Jump to content



Κλιματιστικο


Recommended Posts

Ενα γρηγορο τοπικ και φευγω (μου ετοιμαζουν κρεπες :D ) , θα χετε και χρονο να απαντησετε

Μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια να δωσω σε εναν 55αρι να καταλαβει τι ειναι ο βαθμος αποδοσης και για πιο λογο τα κλιματιστικα υπερεχουν των καλοριφερ , ερχομαι εδω με την ερωτηση "ΠΟΙΟ?"

Το δωματιο μου ειναι 12τ.μ , σε παλιο σπιτι με ενας-θεος-ξερει ποσες θερμικες απωλιες

2 χρονια την εβγαλα με σομπα (και ηλεκτρικη και αεριου) ομως δεν ειναι λυση αυτη

Οποτε θελω να βαλω ενα A/C πρωτου ποιασουν τα κρυα ,

εποιασε το ματι μου οτι ο κοτσοβολος αρχισε να τα βγαζει

εχετε να προτινεται κατι ?

τα χρηματα ειναι 500 -/+ 10% και θελω να περιλαμβανουν και την εγκατασταση ....

εφυγα , παω στις κρεπες

Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό ζεσταίνει τον αέρα και όχι τον χώρο και τα αντικείμενα. Αυτό σημαίνει ότι όσο δουλεύει το κλιματιστικό θα έχεις θέρμανση, μόλις το κλείσεις σε λίγο χρονικό διάστημα θα έχεις χάσει την θερμοκρασία. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η ζεστασιά που προσφέρει το κλιματιστικό συν ότι ξεραίνει και τον αέρα. Τα καλοριφέρ λαδιού είναι αρκετά καλά αλλά πρέπει οπωσδήποτε να έχουν θερμοστάτη που να λειτουργεί σωστά αλλιώς θα γίνεις συνεταίρος της ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό ζεσταίνει τον αέρα και όχι τον χώρο και τα αντικείμενα. Αυτό σημαίνει ότι όσο δουλεύει το κλιματιστικό θα έχεις θέρμανση, μόλις το κλείσεις σε λίγο χρονικό διάστημα θα έχεις χάσει την θερμοκρασία. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η ζεστασιά που προσφέρει το κλιματιστικό συν ότι ξεραίνει και τον αέρα. Τα καλοριφέρ λαδιού είναι αρκετά καλά αλλά πρέπει οπωσδήποτε να έχουν θερμοστάτη που να λειτουργεί σωστά αλλιώς θα γίνεις συνεταίρος της ΔΕΗ

Το κόστος όμως δεν συγκρίνεται.. Το a/c είναι μακράν η πιο οικονομική επιλογή θέρμανσης

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος όμως δεν συγκρίνεται.. Το a/c είναι μακράν η πιο οικονομική επιλογή θέρμανσης

Eννοειται.

Δυο daikin ftxs 9αρια που εχω σε 2 δωματια και ειναι ανοιχτα συνεχεια ολο το μηνα το καθενα αντε να "καιει" ~25 ευρω.

Εγω προς fujitsu, daikin, mitsubishi θα κοιταγα αφου πρωτα θα διαβαζα αποψεις απο insomnia και myphone που εχουν ανοιχτα threads.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το κόστος λειτουργίας και όχι αγοράς. Αν το κλιματιστικό είναι ενεργειακής κλάσης Α και πάνω και έχει και ιονιστή αξίζει. Απλά είπα την γνώμη μου ως προς την ποιότητα θέρμανσης

Link to comment
Share on other sites

εδώ είσαι . Το έχω στην κρεβατοκάμαρα και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος. Έχει και ιονιστή και την λειτουργία coanda που στην μεν θέρμανση γυρνάει τις περσίδες τέρμα κάτω, στη δε ψύξη τέρμα επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Aπο αλλο forum που κοιταγα παλαιοτερα ειχαν παραθεσει αυτα για κοστος εως 500 ευρω.

