Jump to content



Προβλημα με καινουργια KIngston ddr3 4gb


Recommended Posts

Φιλος αγορασε αυτη εδω http://www.e-shop.gr/kingston-kvr13n9s8-4-4gb-ddr3-1333mhz-pc3-10600-p-PER.550507

To pc του ειναι αυτο:

mobo: Αsrock G41M-S3

Cpu: Intel Q8400

Ram:1x4gb 1333Mhz (Kingston 99U5471-020.A00LF απο Aida64)

Gpu:amd sapphire 270x

 

To pc δεν ξεκιναει καν ουτε ποστ ουτε τπτ.Απλα ανοιγει κλεινει ολη την ωρα.

Το ιδιο κανει και οταν την εβαλε μονη της.

Δοκιαμσε και μια Muskin που του ειχε ξεμεινει χαλασμενη αλλα  τουλαχιστον με αυτη ξεκιναγε κανονικα το pc

την γυρισε στο Eshop του ειπαν οτι την δοκιμασαν σε 2 μητρικες και δεν εβγαλε κανενα προβλημα.

 

 

Αυτο ειναι απο το manual

waxHJpP.png

Μου λεει δοκιμασε να παιξει λιγο με τα jumperakia αλλα το προβλημα επιμενει( Δεν ξερω ακριβως τι αλλαξε).

Για πειτε καμια ιδεα τι μπορει να φταει.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις 100αδες απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ο Q8400 έχει FSB1333 και η μνήμη είναι DDR1333, μάλλον η δεξιά διάταξη στο διάγραμμα είναι η σωστή.

Στα χαρακτηριστικά της Asrock G41M-S3 γράφει:
 

Max. capacity of system memory: 8GB

In order to maximize the system memory, please install two dual sided 4GB memory modules.

Και στα χαρακτηριστικά της KVR13N9S8/4 γράφει:

 
PCB: Height 0.740” (18.75mm) or 1.180” (30.00mm),

single sided component

Ίσως αυτό να ευθύνεται για την ασυμβατότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι η δευτερη διαταξη λογικα ειναι η σωστη.

Αν και στα default που ειναι τωρα με το ενα dimmaki παιζει κομπλε απλα στα 1066.

Θα το δοκιμασω και αυτο οταν του την επιστρεψουν βεβαια.

 

Οσο για το δευτερο που λες την εβαλε και μονη της μου λεει και παλι δεν ανοιγει το pc.

Link to comment
Share on other sites

Για την ασυμβατότητα (single/dual sided) αναφερόμουν στην μνήμη που αγόρασε. Αν όντως ισχύει, είτε τη βάλει μόνη της, είτε μαζί με κάποια άλλη δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει.

 

Edit:

Η δική του μνήμη (1x4gb 1333Mhz Kingston 99U5471-020.A00LF) πρέπει να είναι η KVR1333D3N9/4G όπου γράφει:

PCB: Height 0.740” (18.75mm), double sided component

 

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα ειμαι καινουριο μελος κι εχω συναντησει παρομοιο προβλημα με τον συμφορουμιτη πιο πάνω.

Αποφασιζοντας να προσθεσω μνημη αλλα 4 gb στο PC μου  πήγα στα Public μαζι με το κουτι της μνημης  για να την αγορασω πριν παω βεβαια το ειχα δει στο σαιτ πως υπαρχει απλα για σιγουρια πηγα μαζι με το κουτι της μνημης....Η μνημη που έχω είναι αυτή KVR1333D3N9/4G .

Φτάνω βρισκω εναν πωλητη και του λεω τι θέλω ...το βλέπει χτυπάει στο σύστημα και λέει πως θα το έχει σε μερικες μερες.Οκ μεχρι εδω αναμένω......

Πάω σήμερα πάλι μαζι με το δικο μου κουτι (για να δω τον κωδικο)και βλέπω άλλον κωδικό KVR13N9S8/4 του  λέω  άλλη μνημη ειναι αυτη ...

Όχι μου λέει Το S8 είναι το εργοστάσιο κατασκευής...η δική σου είναι απο Κίνα ενω αυτή απο Ταιβάν.....δες τα χαρακτηριστικα...ίδιες ειναι!!!!!

