Jump to content



Ριζική αναβάθμιση gaming pc [~1400e]


Recommended Posts

Ήρθε ο καιρός να αναβαθμίσω το 4 χρονών pc μου γιατί πλέον δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα με νέους τίτλους. Παρακάτω αναφέρω το υπάρχον σύστημα και με bold είναι αυτά που σκοπεύω να αλλάξω (ό,τι μπορώ να κρατήσω το κρατάω).

====================================================

tower

case: Silverstone Raven 2 (RV02)

psu: Corsair 850 HX

cpu: Intel quad core Q9950 (3 GHz)

Motherboard: Asus P5E64 WS Evolution (PCIe x16, ddr3 1800, Intel X48)

RAM: Corsair Vengeance (4 GB) ddr3 @ 1333

Hard disk: Samsung 470 SSD (120 GB) + WD Caviar Black (600 GB) + Intel X25V SSD (30 GB)

GPU: Asus 5850 OC (1GB ddr5)

Optical drive: Samsung DVD-RW

Monitor: Dell 2209WAf (22” widescreen, 1680x1050 @ 60 Hz, e-IPS)

UPS: APC BR1500LCDi

Keyboard: Logitech G15

Mouse: Logitech G500

watercooling system

cpu block: Watercool Heatkiller 3.0 LT (+ backplate)

gpu block: EK FC5850 Acetal + Nickel

====================================================

Μερικές πληροφορίες:

1) δεν θέλω να μου βγάζει top score σε benchmarks. Το ζητούμενο είναι να μου αντέξει τουλάχιστον 2 χρόνια όπως ο Q9950 + 5850.

2) με τις τιμές που γρήγορα κοίταξα στην αγορά, περίπου τα 1000 θα πάνε σε tower και τα 400 στην οθόνη. Στο περίπου πάντα. Για cpu θα ήθελα Intel, για mobo Asus ή MSI, για gpu ΑΤΙ, για ssd Samsung.

3) όσον αφορά την οθόνη, θα ήθελα IPS, full HD, 120Hz, ~24" (στο 1.5μ την έχω). Θα ήθελα επίσης τα φώτα σας σχετικά με το G-Sync της Nvidia, τις overclocked οθόνες και αν υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά (ή που θα έρθει σύντομα). Γενικά η οθόνη θα είναι για μένα από τα πιο σημαντικά μέρη της αναβάθμισης.

4) Σκοπεύω να κάνω την αναβάθμιση μέσα στις γιορτές, άλλα αν πρέπει να περιμένω για κάτι πολύ ουσιαστικό (που θα είναι μέρα με τη νύχτα με ό,τι κυκλοφορεί τώρα), δεν έχω πρόβλημα. Δεν παρακολουθώ από κοντά τις εξελίξεις, για αυτό άλλωστε ζητάω την βοήθειά σας :)

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

Η παραπανω συνθεση του [MENTION=31462]pnick[/MENTION] ειναι οτι πρεπει! Απλα δεδομενου οτι μεσω σκρουτζ θα σου ερθει πιο φθηνα και αφου εχεις κι αλλο περιθωριο στο μπατζετ σου θα κανω καποιες επεμβασεις που θα εκανα εαν επροκειτω για δικο μου μηχανημα. Καθαρα προσωπικη αποψη παντα!

Α) Θα κοιτουσα για επεξεργαστη i7 σειρα k και Ζ97 chipset λογω δυνατοτητας oc. Διαφορα τωρα δε θα δεις αλλα σε αρκετο καιρο ισως λιγο oc σου χρειαστει οοοοοοταν αρχισει να ψιλοζοριζεται ο επεξεργαστης με τους καινουριους τιτλους της τοτε εποχης. Μητρικες θα βρεις σε αυτα τα λεφτα συν κατι λιγα παραπανω και απο msi και asus που οπως λες προτιμας

Β) Η 970 ειναι must αλλα εχει τη δυνατοτητα να παιξει και παιχνιδια σε 1440p οποτε εγω θα κοιτουσα οθονη που να παει μεχρι και τετοια αναλυση. Τωρα απο μοντελα,τιμες, πανελ χερτζ δεν ξερω τι παιζει οποτε περιμενε τους γνωστες! Αν επιμενεις σε Amd (δεν υπαρχει ati πλεον) πηγαινε αποκλειστικα σε R9 290/x. Για την 280/χ εχουν ακουστει πολλα προβληματα και δεν αξιζει να πας στην κατωτερη 270.

