Jump to content



Cloud Email Client


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους,

 

Θα επαναλάβω ένα πρόβλημα που έχω όσον αφορά τα mail.

 

Κατ'αρχήν να πω ότι χρησιμοποιώ 2 PC, ένα Tablet και ένα κινητό.

 

Σε όλα αυτά χρησιμοποιώ το Gmail για το προσωπικό μου email και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Από κει και πέρα όμως υπάρχει και το mail της δουλειάς. Αναγκαστικά πρέπει να χρησιμοποιήσω ένα mail client στο PC της δουλειάς. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το Outlook Express αλλά έκανα ένα βήμα και πήγα προς Thunderbird. 

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Εγώ θέλω η διαχείριση των email που κάνω στη δουλειά να συγχρονίζεται και στο άλλο το PC που έχω στο σπίτι. Χάνω πάρα πολύ χρόνο με το να επιστρέφω σπίτι και να ξαναδιαγράφω, να μετακινώ κλπ.. άσε δε που δεν έχω τις απαντήσεις των email και άλλα σημαντικά.

 

Υπάρχει λοιπόν ενας cloud mail client που να μπορεί να συγχρονιστεί;

 

Θέλω κάτι σαν το Evernote ( ακριβώς σαν το Evernote!! ) αλλά σε mail client!

 

* Τη δουλειά μου δεν μπορώ να την κάνω μέσω Gmail γιατί θα χάσω τη μπάλα στη διαχείριση.

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να έγινε κατανοητός!

 

Help Help Help!!! Ας σώσει κάποιος την κατάσταση!  ;)

Link to comment
Share on other sites

Με το gmail μπορείς να ορίσεις φίλτρο έτσι ώστε τα μηνύματα που έρχονται από έναν λογαριασμό να πηγαίνουν σε ένα συγκεκριμένο φάκελο (αν και φάκελος ερίναι λίγο αδόκιμη έκφραση, μιας και το gmail δουλεύει με ετικέτες). Εγώ σκέψου στο gmail μου διαχειρίζομαι πέντε λογαριασμούς και στέλνω ως άλλος λογαριασμός από 10 άλλους. Δεν είναι τίποτα πάντως να τα φορτώσεις όλα εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις MS Outlook + το Google Apps Sync:

https://tools.google.com/dlpage/gappssync

 

Ότι κινήσεις κάνεις στο PC σου γίνονται sync στο GMail και έχεις τα ίδια πράγματα παντού.

 

Αν δεν σου κάνει, δοκίμασε να στήσεις το GMail στον mail client που θέλεις με IMAP αντί για POP3, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να σου πω αν θα έχεις την ίδια ποιότητα συνεργασίας των clients.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ο mail server της δουλειάς υποστηρίζει IMAP το ενεργοποιείς και τέλος. Πρόσεξε μόνο να είναι ασφαλής επικοινωνία όταν δεν είσαι στο γραφείο.

 

Δυστυχώς υποστηρίζει μόνο POP3 οπότε υπάρχει θέμα.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξω στο Gmail για όλους τους λογαριασμούς.

Θα αρχίσω να ψάχνω την εφαρμογή με τα φίλτρα.

 

Thanx Again!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες προέκυψε ένα πρόβλημα.

 

Έβαλα 4 φίλτρα για να πηγαίνουν σε συγκεκριμένη ετικέτα και από εκείνη τη στιγμή και μετά δεν δέχομαι κανένα email σε αυτό το λογαριασμό.

 

Στις "ρυθμίσεις" έχω το εξής μήνυμα: Πρόβλημα στη σύνδεση.

Ο διακομιστής επέστρεψε σφάλμα "Connection timed out: There may be a problem with the settings you added. Ple..."

 

Τι πρέπει να κάνω τώρα; Διέγραψα όλα τα φίλτρα αλλά και πάλι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.