Jump to content



Καινούριο Desktop.


Recommended Posts

Καλημέρα φορουμίτες,

 

Ήρθε η ώρα για αναβάθμιση του κουβά που με συνοδεύει τα τελευταία τέσσερα χρόνια. 

Η παρούσα σύνθεση είναι:

 

CPU: AMD FX 8120 || M/B: GIgabyte 780T || GPU: MSI GEFORCE 660ti OC || RAM: 4x4GB Kingston Hyperx @1333 || PSU: Corsair HX 650W || CASE: Corsair 400r || COOLER: CM Hyper 212 || MONITOR: Samsung UE 24 H || mouse/keyboard : Razer Abyssus / Microsoft  απαράδεκτο generic

 

Το σύστημα που σκέφτομαι να στήσω είναι το παρακάτω, λέω να κρατήσω τις μνήμες και το mouse για την ώρα.

 

CPU:  i7 4790k (Αγορασμένο)

M/B:   Asus Maximus VII formula

GPU: Gigabyte GTX 970 G1 SLI (αγορασμένο)

SSD 1: Samsung 840 Pro 128GB

SSD2: Samsung 840 Pro 500GB

PSU:  Corsair AX860i 

CASE: Caselabs Merlin SM8 (Ένα κλικ μακριά)

Keyboard:CoolerMaster Quickfire Rapid-i (Aγορασμένο)

MONITOR 1: Achieva Shmian QH270(Αγορασμένο)

MONITOR 2: LG 49ub850v

 

 

Για ψύξη θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα custom loop με ένα EK Coolstream XTX 480 στην οροφή, ένα ΧΤΧ 240 στoν πάτο, μία αντλία D5 ek+mount, 2 fullcover blocks gia τις G1, EK Supremacy Evo Acetal(Original CSQ), primochill tubes, Bitspower Black fittings, Phobya 150mm tube res.

 

Επίσης, θα γίνει και μια απόπειρα για sleeving...

 

Θέλω να ρωτήσω αν οδεύω στο σωστό δρόμο όσο αφορά την επιλογή hardware και υδρόψυξης. Μιας και αυτή θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια σε custom loop πιθανότατα να οδεύω σε απόλυτη καταιγιστική πανωλεθρία η οποία θα μου κοστίσει και αρκετά, αλλά σίγουρα θα είναι μια ενδιαφέρουσα εμπειρία.

 

edit: Eπιλογή keyboard

Έγινε επεξεργασία από Errer
Link to comment
Share on other sites

Γιατί υδρόψυξη και μαλιστα ακριβή, τόσα λεφτά για την "εμπειρία"¨; Χωρίς καν να υπεισέρχομαι στο δείκτη κόστους/οφέλους του overclocking, πώς είσαι σίγουρος ότι έπεσες σε κομμάτι cpu που θα κλοκάρει τόσο ώστε να εκμεταλλευτείς τα νερά; Γιατί τόσο ακριβή μητρική; Γιατί 2 ssd? Γιατί άλλο τροφοδοτικό; Και τέλος, γιατί "καλημέρα" στις 13.50;

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου @Trexx, θα προσπαθήσω να απαντήσω με απόλυτη σαφήνεια και ειλικρίνεια.

 

 

Γιατί υδρόψυξη και μαλιστα ακριβή, τόσα λεφτά για την "εμπειρία"¨;

 

 

 

Υδρόψυξη γιατιί αφενός με ελκύει η ιδέα ενός αθόρυβου ψυχρού συστήματος, και αφετέρου επειδή στοχεύω να δημιουργήσω κάτι που να με ικανοποιεί τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά :) Έχεις να αντιπροτείνεις κάτι, διότι είμαι κ νουμπ...

 

 

πώς είσαι σίγουρος ότι έπεσες σε κομμάτι cpu που θα κλοκάρει τόσο ώστε να εκμεταλλευτείς τα νερά;

 

 

 

Το νερό δε θα μου επιτρέψει να του ανεβάσω το voltage αρκετά περισσότερο απ' ότι θα μπορούσα με αέρα; Ουσιαστικά και να μην μου κάτσει η λοταρία θα μπορώ να του μπουκώσω τα βολτ μέχρι να κάψει ;p

 

 

Γιατί τόσο ακριβή μητρική;

  

 

 

Εδώ δυσκολεύομαι να σου απαντήσω γιατί  με τύφλωσε η ROG.  Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή θα ήταν μία Maximus hero. Αντιπρόταση;

 

 

Γιατί 2 ssd?