4 GB - DIMM 240-pin - DDR3 στα 1333ΜΗz

Πού να ξερα...πηγα διαβασμενος ...με τα κουτακια μου κλπ και πιαστηκα αδιαβαστος......Σκάω 39 ευρωπουλα και φευγω....ερχομαι σπιτι και την ανοιγω, απ εξω που φαινετε η μια πλευρα δεν εχει σημαντικες διαφορες απο την αλλη όμως καμμια σχεση η δικη μου εχει κατι μαυρα κουτακια ενω η άλλη(του Public) δεν εχει τιποτα....Αύριο θα παω να δω αν μου την αλλαζουν ή μου δωσουν καποιο πιστωτικο να παρω κατι αλλο,αλλα επειδη την ανοιξα φοβαμαι πως θα εχω προβλημα....

Επίσης στο σαιτ στη φωτογραφια  εχουν τη μνημη που ζηταω και σαν κωδικος ειναι αλλη,πιθανον η δικη μου να καταργηθηκε και να αντικατασταθηκε με αλλην που δεν ενημερωσαν τη φωτογραφια δειτε κι εσεις......http://www.public.gr/product/computers-and-software/anabathmisi/mnimes-ram/kingston-valueram-memory-mnimi-4-gb-dimm-240-pin-ddr3/prod890393pp/

Για να καταλάβετε εψαξα στο σαιτ της Kingston kai βρηκα πως η δικη μου μνημη λεει :ΚVR1333D3N9/4G κι απο κατω 4GB 2Rx8 512Mx64-Bit PC3-10600 CL9 240-Pin DIMM

Του Public KVR13N9S8/4 KI απο κάτω περιπου τα ιδια 4GB 1Rx8 512M x64-Bit PC3-10600 CL9 240-Pin DIMM...

H διαφορά είναι στο 2Rx8   KI ;oxi στο εργοστασιο κατασκευης που μου ελεγε ο πωλητης....τρεχα γυρευε τη βλεπω να τη βαζω σε αγγελια..

Αύριο θα δουμε τι θα μου πουν!!!

Έγινε επεξεργασία από tasos007
Link to comment
Share on other sites

Μαν ποια μητρικη εχεις?

Αυτη που αναφερω στο αρχικο ποστ δεν βλεπει καθολου onesided μνημες(μνημες που εχουν αυτα τα μαυρα κουτακια απο την μια μονο μερια).

Αν εχεις την ιδια στειλε ενα μαιλ στο υποστήριξη της asrock να σου προτεινουν μνημη γιατι δεν θα ξεμπερδεψεις ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω της gigabyte μητρική αυτή.....GA-H61M-S2P-B3  http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3992#ov...

εμένα δεν είναι onesided πιστεύω πως δεν έψαξα καλά σίγουρα θα υπάρχει!!

αυτη μου έδωσαν ειναι oneside ....η δική μου έχει κι απο τις δυο μεριες κουτακια!!!

Έγινε επεξεργασία από tasos007
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πάντως το λάθος είναι δικό τους γιατι στη φωτογραφια έχουν αυτη που θέλω (όχι στην πάνω αλλα στην κάτω που μεγενθύνετε )......

Ήδη έχω τη μία που είναι 4 gb και δεν είναι oneside....θέλω αλλη μία ίδια!(κι απο τις 2 πλευρες να εχει κουτακια)....επίσης δεν έπρεπε να έχουν και φώτο την πίσω πλευρά της???και αυτη η kingston δεν κάνει τελείως διάφανα τα κουτια της να βλεπουμε τι αγοράζουμε πριν τα ανοιξουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάσο καλως ήρθες στην παρέα (φόρουμ) μας.

Ο jesus πιο πάνω έχει μητρική παλιότερης τεχνολογίας (socket 775) που είχαν αρκετά θέματα συμβατότητας με τις μνήμες.

Η δική σου από την άλλη είναι σχετικά φρέσκια (socket 1155) και το πιο πιθανό είναι να μην έχεις θέματα.

Μιας και έχεις ανοίξει την μνήμη που αγόρασες, τοποθέτησέ την στην μητρική σου και το πιο πιθανό είναι να λειτουργήσει κανονικά.

Από αυτά που γράφεις οι μνήμες σου έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, οπότε μπορούν να λειτουργήσουν μαζί σαν ζευγάρι (dual channel).

