Jump to content



διαρροη ρευματος στο κουτι


Recommended Posts

Ναι το διαβασα αυτο, δεν εναβει γιατι εχει γειωση, η διαρροη δε σταματησε απλα διοχετευεται στη γειωση.

Κανονικα ομως δε θα επρεπε να ειχε καθολου διαρροη εξ'αρχης.

 

Εκτος και εαν υπαρχει προβλημα στα καλωδια της πριζας οποτε θα χρειαστει δοκιμη σε αλλη πριχα χωρις γειωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχην σ ευχαριστω παρα πολυ , για τομ πληρη οδηγο σου ! Για αυτο και το εθεσα γιατι εχω αγνοια απο τετοια πραγματα, αλλα το σπιτι το νοικιαζω αυτη την στιγμη και τοσο καιρο δεν γνωριζα τι γινοταν , αυτο που μπορω να κανω ειναι να ενημερωσω τον ιδιοκτητη του σπιτιου , παντος αυτο που μπορεσα να κανω ειναι να τσεκαρω ολες τις πριζες και να ανακαλυψω απο τις 10 που εχει το δωματιο μονο η 2 ειναι ενταξει . Οποτε προς το παρον εβαλα ολες τις συσκευες παανω σε αυτες. Ελπιζω να μην αντιμετωπισω αλλο προβλημα. Και παλι ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις βάλει όλες σου τις συσκευές σε δυο μπρίζες μόνο και αυτές τραβάνε μεγάλα φορτία

και είναι στην ίδια ασφάλεια και οι δυο μπρίζες σε  βλέπω να βγάζεις το βράδυ σου με κεράκια :(

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και προσέχεις και ας μην τραβάνε πολύ ρευμα γιατί οπως ανέφερες είναι παλιό το σπίτι

και σίγουρα και η καλωδίωση.

Μακάρι να καταφέρεις να βγάλεις άκρη με τον ιδιοκτήτη :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ευτηχως δεν ετυχε κατι σε μενα...τωρα πιστευω οτι σταθηκα τυχερος που δεν μου εκαψε τιποτε και απορω πως το ειχα αφησει τοσο καιρο. Η υποψια μου ηταν οτι εφταιγε η μητρικη δηλδη ακομπουσε πανω στο σασι , παντος προς το παρον ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, κάποιες δεκαετίες πίσω (νομίζω στα 60s), επιτρεπόταν στους ηλεκτρολόγους να μην φέρνουν γείωση σε όποια δωμάτια θα περατώνονταν με ξύλινο δάπεδο. Εάν και στο διαμέρισμα που μένεις, έχεις γείωση μόνο σε όσες πρίζες βρίσκονται σε χώρο με μη-ξύλινο πάτωμα (συνήθως, για την εποχή εκείνη μιλάμε για μωσαϊκό), τότε μάλλον είναι σκόπιμη η απουσία γείωσης.

Link to comment
Share on other sites

το σπιτι ειναι με πλακακι , εχει 10 πριζες οι οποιες αυτες που τσεκαρα ειναι μονο 2 οκ.Αφησα τον εκτυπωτη σε μια που δεν εχει γειωση. Ελπιζω οτι δεν θα μου κανει καμια ζημια , βεβαια θα αλλαχτει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.