Jump to content



Προβληματισμοί και Συγκρίσεις - 12 vs 25 ms


gel

Recommended Posts

Πούλησα την 17αρα TFT sony που είχα γιατι μου τη βίδωσε να πάω σε μια πιο μεγάλη. (Τη βρήκα και σε καλή τιμη κλπ). Εφυγε λοιπόν η σονυ και εμεινε αδειο το γραφείο. Μιας και παρήγγειλα την καινούρια και θα καθυστερήσει να έρθει, ξεθαψα την "παλιά" μου 21 ιντσων CRT με sony(νομίζω) λάμπα. Εκτος του οτι γεμισε το γραφείο, καθισα και την κοίταζα σα το χαζό με τον όγκο και το βάρος(μου βγήκε η μέση) να την κουβαλήσω. Ε οχι ρε παιδιά, ελεος δηλαδη.... Επειδή το μαυρο ειναι 99% μαύρο και οχι πιστό, θα μείνω με το ντουβάρι ? Ποτε ομως... ποτέ πια CRT.

Θα μου πείτε γούστα ειναι αυτά... Παντως με την sony δεν ειχα κανένα πρόβλημα και μου άρεσε πάρα πολύ... και τα χρώματά της και όλα. Τελος πάντων, παω να την ανοίξω, τπτ, παπαλα, καπούτ... Δεν ανοιγε καν! Ωραια λεω, μειναμε χωρις οθόνη τώρα... Παω λοιπόν και "δανείζομαι" τη TFT της γυναίκας μου μιας και δε τη χρησιμοποιεί τώρα.. Η μάρκα, CTX! Κορυφή. Δεν εχω ξαναδεί χειρότερο πράγμα. Χρώματα ? Αστο καλύτερα! Ολα ειναι ή μάυρα ή ασπρα, ενδιάμεσο δεν υπάρχει.! Τωρα καταλαβαίνω ποσο καλη ειναι/ηταν η sony. Ρυθμίσεις ελάχιστες και δε βοηθάνε και πολυ...

Εγω πιστευω οτι ενας που θα παει σε TFΤ και ξεπεράσει το αρχικό σοκ (Εαν έχει) μετά δυσκολα θα αλλάξει...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Ρε γαμώτο θέλω να πάρω TFT σε λίγο καιρό επειδή έχω ένα μπαούλο CRT 15" εδώ και κάτι χρόνια και δεν αντέχω άλλο. Τη θέλω κυρίως για μέτριο gaming, ταινίες και surfing. NFSU2 στα χαμηλά, QIII arena στα full (αυτό μας προληματίζει λίγο) και όλα τα άλλα δεν χρειάζονται υψηλό rt. Η οθόνη που θέλω είναι η EIZO L568. Είναι 17άρα, έχει rt 25ms και την τεχνολογία gamma corection της μαμάς εταιρίας. Απ'ότι κατάλαβα έχει panel mva. Θα με καλύψει;

Επίσης κάτι άλλο. Όλο για ghosting ακούω αλλά τελικά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι το ghosting... Είναι το οτι τη στιγμή που εμφανίζεται το καρε Β, δεν έχει φύγει ακόμα καλά από πίσω το καρέ Α (σαν ένα εφε δλδ) ή απλώς αργεί να αποκριθεί, δλδ την ώρα που εσύ βλέπεις ένα bot στο QIII αυτό στην πραγματικότητα είναι δέκα μέτρα παραπέρα;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάτι πρόχειρους υπολογισμούς:

1000ms/25fps(ένα παραπάνω από αυτά που βλέπει το μάτι)=40ms

Δηλαδή ο χρόνος απόκρισης πρέπει να είναι τουλάχιστον 40ms για να μην αντιλαμβάνεται το μάτι το Ghosting. Σωστά;

Έτσι, με την ίδια λογική:

1000ms/25ms (που έχει η L568)=40fps

’ρα η οθόνη θεωρητικά δεν πρέπει να παρουσιάζει ghosting σωστά;

Link to comment
Share on other sites

"Trooper" η Sony TFT τί response time είχε; Η 21 CRT δεν άνοιγε απ' ότι κατάλαβα. Πάντως αν τελικά άνοιγε ίσως και μην ήθελες να την ξαναλλάξεις! Ειδικά μάλιστα αν έπαιζες και κανένα παιχνιδάκι ή έβλεπες καμιά ταινία...

