Jump to content



Προβληματισμοί και Συγκρίσεις - 12 vs 25 ms


gel

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από LordArthas [Σήμερα, στις 20:43]

Παιδια δεν ξερω αν την εγγυηση 0 pixel την παρεχει η αντιπροσωπεια στην Ελλαδα, γιατι εδω στην Ιταλια, ΔΕΝ εχουν εγγυηση 0 pixel οι LG.

Η αντιπροσωπεία μέσω τρίτου (Alman)

...

Διαφήμιση LG

...

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τις τελευταίες 20 απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα, νομίζω ότι ξεφύγαμε από το αρχικό ερώτημα "περί πάνελ 12 & 25 msec)

Αν πιστεύεται ότι καλό είναι να συνεχίσουμε επί των εγγυήσεων τη συζήτησή μας, ας ανοίξει κάποιος ένα νέο θέμα για καλύτερη οργάνωση του φόρουμ

Πως και δεν το είδαν αυτό οι "μεσολαβητές" του φόρουμ (εννοώ τους moderator)!

Link to comment
Share on other sites

Εντονο ghosting δεν εχει.

Σε μερικα fps μονο και ειδικα σε σημεια με χαμηλο

φωτισμο μπορει να φανει κατι αλλα και παλι οχι

κατι τραγικο.

Εξαρταται και το ποσο ευαισθητα ματια εχεις...

Η εικονα της και τα χρωματα της ειναι αριστα ενω σε ταινιες dvd

δινει ρεστα.

Εαν παιζεις κυριως fps θα σου προτηνα την 1915.

Link to comment
Share on other sites

Δουλέυοντας 1-2 μέρες σε 1730 φίλου παρατηρώ: Υπερβολικά "μπλε" το λευκό (υψηλή θερμοκρασία χρώματος), δηλαδή ψυχρό χρώμα και σχετικά κουραστικό. Κατι σαν σονυ τβ ένα πράμα...

Με ότι ρύθμιση και να κάνω.

Και σε σας έτσι είναι γενικά οι LG?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ψιλοάσχετο... Βλέπω τον τελευταίο καιρό ώρες ώρες κάτι καινούριες σχετικά επίπεδες τηλεοράσεις CRT, κυρίως της SONY, και παρατηρώ οτι τα χρώματά τους είναι τελείως άθλια σε σχέση με των παλαιότερης τεχνολογίας τηλεοράσεων και επίσης τα pixels φαίνονται πολύ έντονα. Έχουμε στο σπίτι μια CTR Philips Matchline του '95 και πιστεύω οτι είναι σαφώς καλύτερη στα χρώματα... Ισχύει κάτι τέτοιο ανάμεσα στις οθόνες CRT - TFT;

Link to comment
Share on other sites

Στο prad.de και σε ΑΥΤΟ το site λενε οτι ειναι MVA το P. To 1920B ειναι S-IPS καθως επισης και το 1930Β που ενδιαφερομαι εγω.

Με προβληματιζει ομως το αν υπαρχει ghosting η οχι. Οι οθονες lg πως συμπεριφερονται; Ρωταω γιατι μπορει να λενε 25ms, αλλα εξαρταται τη μαρκα και το πανελ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordArthas [Σήμερα, στις 11:45]

Στο prad.de και σε ΑΥΤΟ το site λενε οτι ειναι MVA το P. To 1920B ειναι S-IPS καθως επισης και το 1930Β που ενδιαφερομαι εγω.

Με προβληματιζει ομως το αν υπαρχει ghosting η οχι. Οι οθονες lg πως συμπεριφερονται; Ρωταω γιατι μπορει να λενε 25ms, αλλα εξαρταται τη μαρκα και το πανελ.

:o Εχεις δίκιο.Το θέμα με το πάνελ κάθε οθόνης είναι οτι η εκάστοτε εταιρία μπορεί να το αλλάξει όποτε θέλει ώστε στο τέλος να χάνεις το μπούσουλα. :confused:

Το θέμα είναι να δείς και να τεστάρεις απο κοντά όλες τις οθόνες μου έχεις στο μυαλό σου γιατί ο καθένας έχει τα δικά του μάτια και αντίληψη γύρω απο το ghosting.Δυστυχώς στην ψωροκώσταινα κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.Φαντάζομαι οτι κάποιο μέλος του thelab θα μπορούσε να προσφερθεί να σου δείξει την οθόνη του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [Σήμερα, στις 12:57]

:o Εχεις δίκιο.Το θέμα με το πάνελ κάθε οθόνης είναι οτι η εκάστοτε εταιρία μπορεί να το αλλάξει όποτε θέλει ώστε στο τέλος να χάνεις το μπούσουλα. :confused:

Το θέμα είναι να δείς και να τεστάρεις απο κοντά όλες τις οθόνες μου έχεις στο μυαλό σου γιατί ο καθένας έχει τα δικά του μάτια και αντίληψη γύρω απο το ghosting.Δυστυχώς στην ψωροκώσταινα κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.Φαντάζομαι οτι κάποιο μέλος του thelab θα μπορούσε να προσφερθεί να σου δείξει την οθόνη του.

