Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Σημερα εβαλα τους 27αρηδες τροχους απο ενα φιλο δικο μου το 26 αρι.

Πισω ειμαστε ανετα. Μπροστα μπαινει οριακα με λαστιχο 2.1 με λεπτο τακουνι ομως.

Ψηνομαι πολυ. Παρα πολυ μιας και θελω μα αλλαξω τροχους.

c1f31ec396c0b15703f1d93d58a771fc.jpg5f06824dd85b9968dd6b2bf2c7d940df.jpg385446689617f6dfc4c43f78fcb74f40.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πειτε γνωμες γιατο ειμαι στο τσακ μην χασω και την προσφορα. 27.5. Να το μεγαλωσω το ποδηλατο ή οχι;;

http://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-xt-wh-m785-disc-27%2C5-wheel-set-15mm-12mm-85409/wg_id-6297

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ το μεγαλωσα. Τους παρηγγειλα. Αν δε μου κατςουν τους πουλαω η τους επιστρεφω.

Μονο ξεχναω την λασπη. Απο αποψη συμπεριφορας νομιζω θα ειναι καλυτερο.

Οι τροχοι που δοκιμασα οι 27.5, τους εβαλε φιλος σε 26 αρι και ειναι πολυ ευχαριστημενος

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι μαζι σου ειμαι.

Αλλα ετςι νιωθει πανω στο ποδηλατο ο φιλος. Νομιζω ομως οτι τα 27 αρια ειναι το μελλον. Οχι επειδη θα το κανω εγω, αλλα ετσι πιστευω.

Μπορει και να να μην μου βγει. Δε με αγχωνει ομως γιατι ειναι στη μιση τιμη οι τροχοι. Τους πουλαω και παιρνω 26.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναρτηση με παιρνει οριακα ναι αλλα δε παιζει να τημ αλλαξω τωρα. Θα εχω 2.1 μπροστα με πιο λεπτο τακουνι και θα ειμαι κομπλε. Το μονο θεμα ειναι η λασπη η οποια ομως δε με νοιαζει γιατι δε βγαινω με λασπη ετσι κι αλλιως.

Επισης υπαρχει μαι η σκαψη να αλλαξω μονο τη μποτα της αναρτησης και θα ειμαι κομπλε αλλα ετσι μια ιδεα ειναι αυτη.

Να ερθουν τα πραγματα με το καλο, να τα κουμπωσω και θα δω.

Το θετικο ειναι οτι επιτελους γινομαι tubeless. Επισης, οι ζαντες που ειχα, ειχαν πατημα για 8αρα κασετα μονο. Εγω θελω να αλλαξω σιγα σιγα και περιφερειακα και ετσι δε γινοταν.

Τωρα θα βαλω μαλλον 1x10 η και 11αρα αν παιρνει.

Η αλλαγη δηλαδη εγινε με τη σκεψη αυτη: tubeless,περιφερειακα στο μελλον και γιατι οχι 27.5 αφου με παιρνει (λογικα).

Ελατε μωρε εμψυχωστε με λιγο και εσεις πονεσε η τσεπη μου σημερα!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην μασάς μια!!

Το έκανα σε ποδήλατο 2500 ευρώ. Αυτό που σου είπε ο Geatle είναι πολύ σωστό.

Ρίξε την ανάρτηση στα 80mm έτσι ώστε η μεσαία τριβή να έρθει στο σωστό ύψος. Αν το αφήσεις ψηλό στις κατηφόρες θα είναι πολύ παράξενο και δύστροπο στην οδήγηση το ποδήλατο

 

https://www.bike24.com/p2132701.html

Link to comment
Share on other sites

Αέρα βάζεις τόσο ετσι ώστε να έχεις 15-20% sag για τα κιλά σου. Ότι κάνεις στην 100άρα θα κάνεις και στην 80άρα

Άσχετο... Το ποδήλατο σου έχει πίσω περαστό αξονάκι 12mm και όχι quick release;;

Link to comment
Share on other sites

το ποδηλατο ενδεικνυται για 80mm αναρτηση. εχει ψηλο bb και μικρη γωνια seat tube.  αμα αλλαξεις μονο ροδες χωρις να χαμηλωσεις την αναρτηση θα δεις οτι δεν θα παει καλα. εδω δεν μιλαμε για μια απλη αναβαθμιση αλλα για σημαντικη αλλαγη. θα γινει ενα αλλο ποδηλατο.

Link to comment
Share on other sites

το ποδηλατο ενδεικνυται για 80mm αναρτηση. εχει ψηλο bb και μικρη γωνια seat tube.  αμα αλλαξεις μονο ροδες χωρις να χαμηλωσεις την αναρτηση θα δεις οτι δεν θα παει καλα. εδω δεν μιλαμε για μια απλη αναβαθμιση αλλα για σημαντικη αλλαγη. θα γινει ενα αλλο ποδηλατο.

Θα το βολταρω οταν θα ετοιμαστει με το καλο και θα σας πω.

Με προβληματιζει οτι μπορω να βαλω μεχρι 2.1 μπροστα με λεπτο τακουνι και ηθελα πιο χοντρο λιγο μπροστα για να "διαβαζει" καλυτερα. Θα συμβιβαστω ομως.

Ειμαι χαρουμενος γιατι οπως ειπα βλεπω μελλοντικα και αλλαγη στα περιφερειακα που με τους τροχους που εχω δεν γινοταν.

Εντωμεταξυ, μολις γυρισα απο Παυλιανη,Iti epic. Πολυ ανηφορα ρε φιλε αλλα περασαμε γαματα!!! Και του χρονου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.