Πάντως η προσαρμογή από CRT σε TFT είναι πράγματι θέμα συνήθειας και μάλλον έχει ένα αρχικό σοκ, το οποίο μειώνεται όσο περισσότερο αδειάσει η τσέπη σου όταν αγοράσεις την TFT! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα 25ms ειναι πολλά και το ghosting ειναι εμφανές. Αυτη που έχω τώρα, πρεπει να έχει 25 ή και παραπάνω και το ghosting ειναι εμφανές ακόμα και στο scrollarisma στο firefox.

Η Sony ειχε 16ms. Η 21 εκανε τον ήχο (το μπαμ οταν ανοιγουν οι crt) αλλα αμέσως μετά αναβόσβηνε το φωτάκι και πάπαλα. Και να άνοιγε, οθόνη που έχει βάθος 50 εκατοστά δε τη θέλω στο γραφείο μου. Την 21 την ειχα καιρό και με είχε κουράσει και με το μεγεθός της αλλά και με το θέμα της ακτινοβολίας.. Μη μιλήσουμε για το καημένο το ups που ίδρωνε οταν την άναβα... Οπως και να το κάνουμε οταν κάθεσαι ώρες μπροστά στο PC για τον Α ή Β λόγο, κουράζονται τα μάτια και κουράζεσαι και εσύ ο ίδιος. Με την TFT δεν ειναι το ίδιο, εγω παρατήρησα μεγάλη διαφορά στον εαυτό μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 13:27]

Έκανα κάτι πρόχειρους υπολογισμούς:

1000ms/25fps(ένα παραπάνω από αυτά που βλέπει το μάτι)=40ms

Δηλαδή ο χρόνος απόκρισης πρέπει να είναι τουλάχιστον 40ms για να μην αντιλαμβάνεται το μάτι το Ghosting. Σωστά;

Έτσι, με την ίδια λογική:

1000ms/25ms (που έχει η L568)=40fps

’ρα η οθόνη θεωρητικά δεν πρέπει να παρουσιάζει ghosting σωστά;

Αυτό που λές είναι για να μην παρουσιάζει η οθόνη flickering, και να μην αντιλαμβάνεσαι το τρεμόπαιγμα, το οποίο άλλωστε δεν υπάρχει στις TFT και είναι κάπως διαφορετικό από το ghosting. Σκέψου όμως ότι ακόμη και το flickering το αντιλαμβάνεσαι αρκετά και στην τηλέοραση και στην οθόνη του PC η οποία πρέπει να είναι τουλάχιστον στα 85Hz για να μη σε κουραζει. Πέρα από αυτό, το θεωρητικό response time που δίνουν οι εταιρίες απέχει αρκετά από το πραγματικό και μάλιστα είναι διαφορετική η τιμή του στο ασπρόμαυρο απ' ότι στο έγχρωμο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει από εδώ μέσα οτι άλλες οθόνες έχουν rt 16ms και συμπεριφέρονται σαν να είχαν 25ms και άλλες με 25ms συμπεριφέρονται σαν 16ms. Αυτό ισχύει; Και αν ναι σε ποιές περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιπτώσεις; Έχω αναφερθεί και σε άλλο topic ότι οι τιμές του response time αποτελεί, τις περισσότερες φορές, διαφημιστικό κόλπο.

Σαν να λέμε σε πόσα δευτερόλεπτα πιάνει τα 0-100! Έτσι λοιπόν και τα διαφημιστικά τμήματα των εταιριών κάνουν μία καλή έρευνας αγοράς και λένε!

