Jump to content



Πρώτο Desktop pc!


Recommended Posts

Μεχρι και πριν λίγα χρονια επειδη χρειαζόμουν την φορητότητα ειχα μονο λαπτοπ,games επαιζα πάντα σε κονσολες.

Πέρυσι ειχα αγοράσει μια LG full hd(ips) οθονη την oπoια συνδέω στο λαπτοπ αλλα επειδη ειναι παλιό ζορίζετε λιγο σε αυτη την ανάλυση.

Οι νεες κοσνολες με εχουν ξενερώσει λιγο οποτε θα συνεχισω το gaming στο pc.To καλο ειναι οτι εχω στο μυαλό μου δεκάδες παιχνιδια που εχουν βγει σε pc τα τελευταία χρόνια που θελω να παιξω οποτε δεν με ενδιαφερει να παιζω οτι τελευταιο βγαινει,ετσι πιστευω οτι με μια σχετικα μετρια καρτα θα ειμαι ενταξει για αρκετο καιρο και αργότερα αναβάθμιση σε κατι καλύτερο.

Το pc θα το φτιαξω σε φιλικο συνοικιακό κατάστημα(συνεργάζεται με την octabit),εχουμε κανει μια πρωτη κουβεντα για τα χαρακτηριστικα που θα εχει το pc αλλα επειδη ο άνθρωπος δεν ασχολειτε με το gaming θελω και μια δευτερη γνώμη.

Σε γενικες γραμμες σκεφτομαι τα εξής:

Κουτι - 40Ε ,αυτο Product Details for 178-08-THCCOMMS3 το THERMALTAKE τι λεει?

Επεξεργαστής - 170-180Ε, i5 νεας γενιάς αλλα ποιος?...ίσως ο 4460?

Μητρικη - 80Ε, σκεφτομαι την GIGABYTE B85-HD3

Σκληρος δίσκος hdd- 50Ε, εχω ssd intel 120gb

Καρτα γραφικών- 170Ε ,εχω καταλήξει στην r9 270x

Τροφοδοτικό- 60Ε, 600w θα ειναι καλα για μια μελλοντική αναβάθμιση της καρτας?

Μνημες - 70Ε ,πολλα προγράμματα ανοιχτά δεν θα εχω ,για gaming 6gb σε πρωτη φαση θα ειναι αρκετα η να παω κατευθείαν σε 8?

Dvd,πληκτρολόγιο ,ποντίκι -50Ε

Συνολο να μην ξεπερνάει τα 700Ε ,η χρήση θα εναι κλασικα ιντερνετ,μουσικη ,ταινιες ,παιχνιδια,δεν χρησιμοποιώ καποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα.

Οποιαδήποτε απόψη-παρατήρηση-αλλαγη ειναι καλοδεχουμενη!

Link to comment
Share on other sites

Μητρική με H97 chipset απ'οτι βλεπω ξεφεύγει λιγο απο τον προϋπολογισμό,ποιες ειναι οι διαφορες με τα λιγο φτηνότερα chipset?

Επειδη ειμαι παιδί που του αρεσει να πειραζει και πιάνουν τα χερια μου,πιστευω μελλοντικα θα μπω στον πειρασμό να πειράξω λιγο τα ρολόγια,ειναι εφικτό αυτο με το hardware που εχω επιλέξει?

8G Καλα το πάς, ενσταση στο τροφοδοτικο, οχι στα watt 600 ειναι μια χαρουλα,ποιάς εταιρείας αδερφε?

Απο την octabit βλεπω οτι εχουν αυτο https://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html το Thermaltake ,το κατάστημα που θα φτιαξω το pc δεν ξερω τι αλλα τροφοδοτικά μπορεί να μου φερει.

Καποια προταση για κουτι στα 40Ε , και τι να προσέξω?

Έγινε επεξεργασία από Hillmaster
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορείς να πειράξεις τα ρολόγια με αυτά τα parts. Με δεδομένο το μπάτζετ αλλά και τον περιορισμό του καταστήματος, κάτι τέτοιο μόνο αν πας σε amd που δεν στο προτείνω. Οκ είναι το τροφοδοτικό που δείχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις σε κουτι κατ'εμε ....

α) BITFENIX COMRADE MIDI-TOWER BLACK WINDOW -

β) RAIJINTEK ARCADIA MIDI-TOWER BLACK -

γ) BITFENIX NEOS MIDI TOWER BLACK/BLACK -

αν και δε με χαλάει κι'αυτο που έβαλες :) θα προτημούσα το comrade σ'αυτα τα λεφτά πάντος!

PS. Δεν εχω κάτι με το χαζομάγαζο απλά τα εχει μαζεμενα :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα μαλλον στον παρακάτω συνδυασμό .....

INTEL i5-4460 http://www.oktabit.gr/product_details.asp?productid=221-35-ITI54460

THERMALTAKE SMART 630W http://www.oktabit.gr/product_details.asp?productid=178-81-THRE630MP

ASUS R9 270X http://www.oktabit.gr/product_details.asp?productid=207-07-ASVR927X

GIGABYTE H97-HD3 http://www.oktabit.gr/product_details.asp?productid=223-05-GBMH97DD

KINGSTON DDR3, 1600MHz, 8GB http://www.oktabit.gr/product_details.asp?productid=KGHX16C9T3K2/8X

+το κουτί και hdd(έχω ssd) 1T.

