Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Το σούνιο πόσα χιλιόμετρα είναι ; Πήγαινε έλα από σύνταγμα πχ ;; Άλσος συγγρού έχω πάει δεν ήταν και κάτι τρομερό .

 

Από 'Ανω Γλυφάδα Σούνιο μέσω παραλιακής στο πήγαινε και επιστροφή από Λαύριο μέχρι Μαρκόπουλο και μετά από Βάρης Κορωπίου το κοντεράκι έγραψε συνολικά 120 km και κάτι. Λογικά από Σύνταγμα θα είναι ακόμα παραπάνω.

 

Πότε θα διοργανώσουμε theLab.gr ποδηλατοβόλτα?

 

Μια καλή βόλτα αύριο αναμένεται να είναι αυτή

 

http://ridewithgps.com/routes/9409949

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είδα το βιντεάκι, θυμήθηκα ένα περιστατικό.

 

Πριν 2-3 χρόνια πηγαίνω ταξίδι εξωτερικό Βελιγράδι-Βουδαπέστη-Βιέννη. Κάποια στιγμή στη Βουδαπέστη στο σημείο συνάντησης που είχαμε ορίσει και περιμέναμε τους υπόλοιπους του γκρουπ. Ήμασταν στο πεχοδρόμιο. Δίπλα μας ήταν και ένα ζευγάρι που είχε στήσει ένα πάγκο και μοίραζε κάτι διαφημιστικά φυλλάδια. Δίπλα στο πεζοδρόμιο υπάρχει ποδηλατόδρομος. Είναι γνωστό η τρέλα των Ούγγρων και όχι μόνο για το ποδήλατο. Κάποιος λοιπόν από εμάς βγαίνει στον ποδηλατόδρομο σαν κλασικός Ελληνάρας. Το παλικάρι που μοίραζε τα φυλλάδια του λέει no και τον σμπρώνει (με ήρεμο τρόπο βέβαια) να φύγει από τον ποδηλατόδρομο και να ανέβει στο πεζοδρόμιο. Οι υπόλοιποι πάθαμε ένα σοκ. Ένα πολιτισμικό σοκ. Ένα πολιτισμικό σοκ από ένα λαό που είναι μια ζωή στην μιζέρια (την οικονομική) και σε χειρότερη κατάσταση από εμάς.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία τρία χρόνια είχα την τύχη να ταξιδέψω αρκετά σε μέρη όπως Μάλμο Σουηδίας, Τόρουν και Βαρσοβία Πολωνίας όπως και επίσης Λετονία. Οι άνθρωποι παρόλο που έχουν μόνο 4 μήνες καλοκάιρι (15 βαθμούς άντε 20) έχουν το ποδήλατο σαν βασικό μέσω συγκοινωνίας.

 

Μου έκανε τρομερή εντύπωση στην Πολωνία ότι δίπλα απο κάθε πεζοδρόμιο υπήρχε ποδηλατόδρομος με δικά του φανάρια και παράλληλα πιό δεξιά ακόμα ένας ποδηλατόδρομος ανωμάλου για MTB και BMX. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό!!

 

Σουηδία πάλι το βράδυ για ποτό όλοι μα όλοι με ποδήλατο ακόμα και οι μουναρ.... εεερρμ γυναικάρες με τα τακούνια. πάνω στο ποδήλατο και βουρ για σφηνάκια στο μπαρ.

 

Για Κοπεγχάγη εντάξει τι να πω;;; Δεν έβρισκα να παρκάρω το ποδήλατο lol μιλάμε η βιομηχανία έχει πάρει φωτιά!!

 

Μετά απορώ τι κουλτούρα έχουμε ρε γμτ σαν λαός όπου 6 μήνες βλέπουμε ήλιο και πέρνουμε το αμάξι για να πάρουμε τσιγάρα, η ακόμα καλύτερα οδηγούμε το R1 1100 με σαγιονάρα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Μετά απορώ τι κουλτούρα έχουμε ρε γμτ σαν λαός όπου 6 μήνες βλέπουμε ήλιο και πέρνουμε το αμάξι για να πάρουμε τσιγάρα, η ακόμα καλύτερα οδηγούμε το R1 1100 με σαγιονάρα.

 

Έλλειψη παιδείας και μετέπειτα κι υποδομών. Μεγάλη και λυπηρή κουβέντα δυστυχώς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από 'Ανω Γλυφάδα Σούνιο μέσω παραλιακής στο πήγαινε και επιστροφή από Λαύριο μέχρι Μαρκόπουλο και μετά από Βάρης Κορωπίου το κοντεράκι έγραψε συνολικά 120 km και κάτι. Λογικά από Σύνταγμα θα είναι ακόμα παραπάνω.

 

Πότε θα διοργανώσουμε theLab.gr ποδηλατοβόλτα?

 

Μια καλή βόλτα αύριο αναμένεται να είναι αυτή

 

http://ridewithgps.com/routes/9409949

Τώρα είδα ότι μου απάντησες .