 

 

Γιατί μπορώ. :D

 

 

Γιατί άλλο τροφοδοτικό;

 

 

Γιατί το corsair που έχω τώρα δεν είναι full modular και δεν δεχόμεθα τίποτε λιγότερο.

 

 

γιατί "καλημέρα" στις 13.50;

 

 

Γιατί τα τρόλλ ξυπνούν μέτα τη μία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου @Trexx, θα προσπαθήσω να απαντήσω με απόλυτη σαφήνεια και ειλικρίνεια.

 

 

 

 

 

Υδρόψυξη γιατιί αφενός με ελκύει η ιδέα ενός αθόρυβου ψυχρού συστήματος, και αφετέρου επειδή στοχεύω να δημιουργήσω κάτι που να με ικανοποιεί τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά :) Έχεις να αντιπροτείνεις κάτι, διότι είμαι κ νουμπ...

 

Αθόρυβο σύστημα θα έχεις αν έχεις σωστό τροφοδοτικό, αντίστοιχο κουτί, κάρτα γραφικών, δεν το μπουκώσεις στα ανεμιστήρια κτλ κτλ. Δεν το κάνει από μόνη της η υδρόψυξη αθόρυβο.

Λειτουργικά δεν βρίσκω κάποιο λόγο, εσύ μόνο ξέρεις αν θες να σκάσεις λεφτά για το αισθητικό του πράγματος. Σε αυτό δεν λέω κουβέντα.

 

 

 

Το νερό δε θα μου επιτρέψει να του ανεβάσω το voltage αρκετά περισσότερο απ' ότι θα μπορούσα με αέρα; Ουσιαστικά και να μην μου κάτσει η λοταρία θα μπορώ να του μπουκώσω τα βολτ μέχρι να κάψει ;p

 

Όχι απαραίτητα. Τα cpu δεν βρίσκουν τοίχο μόνο λόγω θερμοκρασίας. Σκέψου ότι degrade μπορείς να φας και σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός...

 

 

 

Εδώ δυσκολεύομαι να σου απαντήσω γιατί  με τύφλωσε η ROG.  Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή θα ήταν μία Maximus hero. Αντιπρόταση;

 

Οποιαδήποτε z97 μητρική έχει τις συνδέσεις που θέλεις (sata, usb 3 κτλ) σου κάνει. Εκτός αν επιμείνεις στα οβερκλόκια και στα λοιπά.

 

 

 

 

Γιατί μπορώ. :D

 

Πάρε τοτε δύο ίδιους, ίδιας χωρητικότητας να τους κάνεις raid. Έχει υπόψιν σου ότι δεν ωφελούνται τα πάντα από έναν ssd. Π.χ τις ταινίες, τις σειρές και τη μουσική σου όπου και να τις βάλεις το ίδιο θα είναι. Και για τα περισσότερα games ισχύει αυτό.

 

 

Γιατί το corsair που έχω τώρα δεν είναι full modular και δεν δεχόμεθα τίποτε λιγότερο.

 

Κατά την προσωπική μου ταπεινή γνώμη δεν υπάρχει μεγαλύτερη απάτη από τα marketing με το modularity στα τροφοδοτικά, πόσο μάλλον με τα full. Πατάτα θα κάνεις αλλά αφού μιλάμε πάλι για αισθητικό αποτέλεσμα, πάσο.

 

 

Γιατί τα τρόλλ ξυπνούν μέτα τη μία.

 

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι, σωστός

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τοσα λεφτα για νερο ?

με αυτην την τιμη , παιρνεις 2ρη 970 και πετυχενεις 100% παραπανω frames , υδροψυξεις κτλ ειναι πεταμενα λεφτα χωρις καν να κερδιζεις κατι αξιοσημειωτο 

 

ssd .... ενταξ ο ΠΡΟ ως κυριο boot , για δευτερο παρε εναν mx100

 

επιπελον οι ROG ειναι σκουπιδια για τις τιμη τους , πουλανε απλα το ονομα ... τα ιδια χαρακτηριστηκα εχουν και οι απλες καρτες

 

 

 

 

στην περιπτωση που εχεις ηδη λαβει τις αποφασεις σου , γιατι μπαινεις στην διαδικασια να κανεις τοπικ ? αποτι βλεπω ολες τις προτασεις του τρεξ τις ακυρωσες

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

τοσα λεφτα για νερο ?