-Toyotomi Akira Premium GAN/GAG-A28IVL http://www.skroutz.gr/s/34...AG-A28IVL.html

-Toyotomi Akira GAN/GAG A128GVR-T3 http://www.skroutz.gr/s/29...128GVR-T3.html

-Toshiba Avant RAS-107SKV-E5/RAS-107SAV-E5 http://www.skroutz.gr/s/34...107SAV-E5.html

-Carrier Stellar 42HVS/38YVS-09 http://www.skroutz.gr/s/33...-38YVS-09.html

-Hitachi RAS/RAC-E10HA http://www.skroutz.gr/s/31...RAC-E10HA.html

-Sharp AY-X9PSR http://www.skroutz.gr/s/30...-AY-X9PSR.html

-Mitsubishi MSZ/MUZ-HJ25VA http://www.skroutz.gr/s/31...UZ-HJ25VA.html

-LG Libero P09RK http://www.skroutz.gr/s/32...ero-P09RK.html

-Panasonic CS/CU-RE9JKE-1 http://www.skroutz.gr/s/21...-RE9JKE-1.html

-Panasonic CS/CU-RE9PKE http://www.skroutz.gr/s/30...CU-RE9PKE.html

Δες και αυτο που ειναι απο κοινοπραξια GREE-DAIKIN.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό ζεσταίνει τον αέρα και όχι τον χώρο και τα αντικείμενα. Αυτό σημαίνει ότι όσο δουλεύει το κλιματιστικό θα έχεις θέρμανση, μόλις το κλείσεις σε λίγο χρονικό διάστημα θα έχεις χάσει την θερμοκρασία.

το ιδιο πραμα γινεται και με κανα καλοριφερ λαδιου (οπως ειπα ειχα ) , οταν σβησει αντε να κρατησει την θερμοκρασια του για 5 λεπτα ...

Φετος ξυλωσα και τα 2 καλοριφερ απο το δωματιο μου , 2 χρονια δεν το ειχαμε αναψει και οπως φαινεται ουτε προκειτε και ξανα λογο του παραλογου κοστους του πετρελαιου αλλα και ζημιας στον λεβητα .

Για αυτον τον λογο μαλιστα ειχα μεριμνησει να τραβηξω παροχη για A/C . Τα inverter ειναι μακραν οτι καλυτερο υπαρχει αυτην την στιγμη απο αποψη αποδοσης

[MENTION=1002]GriGas[/MENTION]

εισαι μεγαλος :p και η τιμη μουρλια . Να υποθεσω πως το παραγγελνω , το φερνουν , και μετα φωναζω μαστορα δικο μου?

[MENTION=32182]narcomenos[/MENTION]

με ενα γρηγορο σκρουτζαρισμα ....το φτηνοτερο ειναι στα 740....

οσο για την λιστα ,

μου γυαλισε αυτο

Toyotomi Akira Premium GAN/GAG-A28IVL | Skroutz.gr

με μια γρηγορη ματια ειδα πως εχει τον καλυτερο δεικτη SEER/COP plus ιδια τιμη με το sharp που προτινε ο Grigas

τα προσθετα χαρακτηριστηκα οπως

"Φίλτρα Καθαρισμού Αέρα, Ιονιστής Αέρα"

(σε ορισμενα εχω δει και αφυγραντηρα" )

ποσο απαραιτητα ειναι ? να αρχισω να κοιταω και με βασει αυτων ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα για 12τ.μ. θα σου προτεινα να παρεις εναν θερμοπομπο.

Ειναι σχετικα φτηνος (γυρω στα 80-100 ευρω-Ειναι μονο για χειμωνα)

Δεν ξερενει την ατμοσφαιρα

Ειναι οικονομικοτατος και νομιζω θα σε καλυψει πολυ καλα.

Με το κλιματιστικο βεβαια εχεις το προνομιο οτι το χρησιμοποιεις και το καλοκαιρι.

