Jump to content



Προβληματισμοί και Συγκρίσεις - 12 vs 25 ms


gel

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Δεν το 'πιασα αυτό;

Furthermore, EIZO and EIZO authorized distributors shall have no obligation under this warranty whatsoever in respect of any of such defects, or in any of such cases, as set forth below:

....

c. Any deterioration of display performance due to expendable parts such as LCD panel and/or backlight, etc... (e.g. changes in brightness, color, brightness uniformity, color uniformity, defective pixels and/or burnt pixels, etc...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 11:14]

Δεν το 'πιασα αυτό;

Furthermore, EIZO and EIZO authorized distributors shall have no obligation under this warranty whatsoever in respect of any of such defects, or in any of such cases, as set forth below:

....

c. Any deterioration of display performance due to expendable parts such as LCD panel and/or backlight, etc... (e.g. changes in brightness, color, brightness uniformity, color uniformity, defective pixels and/or burnt pixels, etc...)

Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ με τα καμμένα εικονοστοιχεία!

Στο σύνδεσμο που σου έδωσα για τα καμμένα εικονοστοιχεία θα δεις με πολύ ωραίο τρόπο (εφόσον τα αγγλικά από ότι βλέπω δεν είναι πρόβλημα για σένα) τι είναι τα faulty pixel & faulty sub-pixel και πως συνδιάζονται στις προδιαγραφές του ISO που σου έδωσα σε διαφορετικά class (I, II, III κ.ο.κ)

Δεν μου λέει τίποτα η εγγύηση 0 pixel, λέει η εγγύηση τύπου ISO...class I, όπως λέει ακόμη περισσότερο όταν πάω να την πάρω, να με αφήσουν να τη δω, να τη δοκιμάσω και εφόσον είναι ΟΚ να την πάρω!

Πάντως ότι και να αποφασίσεις, με το καλό και να την ευχαριστηθείς όπως εσύ θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

THNX! Τελικά ρώτησα στην αντιπροσωπία και μου είπαν οτι στο Ηράκλειο δίνουν στο Πλαίσιο και στην electronet. Δυστυχώς σε κανένα από τα δυο δεν την έχουν στην έκθεση και έτσι θα ψάξω να δώ αν τη βρώ σε καμιά τρύπα να τη δώ... Εξ'αλλου δεν βιάζομαι. Έχω ακόμα 300 δρόμο μπροστά μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Sotiris η 1920π έχει mva panel.

Την βρίσκω +100 ευρώ από την 1915 και δεν ξερω πια να πάρω διότι δεν τις έχω δει δίπλα την μία με την άλλη.

Αν εσύ ή ο knight_77 τις έχετε δει και τις δύο συγκριτικά μεταξύ τους πείτε μου τι παρατηρήσατε. Ghosting στην 1920π εσύ και πήρες την 1915 ή λόγω τιμής την πήρες?

Την 1915 δεν την εχω δει απο κοντα για να εκφερω γνωμη.

Μιλαω παντα για κατι που εχω δει και αν σε ενδιαφερει η καλυτερη δυνατη απεικονιση(dvi,γωνιες θεασης,χρωματα,κλπ)με μια μικρη υποχωρηση στο μικρο ghosting σε μεμονωμενα

παιχνιδια fps,τοτε παρε την 1920.Aλλιως αν εισαι φανατικος gamer τσιμπα την 1915...

:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω σε φίλο μια 1730 και μου φαίνεται αρκετά καλή.

Ίσως δεν την έχουμε ρυθμίσει σωστά γιατί μου φαίνεται υπερβολικά φωτεινή σε σημείο που ενοχλεί...

Εβαλα το γάμα σε -50 και φωτεινότητα 70 και κοντραστ 60.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Έκανα κάτι πρόχειρους υπολογισμούς:

1000ms/25fps(ένα παραπάνω από αυτά που βλέπει το μάτι)=40ms

Δηλαδή ο χρόνος απόκρισης πρέπει να είναι τουλάχιστον 40ms για να μην αντιλαμβάνεται το μάτι το Ghosting. Σωστά;

Έτσι, με την ίδια λογική:

1000ms/25ms (που έχει η L568)=40fps

’ρα η οθόνη θεωρητικά δεν πρέπει να παρουσιάζει ghosting σωστά;

Απ'οτι ξερω, πολλαπλασιαζεις επι 2 το response time γιατι υπαρχει το drop και το ξαναγεμισμα της κουκιδας, ή καπως ετσι τλπ δεν θυμαμαι καλα. σε καμια περιπτωση δεν μπορει η 25ms να παιξει 40fps!

