Jump to content



Ένας σκληρός που δεν σταματά... πουθενά!


Recommended Posts

Τη καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους του TheLab.

Εδώ και μια πενταετία είμαι κάτοχος ενός Seagate Barracuda 7200.12 1Tb (ναι ξέρω, πάρε SSD. Υπομονή να φτάσω κι εκεί :happy: ) Μέχρι τώρα όλα βάδιζαν ομαλά. Εδώ και δυο μέρες ο σκληρός αποφάσισε να το ρίξει στις υπερωρίες. Δεν σταματάει ποτέ, ακόμα και όταν έχω μόνο το desktop ανοιχτό (Win 7) για ώρες, χωρίς να τρέχω κάτι. Μπορεί να κάνει ένα διάλειμμα δευτερολέπτων, και μετά πάμε πάλι. Προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε αυτό, αλλά οι υπερωρίες πάνε παρέα με ενοχλητικότατη καθυστέρηση σε όλες τις εργασίες. Μπορεί να πάρει πάνω από λεπτό να ανοίξει την Έναρξη!

Θεωρώντας ότι πρόκειται για γεράματα, σκέφτομαι να πονέσω και να πληρώσω για ένα SSD (επιτέλους!). Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως το πρόβλημα δεν οφείλεται στο hardware αλλά σε κάποια εφαρμογή, η οποία δημιουργεί το πρόβλημα. Στην περίπτωση αυτή, δεν θα λυθεί, αφού σκοπεύω να μεταφέρω λειτουργικό και εφαρμογές στον νέο SSD.

Προληπτικά έκανα έναν πλήρη έλεγχο σκληρού οπτικά, checkdisk, defrag, virus scan (έχω original mcafee), disk clean και έχω μεταφέρει τα αρχεία μου σε backup εξωτερικό. Από το resource monitor δεν μπορώ να δω κάτι που να φταίει συγκεκριμένα καθώς οι μεγαλύτερες καταναλώσεις σκληρού είναι από system και svchost. Επίσης ψηλά αυτή τη στιγμή είναι και το chrome, με το οποίο σερφάρω.

Θέλω να ζητήσω τη βοήθειά σας στα εξής ερωτήματα (με δεδομένο ότι ο SSD πλέον είναι αποφασισμένος):

Πώς μπορώ να ελέγξω την πραγματική κατάσταση του σκληρού (πεθαίνει ή την βγάζει για κάνα χρόνο); Γιατί να πάρω SSD και σε λίγες μέρες να μείνω από HD που κουβαλάει όλο το βάρος των αρχείων θα είναι λίγο αστείο.

Πώς μπορώ να βρω την εφαρμογή που είναι υπεύθυνη για τη συνεχή λειτουργία του (αν υπάρχει όντως υπεύθυνη);

Έχει κανείς καμιά άλλη συμβουλή για την περίπτωσή μου; (εννοώ του Η/Υ - η δική μου ξέω ότι παραμένει... ανίατη)

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε στην εκτέλεση msconfig και κλείσε οτι περιττό τρέχει στην εκκίνηση επίσης κλείσε και όλες τι περιττές υπηρεσίες που τρέχουν εκτός των microsoft.

Τρέξε μετα και ενα full scan με το malwarebytes έτσι για να είμαστε σίγουροι οτι δεν εχεις τιποτα άλλο ύποπτο να τρέχει και τέλος κάνε ενα καλό clean και registry scan με το ccleaner. Κανεις μετα ενα restart και μάλλον θα το έχεις σώσει..

Link to comment
Share on other sites

Task manager -> Performance -> Resource Monitor

Expand το Disk και εκεί μπορείς να δεις τι ακριβώς "γράφει-διαβάζει" στον δίσκο σε realtime. (κάνε ένα sort στο Total (B/sec) και θα δεις τον ύποπτο πάνω πάνω λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ζητήσω τη βοήθειά σας στα εξής ερωτήματα (με δεδομένο ότι ο SSD πλέον είναι αποφασισμένος):

Πώς μπορώ να ελέγξω την πραγματική κατάσταση του σκληρού (πεθαίνει ή την βγάζει για κάνα χρόνο);

Κατέβασε το σχετικό διαγνωστικό από τη seagate ή το γενικής χρήσης HDsentinel για να δεις την κατάσταση του δίσκου σου.

Link to comment
Share on other sites

Από το κακό στο χειρότερο. Γυρνώ από τη δουλειά, πατάω το κουμπί και... 3 αποτυχημένες εκκινήσεις, δύο παρουσίαζε σφάλμα δίσκου (drive read failure) και μια δεν αναγνώριζε σκληρό (no drive found). Δεν απελπίστηκα και με την τέταρτη μπήκαμε.

Η ταχύτητα στα ίδια χάλια. Λιάκο, όπως προανέφερα, έκανα όλα όσα προτείνεις, και οι εφαρμογές που χρησιμοποιούν δίσκο "φαίνεται" να είναι μόνο οι βασικές. Αμφιβάλλω αν virus, trojan ή spam/spy/addware ξεφεύγει από McAfee. Tώρα κατέβασα το διαγνωστικό της Seagate, να δούμε τι κάνουμε. Μου μυρίζει διπλή αγορά: SSD & HDD...

Link to comment
Share on other sites

Από το κακό στο χειρότερο. Γυρνώ από τη δουλειά, πατάω το κουμπί και... 3 αποτυχημένες εκκινήσεις, δύο παρουσίαζε σφάλμα δίσκου (drive read failure) και μια δεν αναγνώριζε σκληρό (no drive found). Δεν απελπίστηκα και με την τέταρτη μπήκαμε.

Μην τον χρησιμοποιείς καθόλου!!!

Φτιάξε ένα ubuntu live dvd (ή mint mate), μπούταρε με αυτό και σώσε ό,τι μπορείς να σώσεις!!!

Εκτός από ssd θα χρειαστείς και HDD τελικά.

Link to comment
Share on other sites

"Επίσημη απάντηση" από το SeaTools for Windows:

Κάντε backup τα αρχεία σας (εσένα περίμενα φίλε) :wall:

Ο σκληρός σας έχει πρόβλημα (έλα ρε, δεν το πρόσεξα) :suicide2:

Κατεβάστε το SeaTools for DOS και δοκιμάστε ξανά.

Είναι λίγο αργά, θα προσπαθήσω αύριο. Ο SSD είναι ήδη στο δρόμο, αν δω ότι ο παλιός δεν σώζεται, θα τσιμπήσω και έναν HDD.

Πολλά τα έξοδα... :fie:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.