Αυτο για φτηνη λυση και καλη

Link to comment
Share on other sites

ι την λειτουργία coanda που στην μεν θέρμανση γυρνάει τις περσίδες τέρμα κάτω, στη δε ψύξη τέρμα επάνω.

ακομα και το δικο μου fujitsu 15 ετιας το εχει (φανταζομαι και ολα τα υπόλοιπα) :p

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν απόδοση 1:1 πάνελ πομποί κλπ. Τα inverter έχουν 3:1 σχετικά με την κατανάλωση. Έχω και θερμό πομπό και καλοριφέρ λαδιού. Το καλοριφέρ κάνει την καλύτερη δουλειά αλλά καίει τον πάτο του. Έδωσα ένα μηνιάτικο ολόκληρο λόγο κακής διαχείρισης από την γυναίκα μου. Περιμένω άτοκες κωτσο για να βάλω και εγώ inverter 18 αρι. Το Toyotomi κοιτάω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

ακομα και το δικο μου fujitsu 15 ετιας το εχει (φανταζομαι και ολα τα υπόλοιπα) :p

δεν είναι ακριβώς αυτό που νομίζεις. είναι ένα επιπλέον κουμπί στο κλιματιστικό, το οποίο με ένα πάτημα αναλόγως τη λειτουργία της μονάδας (θέρμανση ή ψύξη) πάει τις περσίδες σε ακραία θέση και μάλιστα πιο ακραία από αυτή που έχουν οι διάφορες σκάλες. για να καταλάβεις, στης δωμάτιο κόρης μου έχω το πιο απλό μοντέλο της Sharp χωρίς Coanda και οι περσίδες στην ψύξη δεν πάνε τόσο ψηλά όσο στο δικό μου.

anyway, σε πρώτη ματιά η ύπαρξή του είναι λεπτομέρεια, αλλά στην πράξη, άμα συνηθίσεις την ύπαρξη κουμπιού που το κάνει αυτόματα, εκνευρίζεσαι σε κλιματιστικό που δεν το έχει.

όσον αφορά τα καλοριφέρ λαδιού, η χρήση τους είναι αρκετά οικονομική, αρκεί να γίνεται με σύνεση. εάν το έχεις με το θερμοστάτη στο τέρμα και στο φουλ, καίνε για πλάκα όσο λέει η ονομαστική τους. με λίγη σύνεση όμως μπορείς να έχεις ποιοτική θέρμανση με λογική κατανάλωση.

επίσης σε περίπτωση που δεν το ξέρατε, έχει καταργηθεί η απαίτηση της ΔΕΗ για το επιπλέον καλώδιο για το νυχτερινό. έτσι ΟΛΟΙ οι καταναλωτές μπορούν να βάλουν νυχτερινό (κόστος 41 ευρώ συν ό,τι σας πάρει ο ηλεκτρολόγος για να κρεμάσει το κουτί - εάν δεν υπάρχει ήδη στην πολυκατοικία σας) και να επωφελούνται τιμής kwh γύρω στα 10 λεπτά ανεξερτήτως κλίμακας κατανάλωσης 3-5 το μεσημέρι και 1-7 τα ξημερώματα.

Έγινε επεξεργασία από GriGas
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια να δωσω σε εναν 55αρι να καταλαβει τι ειναι ο βαθμος αποδοσης και για πιο λογο τα κλιματιστικα υπερεχουν των καλοριφερ

Δε θα συμφωνήσω. Τα κλιματιστικά είναι λύση ανάγκης για το χειμώνα. Όπως αναφέρθηκε ξηραίνουν γρήγορα τον αέρα και δεν προλαβαίνουν να ζεστάνουν τα δομικά στοιχεία. Και αν είσαι σε περιοχή της Ελλάδας με βαρβάτο χειμώνα, ο βαθμός απόδοσης τις κρύες μέρες τείνει να εξισωθεί με αυτόν μιας απλής ηλεκτρικής θερμάστρας. Μερικά κλιματιστικά δε λειτουργούν καν κάτω από μια συγκεκριμένη θερμοκρασία, γιατί δεν μπορούν να κάνουν σωστή απόψυξη. Μια αντλία θερμότητας αέρος-νερού θα έκανε πολύ καλύτερη δουλειά διοχετεύοντας ζεστό νερό σε σώματα/fancoils χαμηλών θερμοκρασιών ή ενδοδαπέδια θέρμανση.

