Jump to content



Ψυκτρα για επεξεργαστη 5820k


gregdalak

Recommended Posts

εγω εχω παραγγειλει αυτη http://www.e-shop.gr/be-quiet-shadow-rock-2-p-PER.641186 αλλα σε αξιολογησεις δεν διαβασα και τα καλυτερα...θα κανω αλλαγει..

Καλή είναι και αυτή αλλά για τον 5820Κ θα έβαζα αυτήν που σου είπα

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου προτεινεται μια ψυκτρα μεχρι 60 € και να ειναι οσο το δυνατον αθορυβη χωρις ομως να πεσουν οι επιδοσεις της.

 

Θα κάνεις καθόλου oc;

Οι υδροψυξεις με 50 - 60 ευρώ που κυκλοφορούν είναι καλύτερες? Μήπως είναι επικίνδυνες?

 

Αυτές των 50-60€ δεν αξίζουν. Αν θέλεις κάτι καλό σε AIO κοιτάς από 80-90€ και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για over clock ίσως να κάνω αλλά αργότερα... Εγώ τώρα ψάχνω ένα καλό τρόπο ψύξης για τον επεξεργαστή στα 60 € οποίος είναι ποιο καλός και ποιο ασφαλής γτ έχω αμφιβολίες για την οικονομική υδροψυξη...

Link to comment
Share on other sites

Για over clock ίσως να κάνω αλλά αργότερα... Εγώ τώρα ψάχνω ένα καλό τρόπο ψύξης για τον επεξεργαστή στα 60 € οποίος είναι ποιο καλός και ποιο ασφαλής γτ έχω αμφιβολίες για την οικονομική υδροψυξη...

 

Δες μερικές:

1. http://www.skroutz.gr/s/4334628/Be-Quiet-Dark-Rock-3.html

2. http://www.skroutz.gr/s/417172/Thermalright-TRUE-Spirit-140.html

 

Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση κατά 10€, όμως, και με την προϋπόθεση ότι χωράει στο κουτί σου, δες αυτήν http://www.skroutz.gr/s/4454998/Cryorig-R1-Ultimate.html. Καλύτερη από αρκετές ΑΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου 5820k στα 4.6 με 1.35v βράζει με την CM Newton 280l με 4 ανεμιστήρες σε push pull. Στο μισάωρο prime χτυπάει 100ρες.

 

Μπορεί να είναι και το συγκεκριμένο τσιπάκι, αλλά διάβασα και από άλλους χρήστες σε sites του εξωτερικού παρόμοια. Όπως και να το κάνουμε, όσο αυξάνεται ο αριθμός των πυρήνων τόσο πιό δύσκολα διαχειρίσιμο γίνεται το θερμικό πρόβλημα. Από ό,τι έχω δεί δεν τους ανεβάζουν πάνω από 4.3-4.4GHz. Με αερόψυκτρες ακόμα πιό κάτω. Μικρό το όφελος στο rendering από εκεί και πέρα (αυτή είναι η βασική χρήση όλης της σειράς αυτής εξάλλου) σε σχέση με τα προβλήματα κατανάλωσης και υπερθέρμανσης που δημιουργούνται.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου 5820k στα 4.6 με 1.35v βράζει με την CM Nepton 280l με 4 ανεμιστήρες σε push pull. Στο μισάωρο prime χτυπάει 100ρες.

Πολύ ρεύμα αδερφέ.. και ο 5820Κ είναι chip 3ής για να μην πώ 4ής διαλογής...! (Συγνώμη αλλά αυτή είναι η αλήθεια, μην

το πάρεις προσωπικά :) )

Για μένα σε Χ99 5930Κ και ξερό ψωμί αλλιώς 5960Χ.

Άμα σου βαράει 100άρες τώρα με τα κρύα το καλοκαίρι θα παίζεις αναγκαστικά στα 4GHz.

Προσωπικά αν τον είχα, πάνω απο 4.2GHz με τπτ... ούτε με custom loop δεν θα ένιωθε!

Να σε ρωτήσω και κάτι.. για τα 4.6GHz να φανταστώ έχεις παίξει και με το base clock aka BCLK??

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με την διαλογή των επεξεργαστών, νομίζω. Υπερβολή μου φαίνεται. Κουτσουρεμένες pci-e lanes έχει o 5820K σε σχέση με τον 5930Κ. Τίποτε άλλο. Καμία σχέση με το overclocking potential του καθενός, από όσα διαβάζω. Ειδικά αν μιλάμε κιόλας για τον 5960Χ, από όσες κριτικές-σχόλια έχω διαβάσει, το 4.4GHz θεωρείται απαγορευτικό ακόμα και για αυτούς που benchάρουν. Για όσους κάνουν επαγγελματική χρήση, το να φτάσουν μέχρι τα 4.0GHz είναι μάλλον πολύ ικανοποιητικό. Για 5820Κ/5930Κ το 4.3GHz είναι ένας φιλόδοξος στόχος και με ΑΙΟ. Για από εκεί και πάνω, custom water cooling loop. Δεν μου φαίνεται καθόλου παράλογο να διαβάζω για 100άρια ° με 4.6. Σε κάποια reviews που είδα, ούτε το 4.4 δεν πέρασαν χωρίς προβλήματα.

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.