Θα μου βγει λίγο παραπάνω απο όσο ειχα βάλει σαν όριο αλλά χαλάλι!

Έγινε επεξεργασία από Hillmaster
Link to comment
Share on other sites

Aυριο εχω σκοπο να παραγγείλω το pc(με την παραπάνω σύνθεση),εχω ομως μια αμφιβολία για τον επεξεργαστη(4460) κατα ποσο θα αντέξει στο μέλλον.

Δηλαδή αν παω πχ σε 2-3 χρονια σε μια νεα κάρτα στο επιπεδο τιμής της 280Χ ο επεξεργαστής θα μπορέσει να την ακολουθήσει?

Αξιζει να βαλω τον 4690? θα με καλύψει για 5-6 χρόνια χωρις να φρενάρει την καρτα?

Κλείνω παντως προς τον 4460 οχι τοσο για το θεμα των χρημάτων αλλα επειδη ειναι η πρωτη φορα που φτιάχνω desktop δεν ξερω ακριβώς τι επιδώσεις θελω απο το pc μου.

Μελλοντικα αν δω οτι δεν με καλύπτει θα παω σε κατι καλύτερο.

Μια δευτερη σκεψη ειναι για την καρτα ,θα προτιμούσα nvidia(εχει και το λαπτοπ μου),αν η 760 ειχε γύρο στα 30Ε διάφορα θα την προτιμούσα έναντι της 270Χ αλλα βλεπω οτι η διαφορα ειναι μεγαλύτερη και μαλλον δεν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι και για την r9 280 την υλοποιηση της gigabyte με τους 3 ανεμιστήρες ,για να μπορέσω να παίζω αξιοπρεπώς και κανενα καινούριο παιχνιδι.

Απ 'οτι βλεπω εχει Max TDP 250W αρα πρεπει να σηκώνει ανετα το 630w τροφοδοτικό που εχω βαλει(?)

Γενικά αξίζει να παω σε αυτη η για αρχη να παω στην 270Χ και μελλοντικα να αναβαθμίσω σε μια καρτα νεας γενιας που απ'οτι φαίνεται θα εχουν και αρκετα μικρότερη κατανάλωση?

Έγινε επεξεργασία από Hillmaster
Link to comment
Share on other sites

στην αναλυση των 1080 οι περισσοτερες καρτες θα σε καλυψουν (ναι και η 270Χ) , αλλα με την 280 εχουν διαφορα μονο 20 ευρο .... ενω η 280 εχει 3GB μνημης , προτιμησε την , θα κρατησει παραπανω και ισως αμα δεν αλλαξεις και οθονη να σου μεινει

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες να παραγγείλω το pc αλλά απο την octabit είχε εξαντληθεί η r9 280 και θα ειναι ξανα διαθέσιμη απο την επόμενη εβδομάδα οπότε συνεχίζω το ψάξιμο για το ιδανικο hardware.

Βλεπω οτι η Gigabyte Z97-HD3 εχει μικρη διαφορά στην τιμη με την H97 ,αξίζει να πάω σε αυτή για μελλοντική αναβάθμιση ίσως με ξεκλείδωτο επεξεργαστη, η αξίζει μονο αν βάλεις κατευθείαν ξεκλείδωτο?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες να παραγγείλω το pc αλλά απο την octabit είχε εξαντληθεί η r9 280 και θα ειναι ξανα διαθέσιμη απο την επόμενη εβδομάδα οπότε συνεχίζω το ψάξιμο για το ιδανικο hardware.

Βλεπω οτι η Gigabyte Z97-HD3 εχει μικρη διαφορά στην τιμη με την H97 ,αξίζει να πάω σε αυτή για μελλοντική αναβάθμιση ίσως με ξεκλείδωτο επεξεργαστη, η αξίζει μονο αν βάλεις κατευθείαν ξεκλείδωτο?

Ο μονος λογος για μενα να βαλεις Ζ97 (σε κλειδωμενο CPU) ειναι οτι παιρνει οτι RAM θελεις και σε καλυπτει για τα 3-5-6 χρονια που θα εχεις το PC και οταν ειναι στα ιδια λεφτα και θες να τα δωσεις, απλα βαζεις Ζ97.

Ηδη αρχισαν να βγαζουν 2133/2400 παντου, και σε κανα 1-2 χρονια θα γυρισουμε σε DDR4 , θα ψαχνεις τις 1600 στο ebay με την H97 μιας και δεν supportarei παραπανω βεβαια θα τις κανει downclock αλλα καταλαβαινεις τι εννοω πιστευω..αν σου συμβει τιποτα και γενικα ολοι ξερουμε οτι πολλες φορες οι RAM καπουτ απο το πουθενα.

Οσο αφορα επεξεργαστη χασιμο λεφτων θα ειναι να το κανεις μετα, ή βαλτον τωρα ή ποτε.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.