με αυτην την τιμη , παιρνεις 2ρη 970 και πετυχενεις 100% παραπανω frames , υδροψυξεις κτλ ειναι πεταμενα λεφτα χωρις καν να κερδιζεις κατι αξιοσημειωτο 

 

ssd .... ενταξ ο ΠΡΟ ως κυριο boot , για δευτερο παρε εναν mx100

 

επιπελον οι ROG ειναι σκουπιδια για τις τιμη τους , πουλανε απλα το ονομα ... τα ιδια χαρακτηριστηκα εχουν και οι απλες καρτες

 

 

 

 

στην περιπτωση που εχεις ηδη λαβει τις αποφασεις σου , γιατι μπαινεις στην διαδικασια να κανεις τοπικ ? αποτι βλεπω ολες τις προτασεις του τρεξ τις ακυρωσες

 

Δεν έχω λάβει κάποια οριστική απόφαση, γιαυτό και άνοιξα το νήμα, και ουσιαστικά δεν υπήρξε κάποια αντιπρόταση. Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου :) Σίγουρα θα βάλω τον pro για boot και μάλλον θα καταφύγω στον mx100 για apps. 

Επίσης έχω πάρει ήδη 2 g1 και τον επεξεργαστή, γιατί μου βγήκαν πολύ φτηνά ( ~900 ευρώ όλα μαζί), και απλά περιμένω να έρθουν με ένα φίλο από Αμερική τα Χριστούγεννα. Μέχρι τότε προσπαθώ να κατασταλάξω στα υπόλοιπα εξαρτήματα. Θα ήθελα να βάλω μια m/b που να έχει καλά χαρακτηριστικά και ποιότητα υλικού και όλα, αν όχι τα περισσότερα,  απο τα μπλιμπλίκια που προσφέρει η ASUS. Αν υπάρχει κάτι ανάλογο στην αγορά αδιαφορώ για το brand. 

 

 

Πάντα όταν πάμε να κάνουμε την πατάτα και το ξέρουμε, ψάχνουμε περαιτέρω επιβεβαίωση για να μας έρθει καλύτερα :)

Μου έφτιαξες τη μέρα- κοκκίνισα, φούσκωσα, ξεφούσκωσα και μετά παραδέχτηκα την αλήθεια που κρύβεται πίσω από τα λόγια σου. Σε ευχαριστώ που με έκανες να γελάσω και να κοιτάξω προς τα μέσα.  Την πατάτα προσπαθώ να αποφύγω να σου πω την αλήθεια, γιαυτό και ζητάω απόψεις. Επίσης, πρέπει να οριοθετηθεί ο όρος πατάτα έτσι ώστε να μην προσάπτεται στο προσωπικό γούστο γιατί μετά είμαστε οικογένεια από χαρούμενα τρόλλ που πετάμε τις μύξες μας το ένα στο άλλο.

 

Για να μπορέσω, λοιπόν, να κοιμηθώ ήσυχος απόψε- συνοψίζω:

 

1. Τη φόρμουλα την πετάμε στα σκουπίδια. Τσεκ

2. Η πανάκριβη υδρόψυξη έχει ως μοναδικό σκοπό ύπαρξης την τόνωση του υπερτροφικού μου Εγώ, και εν δυνάμει την ψύξη καρτών και εςπεξεργαστή. Υπάρχει πιο προσιτή λύση σε προδιαγραφές EK, που να ικανοποιεί και την τσέπη μου αλλά και το Εγώ μου;

3. Αν δεν πάω σε corsair modular, τί επιλογές έχω σε 850+ (πάλι modular) 

4. Χαίρομαι που σας αρέσει το case πάντως. Είναι το μοναδικό πράγμα που με κρατάει να μην βάλω αγγελία επεξεργαστές και κάρτες και να πάρω XBOX.

Link to comment
Share on other sites

1. Τη φόρμουλα την πετάμε στα σκουπίδια. Δεν το εννοούσα έτσι, δλδ με την έννοια ότι έχει κάποιο θέμα. Δες τι χρειάζεσαι και αποφάσισε. Οποιαδήποτε μητρική στα 120-130 ευρώ θα σε καλύψει.

2. Η πανάκριβη υδρόψυξη έχει ως μοναδικό σκοπό ύπαρξης την τόνωση του υπερτροφικού μου Εγώ, και εν δυνάμει την ψύξη καρτών και εςπεξεργαστή. Υπάρχει πιο προσιτή λύση σε προδιαγραφές EK, που να ικανοποιεί και την τσέπη μου αλλά και το Εγώ μου; Πέρα από την ομορφιά, δεν υπάρχει λόγος να βάλεις τόσο κρύες κάρτες σε νερό

3. Αν δεν πάω σε corsair modular, τί επιλογές έχω σε 850+ (πάλι modular) Γιατί corsair? Δες το ΑΧ 860. Και το coolermaster v series επίσης. Εγώ μάλλον θα πήγαινα σε be quiet.