Μια σημείωση: Θα πρέπει να έχεις 64bit λειτουργικό για να εκμεταλλευτείς τα 8GB.

Link to comment
Share on other sites

Ν α σας ενημερώσω.1ον αυτο που λεει ο φίλος  Τop CLR moy το είπε κι ένας άλλος που είναι τεχνικός κι επειδη με έτρωγε την τοποθέτησα και ο υπολογιστής δεν άνοιξε ...( ανοιξε... ο σκληρος λειτουργουσε αλλα τα wimdows δε ξεκινησαν μαυρη οθονη..)την τοποθέτησα μόνη της πάλι τα ίδια ...και μου ειπε πως ισως φταίει η μνήμη..λέτε να έπεσα στην περιπτωση και να ειναι ελλατωματική??θα παω τον υπολογιστη σε κεινον να δουμε μηπως εχει καποιο αλλο θεμα οπως αναβαθμιση ΒΙΟS..κλπ....

 

2ον πήγα στα PUBLIC και τους ειπα πως έχει και δεν μου φεραν αντιρρηση μου εδωσαν πιστωτικο να παρω οτι αλλο θελω!

Πάντως μυστήριο που δεν λειτουργησε με την oneside μνημη..αν βρω καποια ακρη θα σας ενημερωσω .Επίσης το λειτουργικο ειναi στα 64 bit!

 

 
Link to comment
Share on other sites

Εχω την ιδια μητρική σε δευτερο μηχάνημα !! Φταιει καποιο βραχυκύκλωμα που γινεται στα (σλοτ???) ακομα δεν το εχω ξεκαθαρίσει . με το που αλλάξω τροφοδοτικο ξεκιναει αμεσως και μετα μπορει να  δουλεψει φυσιολογικά και με το αρχικο  , δν ειναι μεμονωμένη η περίπτωση για αυτο το ανέφερα .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα κ απο εμενα ,   παιδια   εχω το ιδιο προβλημα με την μνημη  RAM KINGSTON KVR13N9S8/4 4GB DDR3 1333MHZ PC3-10600 - ΜΝΗΜΗ RAM (PER.550507)     σε μητρικη  Asus  P5G14T-MLX     με  windows 7   64bit .  Δεν ανοιγη καν το pc  μαυρη οθονη  ,μονο το ανεμιστηρακη   δουλευει.   Της γυρισα πισω στο μαγαζι,   μου της πηρε πισω     αλλα μου κρατησε 18 ευρω  απο τα 60 !!!   .γιατι της ανοιξα λενε ( θα με ξαναδει πολυ ,αν δεν την ανοιγα πως θα της δοκιμαζα ) .     Θελω να βαλω  4 G  απο 2     ξερει κανεις   πια μνημη ειναι συμβατη (σιγουρα ομως να μην εχω ξανα μπερδεματα)   με την μητρικη  αυτη?  

Έγινε επεξεργασία από Covaman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα ,   παιδια   εχω το ιδιο προβλημα με την μνημη  RAM KINGSTON KVR13N9S8/4 4GB DDR3 1333MHZ PC3-10600 - ΜΝΗΜΗ RAM (PER.550507)     σε μητρικη  Asus  P5G14T-MLX     με  windows 7   64bit .  Δεν ανοιγη καν το pc  μαυρη οθονη  ,μονο το ανεμιστηρακη   δουλευει.   Της γυρισα πισω στο μαγαζι,   μου της πηρε πισω     αλλα μου κρατησε 18 ευρω  απο τα 60 !!!   .γιατι της ανοιξα λενε ( θα με ξαναδει πολυ ,αν δεν την ανοιγα πως θα της δοκιμαζα ) .     Θελω να βαλω  4 G  απο 2     ξερει κανεις   πια μνημη ειναι συμβατη (σιγουρα ομως να μην εχω ξανα μπερδεματα)   με την μητρικη  αυτη?  

Σύμφωνα με την crucial η αντίστοιχη μνήμη στα 1333 δουλεύει με την μητρική σου. Λογικά και με αυτή (που θα σε ρίξει στα 1333) θα παίξει. Αλλά 100% σίγουρος δεν είμαι.

Δυστυχώς μόνο με δοκιμές μπορείς να το βρεις.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.