Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Πιάσε το χείλος του ελαστικού, εκει που ενώνεται με τη ζάντα και προσπάθησε να την φτάσεις στην άλλη άκρη. Βάλε ένα δεματικό εκεί να την κρατήσεις σε αυτό το σημείο. Πίεσε σε ολη τη διάμετρο της ζάντας με τον ιδιο τρόπο ώστε το χείλος της να ξεκολλήσει ουσιαστικά από τη μια μεριά. Μετά θα είναι σχετικά εύκολο να το βγάλεις με τα χέρια. Βέβαια υπάρχουν συνδυασμοί ελαστικού/ζάντας που είναι δύσκολο με το χέρι. Κουτάλι μπορείς να δοκιμάσεις αλλά θέλει αρκετή προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Άουτς!! πως τα κατάφερες;

Αν πας σε έναν καλό ποδηλατά σου αλλάζει τις σπασμένες ακτίνες, μετράει τάσεις στις υπόλοιπες, διορθώνει και θα είναι κομπλές

Link to comment
Share on other sites

Άουτς!! πως τα κατάφερες;

Αν πας σε έναν καλό ποδηλατά σου αλλάζει τις σπασμένες ακτίνες, μετράει τάσεις στις υπόλοιπες, διορθώνει και θα είναι κομπλές

Απορω και εγω ακομα...κατεβαινα το ιδιο μονοπατι που κατεβαινω 2 χρονια τωρα. Απο τους κραδασμους λογικα, χωθηκε το ντεραγιε στις ακτινες και βουαλα....

Νεοτερα απο βδομαδα....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είδα το βιντεάκι, θυμήθηκα ένα περιστατικό.

 

Πριν 2-3 χρόνια πηγαίνω ταξίδι εξωτερικό Βελιγράδι-Βουδαπέστη-Βιέννη. Κάποια στιγμή στη Βουδαπέστη στο σημείο συνάντησης που είχαμε ορίσει και περιμέναμε τους υπόλοιπους του γκρουπ. Ήμασταν στο πεχοδρόμιο. Δίπλα μας ήταν και ένα ζευγάρι που είχε στήσει ένα πάγκο και μοίραζε κάτι διαφημιστικά φυλλάδια. Δίπλα στο πεζοδρόμιο υπάρχει ποδηλατόδρομος. Είναι γνωστό η τρέλα των Ούγγρων και όχι μόνο για το ποδήλατο. Κάποιος λοιπόν από εμάς βγαίνει στον ποδηλατόδρομο σαν κλασικός Ελληνάρας. Το παλικάρι που μοίραζε τα φυλλάδια του λέει no και τον σμπρώνει (με ήρεμο τρόπο βέβαια) να φύγει από τον ποδηλατόδρομο και να ανέβει στο πεζοδρόμιο. Οι υπόλοιποι πάθαμε ένα σοκ. Ένα πολιτισμικό σοκ. Ένα πολιτισμικό σοκ από ένα λαό που είναι μια ζωή στην μιζέρια (την οικονομική) και σε χειρότερη κατάσταση από εμάς.

 

 

Τα τελευταία τρία χρόνια είχα την τύχη να ταξιδέψω αρκετά σε μέρη όπως Μάλμο Σουηδίας, Τόρουν και Βαρσοβία Πολωνίας όπως και επίσης Λετονία. Οι άνθρωποι παρόλο που έχουν μόνο 4 μήνες καλοκάιρι (15 βαθμούς άντε 20) έχουν το ποδήλατο σαν βασικό μέσω συγκοινωνίας.

 

Μου έκανε τρομερή εντύπωση στην Πολωνία ότι δίπλα απο κάθε πεζοδρόμιο υπήρχε ποδηλατόδρομος με δικά του φανάρια και παράλληλα πιό δεξιά ακόμα ένας ποδηλατόδρομος ανωμάλου για MTB και BMX. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό!!

 

Σουηδία πάλι το βράδυ για ποτό όλοι μα όλοι με ποδήλατο ακόμα και οι μουναρ.... εεερρμ γυναικάρες με τα τακούνια. πάνω στο ποδήλατο και βουρ για σφηνάκια στο μπαρ.

 

Για Κοπεγχάγη εντάξει τι να πω;;; Δεν έβρισκα να παρκάρω το ποδήλατο lol μιλάμε η βιομηχανία έχει πάρει φωτιά!!

 

Μετά απορώ τι κουλτούρα έχουμε ρε γμτ σαν λαός όπου 6 μήνες βλέπουμε ήλιο και πέρνουμε το αμάξι για να πάρουμε τσιγάρα, η ακόμα καλύτερα οδηγούμε το R1 1100 με σαγιονάρα.

Πφφφ.. Το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις Ολλανδία, ΠΕΖΟΣ, ΜΕΝΕΙΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΔΗΛΑΤΟΔΡΟΜΟ! Φυσικά δεν το καταλαβαίνουν αυτό όλοι οι Ελληνάρες..