Αρχική απάντηση από gel

Αυτό που λές είναι για να μην παρουσιάζει η οθόνη flickering, και να μην αντιλαμβάνεσαι το τρεμόπαιγμα, το οποίο άλλωστε δεν υπάρχει στις TFT και είναι κάπως διαφορετικό από το ghosting. Σκέψου όμως ότι ακόμη και το flickering το αντιλαμβάνεσαι αρκετά και στην τηλέοραση και στην οθόνη του PC η οποία πρέπει να είναι τουλάχιστον στα 85Hz για να μη σε κουραζει. Πέρα από αυτό, το θεωρητικό response time που δίνουν οι εταιρίες απέχει αρκετά από το πραγματικό και μάλιστα είναι διαφορετική η τιμή του στο ασπρόμαυρο απ' ότι στο έγχρωμο.

Αν δεν κανω λαθος το flickering εχει σχεση με το refresh rate και δεν εμφανιζεται στις TFT.

Link to comment
Share on other sites

Απο mlemo:

" 0 pixel, φωνάζετε σχεδόν όλοι σας εδώ μέσα με ένταση "πόρωσης".

Καλά κάνετε και θέλετε class I οθόνες, αλλά από μόνο του δεν ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ποιότητα! Μπορεί να είναι με 0 pixel αλλά σε όλους τους άλλους παράγοντες (ποιότητας) να απέχει αρκετά! Εξάλου ένας καλός έλεγχος πριν την αγοράσεις μπορείς να πάρεις εύκολα το 0 pixel! Και μην μου πείτε το τι θα γίνει μετά, γιατί σας λέω με βεβαιότητα ότι αν αγοράσετε οθόνη (οποιασδήποτε εταιρίας) με 0 pixel θα βγάλετε κατά 99% την περίοδο εγγύησης χωρίς κανένα καμμένο pixel."

Και πως πως εξηγεις το stuck subpixel σε cyan που ειχα σε μια L365 στους 7 μηνες περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Sotiris η 1920π έχει mva panel.

Την βρίσκω +100 ευρώ από την 1915 και δεν ξερω πια να πάρω διότι δεν τις έχω δει δίπλα την μία με την άλλη.

Αν εσύ ή ο knight_77 τις έχετε δει και τις δύο συγκριτικά μεταξύ τους πείτε μου τι παρατηρήσατε. Ghosting στην 1920π εσύ και πήρες την 1915 ή λόγω τιμής την πήρες?

Εγώ πάντως τα +100 τα δίνω για κάτι που θα βλέπω όλη την ώρα...

βασικά η 1920 θεωρείται καλύτερη οθόνη. +100 εννοείς 500? γιατί 400 κάνει η 1915.

αν πιο πάνω, dell 2001fp στα 700, που είναι top.

εγώ προσωπικά έχω δει την 1920p μόνο στην comdex οπότε συμπεράσματα δεν μπορώ να βγάλω. έπαιζε ένα βιντεάκι με f1 όταν την έβλεπα, και ήταν πολύ χαμηλά τοποθετημένη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 02:37]

Απο mlemo:

" 0 pixel, φωνάζετε σχεδόν όλοι σας εδώ μέσα με ένταση "πόρωσης".

Καλά κάνετε και θέλετε class I οθόνες, αλλά από μόνο του δεν ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ποιότητα! Μπορεί να είναι με 0 pixel αλλά σε όλους τους άλλους παράγοντες (ποιότητας) να απέχει αρκετά! Εξάλου ένας καλός έλεγχος πριν την αγοράσεις μπορείς να πάρεις εύκολα το 0 pixel! Και μην μου πείτε το τι θα γίνει μετά, γιατί σας λέω με βεβαιότητα ότι αν αγοράσετε οθόνη (οποιασδήποτε εταιρίας) με 0 pixel θα βγάλετε κατά 99% την περίοδο εγγύησης χωρίς κανένα καμμένο pixel."