Κατά τ'άλλα, δοκιμασμένη φθηνή λύση για όποιον δεν δικαιούται επίδομα θέρμανσης είναι η βιομάζα. Μια σόμπα πέλλετ για το δωμάτιό σου θα ήταν ιδανική και η απόδοσή της δε θα επηρεαζόταν από την εξωτερική θερμοκρασία. Πλέον, το Carrefour δίνει προσφορές σε πέλλετ που φτάνουν τα 200 €/τόνο -- πολύ χαμηλότερα από το κόστος πετρελαίου μαζί με το επίδομα. Το αρνητικό βέβαια είναι το κουβάλημα των 15κιλων τσουβαλιών και η στάχτη που θέλει ρούφηγμα με σκούπα μια στο τόσο (τα καλά πέλλετ βγάζουν 300 γραμμάρια στάχτης στα 100 κιλά).

Ένα 15κιλο τσουβάλι (ενδεικτικό κόστος στα Carrefour: 3-3,8 €) θα σου δώσει 65 kWh θερμότητας στο δωμάτιο, έχοντας αφαιρέσει τις απώλειες της σόμπας. 65 kWh τον Ιούλιο (πριν γίνουν οι αυξήσεις) κόστιζαν περί τα 14,2 € στην τρίτη κλίμακα χρέωσης. Τόσο θα πλήρωνες αν έκαιγες ηλεκτρικό καλοριφέρ για παράδειγμα. Για το κλιματιστικό, αν υποθέσουμε ότι αυτό το COP 3 ίσχυε για τη μέση εξωτερική θερμοκρασία του χειμώνα της πόλης που μας ενδιαφέρει, θα μας κόστιζαν περί τα 4,8 €. Για το πετρέλαιο με 0,75 €/λίτρο, θα δίναμε 5,4 €.

Για τους υπολογισμούς χρησιμοποιήθηκαν:

LCV wood pellet: 4.8 kWh/kg

LCV diesel θέρμανσης: 10 kWh/l

ΒΑ σόμπας πέλλετ: 90%

ΒΑ λέβητα diesel: 90%

Για όποιον τα προτιμήσρει, θέλουν προσοχή τα κλιματιστικά, καθώς το COP δεν είναι σταθερό, αλλά μεταβλητό ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, αλλά και γιατί το τιμολόγιο της ΔΕΗ κρύβει πολλές χρεώσεις που εφαρμόζονται στην κιλοβατώρα.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω αυτο που λες για την διαφορα την εξωτερικης-εσωτερικης θερμοκρασιας .... αλλα ειμαι αθηνα :p

ενα αλλα θεμα , ειναι και ο ογκος . Δεν ειναι και οτι ευκολοτερο να κανω χωρο για μια σομπα πελλετ (η το οτιδηποτε) σε ενα δωματιο 12τ.μ [ειχα μια περιοδο σομπα με αεριο και ηταν μια γκουμουτσα.... ]

[MENTION=32956]mikemtb[/MENTION]

σπασιμο και φτιαξιμο απο την αρχη θελει ολο το σπιτι ...

οποτε εξακολουθω ειναι μεταξυ του sharp και toyotomi , με το sharp να με κερδιζει απο εμφανιση ....

