Jump to content



ΖΕΥΓΗ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ


vageo

Recommended Posts

Για την τηλεφωνική γραμμή, από το ισόγειο της πολυκατοικίας μέχρι το διαμερισμά μου, χρησιμοποιώ 30 μ. καλώδιο SFTP (διπλή θωράκιση-φύλλο αλουμινίου και συρματίδια χαλκού) cat.5E.
Έχω συνδέσει τους 2 αγωγούς (δισύρματο ζεύγος) που έρχονται στην οικοδομή με το γνωστό γκρι καλώδιο του ΟΤΕ, με το ένα ζεύγος του καλωδίου SFTP.

Ερώτηση: Τι είναι καλύτερο να κάνω, με τα υπόλοιπα 3 ζεύγη που διαθέτει το SFTP:

1. να βραχυκυκλώσω το κάθε ζεύγος μόνο του και απο τις 2 άκρες;
2. να βραχυκυκλώσω το κάθε ζεύγος μόνο του, μόνο από τη μία άκρη;
3. να τα αφήσω ανοικτά και από τις δύο άκρες;
4. να χρησιμοποιήσω και τα 4 ζεύγη συνδέοντάς τα παράλληλα. Δηλαδή να ανεβεί το τηλεφωνικό σήμα και με τα 4 ζεύγη ταυτόχρονα-παράλληλα ώστε να μειώσω και την συνολική ωμική αντίσταση του αγωγού.

5. τον αγωγό της θωράκισης, για να έχω προστασία έναντι παρεμβολών κυρίως από άλλους αγωγούς υπό τάση, πως είναι πρέπον να τον συνδέσω;

Σε όλες τις λύσεις πρέπει να μη δημιουγούνται προβλήματα με παρεμβολές του ενός ζεύγους στο άλλο και ίσως εσωτερικοί βρόχοι ρευμάτων, που θα οδηγήσουν σε υποβάθμιση του τηλεφωνικού σήματος.

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! το '4' σε καμια περιπτωση. Το '5' θα συνδεσεις την θωρακιση του καλωδιου σου μονο απο την μια πλευρα με την γειωση (λογικα απο την πλευρα πιυ ειναι μεσα στο σπιτι). Την αλλη πλευρα στον αερα.

Τωρα για τα 1-3, δεν εχω εμπειρια, πιστευω οτι δεν εχουν μεγαλη διαφορα οτι και να συνδεσεις!

Να φανταστω ολο αυτο δε γινεται μοοονο για το τηλεφωνο... αλλα για το dsl ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Πράγματι, με ενδιαφέρει γενικότερα ο σωστότερος τρόπος χειρισμού των ασύνδετων ζευγών σε ένα τηλεφωνικό καλώδιο, που βέβαια χρησιμοποιείται όχι μόνο για σήμα φωνής που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις, αλλά και για dsl.

 

1.Το γκρι καλώδιο του ΟΤΕ έχει κάτι ατσάλινα σύρματα γύρω-γύρω (όχι χάλκινα), τα οποία από ότι καταλαβαίνω είναι για αύξηση της μηχανικής αντοχής του. Είναι σωστό να συνδέσω εκεί την θωράκιση του δικού μου καλωδίου;

 

2. Και κάτι άλλο: Είναι δυνατόν να υπάρχει βραχυκύκλωμα στο καλώδιο και παρόλα αυτά, να λειτουργεί και το τηλέφωνο και το Internet;

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Eγω απλα τα εχω τυλιξει και απο τις 2 μεριες με μονωτικη ταινια.

Δηλαδή ανοικτά και από τις 2 μεριές.

Εχει κανείς βγάλει συμπέρασμα, αν κάτι βελτιώνεται ή χειροτερεύει δοκιμάζοντας τις λύσεις 1 ή 2;

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε έχω κλειδώσει το modem απευθείας κατω στο κατανεμητη στο καλώδιο που ερχεται απεξω (οταν ειχε ερθει ο οτετζης να κανει ενεργοποιηση γραμμης και κοιταγε ποιο ζευγος να παρει που πανε μεσα) και έχω το ίδιο attenuation (δηλ κατω απο μισο db διαφορα) στην downstream, οποτε δεν ασχολήθηκα παραπέρα διοτι κλειδωνω και στα 50.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω εμπειρια και γνωσεις στα ηλεκτρολογικα νομιζω τα επιπλεον ζευγη καλωδιων ειναι να χρησιμοποιηθουν μονο οταν εχει βλαβη για αντικατασταση ζευγους στο ηδη υπαρχον και σε περιπτωση που ειχες και 2ο βροχο απο οτε με αλλο αριθμο για να μην περνας επιπλεον καλωδια.Αρα με λιγα λογια ειναι γκαβατζα οποτε τα αφηνεις χωρις να κανεις κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για την τηλεφωνική γραμμή, από το ισόγειο της πολυκατοικίας μέχρι το διαμερισμά μου, χρησιμοποιώ 30 μ. καλώδιο SFTP (διπλή θωράκιση-φύλλο αλουμινίου και συρματίδια χαλκού) cat.5E.