Μη νομιζεις πουθενα δε σε αφηνουν να τη δεις. Ουτε στην Ιταλια που ειμαι εγω..

Ευχαριστω τον knight_77 για την προθυμια του να δειξει την οθονη, αλλα μου πεφτει λιγο μακρια γμτ :rolleyes:

Λεγεται οτι το προβλημα των S-IPS ειναι οτι δεν εχουν μεγαλο contrast (500), με αποτελεσμα το μαυρο να μην ειναι μαυρο, αλλα γκρι σκουρο. Αληθευει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mlemo [06-01-2005 21:29]

Βλέποντας τις τελευταίες 20 απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα, νομίζω ότι ξεφύγαμε από το αρχικό ερώτημα "περί πάνελ 12 & 25 msec)

Αν πιστεύεται ότι καλό είναι να συνεχίσουμε επί των εγγυήσεων τη συζήτησή μας, ας ανοίξει κάποιος ένα νέο θέμα για καλύτερη οργάνωση του φόρουμ

Σε ευχαριστώ "mlemo", αν και η συζήτηση είναι όπως και να 'χει ενδιαφέρουσα και σας ευχαριστώ όλους για την προθυμία σας να συμμετάσχετε!

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [07-01-2005 10:41]

Βλέπω τον τελευταίο καιρό ώρες ώρες κάτι καινούριες σχετικά επίπεδες τηλεοράσεις CRT, κυρίως της SONY, και παρατηρώ οτι τα χρώματά τους είναι τελείως άθλια σε σχέση με των παλαιότερης τεχνολογίας τηλεοράσεων και επίσης τα pixels φαίνονται πολύ έντονα.

Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ! Ειδικά με τα pixels! Όταν υπάρχει ευθεία διαγώνεια γραμμή στις καινούργιες τηλεοράσεις, συχνά παρουσιάζεται το φαινόμενο των σκαλοπατιών στη γραμμή αυτή! Σκεφτείτε ότι σπίτι μου έχω μια Nordmende του '85 (μα που τη θυμήθηκα :rolleyes: ) και εκπλήσομαι ακόμη για το πόσο smooth εικόνα δείχνει σε σχέση με τις καινούργιες TV και μάλιστα με πολύ ωραία χρώμματα!

Επειδή ξέφυγα τώρα και γω... Επειδή, απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει οθόνη που να τα κάνει όλα ταυτόχρονα, δηλαδή ή θα έχει καλό RT και μάπα εικόνα ή καλή εικόνα και μάπα RT, τότε αντί να πάρουμε π.χ. μία EIZO των 600-700 ευρώ, μήπως να πάρουμε μία 1720Β ή P ή οποιαδήποτε άλλη με 25ms για καλή εικόνα, και μία 1730 ή οποιαδήποτε άλλη με 12 ή 16 ms για να παίζουμε παιχνίδια;;; Στο κάτω-κάτω τα ίδια λεφτά θα έβγαινε και άμα θέλαμε και είχαμε και καλή VGA (γιατί εγώ δεν έχω όπως βλέπετε από κάτω...) τις βάζαμε και σε dual view!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω την SONY HS94P/S και έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος!

Εχει 12ms και AUO αν ξέρω σωστά!

Τα games που παίζω ειναι FPS (MOHAA και CoD) και δεν εχω κανενα απόλυτος πρόβλημα με ghosting.

Ακόμα και το NEED FOR SPEED το παίζω μια χαρά!

Η επιλογή μου έγινε σαφέστατα λόγο ονόματος αλλα και λόγο τον 12ms που είχε. Έχω δει και την αντίστοιχη LG αλλα πιστεύω ,όχι γιατί εγώ έχω την SONY, ότι η LG δεν αποδίδει καλά τα χρώματα όπως η SONY.:cool:

Θα ήθελα να μου πείτε άμα συμφωνείτε σε αυτό,αλλα να απαντήσετε χωρίς προκατάληψη (για όσους έχουν LG).:confused:

Και να πώ ακόμα οτι η SONY εχει και 800 euro!!! ,αρα δεν συγκρίνονται σε απόδοση - τιμή.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι τα προιοντα SONY, ειναι υπερτιμημενα. Η SONY απεκτησε τη φημη με το γεγονος οτι εβγαζε καλες τηλεορασεις. Αυτη η φημη εξαπλωθηκε σε οτιδηποτε ηλεκτρονικο που φερει το ονομα αυτης της εταιριας εν μερη αδικαιολογητα, imho.

Σιγουρα η ποιοτητα κατασκευης και γενικοτερα η ποιοτητα των προιοντων τους ειναι καλη, αλλα δε νομιζω οτι δικαιολογει, σε οτιδηποτε ηλεκτρονικο, το «δεος» που εχουν ολοι οταν ακουν SONY.

Οσον αφορα την οθονη σου, εχω δει μια 17αρα SONY ενος φιλου κ περαν του ωραιου design, δε με εντυπωσιασε τιποτα αλλο. Οχι οτι ηταν ασχημη η οθονη, αλλα πιστευω οτι και με μια Samsung που κοστιζε λιγοτερα τοτε, παλι εξισου καλο αποτελεσμα θα ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.