Πολλά τα χιλιόμετρα . Δεν έχω τη διάθεση. Μέχρι 80 στα νιάτα μου . Τώρα για 120 είναι πάρα πολλά . Και από σύνταγμα όπως τα λες θα είναι πάρα πολλά .δεν έχω δει το χάρτη να καταλάβω την διαδρομή που λες . Γιατί βγαίνεις από μαρκόπουλο ;; Νομίζω ότι κανεις κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο σημείο στην Λεωφόρο Αθηνών- Σουνίο (δεν θυμάμαι αν είναι στην Αγία Μαρίνα ή στο Λαγονήσι) έχει πινακίδα ότι το Σούνιο είναι 30 χλμ.Οπότε ακόμα και αν γυρίσεις από παραλία μετά έχεις κάνει 60 χλμ μέχρι εκεί πήγαινε έλα.Βάλε και τα χλμ απο Σύνταγμα - Βάρκιζα μπρος πίσω και έχεις πάλι ένα καλό σύνολο στο 100 χλμ+. Είχα βγει απο Μαρκόπουλο για να δω και άλλες περιοχές που δεν έχω πάει καν με το αυτοκίνητο.

 

In other news πάλι λάστιχο χτες, μια βόλτα Τετάρτης χωρίς να χρειάζεται να το παίζω Βοb o μάστορας δεν γίνεται.

Την προηγούμενη πάτησε πινέζα χτες συνδετήρα απο συρραπτικό.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ πρέπει να τα βγάλεις να τα σκουπίσεις, γυαλόχαρτο και φλόγιστρο αλλιώς 40 ευρώ και καινούργια :/

Μας μαμησες τωρα. Αυριο θελω να παω βολτα. Να μη το δοκιμασω?
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο σημείο στην Λεωφόρο Αθηνών- Σουνίο (δεν θυμάμαι αν είναι στην Αγία Μαρίνα ή στο Λαγονήσι) έχει πινακίδα ότι το Σούνιο είναι 30 χλμ.Οπότε ακόμα και αν γυρίσεις από παραλία μετά έχεις κάνει 60 χλμ μέχρι εκεί πήγαινε έλα.Βάλε και τα χλμ απο Σύνταγμα - Βάρκιζα μπρος πίσω και έχεις πάλι ένα καλό σύνολο στο 100 χλμ+. Είχα βγει απο Μαρκόπουλο για να δω και άλλες περιοχές που δεν έχω πάει καν με το αυτοκίνητο.

 

In other news πάλι λάστιχο χτες, μια βόλτα Τετάρτης χωρίς να χρειάζεται να το παίζω Βοb o μάστορας δεν γίνεται.

Την προηγούμενη πάτησε πινέζα χτες συνδετήρα απο συρραπτικό.

ευχαριστώ. εγώ κατεχάκη - μαρκόπουλο - κατεχάκη  που το έκανα παλιά σαν δίαθλο στην παραλία του αυλακίου που το χειμώνα είναι δωρεαν είναι 75 χιλιόμετρα. εάν έχεις κούρσα κρίμα .

εγώ πήρα κούρσα για καλύτερα και με κούρασε περισσότερο από το mountain . έχω βάλει ενισχυμένη σαμπρέλλα από downhill - thorn resistant και ταυτόχρονα και τη προστασία αεροθαλάμων για να μην με πιάσει λάστιχο . έχω να το φουσκώσω ένα χρόνο . να το φουσκώσω όχι να αλλάξω σαμπρέλλα.

στην κούρσα πήγα για καλύτερα και κάθε ένα μήνα θέλω για το τέλειο ένα ζεύγος σαμπρέλες . κάθε μία εβδομάδα θέλει φούσκωμα . και έχω και προστασία αεροθαλαμων . αλλά τίποτα . ποτέ δεν μου έσκασε βέβαια στο δρόμο . αλλά κρίμα για 1700 ευρώ ποδήλατο να σκάνε τα λάστιχα τόσο εύκολα .

εσένα βέβαια είναι και ατυχία .

δύο πράγματα μου κάνουν εντύπωση και είμαι χομπίστας όχι επαγγελματίας .

α) δεν υπάρχουν φτηνά μπλουζάκια προπονητικά - εμφανίσεις πάνω με 15 ευρώ να πάρεις 3-4 .

β) δεν υπάρχει ενισχυμένη σαμπρέλα σε κούρσα για προπονητικούς σκοπούς για αντοχή σε τρυπήματα . και τα καλά κουρσάδικα ξεκινούν από 2000 ευρώ.

δεν έχουν φτιαχτεί βέβαια για δρόμο αλλά για ποδηλατοδρόμιο και αθλητές μέχρι 70 κιλά αλλά λέω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!

Γυριζει απο τη δουλεια η γυναικα και μου φερνει αυτα!!!  :eek:  :eek:  :D  :D  :D  :D

 

Ερωτηση: το παπουτσι νιωθω το δαχτυλο να ακουμπα ελαχιστα μπροστα, τα αλλαζω για μισο μεγαλυτερο? Πως πρεπει να ειναι αυτα τα παπουτσια στο ποδι???? 

Πρεπει να παω στον ποδηλατα να μου τα ρυθμισει??

 
 

post-55430-0-26858500-1438371225_thumb.j

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.