μου ...
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραια η αποδοση με τους omega προς το παρον,οταν σκασει μυτη το tessellation patch να δουμε που θα πανε τα frames παλι,εχει ωραιοτατο googlarisma στα tesselation units των καρτων,οποιος ασχολειται λιγο παραπανω ψαχνει και βλεπει,στο τελος δεν θα βλεπουμε τιποτα με αυτους ετσι που παει,+20 frames χαχα απο που κοψανε να δωσουνε 100% boost.

Έγινε επεξεργασία από aqua
Link to comment
Share on other sites

Επειδη με κουρασε το θεμα,ας κανεται ενα poll και αν βγει καλυτερη η 290,θα παραγγειλω μια καινουργια 290 απο γερμανια και θα την κανω δωρεα στο φορουμ,να την βαλει σε διαγωνισμο για new year celebration,αν φυσικα δεν παω εναντια στους κανονες του forum,ας επικοινωνησει ενας admin μαζι μου να το κανονισουμε @astrolabos

Link to comment
Share on other sites

Η Τατιάνα overclocked με custom bios χτυπάει την 980 στα ίσια. Δε μίλησα ποτέ για στοκ. Με 863 Mhz πυρήνα θα ήταν απίστευτο αν ήταν πολύ γρήγορη. Στα 1300+ όμως είναι πολύ μπροστά από 970 και 290Χ, ενδεχομένως και από 980. Σίγουρα η Titan Black που είχα στα 1350-2150 θα είχε άνετα την 980 στα 1550-1600. Οι καλύτερες κάρτες που έβγαλε ποτέ η nvidia αλλά όχι σαν απόδοση-τιμή. Βέβαια όπως τις είχα πάρει εγώ στα 500 και 450 αντίστοιχα, ήταν σούπερ. 

 

Αν θέλεις να τη δώσεις πάντως εγώ την παίρνω στο άψε σβήσε, αν βρω άλλη μία. Μαζί με το full cover waterblock. Άμα μου δώσει ο φίλος Πάρης τη δικιά του και τις κάνουμε δύο είμαι μέσα. :hehe:

Αν θες σου δίνω και τη μία 290Χ με full cover waterblock και backplate. 

Aυτα πες τα στον dj απο πανω που μιλαει για τιτανες-γατακια και για τις σφαλιαρες που τρωνε απο καρτουλες των 300 ευρω ... :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Aυτα πες τα στον dj απο πανω που μιλαει για τιτανες-γατακια και για τις σφαλιαρες που τρωνε απο καρτουλες των 300 ευρω ... :p

 

Έχεις την εντύπωση οτι ΔΕΝ γνωρίζω όλα τα tweaks που χρειάζεται μία Titan του χιλιάρικου (εδώ γελάμε) για να μπορέσει να σταθεί μπροστά, πρόσεξε... σε κάρτες των 300€???

Μου φαίνεται πώς χάνω το χρόνο μου σε αυτό το thread.

Μπορείς να πιστεύεις οτι θέλεις ελεύθερα... εξάλου ζούμε πλέον σε έναν κόσμο ψευδαισθήσεων..!

Εγώ σταματάω τα off-topic εδώ διότι ξεφύγαμε ομαδικός αλλά και ατομικός. Συνεχίζουμε επί του θέματος. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.