Jump to content



διαρροη ρευματος στο κουτι


Recommended Posts

καλημερα, εδω και μερες εχω παρατηρηση οτι υπαρχει διαρροη ρευματος στο κουτι, στο τροφοδοτικο , και στην καρτα γραφικων , παιρνω το δοκιμαστικο και υπαρχει ρευμα με την επαφη του. Χθες το βραδυ τα εβγαλα ολα ενα-ενα , και τα ξαναεστησα αλλα παλι τα ιδια . Η μητρικη δεν ακουμπαει πουθενα απο πισω.

Απο που μπορει να ειναι? Και ποσο επικυνδινο για να μην καει κατι ?

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω πως είναι βασικά :)

Αν είναι σούκο τότε πρέπει να καλέσεις ηλεκτρολόγο να τσεκάρει τι γίνεται με τη γείωση.

Αν είναι τέτοιου στυλ

 

wm_05.04.07.01a.jpg

 

και εσύ έβαλες μία τέτοιου στυλ

 

fis-souko-arseniko%20(1).jpg

 

τότε ή αντάπτορα ή ηλεκτρολόγο να το σάξει και πάλι

 

Επίσης καλό είναι να δοκιμάσεις χωρίς το πολύπριζο αν είναι σούκο η πρίζα. Αν συνεχίζει πήγαινε σε άλλο δωμάτιο και κάνε μία ακόμα δοκιμή σε άλλη πρίζα.

Ετσι θα εστιάσεις σιγά σιγά στο πρόβλημα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το πρώτο που θα έπρεπε να κάνεις ήταν αυτό που σου λέει και η Αγάπη, δοκίμασε χωρίς το πολύπριζο, αν συνεχίζει το πρόβλημα εστιάζεις στην/ις πρίζες του σπιτιού σου, γιατί νομίζω πως ανέφερες ότι το κάνει και στις υπόλοιπες, άρα δεν θα είμαι μεμονωμένο το πρόβλημα δλδ σε μία μπρίζα μόνο.

Αν ισχύει αυτό μετά θα πρέπει να καλέσεις ηλεκτρολόγο για περαιτέρω έρευνα του προβλήματος, αυτός θα καταλάβει κατευθείαν από πού "χάνει".

Καλό είναι όσο το δυνατόν πιο σύντομα να λυθεί το πρόβλημα όχι γιατί μπορεί να προκληθεί κάποια βλάβη στο σύστημά σου (PC) αλλά για όλες τις συσκευές και το πιο σημαντικό για την δική σας ασφάλεια.

Καλό είναι αν δεν κατέχεις γνώσεις ηλεκτρολογίας να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό (ηλεκτρολόγο).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μπρίζες σου είναι σαν και αυτές στο #8 ?

 

Sorry αλλά και εγώ δεν έχω καταλάβει.

 

Άσχετο αλλά και σχετικό το δοκιμαστικό κατσαβίδι δεν είναι αξιοπιστο εργαλείο για να μας δείξει

αν κάπου υπάρχει ταση.Δεν είναι λίγες οι φορές που ανάβει από επαγωγικά ρευματα και μας μπερδεύει .

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα ολες τις μπριζες και ειναι ενταξει , το προβλημα εντοπιζεται στο τροφοδοτικο ενα enermax 850 +80 δουλευει κανονικα αλλα μολις ακουμπισω το δοκιμαστικο πανω στο τροφοδοτικο και στο σασι ακομα και στην ψυκτρα της καρτας αναβει το δοκιμαστικο , οι μπριζες εχουν ολες γειωση. Πως θα καταλαβω αν ειναι επαγωγικο ρευμα ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον και την βοηθεια σας .Το προβλημα λυθηκε ! ! ! Ηταν τελικα η μπριζα ( συγνωμη που δεν ανεφερα και ενα αλλο γεγονος , το τροφοδοτικο εχει ενα λαμπακι απο πισω , εχει εδω και πολυ καιρο αναβε με κοκκινο χρωμμα , αλλα δεν το εδωσα σημασια λογου τρεξιματος , αλλαξα τωρα μπριζα εγινε Πρασινο και το δοκιμαστικο δεν αναβει αλλο. Το δοκιμασα το pc σε αλλες μπριζες και αναβε . Στην συγκεκριμενη μπριζα δεν αναβει .Και παλι σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το νου σου όμως με την συγκεκριμένη μπρίζα γιατί μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα.

Καλό θα είναι να φωνάξεις κάποιον(ηλεκτρολόγο) να την κοιτάξει για να αποφύγεις τα χειρότερα.

 

Έτσι για την ιστορία είναι απλή η σούκο η συγκεκριμένη με το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω το εξης, περα απο το οτι η συγκεκριμενη πριζα δεν εχει γειωση, το οτι το τροφοδιτκο παρουσιαζει διαροη δε προβλιματιζει ;

Εχω συνδεσει και εγω υπολογιστες σε πριζες διχως γειωση αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα διαροης.

Link to comment
Share on other sites

@panoc

 

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον και την βοηθεια σας .Το προβλημα λυθηκε ! ! ! Ηταν τελικα η μπριζα ( συγνωμη που δεν ανεφερα και ενα αλλο γεγονος , το τροφοδοτικο εχει ενα λαμπακι απο πισω , εχει εδω και πολυ καιρο αναβε με κοκκινο χρωμμα , αλλα δεν το εδωσα σημασια λογου τρεξιματος , αλλαξα τωρα μπριζα εγινε Πρασινο και το δοκιμαστικο δεν αναβει αλλο. Το δοκιμασα το pc σε αλλες μπριζες και αναβε . Στην συγκεκριμενη μπριζα δεν αναβει .Και παλι σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο την αλλαγη της πριζας δεν αναβει αλλο το δοκιμαστικο οταν το ακουμπαω στο τροφοδοτικο , και το λαμπακι απο κει που ηταν κοκκινο ολο αυτον τον καιιρο , τωρα ειναι πρασινο. Θελω να πιστευω οτι ηταν η μπριζα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.