Jump to content



σκουρια/μακα/διαβρωση μεσα στα μπλοκ


pug_f_e

Recommended Posts

καλημέρα,

 

ελυσα την υδροψυξη μου για να αναβαθμιστω και παρατηρησα μεσα στα μπλοκ το παρακατω,,,

54913015a797c.jpg

https://eikona.info/upload/big/2014/12/17/54913015a797c.jpg

 

1.είναι νορμαλ?

2.με τι να το καθαρισω?

3. γινεται με καποιο τροπο να μη γινεται αυτό?

4 ενας μου ειπε μεσα στο ρεζερβουάρ να ριξω ένα κομματι ασημι. βοηθαει στο να κολλανε εκει πανω διαφορα.. ΙΣΧΥΕΙ??

 

το ειχα με WFI από φαρμακειο 1,5 χρονο

 

 

 

τωρα που θα το ξανακανω από την αρχη, να προτιμησω wfi  ή να βαλω καποιο ετοιμο υγρο?

δε θελω να εχω διαβρωσεις και βαμμενα plexi glas... (  στο ρεζερβουάρ μου αναφέρομαι κυριως)

Έγινε επεξεργασία από pug_f_e
Link to comment
Share on other sites

γυρναω αργα συνεχεια σπιτι και δεν εχει φως :rolleyes:

 

φαντασου είναι σα σκουρια στην οψη, και χρωμα καφε

 

τα ειχα καθαρισει τη προηγουμενη φορα με σοδα και ξυδι αν θυμαμαι καλα...

 

οσο αναφορα τα υγρα,,,,δε φαβουν τα πλεξι κλπ??

 

 

τελος ένα ασχετο,,,κοιτουσα στο aquatuning να βρω γωνια 90 μοιρες για ακρυλικούς σωλήνες και δε βρηκα πουθενα... δεν υπαρχουν γωνιες?

για ρακορ μ αρεσαν κατι alphacool Που εχει.

για ακρυλικούς σωλήνες μιλαμε παντα,,,

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν βάφουν αλλα αν δεν θες με χρωμα παρε clear. Όσο για τα ρακορ, τα ρακορ γωνιές ειναι λίγο για γελια γιατί αν θες να αλλάξεις διάμετρο είτε τύπο π.χ να βάλεις πλεξι σωλήνα βγάζεις άχρηστο ολο το ρακορ. Το σωστο ειναι να πάρεις γωνιές ξεχωριστές και μετα να βάλεις πάνω οτι θες, ολα τα ρακορ για πλεξι σωλήνα ειναι ετσι.

http://www.eworld.com.gr/products/index/215/0/Adapter-Γωνιακά-90°-και-45°

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο...

δε χρειαζεται ειδικα ρακορ κλπ όταν προκειται να μπουν ακρυλικοι σωλήνες?

 

το λινκ που μου εβαλες, οι γωνιες μοιαζουν να είναι για ευκαμπτους σωλήνες,τους κλασικους παλιους της υδροψυξης

 

 

αναμεσα σε παστελ ή διαφανο υγρο  υπαρχουν διαφορες?

από μαρκα τι να προτιμησω?

υπαρχει δυναντοτητα και αγορας από aquatuning

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου δείχνω ειναι adapter 45 και 90 μοιρών με G1/4 εκεί βιδώνεις ρακορ για οτι θες.

Αν βάλεις χρωμα παρε mayhems pastel η το Χ1 τα aurora ειναι μόνο για εφέ σε εκθέσεις. Η διαφορα ειναι Μαξ δυο βαθμούς υπέρ του Χ1 αλλα το pastel κρατάει 3 χρονια μέσα στη λουπα, αν δηλαδή βάλεις ακρυλικους σωλήνες που λες και ξεμπερδέψεις με τη διάβρωση του σωλήνα θα κανεις συντήρηση παλι σε τρία χρονια.

