Jump to content



Ερωτήσεις για dual-boot


kourbeti

Recommended Posts

Κύριοι θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Τα τελευταία χρόνια έχω χάσει επαφή με το τι παίζει, για παράδειγμα στο desktop υπαρχει ακόμα ububtu 10.04... Όπως καταλαβαίνετε ήρθε η ώρα (καλά, έχει έρθει εδώ και καιρό...) να κάνω επιτέλους το format.

Κάποια ερωτήματα:

 

1. Πρέπει να περάσω πρώτα τα win και μετά το linux ή δεν παίζει ρόλο; Παλιά θυμάμαι υπήρχε θέμα με το grub.

 

2. Θα μπούνε σε ένα καινούριο ssd evo 250. Κάνω τις εγκαταστάσεις και μετά τρέχω restoration tool και για win και για linux;

 

3. Και για να μην ξεχνιόμαστε, το αιώνιο ερώτημα, "ποιά διανομή"... Το μόνο σίγουρο: όχι ubuntu. Σκεφτόμουν το crunchbang ή mint χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει πια χρόνος να ασχοληθώ πολύ. Θέλω κάτι να παίζει απροβλημάτιστα, κατά προτίμηση μετά την εγκατάσταση να το ξεχάσω... Ζητάω πολλά; :upside:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γι αυτό ανέφερα κι εγώ το mint αν και ψήνομαι περισσότερο να δοκιμάσω το crunchbang. ( το έχω κατεβάσει ήδη ... )

 

Αλλά αυτό που με καίει πιο πολύ είναι τι θα κάνω με τα win. Να τα περάσω πρώτα ή να τα αφήσω για αργότερα; (Μάλλον η καλύτερη λύση να μη βάλω καθόλου !)

Link to comment
Share on other sites

1. Πρέπει να περάσω πρώτα τα win και μετά το linux ή δεν παίζει ρόλο; Παλιά θυμάμαι υπήρχε θέμα με το grub.

 

Και τώρα υπαρχει ακόμα μεγαλύτερο λόγω UEFI.

-> Αν έχεις έναν δίσκο, τότε θα βάλεις πρώτα τα Windows και μετα το Linux.

-> Αν εχεις 2 δισκους: έναν δίσκο με Linux και έναν δίσκο με Windows, δεν παίζει ρόλο (υπάρχει και το First Boot Device στο BIOS). 

 

 

2. Θα μπούνε σε ένα καινούριο ssd evo 250. Κάνω τις εγκαταστάσεις και μετά τρέχω restoration tool και για win και για linux;

 

Οχι δεν χρειαζεται κατι τετοιο. Τα βάζεις και τελείωσες.

 

 

3. Και για να μην ξεχνιόμαστε, το αιώνιο ερώτημα, "ποιά διανομή"... Το μόνο σίγουρο: όχι ubuntu. Σκεφτόμουν το crunchbang ή mint χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει πια χρόνος να ασχοληθώ πολύ. Θέλω κάτι να παίζει απροβλημάτιστα, κατά προτίμηση μετά την εγκατάσταση να το ξεχάσω... Ζητάω πολλά; :upside:

 

Αν δεν θες Ubuntu τότε μπορεί να δοκιμάσεις το Fedora ως μια πολύ καλή εναλλακτική. Το Crunchbank και γενικά τα Arch-related προυποθετουν ότι ξέρεις καποια πράγματ και σου αρέσει το σκάλισμα. Το Mint είναι άθλιο από πλευράς security, με την έννοια ότι δεν έχει packagers ή μαλλον να το πω αλλιως ... οι packagers που απασχολούνται μαζί του είναι λίγο στον κόσμο τους: για παράδειγμα πολλες φορές αργούν να πατσάρουν σοβαρά security updates. Αν θες να πληρώσεις, φυσικά υπάρχει και το SUSE Linux Enterprise Desktop 12 ή το OpenSUSE 12.3 (με Gnome, όχι το KDE).

 

Προβλήματα πάντα υπάρχουν. Το θέμα είναι που θα βρεις το support για αυτα.

Αν δεν θες να ασχοληθεις, πλήρωσε καποιον να ασχοληθει για σένα (SLED), διαφορετικά υπάρχει ένας τόνος από Open Source documentation (όρεξη να χεις), αλλά πρέπει να ασχοληθείς.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα να διαλέξεις ένα από τα 2 σαν κύριο λειτουργικό και να βάλεις το άλλο σε VM να κάνεις τη δουλειά σου εκεί χωρίς επανεκκινήσεις και ιστορίες, εκτός αν χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο ώστε να θέλεις καθαρά δεύτερη εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν δε θα βάλω win.Ίσως αργότερα σε άλλο δίσκο. Πάει αυτό.

 

 

Οχι δεν χρειαζεται κατι τετοιο. Τα βάζεις και τελείωσες.

 

 

Αυτό δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα. Δεν χρειάζεται καθόλου το restoration tool ; :unsure:

 

Όσο για το "δε θέλω να ασχοληθώ" ε, ξέρω ότι δεν παίζει. Απλώς τώρα που δεν υπάρχει απεριόριστος χρόνος σκεφτόμουν κάτι που να μην απαιτεί πάρα πολλά. Αργότερα ίσως δοκιμάσω gentoo. :upside:

 

 

μπορεί να δοκιμάσεις το Fedora ως μια πολύ καλή εναλλακτική. Το Crunchbank και γενικά τα Arch-related προυποθετουν ότι ξέρεις καποια πράγματ και σου αρέσει το σκάλισμα.

 

To fedora σκεφτομουν, αλλά απ το live cd δεν ενθουσιάστηκα. Ίσως το ξανακοιτάξω...

To crunchbank δεν είναι debian based? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.