Jump to content



Να ανησυχήσω?


aLLoU

Recommended Posts

Προχτές έκανα ένα μίνι-light overclocking στον 1055Τ, όλα κανονικά. 'Ετρεξα ακόμα και το super pi για σιγουριά, σταθερότατο το σύστημα.

(όλα αυτά μετά από ψάξιμο βέβαια, δεν ήθελα να μου μείνει στο χέρι)

Όλα καλά λοιπόν, μέχρι σήμερα που είδα αυτό:

YtZgP5N.png

πράγμα που παρέμεινε μέχρι και τώρα που γύρισα από έξω και άνοιξα το pc.

(Βλέπε συχνότητα 1ου πυρήνα-#0)

Λογικά δεν θα είναι καλό. Πώς να κινηθώ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε idle πέφτουν οι συχνότητες για εξοικονόμηση ενέργειας. Νομίζω ότι τα μοντέρνα cpu μπορούν να ρίξουν συχνότητες ξεχωριστά σε κάθε πυρήνα.

Για δώσε ίδιο screenshot την ώρα που τρέχεις prime95 και στους 6 πυρήνες.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :)

Θα το τρέξω, αλλά από την στιγμή όμως που είναι απενεργοποιημένο το C1E (αλλιώς από αυτά που γράφονται δεν γίνεται σωστά το overclocking), δεν θα έπρεπε να μην αλλάζουν τα clocks?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις δίκιο. Πάντως εγώ 4 χρόνια τώρα είμαι με το αντίστοιχο C1E enabled. Θα το πρότεινα και για σένα. κρίμα να δουλεύει το cpu full 24/7 (εκτός αν οι AMD έχουν θέμα και δεν το γνωρίζω με το συνδυασμό C1E enabled και o/c). Δες πού φτάνεις οροφή o/c με C1E enabled και μετά το απενεργοποιείς αν θες να φτάσεις ακόμα πιο ψηλά.

Επί του θέματος, δώσε screenshot όπως σου ζήτησα πιο πάνω.

ΥΓ

Προχτές έκανα ένα μίνι-light overclocking στον 1055Τ, όλα κανονικά. 'Ετρεξα ακόμα και το super pi για σιγουριά, σταθερότατο το σύστημα.

Έχει πολύωρο stress test το super pi ; Για να ξέρεις ότι είσαι σταθερός μετά από o/c τρέχεις ένα stress test για αρκετές ώρες (π.χ. prime95 και στους 6 πυρήνες σου για 5-6 ώρες τουλάχιστον)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν το έτρεξα για τόσο πολύ, αλλά για μερικά 20αλεπτα περιπού (το έβαλα να βρει τα πρώτα 32M ψηφία του π μερικές φορές)

Σαν οδηγό χρησιμοποίησα μετά από διασταύρωση αυτό το video

Τώρα έτρεξα και το prime95, για λίγο, αλλά και πάλι δεν ανέβηκε ο πολ/στης. :/

aWC0feG.png

Όσο για το C1E ουσιαστικά δεν σε αφήνει να κάνεις overclock και σου μειώνει τον πολ/στη δευτερόλεπτα αφού αγγίξει την μαξ συχνότητα. Ίσως να συμβαίνει επειδή δεν είναι black edition αρα και unlocked.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε reset to defaults το bios και επανέλαβε, να δεις αν πιάνει κανονικά τη normal συχνότητα. Αν ναι, σημαίνει ότι το "light o/c" σου μάλλον δεν το σηκώνει το cpu. Ας τοποθετηθούν και κάποιοι άλλοι που ξέρουν καλύτερα από AMD, διότι εγώ υποθέσεις κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τα 3429MHz σε σχέση με τα 3300MHz του turbo core είναι αστεία αύξηση (3,9%), μετά από έρευνα βρήκα πως οι περισσότεροι αναφέρουν ότι σηκώνει αρκετά παραπάνω.

Τέσπα, όπως λες φίλε μου ας τοποθετηθεί κάποιος "καμμένος" AMDάκιας που θα γνωρίζει ΄στα σίγουρα! :)

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου!! Θα δοκιμάσω τα defaults αύριο!

Καλό ξημέρωμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.