Το eworld συνεργάζεται με aquatuning και alphacool phobya EK, μπορεί να σου φέρει οτι θες.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

α τωρα καταλαβα πως γινεται με τα ρακορ...οκ Thanks..

 

καλα αμα τα παστελ mayhems Κραταει 3 χρονια χωρις πρόβλημα , το θεμα τελειωσε,,εκει θα καταληξω...

 

οσο για το eworld klp , θα επικοινωνήσω μαζι τους αν είναι. ευχαριστω

 

 

το μονο που εμεινε να καθαρισω αυτό που είναι μεσα στα μπλοκ... :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς όπως στα είπε ο @fatalara, μην βάλεις αλουμίνιο με χαλκό μαζί. Και πάλι καλά να λες  που μόνο αυτήν την εικόνα αντίκρισες στο waterblock. Αν το συνεχίσεις θα έχεις διάβρωση του block και μετά πας για καινούργιο, άκου έναν παθόν ;)

Link to comment
Share on other sites

Χε.. αν θες ας τα λίγο ακόμη έτσι για να δεις τι θα συμβεί, αλλά μόνο να το προλάβεις πριν γίνει ζημιά στο σύστημα, εγω δεν το πρόλαβα χεχε :D . Έγιναν δύο όμορφες τριπούλες στο block και μετά το κοστούμι στοίχισε 700 κατοστάρικα για νεο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

μετα από αυτά που μαθαμε για τα διαφορετικα υλικα.. μου δημιουργηθηκε η εξης απορια..

 

τα περισσοτερα foul cover μπλοκ για καρτες γραφικων..βλεπω γραφουν nickel κλπ.

τα περισσοτερα ψυγεία είναι χαλκινα..

οποτε τι γινεται?

 

Παντως εγω τα χω χρονια ετσι και δεν ειδα τέτοιας εκτασης ζημια όπως της δικης σου..περιεργο.......

Link to comment
Share on other sites

Νικελ με χαλκό μπορεις να βάλεις το αλουμίνιο όμως δεν παει με τπτ. Μόλις τελειώσω το Σαββατοκύριακο με το δικό μου θα σου δείξω φωτο απο το μπλοκ μετα απο δυο χρονια να δεις πως ειναι οταν το άνοιξα. Αν δουλέψεις πάντως το ίδιο σύστημα σε περιμένει δουλεια, καταργείς το μπλοκ για τις μνήμες αν θες παρε καινούργιο αλλιως μην βάλεις τπτ, αγοράζεις το Mayhems Blitz PRO και ακολουθείς τα βίντεο που θα σου στείλω μόλις παω σπίτι αλλιως θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ μπορει να κανω κ λαθος για το σλουμινιο..

Ειναι ασημι χρωμα.γι αυτο υπεθεσα αλουμινιο

Και με προλαβατε γιατι ηθελα να ρωτησω το εξης:

Βλεπω πολλα full cover vga block να λενε νικελ.

Αυτα δε πειραζει να μπουν μαζι με χαλκινα μπλοκ κ ψυγεια?

Link to comment
Share on other sites

Αλουμίνιο ειναι όντως. Τίποτα μπλοκ μνημών το βγάζεις εννοείτε και το ρεζερβουάρ, να ξέρεις οτι τα ψυγεία σου ειναι σκουργιασμενα και αν λάβουμε υπόψην τις φωτο σου ειναι στάνταρ τρυπημένα στο εσωτερικό εισαι τυχερός που δεν επαθες αυτο που έπαθε το παιδι απο πάνω. Για μενα θες καινούργια ψυγεία και μπλοκ. Με το νικελ δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ψυγειο θα παρω καινουριο ουτως η αλλως. Ειχα ενα τριπλο και θα το πεταξω.

Θα παρω καινουριο τριπλο alphacool.

Επισης θα βαλω κ ενα διπλο

Ρεζερβουαρ ειναι ολο plexi.δεν εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.