Τι ζητά ο μέσος χρήστης (και συνήθως άσχετος που νομίζει ότι ξέρει!);

------------------------------------------------------------------------------------------------

- Χαμηλό response time

- 0 πρόβλημα στα καμμένα πίξελ

- προκλητικό σχεδιασμό

- μεγάλες τιμές σε φωτεινότητα και κόντραστ (οι οποίες είναι αποδεκτές μόνο από υπό ορισμένες συνθήκες)

Ε! λοιπό πάρε κόσμε!

--------------------------------------

- Χαμηλή τιμή response time (συνήθως το αναφέρουν ως typical), αλλά πουθενά λόγος ότι η γρήγορη απόκριση δεν είναι θέμα μόνο typical αλλά και το τι κάνει η οθόνη στο άσπρο-μαύρο, στο μαύρο-άσπρο, στις αποχρώσεις του γκρι και σε όλες τις εναλλαγές στα υπόλοιπα χρώματα. Eίχα ξαναγράψει ότι συγκρίνοτας τη σημερινή μου οθόνη (Nec 1960NXi) με άλλες οθόνες που έχω χρησιμοποιήσει (Hitachi 174SX.., Samsung 173) ενώ το typical είναι χειρότερο δεν υπάρχει όσο και να το ψάχνω καθόλου "ίχνος" ούτε σε μαύρο, ούτε σε άσπρο k.l.p ενώ στις προαναφερθείσες υπάρχει από μέτριο έως λίγο!

- 0 pixel, φωνάζετε σχεδόν όλοι σας εδώ μέσα με ένταση "πόρωσης".

Καλά κάνετε και θέλετε class I οθόνες, αλλά από μόνο του δεν ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ποιότητα! Μπορεί να είναι με 0 pixel αλλά σε όλους τους άλλους παράγοντες (ποιότητας) να απέχει αρκετά! Εξάλου ένας καλός έλεγχος πριν την αγοράσεις μπορείς να πάρεις εύκολα το 0 pixel! Και μην μου πείτε το τι θα γίνει μετά, γιατί σας λέω με βεβαιότητα ότι αν αγοράσετε οθόνη (οποιασδήποτε εταιρίας) με 0 pixel θα βγάλετε κατά 99% την περίοδο εγγύησης χωρίς κανένα καμμένο pixel.

- προκλητικό σχεδιασμό. Καλά κάνετε και θέλετε ωραίους σχεδιασμούς! Αλλά προσέξτε δεν πρέπει να είναι ο πρωταρχικός σας παράγοντας αγοράς!

- μεγάλες τιμές φωτεινότητας & κόντραστ! Απαραίτητα μόνο για χρήση της οθόνης σε εξωτερικό χώρο ή σε πολύ φωτεινούς χώρους με ισχυρά φώτα.

Παράγοντες που δεν λαμβάνονται σοβαρά υπόψη (ενώ θα έπρεπε)

-------------------------------------------------------------------------------------------

- τύπος panel (ουσιώδες παράγοντας)

- προδιαγραφές

- υποστήριξη εταιρίας εδώ στην Ελλάδα

- υποστήριξη σωστού χρώματος (πρότυπα sRGB κ.α)

- διόρθωση γάμμα από 8-bit και άνω

- ICC profile

- εσωτερικό τροφοδοτικό

- λειτουργία ανάρτησης VESA για τοίχο (λύνει προβλήματα χώρου και έχει πανέμορφα αποτελέσματα ακόμη και σε οθόνες με όχι ιδιαίτερο σχεδιασμό)

- καλό software για το λειτουργικό που έχετε

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα παρά να σας κούρασαν ως "φλυαρία"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

ΕΙΖΟ L568:

rt: 25ms

zero pixel warranty:YES

nice design:YES

Brightness: 250cd/m2

Contrast: 1000/1

Panel:MVA

Προδιαγραφές: TCO'03, EIZO ECO Products 2004, TUV Ergonomics (incl. ISO 13406-2), TUV/GS, c-Tick, CE, CB, UL(cTUVus), CSA(cTUVus), FCC-B, Canadian ICES-003-B, TUV/S, VCCI-B,EPA Energy Star, CCC,

Support: YES (Microtech)

Υποστήριξη σωστού χρώματος: βλ. ICC

Gamma corection: YES (8bit --> 10bit)