 

Με τους ssd ξαναδεστο το θέμα. Ένας 512αρης MX 100 φτάνει και περισσεύει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια τοτε :p

η λυση ειναι απλη , ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ custom loop!ειναι δωρο αδωρον η υδροψυξη σε 970 , ηδη το g1 κραταει χαμηλα τις θερμοκρασιες . Ακομα και απο αποψη αισθητικης παλι διαφορα δεν θα εχει , ισα ισα που μαλλον το μπλε φωτιζομενο λογοτυπο του windforce να σαρεσει περισσοτερο , ειδικα αμα το συνδιασεις με καποιο ΑΙΟ για τον επεξεργαστη στο ιδιο χρωμα!!!!

 

οι επιλογες σου στο hardware ειναι ταμαμ , θα δω και καμοια μητρικη πιο μετα :p

 

edito

 

αυτο σε ασπρο

http://www.skroutz.gr/s/5500378/Corsair-Carbide-Air-240.html?keyphrase=air+240

 

την μητρικη αυτην 

http://www.skroutz.gr/s/5056882/Asus-Gryphon-Z97-Armor-Edition.html

 

(εχω την ζ87 και ειναι τουμπανο, απλα δεν εχει το noobιστικο overclock οπως τα ROG και θα πρπ να το κανεις χειροκινητα)

 

AIO

http://www.skroutz.gr/s/5720549/CoolerMaster-Nepton-240M.html

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι απλη , ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ custom loop!ειναι δωρο αδωρον η υδροψυξη σε 970 , ηδη το g1 κραταει χαμηλα τις θερμοκρασιες . Ακομα και απο αποψη αισθητικης παλι διαφορα δεν θα εχει , ισα ισα που μαλλον το μπλε φωτιζομενο λογοτυπο του windforce να σαρεσει περισσοτερο , ειδικα αμα το συνδιασεις με καποιο ΑΙΟ για τον επεξεργαστη στο ιδιο χρωμα!!!!

Η gryphon φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή και θα αλαφρύνει το budget μου σημαντικά. Όσο για το κουτί, τελικά  πήρα το caselabs και πάνω στην καταναλωτική φρενίτιδα  πέρασα από μία ηλεκτρονική και πήρα ένα CM quickfire rapid-i brown με το οποίο πληκτρολογώ χαρούμενα  :p

 

Με παρεξήγησες όμως ;p , προσπαθώ να φύγω από τα led  και την όλη αισθητική πανδαισία που  μεταφέρθηκε από τα βάθη των 90's και τα στρογγυλοφάναρα GLX με xenon φώτα και nickel σωλήνα αποχετεύσεως Φ125 για εξάτμιση. Περί ορέξεως θα μου πεις και, ναι, θα έχεις απόλυτο δίκιο...

 

Η όλη ιδέα είναι να έχω μία βιομηχανική όψη  με μαύρα fittings και λευκό υγρό. Ένα project στο οποίο θα καταναλώσω πολύτιμο χρόνο, θα μου φάει κουβάδες λεφτά, και θα με ευχαριστήσει εν τέλη όπως κάθε ενασχόληση που απαιτεί ερωτισμό.

 

Το volt limit θα ανοίξει στις G1 (κάποτε) και με max TDP στα 366W (!) πιστεύω πως δε θα είναι κακή επένδυση το waterblock πάνω τους αφού θα τους βάλω τa bios που κυκλοφορούν στο overclock.net- δεν τα έβγαλε τσάμπα τα blocks η EK,

 

 Ήρθε και το batch number της CPU  : L423B531. Εύχομαι το πάνθεον της σιλικόνης να με ευνόησε και να μου έτυχε καλό κομμάτι- απ ότι βλέπω σε αυτό το spreadsheet Click for epic spreadsheet από L42xxxxx και πέρα κλοκάρουν στα 4.7-5.0 σε φυσιολογικά voltages. Θα δείξει. Σε ευχαριστώ και πάλι για το αδιαμφισβήτητα ειλικρινές και εποικοδομητικό input σου  :)

 

edit: typos /broken link

Έγινε επεξεργασία από Errer
Link to comment
Share on other sites

αχχχ αυτα τα παθη   :p

με χαλασες που πηρες το caselabs , πλεον μπηκες στην πορεια του custom loop !