Και πως πως εξηγεις το stuck subpixel σε cyan που ειχα σε μια L365 στους 7 μηνες περιπου?

Προφανώς εννοείς πως εξηγείται ότι ενώ πήρες μια οθόνη με κανένα καμμένο εικονοστοιχείο ή κανένα καμμένο subpixel τώρα, μετά από 7 μήνες, έχεις ένα καμμένο subpixel;

’τυχη στιγμή κ.ο.κ. !

Πάντως εάν δεις ήδη από τα πρώιμα αποτελέσματα αυτού του θέματος η συντριπτική πλειοψηφία των οθονών (κατασκευής της τελευταίας 2-ετίας) δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα με καμμένα εικονοστοιχεία (ποσοστό πάνω από 94%).

Είχα αναφέρει ότι αν αγοράσεις μια οθόνη (με την προυπόθεση ότι θα την δοκιμάσεις πρωτύτερα) με κανένα καμμένο εικονοστοιχείο κατά 99% θα βγάλεις την περίοδο εγγύησης χωρίς κανένα καμμένο εικονοστοιχείο.

Και δεν το λέω "έτσι για σχήμα λόγου".

Το γνωρίζουν αυτό οι εταιρίες και για αυτό το λόγο δίνουν (μερικές) εγγυήσεις για 0 pixel. Αυτό δηλαδή που θα χάσουν είναι πολύ ελάχιστο μπροστά στα κέρδη που θα βγάλουν από τις αυξημένες πωλήσεις λόγω καλής προώθησης του εμπορεύματος!

Μην πιστεύετε πως κάποια συγκεκριμένη εταιρία βγάζει τα τοπ panel για αυτό και είναι τα καλύτερα, για αυτό και έχουν 0 καμμένα εικονοστοιχεία! Όχι σε καμμία περίπτωση, απλά αυτή η εταιρία για λόγους "προώθησης των προιόντων της" εφαρμόζει μετά την παραγωγή των πάνελ ή μετά την αγορά των πάνελ (διότι ελάχιστες εταιρίες κατασκευάζουν πάνελ) "ξεσκαρτάρισμα" των προβληματικών πάνελ και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

Κανείς δεν εγγυάται ότι οι οθόνες αυτού του κατασκευαστή δεν θα παρουσιάσουν προβλήματα στην περίοδο εγγύησης ή και μετά τη λήξη της εγγύησης.

Βρισκόμαστε στην εποχή που πουλά, όχι κατά ανάγκη το καλό, αλλά το σωστά προωθούμενο προιόν μέσω της διαφήμισης!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο απο την πλευρά των εταιρειών.

Αλλά και ο αγοραστής από την πλευρά του τι να κάνει δηλαδή...

Ας δώσουν όλοι 0 πιξελ να τελειώνουμε!

Όσο για τις τελικές τιμές είχαν κάνει λάθος! 460 η 1915 και 630 η 1920π.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι όλοι οι κατασκευαστές να δίνανε εγγύηση 0 καμένων εικονοστοιχείων και 0 καμένων τμημάτων ενός εικονοστοιχείου!

Γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά ότι κάτι τέτοιο το έχει κάνει η LG για οθόνες έως 19 και άλλοτε έως 17 (ανάλογα με τους στόχους του τμήματος προώθησης) και δεν το προχωρώ πάρα πέρα με την συγκεκριμένη εταιρία γιατί, δεν θέλω να δημιουργήσω πόλωση με τίποτα!

Κάποια άλλη εταιρία για ελάχιστα, συγκεκριμένα μοντέλα, το έχει εφαρμόσει και μαζί με κάποια επιπρόσθετα χαρακτηριστικά (χρωματικών προφίλ και μερικά άλλα) έχει ανεβάσει «έντεχνα» την τιμή κατά 200-300 ευρώ!

Και όλα αυτά ισχύουν μόνο για την περίοδο εγγύησης, που σημειωτέον για το εν λόγω θέμα που συζητάμε, όλες σταματάνε στα 3 χρόνια (δεν είναι τυχαίο).

