Jump to content



αγορα pc για gaming


Recommended Posts

Γεια σας ειμαι κενουργιος στην κοινοτητα σας και θα ηθελα να μου προτινετε γιατι ειμαι αρκετα noob με το build ενος pc ενα gaming pc με οθονη μονο απο περιφεριακα αναμεσα στα 1500 με 1600 ευρω.

Η κυριως χρηση του θα ειναι για gaming,live streaming,τυπικα προγραμματα skype/chrome etc , και ελαχιστα photoshop

το μονο που εχω σκεφτει γυρω απο το pc ειναι ενας i7 επεξεργαστης σιγουρα ενας ssd.

Επισης επειδη ημουν θυμα των πλαισιων και eshop θα ηθελα να μου προτηνετε επισης μερικα μερη αγωρας.

Ευχαριστω. :alien:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.

To budget περιλαμβανει και περιφεριακα?

επισεις τι ειδους games ειναι τα αγαπημενα σου?

Η τελευταια ερωτηση ειναι σημαντικη ωστε να κανεις τις καταλληλες αγορες και να το ευχαρηστηθεις στο επακρο γιατι πχ καποιος που παιζει περισσοτερο action/adventure θα ευχαρηστηθει περισσοτερο μια οθοναρα με υψηλη αναλυση ενω καποιος που παιζει fps μπορει να στραφει σε οθονη υψηλης ταχυτητας και ισως μηχανικο πληκτρολογιο, ενω καποιος που παιζει περισσοτερο rpg θα θελει πολλα g-keys στο πληκτρολογιο ή στο ποντικι κτλ...

Φυσικα το budget ειναι αρκετα καλο ωστε να παιζεις τα παντα αξιοπρεπεστατα, ομως καλο ειναι να υπαρχει ενα imballance προς το αγαπημενο σου ειδος (τεσπα αυτο που παιζεις πιο πολυ ή που βλεπεις πιο σοβαρα)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε τα μονα περιφεριακα ειναι η οθονη και ενα razer tartarus ολα τα αλλα τα εχω τα κυριος games ειναι mmorpg και fps. το συνολικο ποσο τελικα μπορει να φτασει και τα 1750.

ε ναι, καλο ειναι να πεις για ποια οθονη μιλαμε...

Αν σε ενδιαφερει hardcore σοβαρο fps θα σου πουν οι ειδικοι του ειδους (τα πιο σοβαρα fps που εχω ασχοληθει ειναι offline τυπου metro οποτε δεν εχω αποψη )

Παντως σε γενικες γραμμες ενα game pc στηνεται γυρω απο την καρτα γραφικων, και αυτη την εποχη δεν πρεπει να δεις πιο πισω απο μια καλη gtx970 (αν και συνηθως χτυπουσα τη high end εκδοση, στη συγκεκριμενη σειρα βλεπω πως η 980 δεν εχει θεοπαλαβες διαφορες που να την κανουν να αξιζει τα λεφτα της, αλλα αν αποφασισεις για τα υπολοιπα και δεις πως σου περισσευουν και δεν εχεις θεμα γιατι οχι? )

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση μου!!! Με το μπατζετ που διαθέτεις για μένα να πάρεις 2011-3 (φωτο)κ είσαι τουμπανο. Από κει και περά μπορείς (αλλάζεις bord k cpu k μνημες) κ 1150 με 4790κ κ να πάρεις κ δεύτερη κάρτα για sli η μια 980. Μπορείς να κόψεις λίγα (ευρω) από τροφοδοτικό κ από κουτί. Δεν το συνιστώ. Το 2011-3 είναι ακριβά ακόμα αλλά είναι τοπ.

το κίτρινο μαγαζί το έβαλα για διευκόλυνση δική μου για να σου δείξω την πρόταση μου κ όχι να τα αγοράσεις από εκεί μιας και δεν θέλεις όπως έχεις πει!!!!!

post-33382-1416078949,7364_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από ifganas
Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση μου!!! Με το μπατζετ που διαθέτεις για μένα να πάρεις 2011-3 (φωτο)κ είσαι τουμπανο. Από κει και περά μπορείς (αλλάζεις bord k cpu k μνημες) κ 1150 με 4790κ κ να πάρεις κ δεύτερη κάρτα για sli η μια 980. Μπορείς να κόψεις λίγα (ευρω) από τροφοδοτικό κ από κουτί. Δεν το συνιστώ. Το 2011-3 είναι ακριβά ακόμα αλλά είναι τοπ.

