Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Όταν το έψαχνα εγώ οι ποδηλατικές βερμούδες είχαν μαξιλαράκι σαν πρόσθετο μόνο με επιπλέον κόστος και στα περισσότερα reviews έλεγαν ότι είναι καλά αλλά όχι για πολλές ώρες. Προσωπικά το απέφυγα. Προτιμότερο είναι ένα κολλάν και απο πάνω η βερμούδα. Ποιές έχεις δει μέχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

μου καρφωθηκε η ιδεα για παλμογραφο. Δηλωνω ασχετος.Τι εχετε να προτεινετε ;
Πως το σκεφτομαι..Θωρακος η ρολοι ; Αν ειναι το ιδιο , τοτε τον φθηνοτερο.
Επειδη ειμαι strava guy :p θα ηθελα να καταγραφονται στις διαδρομες μου.Γινεται με διαφορετικο παλμογραφο εκτος απο αυτον που πουλανε οι τυποι;
Το λεω γιατι το 50αρη το θεωρω πολλα χωρις να βλεπω live κιολας τους παλμους μου..

Αν δε με ενδιεφερε το στραβα , με 20-30 βρισκεις ;  Ενας πιο ακριβος παλμογραφος τι διαφορες μπορει να εχει ;

 

Υ.Γ Android κινητο εχω και θα εχω.

Link to comment
Share on other sites

Σε καλή τιμή με ακρίβεια αλλά με μέτρια εμφάνιση ρολόι πας σε SIGMA και εννοείται πως πας μόνο για ζώνη. Το ρολόι βοηθάει σε μεγάλο βαθμό ώστε να βλέπεις τους παλμούς μου και να κρατάς ισσοροπημένο ρυθμό για να μην γαλακτωθείς και εγκαταλήψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

μου καρφωθηκε η ιδεα για παλμογραφο. Δηλωνω ασχετος.Τι εχετε να προτεινετε ;
Πως το σκεφτομαι..Θωρακος η ρολοι ; Αν ειναι το ιδιο , τοτε τον φθηνοτερο.
Επειδη ειμαι strava guy :p θα ηθελα να καταγραφονται στις διαδρομες μου.Γινεται με διαφορετικο παλμογραφο εκτος απο αυτον που πουλανε οι τυποι;
Το λεω γιατι το 50αρη το θεωρω πολλα χωρις να βλεπω live κιολας τους παλμους μου..

Αν δε με ενδιεφερε το στραβα , με 20-30 βρισκεις ;  Ενας πιο ακριβος παλμογραφος τι διαφορες μπορει να εχει ;

 

Υ.Γ Android κινητο εχω και θα εχω.

Η φτηνη εκδοση του δικου μου

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-Cateye-Strada-Smart-Computer-With-Speed-Cadence-Heart-Rate-/291644438399?hash=item43e75cf77f:g:AJUAAOSwGotWmPrP

δες και εδω http://www.cateye.com/en/products/detail/CC-RD500B/

τα εχει ολα και συνδεεται με κινητο.

Η εφαρμογη cateye cycling ανεβαζει και στο strava

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cadence δε θέλω.δε θέλω να μπλέξω.μονο για heart rate δεν έχει;

 

 

@env0y να καταλάβω γιατί με μπέρδεψες :p

με ζώνη, μπορώ να έχω παλμούς σε ρολόι;; Δηλαδή υπάρχουν ζώνες (εννοείς θωρακος έτσι; ) που δείχνουν παλμούς σε ρολόι; 

άσχετος λέμε και Είμαι από κινητό και δεν έχω δει ακόμα τα λινκς με προσοχή..

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, GoMaR said:

cadence δε θέλω.δε θέλω να μπλέξω.μονο για heart rate δεν έχει;

 

 

@env0y να καταλάβω γιατί με μπέρδεψες :p

με ζώνη, μπορώ να έχω παλμούς σε ρολόι;; Δηλαδή υπάρχουν ζώνες (εννοείς θωρακος έτσι; ) που δείχνουν παλμούς σε ρολόι; 

άσχετος λέμε και Είμαι από κινητό και δεν έχω δει ακόμα τα λινκς με προσοχή..

Σας ευχαριστώ!