Γ) Ram εγω θα εβαζα 16gb. Καλυτερα να υπαρχουν γιατι οι απαιτησεις των τελευταιων παιχνιδιων εχουν αρχισει να ξεφευγουν πολυ αν και αδικαιολογητα καο δε θα μου φανει καθολου περιεργο να δουμε σε recommended specs ram περισσοτερη απο 8gb.

O ssd του pnick ειναι τελειος αλλα αν θες οπωσδηποτε samsung πηγαινε σε 840/850 pro.

Τελος, καποια τρομερη αλλαγη δεν νομιζω να δουμε συντομα οποτε απο μενα προχωρα αφοβα!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ο ι5 , οταν έρθει η ωρα να ζοριστεί θα ζοριστεί και ο ι7. Και σιγουρα θα κρατησει πανω απο 3-4 χρονια , οχι σε 2 που λεs :p

Μνημη παρε 1 στικ 8αρι και στο μελλον ΑΝ σου χρειαστει βαζεις αλλο 1. (ας σταματησει πια η τρελα με τα mhz και το dual channel)

καρτα γραφικων μια αν θες ati 290/280x ή αυτη που σου προτινε απο πανω (970? δεν εχω ασχοληθει) .

Τσιμπα και μια καρτα ηχου οπως εισαι ετσι κριμα ειναι, προσφερει πολλα μαζι με καλα 2.0 ακουστικά

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει θεμα εδω μεσα που γινεται συγκριση αναμεσα σε nvidia 970 και amd R9 290 οποτε μπορεις να το κοιταξεις αν θελεις. Πιστευω η διαφορα τους δεν ειναι τοσο η επιδοση στα παιχνιδια μιας και οι δυο βγαζουν πολυ καλα σκορ στα benches απλα στο οτι η 970 ειναι πιο καινουρια,πιο δροσερη αρα και πιο ησυχη και καταναλωνει πολυ λιγοτερο ρευμα. Ισως ειναι και πιο "εξελιξιμη" γιατι πιθανοτατα θα βγουν και καινουρια bios και πιο καινουριοι drivers οποτε μαλλον θα πανε ακομα καλυτερα.. Για 280/x επιμενω.. καλυτερα οχι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις προτάσεις ως τώρα, είναι καλό στοιχείο ότι σε πολλά προτείνετε το ίδιο πράμα :)

σαν followup έχω τις εξής ερωτήσεις - διευκρινίσεις:

1) οι i5 με τους i7 έχουν ως κύρια διαφορά (clocks aside) τα ΜΒ της cache;

2) μνήμες μπορώ να πάρω και 2133 και μετά θα παίξουν και πιο χαμηλά (πχ. αν η μητρική υποστηρίζει μέχρι 1600); Και κάνουν ουσιαστική διαφορά τα MHz της μνήμης ή περισσότερο αξίζουν τα latencies;

3) από μητρικές έχω δει και κάι Sabertooth και κάτι άλλες σειρές που "στο μάτι" τουλάχιστον φαίνονται τούμπανα. Αξίζουν τα λεφτά τους; Και αυτά τα "intel lan" και λοιπά "lan optimizers" κάνουν όντως δουλειά; Επίσης τα chps (Z97, H97 κτλ) πόσο αντίκτυπο έχουν αν έχω σκοπό για overclocking (τουλάχιστον στην αρχή);

4) για ssd θα βάλω τουλάχιστον 256 GB, ίσως και 512 GB (όπως ο crucial mx100 που έβαλα στο laptop). Οπότε 128 GB σίγουρα όχι.