το κίτρινο μαγαζί το έβαλα για διευκόλυνση δική μου για να σου δείξω την πρόταση μου κ όχι να τα αγοράσεις από εκεί μιας και δεν θέλεις όπως έχεις πει!!!!!

:crazy:ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 2011-3 ΓΙΑ GAMING PC? :blink:

επειδη εχει σχετικα ανετο budget πρεπει να το πεταξει σε βλακειες που δε θα του χρησιμευσουν ποτε και σε τιποτα?

ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 0.0005 FRAMES ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

αν περισευουν τοσο πολλα χρηματα (που δεν περισευουν αν τα βαλεις κατω) δεν παει να παρει μια 980? η και δυο αν ειναι να γουσταρει? ή κανα 500-750 ssd? (για 1440 οθονη δε λεω γιατι βλεπω οσοι παιζουν fps δεν τις προτιμανε)

Ξερω οτι οι νεες τιμες των 5820 ειναι ελκυστικοτατες αλλα αυτο ειναι το τυρι, και η φακα ειναι οι πανακριβες mobo και οι πανακριβες (χωρις να προσφερουν τιποτα ουσιαστικο σ αυτη τη φαση) ddr 4

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα τα εξης:

Intel i7 4790k

Asrock H97 Performance

16GB Ram ddr3 1600

Nvidia Gtx 970

Samsung 256Gb sad

Western Digital 1TB Black

650watt Gold power supply

Οθόνη Asus PB287Q για 4k

Δεν θα τα αγόραζα απο Ελλάδα μιας και οι τιμες είναι τραγικές. Δες το www.computeruniverse.net για τιμες.

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
Link to comment
Share on other sites

:crazy:ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 2011-3 ΓΙΑ GAMING PC? :blink:

επειδη εχει σχετικα ανετο budget πρεπει να το πεταξει σε βλακειες που δε θα του χρησιμευσουν ποτε και σε τιποτα?

ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 0.0005 FRAMES ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

αν περισευουν τοσο πολλα χρηματα (που δεν περισευουν αν τα βαλεις κατω) δεν παει να παρει μια 980? η και δυο αν ειναι να γουσταρει? ή κανα 500-750 ssd? (για 1440 οθονη δε λεω γιατι βλεπω οσοι παιζουν fps δεν τις προτιμανε)

Ξερω οτι οι νεες τιμες των 5820 ειναι ελκυστικοτατες αλλα αυτο ειναι το τυρι, και η φακα ειναι οι πανακριβες mobo και οι πανακριβες (χωρις να προσφερουν τιποτα ουσιαστικο σ αυτη τη φαση) ddr 4

:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα τα εξης:

Intel i7 4790k

MSI Z97 Gaming 5

16GB Ram ddr3 1600 - 2133

Nvidia Gtx 970

Samsung 256Gb sad

Western Digital 2TB Black

650watt Gold power supply

Οθόνη Asus PB287Q για 4k

Δεν θα τα αγόραζα απο Ελλάδα μιας και οι τιμες είναι τραγικές. Δες το www.computeruniverse.net για τιμες.

δεν ειναι ασχημη η συνθεση, αλλα η οθονη ειναι εντελως τραγικη γι αυτο που θελει (ειναι κι ο λογος που δεν προτεινα κατι και ειπα ας πουν τη γνωμη τους οι ειδικοι των fps) αυτοι συνηθως βλεπω προτιμουν χαμηλες αναλυσεις και πολλα hz.

συμφωνω φυσικα στο οτι εδω οι τιμες ειναι λιγο ψιλοαθλιες αν ειναι να παρεις τοσα κομματια

Link to comment
Share on other sites

Αν παιζει κυριως mmorpg και εν μερη fps και οχι σε πολυ ανταγωνιστικο επιπεδο νομιζω οτι η 4k θα του ειναι οτι καλυτερο!

Συγκεκριμενα μια συνθεση που εκανα στα γρηγορα

post-232-1416078952,1568_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
Link to comment
Share on other sites

Αν παιζει κυριως mmorpg και εν μερη fps και οχι σε πολυ ανταγωνιστικο επιπεδο νομιζω οτι η 4k θα του ειναι οτι καλυτερο!

αν παει με βαση τα mmo ναι, αλλα συνηθως οσοι παιζουν fps ειναι πολυ "ανταγωνιστικοι" :rofl: οποτε μαλλον αυτη ειναι η βαση...