Με τις απόψεις μου, προς Θεού, δεν θέλω ούτε να σας επηρεάσω, ούτε να σας προσανατολίσω (ή να σας αποτρέψω) σε συγκεκριμένο κατασκευαστή.

Προσωπικά, δεν με αφορούν αυτού του είδους οι «έντεχνες» προωθήσεις προϊόντων. Δεν θα έλεγα όχι, σε μια εγγύηση πλήρους «0 καμένων εικονοστοιχείων» όταν και μόνο όταν, η συγκεκριμένη οθόνη είχε και όλα τα άλλα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ χαρακτηριστικά που εγώ κρίνω ότι πρέπει να έχει.

Ειδάλλως θα το πω για τελευταία φορά, ψάχνω σύμφωνα με τις δικές μου απαιτήσεις (reviews, σελίδες κατασκευαστών, απόψεις χρηστών) καταλήγω σε 2-3 μοντέλα (με όριο κάποιο χρηματικό ποσό), πηγαίνω τα βλέπω από κοντά, τα παρατηρώ όχι μόνο ως προς την εικόνα αλλά και ως προς την συνολική ποιότητα κατασκευήςκαταλήγω σε μία, τη ψάχνω για οπουδήποτε πιο φθηνά και τελικά πάω εκεί όπου θα μου επιτρέψουν, προτού την αγοράσω, να τη δοκιμάσω για εξακρίβωση 0 καμένων εικονοστοιχείων και επιμέρους τμημάτων ενός εικονοστοιχείου.

Δεν με ενδιαφέρει αν μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μου βγάλει πρόβλημα σε εικονοστοιχεία. Δεν με διαφέρει, γιατί αποτελεί γεγονός πολύ χαμηλής πιθανότητας, αλλά και γιατί μετά από 3 χρόνια όλες καταλήγουν να είναι εκτός εγγύησης!

Πιστεύω να καταλαβαίνετε το σκεπτικό μου!

Όταν μπορώ να βρω μια οθόνη με τα χαρακτηριστικά που θέλω - στη χαμηλότερη τιμή (Ευρώπης) και την εξετάζω και την βρίσκω με 0 προβλήματα δεν θα πρέπει να προϊδεάζομε με κανένα άλλο ανασταλτικό παράγοντα περί πιθανών μελλοντικών προβλημάτων στα εικονοστοιχεία για τα επόμενα 3 χρόνια, γιατί απλά δεν την αγοράζω για 3 χρόνια αλλά τουλάχιστον για τα διπλά και κάτι παραπάνω!

Υπάρχει μήπως περιφερειακό στον υπολογιστή που μας συντροφεύει περισσότερα χρόνια από μια οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Από τα 5, τα 3 μόνο είναι για το panel και το φωτισμό και τα 5 για τα υπόλοιπα μέρη. Ουσιαστικά δλδ η εγγύηση είναι 3ετής. Όσο για τα Pixel δίνει zero pixel εγγύηση και μέχρι τέσσερα subpixels (δλδ RGB).

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα εγγυάται για 0 καμένα pixels. Τώρα για τα sub pixels δεν ξέρω τι παίζει. Πάρε τηλέφωνο στην αντιπροσωπία. Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις... Εγώ πήρα στην αντιπροσωπία της EIZO και τα ξεκαθάρησα... Αλλιώς ακούς ότι θες. Πριν είχα ακούσει για zero pixel, για 3pixels, για 4 και για "σίγουρα" 4 και πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Παντως θα πρεπει ολοι να κινηθουν προς την κατευθυνση του zero pixel αφου τα ιδια πανελ φορανε ολοι... ημαρτον! Η LG πηρε ενα ρισκο και φαινεται πως της βγηκε, αν κρινουμε και απο την σκληρη πωλητικη τιμης, οι κορεατες κοντευουνε να γινουνε ηγετες κοστους....