5) η 290Χ είναι απλά μία 290 overclocked από το εργοστάσιο;

6) κάτι για οθόνη παίδες;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις προτάσεις ως τώρα, είναι καλό στοιχείο ότι σε πολλά προτείνετε το ίδιο πράμα :)

σαν followup έχω τις εξής ερωτήσεις - διευκρινίσεις:

1) οι i5 με τους i7 έχουν ως κύρια διαφορά (clocks aside) τα ΜΒ της cache;

2) μνήμες μπορώ να πάρω και 2133 και μετά θα παίξουν και πιο χαμηλά (πχ. αν η μητρική υποστηρίζει μέχρι 1600); Και κάνουν ουσιαστική διαφορά τα MHz της μνήμης ή περισσότερο αξίζουν τα latencies;

3) από μητρικές έχω δει και κάι Sabertooth και κάτι άλλες σειρές που "στο μάτι" τουλάχιστον φαίνονται τούμπανα. Αξίζουν τα λεφτά τους; Και αυτά τα "intel lan" και λοιπά "lan optimizers" κάνουν όντως δουλειά; Επίσης τα chps (Z97, H97 κτλ) πόσο αντίκτυπο έχουν αν έχω σκοπό για overclocking (τουλάχιστον στην αρχή);

4) για ssd θα βάλω τουλάχιστον 256 GB, ίσως και 512 GB (όπως ο crucial mx100 που έβαλα στο laptop). Οπότε 128 GB σίγουρα όχι.

5) η 290Χ είναι απλά μία 290 overclocked από το εργοστάσιο;

6) κάτι για οθόνη παίδες;

1)Υπαρχει μια διαφορα λογο Hyperthreading του τυπου 1-3% στα games.

Δηλαδη δεν υπαρχει λογος να δωσεις +100Ε αν δεν σκοπευεις να κανεις Video/audio editing compress και παρομοια πραγματα σε καθημερινη βαση, δεν εχουν αλλη διαφορα οσο αφορα τα games.

Προφανως ο ι7 4790 στα 4Ghz εχει διαφορα απο τον 3.5GHz i5 γιατι εχει 500Hz διαφορα απο εργοστασιο, αλλα στα ιδια δεδομενα δεν περναει το 1-3%.

Με λιγα λογια, η διαφορα ενος 4590 με εναν 4790 στα games μιας και ο 4590 νομιζω στα 3.8 δουλευει στα turbo mode και ο αλλος στα 4 δεν δικαιολογει τα 110-130ε διαφορα τιμης.

2)Κοιτα να βρεις CL8 1600 αν μπορεις, δεν θα δεις διαφορα σε games οτι Hz και να βαλεις.

Εκτος αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις την ενσωματωμενη GPU τοτε εχει λογο να παρεις πανω απο 1600.

3)Οχι, τα περισσοτερα ειναι μπαρουφες. Προφανως ειναι καλυτερα απο τα default realtek που εχουμε ολοι, αλλα δεν ειναι ΤΟΣΟ καλυτερα ωστε να δωσεις τα παραπανω λεφτα, μια Ζ97 στα 110-130ε παραδειγμα Asrock/Asus ειναι μια χαρα.

Τωρα αν θες να κανεις Extreme OC τυπου 4.5-4.8-5Ghz και πανω τοτε ειναι καλο να παρεις και μια καλυτερη motherboard.

Επισης ο λογος να παρεις Ζ97 εκτος απο το OC ειναι απλα για να εχεις και τις συχνοτητες απο RAM μιας και Η97 παει εως 1600.

Μιας και οι μικρες Ζ97 εχουν ιδια τιμη με Η97, παρε μια Ζ97 παρεις δεν παρεις Κ επεξεργαστη απλα για να εχεις "τα παντα" που λεμε.

4)MX100 256GB ειναι το default αυτη την περιοδο.

5)Λιγο πολυ αυτο ειναι αλλα δεν προτεινω 290 σε καμια περιπτωση οταν υπαρχει η 970, εκτος αν πεσαν στα 200ε στο εξωτερικο τοτε παω πασο.

6)Ποσα λεφτα θες να δωσεις ειναι η οθονη.

Αν εχεις τα λεφτα να παρεις 27' 1440p 120-144Hz δωστα (500-700ε) αν δεν εχεις παντα υπαρχουν και οι πολυ καλες LG/Samsung/Asus στα 150ε 24inch 1080p και μετα κοιτας και σε καλυτερες τυπου Dell/BenQ στα 250.