μαρεσει παντος οπως το σκεφτεσαι με λευκο υγρο , αλλα κριμα που δεν υπαρχουν τετοιου χρωματος (ουτε καν σκετο μαυρες) μητρικες για να συνδιαστει ομορφα 

ισως αυτη ?

http://www.skroutz.gr/s/4874803/Asus-Z97-Pro.html

(θα ταν ασχημο να βαλεις μινιατουρα μητρικη σε τετοιο κουτι)

 

δεν ξερω τι γινεται με το TDP τους , μακαρι να ισχυει αυτο που λες γιατι αλλιως θα πεσει απογοητευση

για αυτο μηπως να εβαζες υδροψυξη οταν γινει επισημο? (η τουλαχιστον να περιοριζοσουν μονο για cpu )

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έψαχνα τώρα για εβένινες μητρικές και πέτυχα αυτή τη gigabyte http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4978#ov

 

Με χαλάνε οι κίτρινες λεπτομέρειες αλλά πιστεύω πως μπορώ να τις παρακάμψω. θα αποφασίσω τη Δευτέρα ;p

 

για αυτο μηπως να εβαζες υδροψυξη οταν γινει επισημο? (η τουλαχιστον να περιοριζοσουν μονο για cpu )
 

 

Ναι, για την ώρα αυτό θα κάνω, περιμένω να βγουν οι πρώτες εντυπώσεις και θα προχωρήσω ανάλογα. Πάντως παίζει πολύ throttling στις 970 πάνω από τους 65-67 βαθμούς, και αν είναι να τρέχω τα fans στις 3,000 στροφές κλάφτα.

 

 

Ποια θα ειναι η χρηση του υπολογιστη?

 

Κάψιμο του αμφιληστροειδούς χιτώνα στα 4κ@60hz 

Link to comment
Share on other sites

Άσε δε θέλω να εμπλακώ με 2011-3, και η rampage black πανέμορφη είναι αλλά τι να το κάνεις... Όλα τα z97 boards μαύρα κόκκινα/μπλε/κίτρινα τα βγάζουν, μας πήρατε  όλους στο λαιμό σας παλιοκάγκουρες  :lol:  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα z97 boards μαύρα κόκκινα/μπλε/κίτρινα τα βγάζουν, μας πήρατε  όλους στο λαιμό σας παλιοκάγκουρες  :lol:  

 

Οχι απαραίτητα, υπάρχουν επιλογές

 

MSI Z97S Sli Krait Edition

 

post-53710-0-86006600-1417938315_thumb.j

 

Asus Sabertooth Z97 Mark S

 

post-53710-0-22686600-1417938360_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το κουτί, τελικά  πήρα το caselabs

 

αν έχεις τα χρήματα πολύ καλά έκανες, είναι από τα πιο όμορφα κουτιά που έχω δει σε φωτογραφία έστω. Για μητρική αν ενδιαφέρεσαι για χρακτηριστικά, η Extreme9 της Asrock είναι καλή επιλογή όπως και η Extreme6. Με το Armor της Gryphon πρόσεξε αν χρειάζεται ή όχι, δεν είναι όλοι που το αγοράζουν ικανοποιημένοι. Εφόσον πας για SLI μην αμελείς τις δυνατότητες των μητρικών να χωρέσουν απροβλημάτιστα τις κάρτες που σε ενδιαφέρουν.

 

Σε τόσο ακριβό σύνολο δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπει φτηνός SSD ούτε γιατί αρχικά διάλεξες SSD διαφορετικής χωρητικότητας ούτε γιατί έβαλες πρώτο το 128άρη ως boot. Νομίζω τα μεγαλύτερα είναι κάπως γρηγορότερα;

 

Τροφοδοτικό αν δεν έχεις θέμα χρημάτων δες για Seasonic.

 

Καλές αγορές και βάλε καμιά φωτογραφία με το κουτί όποτε τελειώσεις τη συναρμολόγηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Xμμμ σε είχα κόψει λάθος και πήγα να σου γλυτώσω χρήματα, όπως κάνω πάντα όταν πρόκειται για άλλους πλην του εαυτού μου. Τελικά λάθος εκτίμηση. Να τα χαρείς σου εύχομαι, εγκρίνω και επαυξάνω. Προσωπικά πέρασα αυτό το στάδιο και λέω να μεταβώ σε htpc μικρό και γουστόζικο.

 

ΥΓ. Ψάξε ξανά το θέμα των ssd.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

«και λέω να μεταβώ σε htpc μικρό και γουστόζικο»

 

ξαναγύρνα καλύτερα στο προηγούμενο στάδιο αλλιώς ετοιμάσου να τα στάξεις. Μου αρέσει και μένα η ιδέα, ο Chosen ήταν στην πρωτοπορία αλλά έχει πολύ αίμα και δάκρυ το όλον. Ιδιαιτέρως αν υπάρχει έμφαση στο γουστόζικο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.