Να δουμε ομως η Sony πως θα κινηθει... ειμαι πολυ περιεργος... αυτη η εταιρεια ξεκινησε με στοχο την ηγεσια κοστους και εκανε τοσο μεγαλο ονομα που πλεον φαινεται να μην την ενδιαφερει τοσο η χαμηλη τιμη! Ακομα στα 8pixel βρισκεται η εγγυηση τους? Μιλαμε για πολυ γελιο πριν λιγα χρονια! Θα εχεις κανενα πανελ με πανω απο 10 προβληματικα πιξελς και να σου λενε οτι πρεπει να καει αλλο ενα! ΛΟΛ:tw: :tw: :tw: :tw: :tw: :tw:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 16:39]

Καλά η ειζο δεν δίνει 5 χρόνια και 0 πιξελ?

Έτσι έγραφε στο RAM

Σε κανένα μοντέλο, δεν δίνει 5 χρόνια πλήρη εγγύηση (μακάρι να το έκανε-αλλά όπως σωστά αναφέρετε λίγο πολύ όλοι την ίδια τεχνολογία στα panel χρησιμοποιούν)

Και προσέξτε τις εγγυήσεις στα εικονοστοιχεία!

Μην ακούτε το τι λέει ένας υπάλληλος της αντιπροσωπείας (τηλεφωνικά). Δέστε την επίσημη σελίδα του κατασκευαστή, κατεβάστε το αρχείο .pdf (συνήθως) και πάρτε την πληροφορία που θέλετε!

Δεν βρήκατε αυτό που θέλατε, στείλτε e-mail και ρωτήστε τους για την εγγύηση των εικονοστοιχείων και των επιμέρους τμημάτων των εικονοστοιχείων.

Βέβαια είμαι σίγουρος πως ελάχιστες εταιρίες θα σας απαντήσουν λεπτομερώς. Απλά θα σας απαντήσουν ότι η εταιρία για το μοντέλο που ρωτάτε (γιατί όλα τα μοντέλα δεν έχουν την ίδια εγγύηση στα εικονοστοιχεία) ακολουθεί το ISO... και κλάση I ή ΙΙ κ.ο.κ

Λογικό δεν είναι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 18:49]

Παντως θα πρεπει ολοι να κινηθουν προς την κατευθυνση του zero pixel αφου τα ιδια πανελ φορανε ολοι... ημαρτον! Η LG πηρε ενα ρισκο και φαινεται πως της βγηκε, αν κρινουμε και απο την σκληρη πωλητικη τιμης, οι κορεατες κοντευουνε να γινουνε ηγετες κοστους....

Να δουμε ομως η Sony πως θα κινηθει... ειμαι πολυ περιεργος... αυτη η εταιρεια ξεκινησε με στοχο την ηγεσια κοστους και εκανε τοσο μεγαλο ονομα που πλεον φαινεται να μην την ενδιαφερει τοσο η χαμηλη τιμη! Ακομα στα 8pixel βρισκεται η εγγυηση τους? Μιλαμε για πολυ γελιο πριν λιγα χρονια! Θα εχεις κανενα πανελ με πανω απο 10 προβληματικα πιξελς και να σου λενε οτι πρεπει να καει αλλο ενα! ΛΟΛ:tw: :tw: :tw: :tw: :tw: :tw:

Η LG δεν έκανε κανένα ρίσκο!

Γνώριζε σε τι ποσοστό θα έχει πρόβλημα με τα panel (πολύ χαμηλό), ήθελε να καθιερωθεί στο χώρο των LCD (επειδή δεν είχε καλό παρελθόν, δεν είχε με λίγα λόγια στόφα καλού κατασκευαστή) και προχώρησε από τη μια σε μια μικρή απώλεια των εσόδων της από τα "προβληματικά" πάνελ, από την άλλη δε σε μια μεγάλη αύξηση των πωλήσεων της ανεξάρτητα της τεχνολογίας πάνελ που πουλούσε (και καλά έκανε).

Αντιθέτως οι παλιές μεγάλες εταιρίες (Sony, Eizo, Nec-Mitsubishi, Sharp, Philips και λίγες ακόμη) δεν είχαν πρόβλημα καθιέρωσης στην αγορά και συνέχισαν στα πλαίσια της class II.

Λογικό και αυτό! Πάντως όσο η τεχνολογία κατασκευής LCD θα προχωρά, πολύ σύντομα τα ελάχιστα προβλήματα στα καμένα εικονοστοιχεία θα αποτελούν παρελθόν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.