Οτι λεφτα εχεις, παιρνεις :D

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Για SSD να το δεις συναρτήσει της μητρικής σου δηλαδή, με 256GB/512GB σε M.2 κουμπωμένο πάνω στην μητρική. πχ Samsung SSD XP941 256GB, M.2 16Gb/s (MZHPU256HCGL) Preisvergleich | Geizhals EU reviews:

- AnandTech | Samsung SSD XP941 Review: The PCIe Era Is Here

- Samsung XP941 M.2 PCIe SSD Review (512GB) - New Ultra Standard Exceeds 140K PCMark Vantage Score | The SSD Review

Είναι λίγο ακριβά τα 256GB αλλά οι επιδόσεις δεν έχουν bottleneck από το sata3. Επίσης μπορείς να κρατήσεις τον 470 που έχεις τώρα για "δευτερευουσες" εγκαταστάσεις αλλά να έχεις και μηχανικό για αποθήκη. Δεν είναι λάπτοπ να έχεις περιορισμό στο πλήθος αποθηκευτικών μέσων.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Περι xp941 ο 256αρης υπολειπεται εναντι του 512arioy.Αλλα ...

...απο τη μια ειναι πιο γρηγορος παλι απο ο,τι αλλο κυκλοφορει απο την αλλη ..σε m.2 αν δεν παρει την asrock z97 extreme 6 oι οποιες επιδοσεις θα "κοπουν" αλλη μια φορα σε οποιαδηποτε αλλη z/h-97.

Επισης...τα εχουμε γραψει 1000 φορες..oc στους K επεξεργαστες κανεις και με H81 και Β85 και με Η97.

Απλα δεν θα μπορεις να "πειραξεις" τις μνημες πανω απο 1600mhz.

Link to comment
Share on other sites

6)Ποσα λεφτα θες να δωσεις ειναι η οθονη.

Αν εχεις τα λεφτα να παρεις 27' 1440p 120-144Hz δωστα (500-700ε) αν δεν εχεις παντα υπαρχουν και οι πολυ καλες LG/Samsung/Asus στα 150ε 24inch 1080p και μετα κοιτας και σε καλυτερες τυπου Dell/BenQ στα 250.

Οτι λεφτα εχεις, παιρνεις :D

όπως έγραψα περίπου 400 υπολογίζω για οθόνη, οπότε και τα 500 παίζουν :) . Άλλα να έχει τουλάχιστον τα χαρακτηριστικά που τόνισα με bold.

επίσης: αν με το τωρινό μηχάνημα βάλω μία 290, θα είμαι εντάξει για παιχνίδια ή θα είναι δώρον άδωρον; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

όπως έγραψα περίπου 400 υπολογίζω για οθόνη, οπότε και τα 500 παίζουν :) . Άλλα να έχει τουλάχιστον τα χαρακτηριστικά που τόνισα με bold.

Έψαχνα κι εγώ για οθόνη για το καινούριο μου σύστημα και μετά από άπειρο ψάξιμο κατέληξα σε αυτή

http://www.eizo.gr/product/foris-fg2421w/

https://www.skroutz.gr/s/4083572/Eizo-Foris-FG2421.html

Εγώ την παρήγγειλα από εδώ

Eizo FORIS FG2421 schwarz (Article no. 90535042) - Monitors - computeruniverse

βγαίνει 445,55€ με μεταφορικά+paypal.

Είναι ότι πιο κοντινό στα χαρακτηριστικά που ζητάς. Όταν την παραλάβω θα σου πω και εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187: εννοείται με την καλύτερη οθόνη! για να σου δώσω να καταλάβεις, οθόνη θέλω να αλλάξω, όχι pc ολόκληρο. Άλλα το σκεπτικό μου είναι ως εξής (μπορεί να κάνω και λάθος !!!!! ): αν βάλω full hd και παραπάνω, η 5850 όχι μόνο θα γονατίσει, άλλα μπορεί να μου μείνει στα χέρια > άρα θα χρειαστώ μία καλή gpu > ε ναι ρε Θανάση, άλλα να βάλεις 290Χ σε mobo που δεν θα την εκμεταλλεύεται πλήρως; και αν ο Q9950 δεν... επίσης; > ε να βάλουμε και τα υπόλοιπα τότε :D

@RexMundi: την FORIS την είχανε σε πρόσφατο τουρνουά StarCraft II (WCS ή GPL) και την διαφημίζανε και θυμάμαι μάλιστα ότι είχα πει πραγματικά "να ένα monitor που αν ήταν να αλλάξω τώρα, αυτό θα έπαιρνα!". Καλά που μου τη θύμησες και σίγουρα περιμένω εντυπώσεις! Ο μόνος ενδοιασμός είναι τα 60 Hz.