Τώρα, δεν έχω πάει Σουηδία, Κοπεγχάγη, κτλ κτλ αλλά, εχμ.. nothing beats Amsterdam Centraal Station

023.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να πιστεψω το σημερινο.

Πειτε μου οτι σωζεται ο τροχος τουλαχιστον ο οποιος μαμηθηκε ασχημα επισης...

attachicon.gif20150919_193635.jpg

Όταν κατεβαίνεις μονοπάτια ή και κατηφόρες με κλίση και αρκετό κοπάνημα ειδικά αν μιλάμε για hardtail καλό είναι να βάζεις το 2ο ή 3ο γρανάζι πίσω, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ντεραγιέ σαν το δικό σου που δεν είναι shadow και ο βραχίωνας του είναι εκτεθειμένος. Το έπαθες γιατί το κάτω μέρος του ντεραγιέ πλησίαζε πολύ κοντά στις ακτίνες και πιθανόν ένα δυνατό τράνταγμα ή ελαφρύ χτύπημα σε κάποιο φυτό/πέτρα το έσπρωξε προς τη ζάντα με αποτέλεσμα να μαγκώσει σε μια ακτίνα.

Ρίξε ένα τσεκ και στο νύχι που είναι πολύ πιθανό να έχει στραβώσει (αυτή είναι και η δουλειά του άλλωστε) θα σου πρότεινα αν δεν έχεις να αγοράσεις ένα επιπλέον.

Για τις ακτίνες μην ανησυχείς, είναι το φθηνότερο ανταλλακτικό, το μόνο ζόρι είναι ότι θα χρειαστεί να βγάλεις την κασέτα για να τις αντικαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

2ο γραναζι ειχα αλλα ετυχε απλα. Τοσο καιρο κατεβαινω αυτο το μονοπατι. Απλα ετυχε.

Σωσαμε τροχο και νυχι ευτυχως.

Νεοτερα σε λιγες μερες.

Τωρα ειναι στο νοσοκομειο το ποδηλατακι μου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2ο γραναζι ειχα αλλα ετυχε απλα. Τοσο καιρο κατεβαινω αυτο το μονοπατι. Απλα ετυχε.

Σωσαμε τροχο και νυχι ευτυχως.

Νεοτερα σε λιγες μερες.

Τωρα ειναι στο νοσοκομειο το ποδηλατακι μου....

Μπροστά είχες 2ο , πίσω τι γρανάζι είχες?

Ζήτα ένα short ή medium cage ντεραγιέ, το shadow είναι άλλο πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Μπροστά είχες 2ο , πίσω τι γρανάζι είχες?

Ζήτα ένα short ή medium cage ντεραγιέ, το shadow είναι άλλο πράγμα

Οχι, πισω ειχα 2ο, μπροστα ειχα 1ο. Λαθος μου, αλλα δεν εδωσα και σημασια...

Ντεραγιε θα παω αυριο να δω τι θα βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, πισω ειχα 2ο, μπροστα ειχα 1ο. Λαθος μου, αλλα δεν εδωσα και σημασια...

Ντεραγιε θα παω αυριο να δω τι θα βαλω.

Εγώ βάζω 2 μπορστά 6-7 πίσω στα μονοπάτια , και την αλυσιδα κρατάς τεντωμένη για να μην σου πηδάει ,και να πεταλάρεις μπορείς έυκολα αν χρειαστεί και έχεις και το ντεραγιέ σου μακριά απο τις ακτίνες. :)

Αυτό που σου λέω για το ντεραγιέ  δές το.. αφού μπαίνεις μονοπάτια απέφυγε τα Long cage.

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερα για τον τραυματισμο του cannondale μου:

Στον τροχο, απο στην πλευρα του ντεραγιε, ολες οι ακτινες εκτος 3-4 αλλαχθηκαν με καινουριες. Πλεξιμο απο την αρχη και ακτινολογηση.

Καινουριο ντεραγιε sram x7 μαζι με λεβιεδακι. Δυστηχως δεν υπηρχε οικονομικη δυνατοτητα για κατι καλυτερο.

Το νυχι ειχε στραβωσει και αυτο λιγο αλλα ευτυχως το σωσαμε.

Αυτα τα λιγα γαμω την πουτανα μου και τη γκαντεμια μου μαζι.

Δε μας σταματα τιποτα μεχρι να παρουμε το σκελετο στα χερια!!! (ενταξει μαλακιες λεω...)

Συνεχιζουμε να κατεβαινουμε τα βουνα διχως αυριο οπως λεω παντα!!!!

:D  :D  :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μελλοντικα θελω να βαλω sram και μπροστα και λεω μπροστα μου θα το βρω...εκτος αν καταφερω και βαλω πιο ακριβα περιφερειακα αργοτερα και αλλαξω ξανα το πισω, οποτε θα αποδειχθει οτι εκανα μαλακια...θα δειξει.

Η μαλακια ειναι αισθητικα αυτη τη στιγμη....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.