Jump to content



Linux για Macbook


deninho

Recommended Posts

Έχω ένα macbook white (early 2009, intel c2d @2GHz, 4GB RAM, nvidia 9400M, broadcom 43xx wlan), και χρειάζεται να του περάσω linux (ή Windows :p). Τι επιλογές έχω, ώστε να παίζει απροβλημάτιστα όλο το hw? Fedora 20 θα δουλέψει κανονικά ή να κοιτάξω κάτι άλλο (τι);

Link to comment
Share on other sites

γιατί υποθέτω ότι να κάνω simulation μέσα σε simulation δε θα είναι ότι πιο αποδοτικό :p

έχουμε μια εργασία, για σχεδιασμό επεξεργαστή, και τα εργαλεία σχεδίασης και simulation είναι σε windows & linux μόνο (xilinx και μία άλλη, οι εταιρείες), για αυτό θέλω το έξτρα λειτουργικό

Link to comment
Share on other sites

γιατί υποθέτω ότι να κάνω simulation μέσα σε simulation δε θα είναι ότι πιο αποδοτικό :p

έχουμε μια εργασία, για σχεδιασμό επεξεργαστή, και τα εργαλεία σχεδίασης και simulation είναι σε windows & linux μόνο (xilinx και μία άλλη, οι εταιρείες), για αυτό θέλω το έξτρα λειτουργικό

Τι έχετε; Xilinx ISE WebPack και Modelsim;

Εγώ που χρειάστηκα να τρέξω φέτος το xilinx planahead και το modelsim είχα ένα VM με windows 7,

γιατί δε μου αρέσει να "βρομίζω" τη κυρίως εγκατάσταση.

Μια χαρά έπαιξε. Βέβαια ήμουν σε desktop.

Τώρα αν θες να δεις διανομή linux για dual boot κοίτα και σε ubuntu.

Νομίζω σε αυτό το μοντέλο αναφέρεσαι

https://help.ubuntu.com/community/MacBook5-1/Trusty

Δες και όλη τη λίστα εδώ

https://help.ubuntu.com/community/CategoryMac

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει έναν νουμπά; :p

Το refit δεν παίζει, έχει εγκαταληφθεί εδώ και καιρό, κι απ'ότι βλέπω υπάρχει ένα φορκ του, το refind. Προσπαθώ να ακολουθήσω τις οδηγίες, αλλά δεν κατανοώ... Ούτε τι πρέπει να κατεβάσω (αν και υποθέτω το πρώτο, zip binary), ούτε πως τρέχω το install.sh

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ξέρεις δοκίμασα paralles στο μακ μου, και έβαλα 2 εκδόσεις linux (λέω εδώ πως είμαι ΠΑΝΤΕΛΏΣ άχρηστος με linux) Και τις 2 τις έβγαλα γιατί δεν μπορούσα καν να φτιάξω την ανάλυση της οθόνης, ή γαμώ την ρετινα μου ή γιατί κάτι λαλακιζόταν και έπαιζε μόνο 320*400 φάση...

Μετά έβαλα 7άρια και έπαιζαν μια χαρά αν και πάλι η ανάλυση ήταν τώλος αλλά ευτυχώς ήταν απλά μεγάλη στα win (αντί για μικρή) και δεν με ενοχλούσε.

Απο ταχύτητα μια χαρά ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Το install.sh σου γράφει πώς το τρέχεις The rEFInd Boot Manager: Installing rEFInd

το πρόβλημα ήταν ότι δεν έβρισκα το install.sh

ξανακατέβασα το zip και αυτή τη φορά εμφανίστηκε, κι εγκαταστάθηκε χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.