Link to comment
Share on other sites

Δε θα συμφωνήσω. Τα κλιματιστικά είναι λύση ανάγκης για το χειμώνα. Όπως αναφέρθηκε ξηραίνουν γρήγορα τον αέρα και δεν προλαβαίνουν να ζεστάνουν τα δομικά στοιχεία. Και αν είσαι σε περιοχή της Ελλάδας με βαρβάτο χειμώνα, ο βαθμός απόδοσης τις κρύες μέρες τείνει να εξισωθεί με αυτόν μιας απλής ηλεκτρικής θερμάστρας. Μερικά κλιματιστικά δε λειτουργούν καν κάτω από μια συγκεκριμένη θερμοκρασία, γιατί δεν μπορούν να κάνουν σωστή απόψυξη. Μια αντλία θερμότητας αέρος-νερού θα έκανε πολύ καλύτερη δουλειά διοχετεύοντας ζεστό νερό σε σώματα/fancoils χαμηλών θερμοκρασιών ή ενδοδαπέδια θέρμανση.

Κατά τ'άλλα, δοκιμασμένη φθηνή λύση για όποιον δεν δικαιούται επίδομα θέρμανσης είναι η βιομάζα. Μια σόμπα πέλλετ για το δωμάτιό σου θα ήταν ιδανική και η απόδοσή της δε θα επηρεαζόταν από την εξωτερική θερμοκρασία. Πλέον, το Carrefour δίνει προσφορές σε πέλλετ που φτάνουν τα 200 €/τόνο -- πολύ χαμηλότερα από το κόστος πετρελαίου μαζί με το επίδομα. Το αρνητικό βέβαια είναι το κουβάλημα των 15κιλων τσουβαλιών και η στάχτη που θέλει ρούφηγμα με σκούπα μια στο τόσο (τα καλά πέλλετ βγάζουν 300 γραμμάρια στάχτης στα 100 κιλά).

Ένα 15κιλο τσουβάλι (ενδεικτικό κόστος στα Carrefour: 3-3,8 €) θα σου δώσει 65 kWh θερμότητας στο δωμάτιο, έχοντας αφαιρέσει τις απώλειες της σόμπας. 65 kWh τον Ιούλιο (πριν γίνουν οι αυξήσεις) κόστιζαν περί τα 14,2 € στην τρίτη κλίμακα χρέωσης. Τόσο θα πλήρωνες αν έκαιγες ηλεκτρικό καλοριφέρ για παράδειγμα. Για το κλιματιστικό, αν υποθέσουμε ότι αυτό το COP 3 ίσχυε για τη μέση εξωτερική θερμοκρασία του χειμώνα της πόλης που μας ενδιαφέρει, θα μας κόστιζαν περί τα 4,8 €. Για το πετρέλαιο με 0,75 €/λίτρο, θα δίναμε 5,4 €.

Για τους υπολογισμούς χρησιμοποιήθηκαν:

LCV wood pellet: 4.8 kWh/kg

LCV diesel θέρμανσης: 10 kWh/l

ΒΑ σόμπας πέλλετ: 90%

ΒΑ λέβητα diesel: 90%

Για όποιον τα προτιμήσρει, θέλουν προσοχή τα κλιματιστικά, καθώς το COP δεν είναι σταθερό, αλλά μεταβλητό ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, αλλά και γιατί το τιμολόγιο της ΔΕΗ κρύβει πολλές χρεώσεις που εφαρμόζονται στην κιλοβατώρα.

Στην θέρμανση τα κλιματιστικά δεν ξηραινουν την ατμόσφαιρα.. Μην λέμε ανακρίβειες

Link to comment
Share on other sites

Λίγο offtopic αλλά ίσως κάποιος να ενδιαφέρεται. :innocent:

Παιδιά για βόρεια Ελλάδα ο καλύτερος και φθηνότερος τρόπος θέρμανσης είναι το ξύλο/γαιάνθρακας. Αλλάζεις τον λέβητα πετρελαίου με ξυλολέβητα..

Για 200 τ.μ σπίτι κόστος ανά σεζόν:

->5500 ευρώ (πετρέλαιο) για χρήση 12 ώρες την ημέρα (5-5,5 τόνοι)

->2000 ευρώ (ξύλο) για 24 ώρες την ημέρα. (17-20 τόνοι)

->650 ευρώ (κάρβουνο) για 24 ώρες την ημέρα. (το πολύ 12 τόνοι)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.