ΥΓ: Και συμπατριώτης βλέπω (Σερραίος)! :D

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9567]Athanasios2104[/MENTION] η οθόνη είναι 120Hz και διαφημίζουν turbo mode 240Hz. Αυτό δεν είναι πραγματικό, απλά προβάλουν 2 καρέ το δευτερόλεπτο ή παρεμβάλουν 1 μαύρο καρέ για μείωση του motion blur.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λες και τα σκεφτεσαι! Τοτε παρε την καινουρια σου gpu και αλλα 4 γιγα ραμ βαλτα πανω στο συστημα και δες επιδοσεις. Αν δεις οτι η καρτα δεν τρωει bottleneck απο τον επεξεργαστη μενεις ως εχεις. Το αν θα τρωει η οχι δεν το ξερω για να σου απαντουσα απο τωρα αλλα καποιος πιο γνωστης θα σου πει. Αν δεις ομως οτ ο επεξεργαστης σου... δεν... ε τοτε προχωρα στην υπολοιπη αναβαθμιση! Απλα το μονο που θα επιμεινω κι αλλο ειναι να πας σε αναλυση πανω απο 1080p. Τοσο η 290x που σκεφτεσαι οσο και η 970 που σου πραταθηκε μπορουν να παιξουν 1440p οποτε εκμεταλλευσου το!

Υ.Γ. Στο ενδεχομενο ν αλλαξεις μονο gpu και ραμ, σκεψου οτι απλα αλλαζεις αυτα τα δυο και τελος. Αν ομως κανεις ολοκαινουρια συνθεση με το ικανοποιητικοτατο ποσο των 1400 ευρω τοτε το παλιο μηχανημα θα μεινει ακεραιο οποτε θα μπορεσεις να το πουλησεις και να εξοικονομησεις και απο εκει καποια χρηματα. Εγω προσωπικα θα το σκεφτομουν! Μια συμβουλη μονο, αν δεν σε ενδιαφερει τοτε απλα μην της δωσεις καθολου σημασια!

Link to comment
Share on other sites

άρα αν μπορεί κάποιος να μας πει αν η 290Χ δεν θα έχει bottleneck από τον Q9950 (με 8 GB ram);

αν είναι δλδ να αλλάξω gpu + monitor (+ ram) για αρχή και τα άλλα τα αφήνω σε περίπτωση που βλέπω κολλήματα (άρα ο μόνος υπαίτιος θα είναι ο επεξεργαστής)

σημειοτέον η αλλαγή gpu για μένα πάει +150 ευρώ (λόγω του full cover block)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει bottlenek, ακόμα και αν ανεβάσεις τον q9950 q9550 στα 4GHz από τα 3 που τον έχεις τώρα, ειδικά σε παιχνίδια που χρειάζεται δυνατό cpu. Όχι όμως ότι δεν θα μπορείς να παίξεις απλά δεν θα παίρνεις το 100% από την κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει bottlenek, ακόμα και αν ανεβάσεις τον q9950 q9550 στα 4GHz από τα 3 που τον έχεις τώρα, ειδικά σε παιχνίδια που χρειάζεται δυνατό cpu. Όχι όμως ότι δεν θα μπορείς να παίξεις απλά δεν θα παίρνεις το 100% από την κάρτα σου.

τι τάξης bottleneck μιλάμε όμως; πχ θα εκμεταλλαύομαι το 95% της κάρτας ή το 55%;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι τόσο ενημερωμένος, αλλά στα cpu-bound games μπορεί να είσαι και στο 65%. Δεν ξέρω τι παίζει στα min-frames στα οποία είναι και το ζουμί. Σε παιχνίδια σαν τα BF3, BF4, Skyrim, Metro θα βλέπεις το cpu στα 100% σημάδι ότι φρενάρει την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.