Jump to content



Προβληματισμοί και Συγκρίσεις - 12 vs 25 ms


gel

Recommended Posts

ΌΧΙ!!!:eek:

Αντίθετος νομίζω ότι έχω CRT monitor και αυτό με βολεύει αφάνταστα. Προσωπικά εγώ προτιμώ αυτό.Παλιότερα είχα την Sony HS93/B και αφού τις σύγκρινα 2 μέρες που τις είχα και τις 2 έχω καταλήξει ότι αυτή η τεχνολογία μετρα αρκετά.:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από LordArthas [07-01-2005 17:01]

Μη νομιζεις πουθενα δε σε αφηνουν να τη δεις. Ουτε στην Ιταλια που ειμαι εγω..

Ευχαριστω τον knight_77 για την προθυμια του να δειξει την οθονη, αλλα μου πεφτει λιγο μακρια γμτ :rolleyes:

Λεγεται οτι το προβλημα των S-IPS ειναι οτι δεν εχουν μεγαλο contrast (500), με αποτελεσμα το μαυρο να μην ειναι μαυρο, αλλα γκρι σκουρο. Αληθευει;

Τα MVA/PVA & AVS panel έχουν συγκριτικά με τα S-iPS & TN panel καλύτερο λόγο αντίθεσης, ως διαφορετική τενχολογία, αλλά μη σε ξεγελά μόνο αυτό. Όπως έχεις δει άλλωστε στη δημοσίευση "Απομυθοποιίηση τεχνικών ... περίπτωση contrast) παίζονται πολλά στο θέμα της αντίθεσης μιας οθόνης.

Μπορώ να σου πω ότι ο λόγος αντίθεσης σε μια ποιοτική οθόνη που έχει S-iPS panel είναι το ίδιο σχεδόν σε απόδοση με μια MVA/PVA. Στη Nec 1960NXi που έχω το μαύρο είναι μαύρο στην κυριολεξία αρκεί και επαναλαμβάνω αρκεί να μην κλείσεις τα φώτα γιατί τότε λειτουργεί το backlight περίεργα και χάνετε το βαθύ μαύρο. Με φωτισμό όμως δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συγkριτικά με 19" CRT οθόνη (δίπλα-δίπλα) το μαύρο της Nec ήταν ασύγκριτα καλύτερο αλλά όπως είπαμε σε φωτισμένο δωμάτιο (έστω και μέτρια φωτισμένο).

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια 1 ώρα ,αφού διάβασα όλα τα post ,κατάλαβα ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε την LG 1915.;)

Αποφάσισα να κάνω ένα συγκριτικό μεταξύ της LG 1915 και τις SONY μου HS94P/S.

Με κόκκινο είναι της LG L1915S και με πράσινο της SONY HS94P/S .

Specificatios:

Size : 19 " - 19"

Resolution : 1280 * 1024 - 1280 * 1024

Pixel Pitch : 0.294 mm - 0.294 mm

Brightness : 250 cd/m2 - 400 cd/m2

Contrast Ratio : 500 : 1 - 500 : 1

Viewing Anlge : 160/160 -160/160

Response Time : 12ms - 12ms

Display Colors : 16.2 M - 16.2 M

Horizontal Frequency : 30-83 kHz - 28-80 analog 28-64 digital

Vertical Frequency : 56-75 Hz - 48-75 analog 60 digital

Video Signal :RGB Analog - RGB Analog and DVI Digital

Power Consumption : On : 43 W - 45 W

Stand By: 1 W - 1 W

DPM OFF : 1 W - 0 W

Regulations

UL,UL-cUL,TUV-GS,SEMCO - FCC-B,CE - TCO-99 -ISO 13406-2 -EPA Energy Star - VCCI-2 (Japan),C-TICK (Australia),GOST (Russia)

CE , CSA C22.2 ,cUL ,EMKOs ,GOST ,International Energy Star Program ,ISO-13406-2 (class 2) ,PC2001 "Designed for Windows

Link to comment
Share on other sites

Από αυτές τις διαφορές που αναφέρεις δύο είναι ουσιαστικές. Η φωτεινότητα και η τιμή.

Ως προς τη φωτεινότητα τώρα εάν διαβάσεις το "Απομυθοποίηση τεχνικών...(περίπτωση Contrast)" που βρίσκεται ως "sticky" σε αυτή την ενότητα θα παρατηρήσεις ότι η παραπάνω φωτεινότητα της οθόνης σου είναι περιττή!

Εάν μάλιστα δούμε ότι οι δύο οθόνες έχουν την ίδια τιμή λόγου αντίθεσης (contrast ratio) τότε συμπεραίνουμε ότι η Sony οθόνη έχει "χαμηλότερο" μαύρο από την αντίστοιχη LG (στο panel).

Όλα αυτά που αναφέρω δεν σημαίνουν ότι η LG είνια καλύτερη οθόνη απλά σε αυτά τα χαρακτηριστικά panel που αναφερόμαστε διαφέρει...

Προσπαθήστε να "αποδεσμευτείτε" από τη στείρα αντιπαράθεση των τεχνικών χαρακτηριστικών. Προσπαθήστε να κατανοήσετε όσο το δυνατόν περισσότερο τη σημασία των τεχνικών χαρακτηριστικών και την αποτελεσματικότητά τους στο τελική εικόνα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.