Jump to content



Καινούριο Desktop.


Recommended Posts

Μακάρι να μην φρενάρουν πουθενά τα πράγματα καθ' οδόν από Αμερική!

 

Καλημέρα

 

Σε ευχαριστώ για την ευχή σου, και 'γω το ίδιο εύχομαι, Μόνο το case με ανησυχεί. Επεξεργαστής και GPU έρχονται μέσα σε βαλίτσα :)

 

 

 

Οχι απαραίτητα, υπάρχουν επιλογές   MSI Z97S Sli Krait Edition

 

 

Την έχω δει την krait, ταιριάζει πολύ χρωματικά, αλλά δεν έχει τα μπλιμπλίκια που έχουν οι άλλες ;p Αν ήταν higher end δεν θα το σκεφτόμουν.

 

 

Xμμμ σε είχα κόψει λάθος και πήγα να σου γλυτώσω χρήματα, όπως κάνω πάντα όταν πρόκειται για άλλους πλην του εαυτού μου. Τελικά λάθος εκτίμηση. Να τα χαρείς σου εύχομαι, εγκρίνω και επαυξάνω. Προσωπικά πέρασα αυτό το στάδιο και λέω να μεταβώ σε htpc μικρό και γουστόζικο.

 

ΥΓ. Ψάξε ξανά το θέμα των ssd.

 

Δε με παρεξήγησες καλά τα λες  :cool:  To retro-action HTPC μόνο με decals ΙΒΜ και αυτό το keyboard σε μαύρο θα μπορούσε να θεωρηθεί γουστόζικο :lol: 

B0FabRd.jpg  :

Για SSD, λες να μην πάω σε Samsung, H τιμή του ΜΧ100 είναι σίγουρα πολύ ελκυστική.

 

αν έχεις τα χρήματα πολύ καλά έκανες, είναι από τα πιο όμορφα κουτιά που έχω δει σε φωτογραφία έστω. Για μητρική αν ενδιαφέρεσαι για χρακτηριστικά, η Extreme9 της Asrock είναι καλή επιλογή όπως και η Extreme6. Με το Armor της Gryphon πρόσεξε αν χρειάζεται ή όχι, δεν είναι όλοι που το αγοράζουν ικανοποιημένοι. Εφόσον πας για SLI μην αμελείς τις δυνατότητες των μητρικών να χωρέσουν απροβλημάτιστα τις κάρτες που σε ενδιαφέρουν.

 

Σε τόσο ακριβό σύνολο δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπει φτηνός SSD ούτε γιατί αρχικά διάλεξες SSD διαφορετικής χωρητικότητας ούτε γιατί έβαλες πρώτο το 128άρη ως boot. Νομίζω τα μεγαλύτερα είναι κάπως γρηγορότερα;

 

Τροφοδοτικό αν δεν έχεις θέμα χρημάτων δες για Seasonic.

 

Καλές αγορές και βάλε καμιά φωτογραφία με το κουτί όποτε τελειώσεις τη συναρμολόγηση.

 

Για μητρική με ενδιέφερε αρχικά η formula vii γιατί έχει watercooling support out of the box και ισχύει ότι με προβληματίζει το armor αρκετά. Από 'κει και πέρα νομίζω ότι ή  θα πάω στη Gigabyte ή στη Hero.. Τα μπλε coolers της ASROCK μου βγάζουν τα μάτια.

 

Για τροφοδοτικό το AX860i ήταν η πρώτη επιλογή. και το 1050 full modular της XFX φαίνεται καλό και θα με καλύψει απόλυτα. Ta seasonic έχουν έντονες κίτρινες λεπτομέρειες και δεν έχω χρόνο να το ξεκαπακώσω και να το βάψω.

 

Photos on arrival. :T:

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε μητρική. Ελπίζω να υπάρχει απλά χώρος στη βαλίτσα γιατί Ελλάδα δεν κάνει ship για την ώρα. 

 

zhzaERy.jpg

http://www.amazon.com/EVGA-Classified-Dual-Channel-MotherboardEATX-152-HR-E979-KR/dp/B00K2KMOPC/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1418210900&sr=8-2&keywords=evga+z97

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναυάγησε η επιλογή βαλίτσα. Τώρα μένω με τις εξής εναλλακτικές που με δυσκολεύουν αφάνταστα.

 

1. Περιμένω μέχρι μέσα Ιανουαρίου να ταχυδρομηθεί από Αμερική και καθυστερώ όλο το build  (μπορεί να πάει μέχρι Πάσχα λόγω φόρτου εργασίας)..

 

2. Δεν περιμένω καθόλου και παίρνω μία μητρική, που θα με αφήσει κατά το ήμισυ ικανοποιημένο, από Ελλάδα και  στήνω ανενόχλητος κάτω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο.

 

3 Εκμηδενίζω την τσέπη μου βάζοντας τον 4790Κ προς πώληση και μεταβαίνω σε X99, 2011-3 και DDR4.

 

 

 

:help!:  

Έγινε επεξεργασία από Errer
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το 3 είναι η καλύτερη λύση. Θα έχεις και μια πίστωση χρόνου αρκετή μέχρι να καταλήξεις στα νέα δεδομένα. Βάλε ότι νομίζεις στο υπάρχον σύστημα για τέστ αλλά και για το μερακλίκι της υπόθεσης. Εφόσον τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα τότε άσε τις τύψεις και κάτσε απόλαυσε την παιδική χαρά του να έχεις διάφορα ακριβά καλούδια σπίτι σου.

Link to comment
Share on other sites

 Άργησα αλλά την πήρα την απόφαση μου, Κουρτίνα 2, λοιπόν.

 

Αsus Μaximus Formula VII, Seasonic Platinum Series 860w (thx @salde)  και Crucial MX 100 512GB (thx @Trexx). Η συνδρομή σας στο νήμα ήταν πολύτιμη και έφερε τάξη στο χάος της επιλογής σημαντικών components.  :T: 

 

 Θα επανέλθω με worklog, όταν έρθει όλο το υλικό, σε ανάλογο νήμα.  :pc:

 

 

edit: typos

Έγινε επεξεργασία από Errer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.