ICC: YES (μαζί με την οθόνη συμπεριλαμβάνεται στο cd ΙCC Profile)

Internal PSU: ΥΕS

VESA: ΥΕS

Software: YES (EIZO Screen Manager PRO for LCD)

Πώς τη βρίσκεις εσύ;

UPDATE!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι πως τη «βρίσκω» εγώ αλλά πως θα τη «δεις» εσύ για να είσαι ευχαριστημένος με την αγορά σου, χωρίς να έχεις τινάξει τον προυπολισμό σου

Σου δίνω κάποια επεξηγηματικά για αυτά που ζητάς. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις εσύ για να έχεις και τη «χαρά της γνώσης», διότι τα αγαθά με «κόπο αποκτώνται»

ICC = τυποποίηση χρωματικού προφίλ, σε ελεύθερη μετάφραση. Αν για παράδειγμα η οθόνη σου έχει το σωστό ICC, το ίδιο ο εκτυπωτής σου και ο scanner σου τότε θα έχεις πιστή απεικόνιση από συσκευή σε συσκευή χωρίς σημαντικές χρωματικές αποκλίσεις. Είναι με λίγα λόγια αυτό που συμβαίνει σε πολλούς, άλλα χρώματα να βλέπουν στην οθόνη και άλλα να εκτυπώνονται ή άλλα χρώματα να βλέπουν στη ψηφιακή τους μηχανή και άλλα να βλέπουν στην οθόνη τους! Δεν είναι απαραίτητο μόνο στους επαγγελματίες. Όλοι κάποια στιγμή θα εκτυπώσουν μια φωτογραφία αφού πρωτύτερα τους έκαναν έστω και λίγο επεξεργασία.

Panel= αν γνωρίζεις αγγλικά κάνε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο για διαφορές μεταξύ των panel (MVA, S-IPS κ.α). Επίσης κάνε μια καλή αναζήτηση σε τούτο εδώ το φόρουμ, έχουν γραφεί μερικά επί του θέματος (στην αρχή αυτού του θέματος αναφέρονται κα΄ποια σχετικά)

Εσωτερικό τροφοδοτικό= δεν θέλω να σε επηρεάσω αλλά ρώτα ένα τεχνικό για αυτό το θέμα, όπως επίσης αναλογίσου σε τι διαφέρει ένα εξωτερικό τροφοδοτικό από ένα εσωτερικό (εκτός από το χώρο που καταλαμβάνει), σκέψου γιατί όσο ανεβαίνει η τιμή το τροφοδοτικό συμπεριλαμβάνεται μέσα στις συσκευές (νομίζεις ότι είναι μόνο θέμα χώρου!).

VESA= πρότυπο για ανάρτηση της οθόνης σε τοίχο μέσω ειδικών στηριγμάτων τοίχου (αρκετά ενδιαφέρον σε θέματα εξοικονόμησης χώρου στο γραφείο, περιστροφή του πλαισίου, πολλές φορές αύξηση της αισθητικής της οθόνης κ.α)

Software= πρόγραμμα για διαχείριση των ρυθμίσεων της οθόνης απευθείας από τον υπολογιστή χωρίς την ανάγκη των μενού της οθόνης (σημαντικό για πολύ καλή ρύθμιση σε μη DVI συνδέσεις). Δες ένα παράδειγμα εδώ

Zero Pixel Warranty= πρόσεχε γιατί εδώ παίζονται πολλά διαφημιστικά κόλπα. Κοίτα αν η οθόνη που θέλεις να επιλέξεις αν ακολουθεί το ISO 13406-2 και αν ναι ποιο Pixel Failure Class ?? Δες εδώ

Σου αντιγράφω ένα απόσπασμα από απάντηση σε άλλο topic σαν ένας μικρός οδηγός για μια καλή αγορά

«Θα σου πω, πως έπραξα και κατέληξα στην αγορά της Nec 1960NXi (πρόσφατα).