Έχω συνδέσει τους 2 αγωγούς (δισύρματο ζεύγος) που έρχονται στην οικοδομή με το γνωστό γκρι καλώδιο του ΟΤΕ, με το ένα ζεύγος του καλωδίου SFTP.

Ερώτηση: Τι είναι καλύτερο να κάνω, με τα υπόλοιπα 3 ζεύγη που διαθέτει το SFTP:

1. να βραχυκυκλώσω το κάθε ζεύγος μόνο του και απο τις 2 άκρες;

2. να βραχυκυκλώσω το κάθε ζεύγος μόνο του, μόνο από τη μία άκρη;

3. να τα αφήσω ανοικτά και από τις δύο άκρες;

4. να χρησιμοποιήσω και τα 4 ζεύγη συνδέοντάς τα παράλληλα. Δηλαδή να ανεβεί το τηλεφωνικό σήμα και με τα 4 ζεύγη ταυτόχρονα-παράλληλα ώστε να μειώσω και την συνολική ωμική αντίσταση του αγωγού.

5. τον αγωγό της θωράκισης, για να έχω προστασία έναντι παρεμβολών κυρίως από άλλους αγωγούς υπό τάση, πως είναι πρέπον να τον συνδέσω;

Σε όλες τις λύσεις πρέπει να μη δημιουγούνται προβλήματα με παρεμβολές του ενός ζεύγους στο άλλο και ίσως εσωτερικοί βρόχοι ρευμάτων, που θα οδηγήσουν σε υποβάθμιση του τηλεφωνικού σήματος.

 

Απ' ότι φαίνεται από αυτά που γράφεις, τη βασική ιδέα την έχεις :)

Ξεκίνησα να σκέφτομαι εξαιρετικά περίπλοκες συνθήκες υπό τις υποίες θα μπορούσε κάποιο από τα ενδεχόμενα να είναι προτιμότερο, αλλά στην πραγματικότητα αφού έχεις εξωτερική θωράκιση, το τι κάνουν τα εσωτερικά καλώδια έχει πολύ μικρή σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πριν από καιρό, διάβασα κάποια θεωρητικά και γενικά στοιχεία που αφορούν τα δισύρματα ζεύγη, όπου ορίζονται διάφορα μεγέθη όπως διαφωνία, παραδιαφωνία (CrossTalk), παραμόρφωση πλευρικού ζεύγους, απώλειες λόγω επιστροφής (Return Loss), ασύμμετρη καθυστέρηση μετάδοσης, Λόγος εξασθένησης αλληλεπίδρασης (ACR-Attenuation to Crosstalk Ratio) και μερικά ακόμη (δεν έχει σημασία η απλή παράθεση). Όμως πέρα από τα θεωρητικά, στην πράξη μάλλον η επίδρασή τους πρέπει να είναι μικρή.

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Κουρτίνα 3. Όλα αυτά που γράφεις γίνονται όταν περνάει κάτι από τα υπόλοιπα καλώδια. Εσένα δεν περνάει κάτι, άρα δε χρειάζεται να ανησυχείς. Επιπλέον το καλώδιο είναι κατασκευασμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να ελαχιστοποιείται η αλληλεπίδραση ανάμεσα στα ζεύγη.

Τη θωράκιση όπως σου είπαν τη συνδέεις σε γείωση.

Να σου πω την αλήθεια όμως τσάμπα θα τα κάνεις όλα αυτά. Από τον οτε μέχρι το σπίτι σου έρχεται ένα χάλκινο δισύρματο, ποιος ξέρει πόσων χρόνων, πατημένο με άλλα 25 καλώδια γειτόνων χωρίς σοβαρές θωρακίσεις και μονώσεις. Άμα έφτανες μέχρι το dslam έτσι θα είχε κάποιο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.