Απο 4Κ δεν εχω ακομα αποψη, αλλα αν κρινω την συμπεριφορα καρτων σε 1440p θα ελεγα πως μαλλον ακομα δεν υπαρχουν καρτες για τετοια αναλυση (να τα βαλεις ολα max εννωειται)

Link to comment
Share on other sites

γεια παιδια ευχαριστω για τα post σας κυριως το pc θα ειναι για mmorpg αυτη ειναι η κυρια αναγκη να καλυψω.

Επισης ευτιαξα μια συνθεση για να αρχιζο να μαθαινω τι γνωμη εχεται?

10756899_741661425870535_700146692_o.jpg?oh=e577dc45698f02aa6caefca6d9123370&oe=54558A80&__gda__=1414900701_9e8d1876a979563b77d2b253c6da38f6

Έγινε επεξεργασία από NotNice
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη τροφοδοτικο με αυτο : SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 650W (SF-650F14MG) -

Διαφωνω με την επιλογη των Ram.. Γιατι τοσα πολλα λεφτα για RAΜ, και βαζεις 21.5 ιντσες οθονη; Σφαλμα κατα την αποψη μου. Θα εκοβα και απο ΡΑΜ και τελειως το Keypad και θα πηγαινα σε μεγαλυτερη οθονη. Ολα οσα εχεις βγαλει στο μηχανημα ειναι εως και υπερβολικα για να παιζεις mmorpg και το μονο που θα σε κανει να καραγουσταρεις το mmorpg, δλδ την οθονη, την εχεις σε τοσο δευτερη μοιρα; Πληκτρολογιο, ποντικι, ηχειακια-ακουστικακια δεν θα παρεις; Υπολογισε και αυτα μεσα στα εξοδα!

Link to comment
Share on other sites

γεια παιδια ευχαριστω για τα post σας κυριως το pc θα ειναι για mmorpg αυτη ειναι η κυρια αναγκη να καλυψω.

Επισης ευτιαξα μια συνθεση για να αρχιζο να μαθαινω τι γνωμη εχεται?

10756899_741661425870535_700146692_o.jpg?oh=e577dc45698f02aa6caefca6d9123370&oe=54558A80&__gda__=1414900701_9e8d1876a979563b77d2b253c6da38f6

παρε λοιπον την οθονιτσα που εχω στην υπογραφη να γουσταρεις, (ΙΣΩΣ δεν ειναι για τους σκληροπυρηνικους των fps αλλα για μενα ειναι ΤΟ τουμπανο, 27 ιντσουλες και με σουπερ αναλυση) μια gtx 970 (παλι αυτη της υπογραφης μου προτεινω, εινει τελικα τουμπανακι, αλλα και πιο φθηνη υλοποιηση να πας δε θα χεις θεμα) enan ι5 4690 ή i7 4790 με μια mobo Η97 (κατι σε ΑSUS / Assrock / gigabyte πχ που ειναι καλες μαρκες και εχουν καλες υλοποιησεις), μια 16ρα ddr3 (και 8ρα σου κανει αλλα η 16ρα θα βοηθησει πολυ στο photoshop αν κανεις photomanip με μεγαλα layers η αν επεξεργαζεσαι photos απο raw), ενα καλο τροφοδοτικο 600-650w και ενα κουτι οποιο σ αρεσει. (αν εχει και καλη ροη αερα ακομα καλυτερα, αν οχι, δεν πειραζει, τη δημιουργεις εσυ με σωστη τοποθετηση ανεμιστηρων... εξ αλλου τα νεα parts δεν ειναι τοσο ενεργοβορα οσο ηταν καποτε).

Επι πλλεον, αναλογα τα games που παιζεις δωσε σημασια σε σωστο πληκτρολογιο... Αν πχ θες να δημιουργησεις macros για σειρες απο skills combos καλο ειναι να ξηλωθεις λιγακι να παρεις ενα με πολλα g-keys, αλλα πρωτιστως να το δεις απο κοντα και να εισαι σιγουρος πως η θεση των gkeys σε βολευει (εμενα πχ μου κατσε η βλαμμενη θεση πανω αριστερα που εχουν τα gigabyte... οι πιο πολλοι ομως βολευονται πλαι αριστερα οπως πχ τα logitech)

Γενικα σαν προταση δε νομιζω να ξεφευγει απο το budget σου, χοντρικα καρτα και οθονη ειναι γυρω στα 900 κατι, τα υπολοιπα χοντρα χοντρα δε νομιζω να κανουν πανω απο κανα 500-600ρι _ τους δισκους, ειμαστε καπου στα ορια που εθεσες (συν πλην κατι ψιλα μαλλον αναλογα απο που θα αγορασεις)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.