1) αποφασίζεις το τι ποσό θα διαθέσεις (μέγιστο)

2) αποφασίζεις ποιός θα είναι ο κύριος λόγος που θέλεις μία TFT οθόνη

3) αποφασίζεις ποια είναι δευτερεύοντα για τα γούστα σου και τις ανάγκες σου (δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα και τις ίδιες ανάγκες)

4) αποφασίζεις τον παράγοντα εγγύηση και το πόσο ψηλά θέτεις τον πήχη της "καντεμιάς"

5) κάνεις μια καλή έρευνα αγοράς για το τι μπορείς να αγοράσεις με τα λεφτά που διαθέτεις

6) ψάχνεις να βρεις "καλά review" για το προιόντα που καταλήγεις

7) ψάχνεις να βρεις πολύ καλές προσφορές σε μοντέλα που είναι ήδη στα τελευταία αποθέματα

8) αποφασίζεις όχι με βάση το συναίσθημα αλλά μόνο με τη λογική

Τέλος να θυμάσαι πάντα ότι, ότι και να αγοράσεις σε ένα με δύο έτη θα είναι ήδη ξεπερασμένο από τη τρέχουσα τεχνολογία

Να θυμάσαι πάντα ότι, ότι και να πάρεις δεν θα το "παντρευτείς". Μια καλή οθόνη θα σου κρατήσει τουλάχιστον 5-7 χρόνια χωρίς αξιόλογη πτώση εικόνας (ήταν κανόνας για τις CRT...με τις TFT είδομεν!) »

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν:

η διαφορά στο response είναι ότι η εικόνα στις tft παραμένει σταθερή και δεν ανανεώνεται (δεν αλλάζει η πόλωση του φωτός με ρυθμό π.χ. 60hz, παραμένει σταθερή). Γι' αυτό και δεν τρεμοπαίζει.

response είναι ο χρόνος μεταβολής σε άλλη κατάσταση.

τα υπόλοιπα περί εικόνας είναι θεωρητικά και για μένα λεπτομέρειες. το βασικότερο όλων είναι ότι μια tft είναι αρκετά πιο ξεκούραστη.

εγώ την δικιά μου 1915 την αγόρασα με γνώμωνα την τιμή/inch, τα 0 pixel που το θεωρώ απαραίτητο, και το θεωρητικό response των 12ms. ε, με τίποτα δεν μπορώ να τη συγκρίνω με τη crt sony. επειδή τις έχω δίπλα δίπλα και τις δουλεύω παράλληλα, η sony με κουράζει πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τουλαχιστον στο θεμα της οπτικης κοπωσης οι TFT

δεν εχουν καμια σχεση με τις crt.

Ρωτηστε και εμενα που για 2 χρονια ημουν με μια Hitachi CM721F.

Mεσα σε μια ωρα πονουσαν τα ματια μου.

Με την 1920p εχω βρει την υγεια μου.

Καμια σχεση απολυτως.

Και το βλεπω ακομα περισσοτερο τωρα,καθως η TFT βρισκεται σπιτι,

και η Hitachi στη δουλεια.

Καθε πρωι που καθομαι μπροστα της ξενερωνω αφανταστα...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Sotiris η 1920π έχει mva panel.

Την βρίσκω +100 ευρώ από την 1915 και δεν ξερω πια να πάρω διότι δεν τις έχω δει δίπλα την μία με την άλλη.

Αν εσύ ή ο knight_77 τις έχετε δει και τις δύο συγκριτικά μεταξύ τους πείτε μου τι παρατηρήσατε. Ghosting στην 1920π εσύ και πήρες την 1915 ή λόγω τιμής την πήρες?

Εγώ πάντως τα +100 τα δίνω για κάτι που θα βλέπω όλη την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσα όλα τα ερωτηματικά και απ'ότι βλέπω η οθόνη, σύμφωνα με αυτά που είπες είναι αρκετά καλλή. Το μόνο που με προβληματίζει αφάνταστα είναι το rt... Θα ψάξω στο Ηράκλειο μπας και υπάρχει σε κανένα μαγαζί, που δε νομίζω δλδ, να τη δώ να τελειώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.