Οταν πηρα το πρωτο μου fitness ποδηλατο πηρα και εγω ενα απλο κοντερακι για να μετραω χιλιομετρα , αποσταση κ.τ.λ.....οταν ρωτησα το μαγαζατορα για κατι παραπανω η απαντηση του ηταν η εξης...."...αν κανεις ποδηλατο και σε κρατησει σαν hobby,μη δωσεις παραπανω λεφτα να παρεις τιποτα αλλο απο τα απλα κοντερακια με παλμους κ.τ.λ....παρε ενα Garmin και τελειωσες"......αυτη τη κουβεντα την θυμηθηκα μετα απο 10 μηνες που εδωσα το fitness και πηρα τη κουρσα μου....Βρηκα απο αγγελια ενα Garmin 500 με 140 euro και τα ειχε ολα... (premium heart rate belt - cadence - βαση για το τιμονι και την συσκευη)....μετα απο 2 χρονια το εδωσα και πηρα το 810 (παλι απο αγγελια)  και δεν το αλλαζω με τιποτα.
Θα σου προτεινα να κανεις ακριβως το ιδιο αν δεν εχεις θεμα οικονομικο ... 500ρια βρησκεις με 120-140 σε αριστη κατασταση και με εγγηυση ακομα....

Δεν εχει νοημα να βλεπεις μονο παλμους καρδιας αν δεν εχεις και ενδειξη σε ποσο cadence τους εχεις....το ενα παει μαζι με το αλλο...

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα κάνει 1-2 φορές αλλά η δικιά μου ήταν η μισή από την δικιά σου.

Μετά βαρέθηκα να δένω την βάση στο κράνος και κόλλησα την αυτοκόλλητη βάση στο πάνω μέρος του κράνους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν βαζω καμερα τη βαζω στηθος. Καλως η κακως δε ξερω αλλα στο κρανος μου κοπαναει πολυ και ειναι χαλια.

Ερωτηση: παρελαβα σημερα αυτο το κολαν αλλα δε ξερω αν θα το κρατησω. Το pad στον ποπο μου φαινεται πολυ λεπτο και δε ξερω αν θα με καλυψει.

Το θετικο ειναι οτι το λευκο που φαινεται στη φωτο, ειναι σαν extra pad στους ορχεις.

Αρχικη τιμη 160€ αλλα επειδη ειναι παλιο μοντελο το βρηκα στα 80€.

Το παιρνω;

Νουμερο μου καθεται καλα.

Φοβαμαι το pad πισω. Με το ματι φαινεται πολυ λεπτο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6fa38929bf8d7706818f6ae0eda8acd8.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, kostas_gs said:

 

Εγω οταν βαζω καμερα τη βαζω στηθος. Καλως η κακως δε ξερω αλλα στο κρανος μου κοπαναει πολυ και ειναι χαλια.

 

Ερωτηση: παρελαβα σημερα αυτο το κολαν αλλα δε ξερω αν θα το κρατησω. Το pad στον ποπο μου φαινεται πολυ λεπτο και δε ξερω αν θα με καλυψει.

 

Το θετικο ειναι οτι το λευκο που φαινεται στη φωτο, ειναι σαν extra pad στους ορχεις.

 

Αρχικη τιμη 160€ αλλα επειδη ειναι παλιο μοντελο το βρηκα στα 80€.

 

Το παιρνω;

 

Νουμερο μου καθεται καλα.

 

Φοβαμαι το pad πισω. Με το ματι φαινεται πολυ λεπτο.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

6fa38929bf8d7706818f6ae0eda8acd8.jpg

και εμενα το pad Μου φαινεται καπως λεπτο...βεβαια αν δε το δοκιμασεις δεν το καταλαβαινεις,εκτος αν και με το χερι ειναι οντως λεπτο....

κοιτα και τα Bio-Racer , εχω παραγγειλει και περιμενω το δικο μου.Το φορεσαν κουρσαδες στο Attica Race και σε αγωνες και μου ειπαν τα καλυτερα!...και σε τρομερη τιμη...
90 ευρω το απλο και 110 ευρω το PRO...

 

http://www.bioracer.com/en/collection/2500/bibshort-one-tempest-protect

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το castelli τελικα και πρωτη προπονησουλα βουνο, σημερα 2:30 ωρες.

Παρα πολυ καλο. Ενοχληση καμια παρολο που ειναι λεπτο πισω. Ισως βοηθαει και η σελα που την αλλαξα πριν κανα μηνα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.